אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו רמילה(עציר)

מדינת ישראל נ' אבו רמילה(עציר)

תאריך פרסום : 17/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
7619-07-12
07/03/2013
בפני השופט:
משה יועד הכהן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
כמאל אבו רמילה (עציר)

החלטה

1.נגד הנאשם כמאל אבו רמילה (להלן: "הנאשם") הוגש כתב אישום ביום 4.7.2012. על פי כתב האישום, בתאריך 30.1.1986 הכריזה ממשלת ישראל כי ארגון "החזית העממית הדמוקרטית לשחרור פלסטין" (חוואתמה) (להלן: "החזית הדמוקרטית"), הינו ארגון טרוריסטי.

2.על פי הנטען, בתאריך שאינו ידוע במדויק למאשימה, הצטרף הנאשם לחזית הדמוקרטית ולקח חלק פעיל בפעילויותיה. כחלק מתפקידו, היה הנאשם אחראי על חוליה של החזית הדמוקרטית בשכונת עיסוויה בירושלים, בה היו חברים חסן עליאן (להלן: "עליאן") ואחרים. כמו כן, היה הנאשם חלק מוועדה של החזית הדמוקרטית שטיפלה וניהלה את ענייני החזית הדמוקרטית בשכונת עיסוויה (להלן: "הוועדה").

3.בהמשך כתב האישום נטען, כי במסגרת תפקידו של הנאשם כראש חוליה, היה הנאשם מודיע לעליאן, על פעילויות שונות שעליו להשתתף בהן כנציג מטעם החזית הדמוקרטית, כגון, הפגנות מחאה של החזית הדמוקרטית וכן, קורס עזרה ראשונה שהתקיים במרכז הקהילתי בעיסוויה (להלן: "קורס העזרה הראשונה").

4.בנוסף, במספר מועדים שאינם ידועים במדויק למאשימה, וביניהם במועד בחודש אפריל או מאי 2012, השתתף הנאשם בעצמו בהפגנות מחאה מטעם החזית הדמוקרטית, שנערכו במזרח ירושלים. כמו כן, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, השתתף הנאשם כנציג מטעם החזית הדמוקרטית בקורס העזרה הראשונה.

5.עוד נטען, כי כחלק מפעילותו של הנאשם בחזית הדמוקרטית, בתאריך שאינו ידוע במדויק למאשימה, החליט הנאשם ביחד עם עליאן ושאר חברי הוועדה, לפעול לסילוקו של אדם משכונת עיסוויה, שזהותו אינה ידועה במדויק למאשימה וזאת, לאחר שסברו שהוא סוחר סמים. בעקבות כך, הגיע הנאשם ביחד עם עליאן ואחרים, שזהותם אינה ידועה במדויק למאשימה, בתאריך שאינו ידוע במדויק למאשימה, בסביבות תחילת שנת 2012, לביתו של אותו אדם באיזור אל-דהרה. בנוסף, נטען כי הנאשם, עליאן והאחרים הכו את אותו אדם, ובעקבות כך, אותו אדם עזב את הכפר.

6.נטען, כי במעשיו של הנאשם המתוארים בכתב האישום, היה הנאשם חבר בארגון טרוריסטי, עשה מעשה שיש בו גילוי של הזדהות עם ארגון טרוריסטי, או אהדה אליו, בהנפת דגל, בהצגת סמל או סיסמה, או בהשמעת המנון או סיסמה, או כל מעשה גלוי דומה, המגלה בבירור הזדהות או אהדה כאמור, והכל, במקום ציבורי, או באופן שאנשים הנמצאים במקום ציבורי, יכולים לראות או לשמוע גילוי כזה של הזדהות או אהדה. כמו כן, השתמש הנאשם שלא כדין בכוח, כדי להניע אדם לעשות מעשה, והשימוש בכוח הביא לידי עשיית המעשה. בנוסף, תקף הנאשם שלא כדין אדם, כשהיו נוכחים שניים או יותר, שחברו יחדיו, לביצוע המעשה, בידי אחד או אחדים מהם.

7.כתב האישום מייחס לנאשם עבירה של חברות בארגון טרוריסטי, לפי סעיף 3 לפקודה למניעת טרור, התש"ח–1948 (להלן: "הפקודה"), עבירה של תמיכה בארגון טרוריסטי לפי סעיף 4 לפקודה, עבירה של סחיטה בכוח, לפי סעיף 427(א) סיפא לחוק העונשין, התשל"ז–1977 (להלן: "חוק העונשין") ועבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 378 ובנסיבות סעיף 379 לחוק העונשין.

8.בדיון ההוכחות שהתקיים בפני ביום 20.1.2013 העלה ב"כ הנאשם טענה מקדמית לפיה, כתב האישום כפי שהוא לעניין עבירת הסחיטה בכוח, אינו מגלה עבירה על פניו. בהמשך לטענתו, הורתי בהחלטתי, כי ב"כ המאשימה יתייחס לטענה עד ליום 3.2.2013.

עיקרי טענות הצדדים

טענות ב"כ הנאשם

9.כאמור, ב"כ הנאשם טען כי כתב האישום, כפי שהוא מנוסח בעניין עבירה של סחיטה בכוח סעיף 427(א) סיפא, אינו מגלה עבירה על פניו ובנסיבות אלו, הסמכות העניינית לדון בתיק, נתונה לבית משפט השלום ולא לבית המשפט המחוזי, דנן. עוד לטענתו, כנגד עליאן, עד תביעה מס' 1 לכתב האישום, שהפליל את הנאשם במסגרת אותו אירוע, הוגש כתב אישום בעבירה של סחיטה בכוח, לפי הרישא של סעיף 427(א) ולא הסיפא. על כן הוגש כתב האישום, לבית משפט השלום.

טענות ב"כ המאשימה

10.ב"כ המאשימה ביקש לדחות את טענתו המקדמית של ב"כ הנאשם, לפיה כתב האישום כפי שהוא, אינו מגלה עבירה של סחיטה בכוח על פניו. בנוסף טען כי עניינו של עד תביעה מס' 1, עליאן, שכתב האישום בעניינו מייחס לו עבירה של סחיטה בכוח, לפי סעיף 427(א) רישא, ולפיכך נדון בבית משפט השלום, הוגש במסגרת הסדר טיעון, ואלמלא הסדר זה, גם כתב האישום בעניינו היה מוגש לבית המשפט המחוזי ומייחס לו עבירה לפי סעיף 427(א) סיפא.

11.לטענת ב"כ המאשימה בהתאם לסעיף 427(א) לחוק העונשין, רכיב העבירה "כדי להניע אדם לעשות מעשה או להימנע ממעשה שהוא רשאי לעשותו", נוגע לרכיב הכוונה הנדרשת מטעם הנאשם. בהקשר זה, לטענת ב"כ המאשימה, ברור כי החלטת הנאשם כפי שתוארה בעובדות כתב האישום, מעלה גם מעלה את התקיימות של רכיב כוונה זה. כיוון שכך, הרי שברור לטענתו כי ניסוח העובדות מגלה לכל הפחות, את התקיימותם של היסודות הנדרשים בחוק העונשין, על מנת לגלם את העבירה שבסעיף 427(א) רישא לחוק העונשין.

12.ב"כ המאשימה הוסיף והבהיר כי רכיב זה אינו דורש כי הנאשם או שאר התוקפים, יכריזו בפומבי כי זו כוונתם, או אף יאמרו זאת למתלונן. רכיב זה, לטענתו, דורש התגבשותה של כוונה אצל הנאשם וכאמור, כוונה זו עולה מעובדות כתב האישום.

13.עוד לטענת ב"כ המאשימה, הטענה נכונה לכל עבירות המטרה השונות, ואילו קבלת טענתו של ב"כ הנאשם, תביא לכדי מצב בו בתי המשפט לא יוכלו להרשיע בכל עבירות מטרה, וממילא בכל עבירות הניסיון, אלמלא הנאשם ביטא את כוונתו בצורה חיצונית.

14.בנוסף, לטענת ב"כ המאשימה למעלה מן הצורך, ניסוח העובדה המתוארת בכתב האישום, לפיו המתלונן עזב את הכפר בעקבות תקיפתו, מגלה את התקיימותם של רכיבי העבירה לפי סעיף 427(א) סיפא לחוק. אף בהקשר זה, הבהיר ב"כ המאשימה, כי בשלב הטענה המקדמית המאשימה אינה נדרשת לפרוש את ראיותיה, והיא נדרשת רק לענות לטענה הנוגעת לניסוח כתב האישום. ברי, כי בנסיבות אלו, ניסוח עובדות כתב האישום, מגלה את העבירות המיוחסות לנאשם.

דיון והכרעה

15.המחלוקת העומדת בפני לבירור היא, האם עובדות כתב האישום בענייננו, מגלה עבירה של סחיטה בכוח, לפי סעיף 427(א) סיפא לחוק העונשין. היינו, דיון בטענה מקדמית לפי סעיף 149(4) לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב–1982 (להלן:"החסד"פ").

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ