אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו רקיק(עציר)

מדינת ישראל נ' אבו רקיק(עציר)

תאריך פרסום : 11/11/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום באר שבע
17451-01-10
11/11/2010
בפני השופט:
שרה חביב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עטאלה אבו רקיק (עציר)
גזר-דין,החלטה

גזר דין

1.הנאשם הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן, המייחס לו שתי עבירות של סחר בסם מסוכן לסוכן משטרתי והחזקת סמים לשימוש עצמי. הסדר הטיעון בין הצדדים לא כלל הסכמה לעניין העונש, והצדדים טענו כל צד על פי ראות עיניו.

2.מכתב האישום המתוקן בו הודה והורשע הנאשם, עולה כי בשתי הזדמנויות בחודשים אוגוסט וספטמבר 2009 מכר הנאשם סם מסוג הירואין לסוכן משטרתי במשקל של כ- 1.77 גרם בהזדמנות אחת, ובמשקל של כ- 3.4 גרם בהזדמנות אחרת. עוד עולה מכתב האישום כי ביום 7.1.2010 נמצא הנאשם מחזיק בסם מסוכן מסוג הירואין במשקל של כ- 1.5 גרם וזאת לצריכתו העצמית.

3.ב"כ המאשימה ביקשה לגזור על הנאשם מאסר בפועל לתקופה משמעותית. לטענת התובעת המלומדת, המדובר בעבירות חמורות בסם מסוג הירואין בכמויות גדולות יחסית, ובמי שיש לו עבר פלילי בתחום הסמים. לאור כל אלה, ולאור מאסר מותנה התלוי ועומד כנגד הנאשם, ביקש התובע המלומד לאמץ את הרף הגבוה שבענישה על פי הפסיקה, תוך שהוא מפנה לפסיקה רלוונטית.

4.ב"כ הנאשם המלומדת בקשה להסתפק בתקופת מעצרו של הנאשם שהחלה ביום 7.1.2010, והפנתה לעובדה כי הנאשם הודה כבר בחקירתו במשטרה, תוך שהוא מביע שמחה על מעצרו, שכן לאור זאת תינתן לו ההזדמנות להיגמל מן הסם. עוד ציינה הסנגורית כי מכתב האישום אף עולה כי הנאשם מבצע את העבירות באמצעות אדם נוסף וכי אין בידו את השליטה בסם ואין הוא מהווה את "הרוח החיה" בתיק. לעניין זה, הפנתה הסנגורית המלומדת לעובדה כי על פי עובדות כתב האישום ביצע הנאשם את העסקאות בסם עם אחרים ביניהם אחד בשם מאהר, אשר לטענת הסנגוריה הוא שהיה הרוח החיה מאחורי העסקאות.

על מנת לגזור את רף הענישה הראוי, הפנתה הסנגורית לגזר דין אחר בעניינו של מאהר שניתן ביום 15.7.2010 ולפיו נגזרו עליו 31 חודשי מאסר בפועל, אשר כוללים הפעלת תנאי בן 11 חודשים כנגדו.

ב"כ הנאשם הדגישה כי הנאשם שרוי במצב כלכלי בכי רע, וכי אין הנאשם עושה שימוש בסמים מיום מעצרו ושוהה באגף נקי מסם, וכי העסקאות בסמים בוצעו על מנת לממן את צריכתו שלו ולא לשם עשיית הון כספי.

6.הנאשם בחר להגיש את דבריו בכתב ולא לשאת אותם לפרוטוקול. בדבריו לעונש ביקש את רחמי בית המשפט, ציין כי יש לו 11 אחים, וכי אימו חולה ונעזרת בו לטיפולים בבית החולים. עוד ציין כי הוא מביע חרטה על מעשיו ומודה באשמה. ובכנות מסר, כי טרם מעצרו הנוכחי עשה שימוש בסמים קשים וכי כיום הוא נקי מסם וברצונו לעבור הליך של שיקום. הנאשם הסביר כי כיום הוא נשוי וברצונו לשוב ולהיות אדם נורמטיבי.

7.הנאשם יליד 1984, ולחובתו 6 רישומים קודמים בגין עבירות רכוש, שבל"ר, אלימות וסמים. הרישום בעבירות סמים עניינו בעבירה של סיוע לסחר בסם, ובגינו תלוי ועומד כנגדו מאסר מותנה בר-הפעלה בן 6 חודשים מת.פ. 3262/07 של בית משפט זה [ת/2].

8.בעבירות מן הסוג דנן, ובמסגרת המלחמה בנגע הסמים, מצווה בית המשפט ליתן משקל נמוך לנסיבותיו האישיות של הנאשם הנידון, ולהעדיף את שיקולי ההרתעה והגמול. עבירות הסם צופנות בחובן הרס חברתי רחב היקף. לצורך מימון הסם וכפועל יוצא מהשימוש בסם מתבצעות בדרך כלל עבירות נלוות, אשר פוגעות בציבור נורמטיבי אשר מבקש לחיות חייו באופן בטוח, ועל כן על בית המשפט להוציא תחת ידיו מסר ברור לפיו כל התורם להפצת נגע הסם יבוא על עונשו במלוא חומרת הדין [ראה ע"פ 2649/00 ישראל נ' מדינת ישראל, תק-על 460(3) 2001].

לכל האמור לעיל יש להוסיף כי עסקינן בעבירות של סחר בסמים מסוג הירואין בכמויות משמעותיות, ובהחזקת סמים מסוג הירואין לצריכה עצמית בכמות של 1.5 גרם, שהינה כמות גדולה יחסית גם כן.

9.חרף האמור לעיל, יש לזכור כי הענישה היא לעולם אינדיבידואלית, ואיננה סכמתית. לקולא יש לשקול לזכותו של הנאשם את נסיבותיו האישיות, את העובדה כי נישא ועל פי הצהרתו בכוונתו לנהל חיים נורמטיביים מכאן ולהבא, ואף את העובדה כי פסק מן השימוש בסמים, למצער על פי טענתו הוא. עוד יש לשקול לקולא את הודייתו של הנאשם בכתב האישום המתוקן, ואת החיסכון בזמנם של עדי תביעה, וביניהם הסוכן המשטרתי, וכן את העובדה כי בעברו הפלילי הרשעה אחת בלבד מתחום הסמים, ומכאן שהעבר הפלילי הרלוונטי שלו איננו מן המכבידים.

10.לא אוכל ליתן משקל רב לטענת הסנגוריה כי הנאשם לא היווה את הרוח החיה מאחורי עסקאות הסמים וכי אדם אחר בשם מאהר הוא שהיווה את הרוח החיה - מכתב האישום לא עולה כי מאהר היה דומיננטי יותר דווקא אל מול הנאשם או להיפך. זאת ועוד, ישנו מעורב נוסף בכתב האישום בשם מוסא, אשר ייתכן והוא דווקא היה דומיננטי יותר מהנאשם ומאותו מאהר. כאמור אין לדעת מכתב האישום מי דומיננטי יותר או פחות, אלא על המהלכים המצומצמים אשר קדמו לעבירות הסחר הרלוונטיות.

כאמור, הסנגורית המלומדת הפנתה לגזר דין אחר בעניינו של אותו מאהר ממנו ניסתה ללמוד על רף הענישה הראוי בתיק דנן. אלא שגזר הדין אותו הגישה הסנגורית המלומדת עניינו בעבירות של סחר בסמים אחרות מאלו הנדונות בתיק דנן. זאת ועוד, עניינו של מאהר הסתיים במסגרת הסדר טיעון, ובמסגרת זו, מערכת השיקולים משתנה בהתאם.

על כן, לא אוכל לגזור את עונשו הראוי של הנאשם דנן מגזר הדין בעניינו של מאהר דווקא בתפ. 3364/09 אשר הוגש כאמור.

11.ביחס לפסיקה אותה הגישו הצדדים, הרי שהפסיקה המקלה אותה הגישה הסנגורית, עניינה בנאשמים בעלי נסיבות המצדיקות את הענישה המקלה יחסית בעניינם, והפסיקה המחמירה אותה הגישה ב"כ המאשימה המלומדת עניינה בעבירות חמורות יותר מן המקרה דנן מבחינת סעיפי העבירה וכמויות הסם.

לאור כמויות הסם, טיבו, עברו הפלילי של הנאשם, ולאור נסיבותיו האישיות, הרי שעניינו נופל במקום כלשהו בטווח העונשים שהוצג מצד שני הצדדים.

12.אשר על כן, ולאור כל האמור לעיל, ולאחר שקילת מכלול השיקולים לקולא ולחומרא, אני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

א.מאסר בפועל בן 24 חודשים שימנו מיום מעצרו של הנאשם, 7.1.2010.

ב.אני מפעילה את המאסר המותנה בן 6 החודשים שנגזר על הנאשם ביום 21.11.2007 בת.פ 3262/07 [ת/2] של בית משפט זה. המאסר המותנה יופעל חציו בחופף וחציו במצטבר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ