אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו שאהין ואח'

מדינת ישראל נ' אבו שאהין ואח'

תאריך פרסום : 10/06/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום קצרין
20111-01-11
04/06/2013
בפני השופט:
אורי גולדקורן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. האני אבו שאהין
2. יוסף גי'אליאן

הכרעת-דין

הכרעת דין לגבי נאשם מס' 2

1.ביום 11.1.2011 הוגש כתב אישום נגד הנאשמים, בו הואשמו בביצוע עבירה של החזקת חיית בר מוגנת, על-פי סעיפים 8(א)(3) ו-14(א) לחוק להגנת הבר, התשט"ו-1955 (להלן: חוק להגנת חיית הבר, או החוק). בפרק העובדות של כתב האישום צויין כי ביום 26.1.2010, בהיותם בכניסה למטעי קדמת צבי, ניקו הנאשמים מקוצים את גופו של דורבן מת, חתכו אותו והכניסו את בשרו לשקיות. עוד צויין בידיו של נאשם מס' 1 (להלן: האני) נמצאו שלוש שקיות ובהן בשר דורבן, ברכבו נמצאו קוצי דורבן, ובסמוך למכולה המשמשת את הנאשם מס' 2 (להלן: יוסף) נמצאו קוצים נוספים.

2.לאחר שבחנתי את הראיות שהובאו על-ידי הצדדים, את טענות באי-כוחם ואת המצב המשפטי, החלטתי לזכות את יוסף מביצוע העבירה שיוחסה לו בכתב האישום.

ראיות המאשימה

3.המאשימה ביקשה להוכיח את העובדות באמצעות שני פקחים של הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים (להלן: הרשות) - איימן גוטאני (להלן: איימן) ואביעד בלסקי (להלן: אביעד), אשר הגיעו לזירת האירוע בו, כך נטען, ביצע יוסף את המעשים המיוחסים לו, וכן באמצעות הודעת יוסף, אשר נחקר בשטח על-ידי אביעד. תחילה הגיע לשטח איימן ולאחריו הגיע אביעד. כל אחד משניהם כתב דו"ח פעולה בינואר 2010 והתייצב למתן עדות ביום 8.1.2013.

הפקח איימן

4.בדו"ח הפעולה מיום 26.1.2010 (ת/5) ציין איימן כי ביום 26.1.2010 בשעה 08:30 דיווח לו אביעד על דורבן שניצוד בכביש הכניסה למטעי קדמת צבי. בהגיעו למקום הוא ראה "שני אנשים שעסקו בדבר מה בצמוד למכולת השומר ששומר על קידוח מקורות" (ההדגשה הוספה - א"ג). בארגז טנדר טויוטה של האני, שחנה ברחבה שלפני המכולה, הוא ראה קוצי דורבן ודם, ואילו בידיו של האני היו שלוש שקיות ובתוכן בשר, אשר האני סיפר כי מדובר בבשרו של דורבן אותו מצא דרוס על הכביש. האני ואחיו חאמד (להלן: חאמד) נכנסו לטנדר ועזבו את המקום. מסביב למכולה מצא איימן קוצי דורבן, שרידי בשר ודם, וברכבו של יוסף נמצאו מקלע רוגטקה, שקית עם גולות וסל רשת. בשלב זה הגיע למקום הפקח אביעד.

5.בעדותו ציין איימן כי בהגיעו לשטח, עמדו האני (אותו הוא הכיר) ויוסף (אותו לא הכיר) צמוד למכולה (הנראית בתמונה ת/1), כאשר האני אחז בידיו שלוש שקיות לבנות. כשנתבקש בבית המשפט להבהיר את פשר הביטוי "עסקו בדבר מה", שנרשמו על-ידו בדו"ח הפעולה ת/5, ענה איימן: "היו אחד ליד השני, ליד המכולה". הוא לא זכר אם היו ביניהם חילופי דברים. בחקירה הנגדית הוא אמר כי ברכבו של יוסף לא מצא קוצים של דורבן.

הפקח אביעד

6.בדו"ח הפעולה מיום 27.1.2010 (ת/11), אותו כתב אביעד כאשר כבר היה ברשותו דו"ח הפעולה שכתב איימן ביום הקודם, הוא ציין כי קיבל דיווח על סימני שחיטה של דורבן באזור צומת מנסורה, ושלח למקום את איימן. בשעה 09:15 דיווח לו איימן כי ראה את האני ואת יוסף "מתעסקים עם בשר דורבן", וכי האני עזב את המקום. כאשר הוא עצמו (אביעד) הגיע לזירת האירוע, ביום 26.1.2010 בשעה 09:45, איימן ויוסף הראו לו ב"נקודה הצמודה למכולת השומר" את המקום בו איימן ראה את הנאשמים "מתעסקים עם דבר מה". במקום זה ראה אביעד קוצי דורבן רבים (ת/10), שרידי בשר ודם טרי (תמונות ת/1 - ת/4). או-אז הגיעו למקום האני ובנו עלי, בטנדר טויוטה, אשר "ארגזו" רטוב לאחר שנשטף במים. האני טען בפני אביעד כי מצא דורבן דרוס בכניסה למטעי קדמת צבי. יחדיו נסעו אל הכניסה למטעים, ושם הבחין אביעד בסימני דורבן -קוצים, חלקי בשר ודם רב (תמונות ת/6 - ת/7). בשובם לזירת האירוע מצא אביעד ברכבו של יוסף, פיאט אונו אדומה, מקלע גולות ורשת.

7.בטופס אישור התפיסה שמילא אביעד ביום 26.1.2010 (ת/9) צויין כי נתפסו אצל יוסף סל רשת על חוט ברזל ובתוכו שתי רשתות, מקלע רוגטקה עם ידית שחורה וגומי אדום ושקית ניילון ובה גולות. בעדותו בבית המשפט אמר אביעד כי על סמך ניסיונו, הרוגטקה והגולות שנמצאו ברכבו של יוסף הינם אביזרים המשמשים לציד ציפורים.

8.בעדותו ביקש אביעד להטיל ספק בגרסת האני לפיה בכניסה למטעים, במקום בו הבחין בקוצי דורבן, בבשר ובדם, וצילם את תמונות ת/6 - ת/7, בוצעה דריסה של הדורבן, באומרו כי מדובר בדרך עפר המובילה אל שטח המטעים, ולפיכך דריסת בעל-חיים כתוצאה מנהיגה מהירה איננה סבירה.

הודעת יוסף ביום האירוע

9.בהודעת יוסף מיום 26.1.2010 (ת/8), עת נחקר על-ידי אביעד, הוא סיפר כי הינו שומר וכי בא לזירת האירוע על מנת להחליף בשמירה על הקידוח של חברת "מקורות" את השומר חאמד. האני, אחיו של חאמד, הגיע בשעה 07:00 כדי לקחת את אחיו מהמקום, וסיפר כי הביא דורבן שמצא דרוס. לאחר שהאני וחאמד בדקו את הדורבן ואמרו כי נודף ממנו ריח רע והתכוונו לזרקו, חתך האני את הדורבן והכניס את חלקיו לתוך שלוש שקיות. כשנשאל על פשר סל הרשת, המקלע והגולות שנמצאו ברכבו, השיב יוסף: "לא יודע למה זה. זה לציד של עכברים".

10.יש להדגיש כי אביעד לא גבה הודעה מחאמד, והוא אף לא הובא לעדות בבית המשפט.

ראיות הנאשם

11.מעדות אביעד ומתמונות ת/6 - ת/7 שצולמו על-ידו עולה כי ראשית האירוע לא התרחשה במקום בו אותרו יוסף והאני, ליד המכולה, כי אם בדרך עפר בכניסה למטעים, שם זוהו קוצים של דורבן, חלקי בשר ודם רב. הסניגור הציג כראיה את הודעתו של האני מיום 26.1.2010 (נ/1), שנאמרה לאביעד בזירת האירוע, ולפיה בשעה 07:00 באותו יום, בהיותו על דרך האספלט המובילה למטעים של קדמת צבי, הוא ראה דורבן דרוס, אסף אותו והשליכו במזבלה ליד בוקעתא. כשנשאל למעשיו אצל יוסף השומר, השיב האני: "הוא חשב שאפשר יהיה לאכול ממנו משהו, אבל הוא התרסק והוא זרק אותו".

12.בעדותו ביום 23.4.2013 בבית המשפט מסר יוסף גרסה מפורטת אודות ההתרחשויות ביום האירוע, גרסה אשר הוגדרה על-ידי באת-כוח המאשימה כ"עדות כבושה" שזכרה לא בא בהודעתו בפני אביעד שלוש שנים לפני כן.

יוסף העיד כי במועד האירוע הוא עבד כשומר של קידוח מים, וכי הוא וחאמד היו נוהגים להתחלף בשמירה מדי 24 שעות. לדבריו, האני, שהגיע למקום ברכבו על מנת ליטול את חאמד, הביא דורבן וסיפר כי זהו דורבן דרוס. הוא עצמו חש בסירחון העולה מגוויית הדורבן, ויעץ להאני לא להחזיקו, ובשום פנים לא התכוון לאכול את בשרו. בשלב זה, כך טען, עזב האני את המקום, הלך לזרוק את הדורבן ושב למקום על מנת לשתות קפה ביחד עמו ועם חאמד.

13.יוסף העיד כי הפקח איימן הגיע למקום בחלוף 40 דקות, שהה במקום זמן ממושך, ניהל שיח ושיג ערני עם האני, ונמנע מלבדוק את הטנדר של האני. הוא העיד כי יחסו של איימן כלפיו (בניגוד ליחסו להאני) היה עוין, כי היה נחוש למצוא ממצא מרשיע נגדו בעת החיפוש ברכבו, וכאשר סיפר לו האני כי הוא זה אשר מצא את הדורבן הדרוס, והציע להראות לו את המקום בו מצא אותו, אמר איימן: 'זה לא אתה, אתה סתם אומר כך כדי שאני לא ארשום דו"ח ללבנוני'.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ