אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו שייך

מדינת ישראל נ' אבו שייך

תאריך פרסום : 25/02/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום כפר סבא
6223-12-10
21/02/2012
בפני השופט:
דנה מרשק מרום

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל ע"י עו"ד אלפר
הנתבע:
מוסעב אבו שייך – בעצמו ע"י עו"ד יונס
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם הורשע על יסוד הודאתו, במסגרת הסדר חלקי, בביצוע עבירות של גניבה בצוותא לפי סעיף 384 +29 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 [להלן: "חוק העונשין"] והסגת גבול לפי סעיף 447(א) לחוק העונשין.

המדובר באירוע שהתרחש ביום 27.8.10, במהלכו הגיע הנאשם יחד עם ארבעה אחרים לאתר בניה ברמות השבים, הוציאו את השער מהצירים ונכנסו לאתר. בהמשך, נטל הנאשם ביחד עם האחרים 54 משטחי עץ חדשים, בשווי כולל של 6,300 ₪ ונמלט מהאתר.

2.הנאשם צירף תיק נוסף – ת.פ. 48270-08-10 (שלום ת"א), בו הורשע על יסוד הודאתו, בעבירות של גניבה לפי סעיף 384 לחוק העונשין, הסגת גבול לפי סעיף 447(א) לחוק העונשין והיזק לרכוש במזיד לפי סעיף 452 לחוק העונשין.

המדובר באירוע מיום 6.11.09, כשהנאשם - יחד עם שלושה אחרים, שהו ברכב בסביון על-יד אתר בניה. הנאשם עם האחרים החנו את הרכב, חצו את הכביש ובמשך מספר דקות בחנו והסתכלו על שער האתר ונסעו מהמקום. בהמשך לאחר מספר דקות, חזר הנאשם עם האחרים, החנו את רכבם בכניסה לאתר, פתחו את שער הכניסה והכניסו את הרכב לשטח האתר. הנאשם והאחרים שברו מנעול של מכולה שהייתה באתר, וגנבו 120 דיקטים, כלי עבודה חשמליים, 2 דיסקים ריתוך פטישון, ג'קסון וכלי קידוח. ביום 18.11.09 נתפסו הנאשם והאחרים ברכב, וברשותם זוג מגזרי פח, קטר אדום, צבת ופלייר שחור.

3.במסגרת ההסדר הוסכם כי הנאשם ישלח לקבלת תסקיר בעניינו, כשבהמשך נשלח לקבלת תסקיר משלים וחוות דעת ממונה, בעוד המאשימה הצהירה על עמדתה למאסר בפועל, והסניגור חופשי בטיעוניו. ייאמר כבר, כי בסופו של יום אין המלצה מטעם שירות המבחן, ובמקביל, נמצא הנאשם כשיר לביצוע עבודות שירות.

4.ב"כ המאשימה פירטה את נסיבות העבירות והדגישה כי מדובר בנאשם בעל עבר פלילי מכביד בעבירות דומות. הפנתה לתסקיר שירות המבחן, וטענה כי הנאשם לא שיתף פעולה עם שירות המבחן, אינו מבין את חומרת מצבו ואינו בשל לטיפול - כשהצהיר בפניהם כי מעדיף עונש שיבוצע בדרך של עבודות שירות, על פני טיפול על-ידם. הוסיפה, כי בהעדר המלצה ונוכח חומרת העבירות, אופי ביצוען בצוותא ותוך התארגנות לצד העבר הפלילי המכביד - עותרת היא להשית על הנאשם מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס.

5.הסניגור טען כי מדובר בנאשם אשר החליט "לנקות שולחן" ובשל כך הודה בהזדמנות הראשונה, צירף את התיק הנוסף ולקח אחריות על מעשיו. ציין, כי לנאשם נסיבות אישיות ומשפחתיות קשות, המהוות רקע להסתבכויותיו מגיל צעיר. לטענתו, הנאשם החליט לערוך שינוי בחיים, וזאת נוכח העובדה כי התחתן והקים משפחה. הפנה לתסקיר שירות המבחן, וטען כי אמנם הנאשם לא הגיע לכל המפגשים, אך קיימות סיבות מוצדקות לכך, ולטעמו סך-הכל כן שיתף פעולה עם שירות המבחן. הוסיף, כי למרות עמדתו של הנאשם בנוגע לפיקוח שירות מבחן, בית המשפט מוסמך להורות ולכפות העמדת הנאשם במבחן. טען, כי מצבו הבריאותי של הנאשם שנגרם עקב תקיפה שעבר, מצריך טיפול מיוחד, דבר שבא לידי ביטוי גם בהליך המעצר. ציין, כי הנאשם היה עצור בתיק העיקרי מיום 30.11.10-20.1.11, ובתיק הצירוף חמישה ימים. כמו-כן, שהה בתנאי איזוק אלקטרוני מיום שחרורו ממעצר ועד ליום 13.9.11, ועדיין נתון בתנאים מגבילים של "מעצר בית לילי". לכן, עותר הוא להשית על הנאשם עונש אשר ירוצה בדרך של עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס.

6.בדברו לבית-המשפט הביע הנאשם חרטה, הצטער על מעשיו, ביקש סליחה והצהיר כי לא יחזור על כך שנית.

7.תסקיר שירות המבחן מיום 10.7.2011 מפרט את נסיבותיו האישיות והמשפחתיות של הנאשם, שהינו בן 31, נשוי למעלה משנתיים ואב לשני ילדים, אשר סיים 11 שנות לימוד ועבד בעבודות בניין, רוב הזמן בעסק של אחיו. מהתסקיר עולה כי הנאשם חבר לחברה שולית מגיל צעיר, נדון בעברו ל-15 חודשי מאסר בין היתר, בגין עבירות נשק, גניבה וסמים. בשנת 2003 עבר תקיפה קשה על רקע ריב חמולות (לדבריו), כשהוא מתקשה להסביר מה עשה באותו אירוע, ולאחריה, פחתה מעורבותו בפלילים, ניסה לבנות אורח חיים חדש, התחתן והקים משפחה. יחד עם זאת, התחבר מחדש לחברה שולית וביצע את העבירות נשוא התיקים הנ"ל, תוך שהוא מפחית מחומרת מעשיו. שירות המבחן התרשם בתחילה, כי מעצרו הנוכחי ותגובת משפחתו היוו עבורו גבול ברור אשר השפיע על רצונו לערוך שינוי בחייו, והומלץ לשלבו במסגרת קבוצה טיפולית. בתסקיר זה מצויין, כי למרות הספקות הקיימים, כשקיים פער בין שאיפותיו להקמת משפחה ורצון לנהל אורח חיים מסודר לבין התנהלותו בפועל, נראה כי הנאשם מצוי בפרשת דרכים, וייתכן שמתן משקל ממשי לצרכיו על-פני החמרה בענישה יביא להגדלת סיכויי שיקומו. ניתנה המלצה טיפולית בהתאם, של העמדת הנאשם במבחן תוך הטלת של"צ.

בדיון שהתקיים בפני בית-המשפט, הוסכם בין ב"כ הצדדים כי יש מקום לשלוח את הנאשם לקבלת תסקיר משלים תוך שנשלח לממונה על עבודות השירות.

התנהלותו של הנאשם במהלך תקופת הדחיה הביאה לפתרון הדילמה בה היתה מצויה קצינת המבחן, כאשר זו הביאה להערכה, כי אין כל משמעות להשתלבות הנאשם בטיפול. במהלך תקופת הדחיה, לא הגיע לחלק מהשיחות הפרטניות, לא הגיע לראיון הראשון עם מנחי הקבוצה הטיפולית, ובהמשך אף נעדר מחלק ממפגשי הקבוצה, כשפעמים אף ניתק קשר כליל עם השירות. כשבוע לפני עריכת התסקיר בחר שלא להגיע למפגש טיפולי בטענה כי יום לפני כן היה במשרדי הממונה על עבודות השירות, ומעדיף עונש זה על פני טיפול. בסופו של יום, שירות המבחן התרשם מנאשם המתנהל באופן בעייתי, נעדר מחויבות לטיפול, כשלא ברור אם אכן התרחק מסביבה שולית, ועל כן, עונש קונקרטי שיבהיר לו הגבול בין המותר לאסור מתאים עבורו בשלב זה.

8.עיון במסמכים שהוגשו ובטיעונים שהועלו מעלים, כי המדובר בנאשם אשר לכאורה מצוי היה בפני צומת דרכים, כאשר בעברו ביצע עבירות חמורות, ריצה עונש מאסר בפועל, המשיך להסתבך – אך במקביל הקים משפחה תוך גילוי רצון לנהל אורח חיים יציב. נראה היה, כי גם המאשימה היתה ערה למציאות זו, ועל כן נכון היה לבחון את שיתוף הפעולה של הנאשם עם שירות המבחן ויכולתו להיתרם מטיפול. למרות זאת, בסופו של יום, נראה כי הנאשם בחר את דרכו, כשהסיכון להישנות עבירות בעתיד נותר בעינו, והנאשם לא עבר כל טיפול על-מנת להתמודד עם דפוסיו הבעיתיים והוא נותר ללא תובנה לחומרת מצבו.

9.בהינתן מצב דברים זה, על בית-המשפט ליתן מעמד בכורה לאינטרס הגמול, תוך בחינת חומרת העבירות ונסיבותיהן לצד השיקולים העומדים לזכותו של הנאשם. המדובר בנאשם אשר ביצע עבירות נשק ורכוש חמורות במהלך שנת 2001, כשריצה עונש מאסר בפועל בן 15 חודשים. מאז, המשיך להסתבך בעבירות סמים, עבירות כלפי שוטרים, החזקת סכין ורכוש, הרשעתו האחרונה היא מדצמבר 2011 בגין ביצוע עבירת נסיון לגניבה והסגת גבול משנת 2008, כשבכל ההליכים הוטלו עליו עונשים מרתיעים בלבד.

הפעם, חבר לאחרים, ותוך תכנון וגרימת נזק, בחר הוא יחד עם שותפיו ב"טרף קל" בדמות אתרי בניה, כשבסופו של יום נגנב רכוש וציוד יקר ערך.

עברו הפלילי המעיד על כך כי ממשיך הוא בדרך עבריינית, לצד נסיבות העבירות, כשאין כל המלצה לטיפול, אכן מחייבים להעביר לנאשם מסר עונשי ברור וחד-משמעי באמצעות שליחתו אל מאחורי סורג ובריח.

10.מבחינת השיקולים לקולא, ולצורך קציבת העונש, יש מקום להתחשב בכך שהנאשם הודה במיוחס לו בשני כתבי-אישום בהזדמנות הראשונה והביע חרטה על מעשיו, בכך שנישא לא מכבר והינו אב לשני ילדים קטנים ובמצבו הבריאותי הנטען. כמו כן, יש לקחת בחשבון את תקופת מעצרו מאחורי סורג ובריח ואת התקופה הממושכת במהלכה שהה בתנאים מגבילים.

11.אשר על כן, לאחר ששקלתי את כל השיקולים העומדים לזכותו ולחובתו של הנאשם, אני גוזרת עליו את העונשים הבאים:

8 חודשי מאסר לריצוי בפועל, בניכוי ימי מעצרו: 30.11.10 – 20.1.11.

מאסר על תנאי של 12 חודשים למשך 3 שנים מיום שחרורו ממאסר, שלא יעבור עבירות רכוש מסוג פשע; מאסר על תנאי של 6 חודשים למשך 3 שנים מיום שחרורו ממאסר, שלא יעבור עבירות רכוש מסוג עוון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ