אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו ראס

מדינת ישראל נ' אבו ראס

תאריך פרסום : 10/10/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום כפר סבא
32973-03-11
01/10/2013
בפני השופט:
דנה מרשק מרום

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יונס אבו ראס בעצמו ו
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם כפר בתחילה במיוחס לו ונשמעו מספר עדי תביעה טכניים. בישיבת יום 19.3.12 ועל רקע אי-התייצבות המתלוננת (אשתו של הנאשם) לעדות, הורשע על יסוד הודאתו בעובדות כתב-אישום שתוקן במסגרת הסדר חלקי, בביצוע עבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש בנסיבות מחמירות לפי סעיף 380 + 382(ג) לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 [להלן: חוק העונשין]; תקיפה סתם בנסיבות מחמירות לפי סעיף 379 + 382(ב)(1) לחוק העונשין והיזק בזדון לפי סעיף 452 לחוק העונשין (הכרעת-הדין ניתנה בטרם כניסת תיקון 113 לחוק העונשין לתוקף).

2.כתב-האישום המתוקן כולל שני אישומים, המרכזי התרחש בערב יום 14.3.11 בביתם של בני הזוג. על רקע כעסו של הנאשם עקב סירובה של המתלוננת למסור לידיו את תעודת הזהות שלה, חבט בעינה באמצעות כבל חשמל שאחז בידו. למתלוננת נגרמו המטומה וחתכים שטחיים סביב עינה (תמונות סומנו ת/1).

על-פי האישום השני, כחודש עובר לאירוע המרכזי, על רקע כעסו של הנאשם בעקבות דברים שנאמרו לו על-ידי אחותו הנוגעים למתלוננת, תקף הנאשם את המתלוננת בכך שבעט ברגלה וכן שבר שולחן, כסאות ומסגרות של תמונות.

3.במסגרת ההסדר החלקי, נשלח הנאשם לקבלת תסקיר בעניינו – אם כי התביעה הצהירה עמדתה למאסר בפועל. כמו-כן הוצהר, כי עם תיקון כתב-האישום (מחיקת האישום השלישי), הרי שמאסר על תנאי התלוי ועומד כנגד הנאשם אינו חל.

4.ואכן, עסקינן בנאשם שלחובתו שתי הרשעות קודמות (גליון ר.פ סומן ת/2), הראשונה בביצוע עבירה של הסעה משנת 2006, האחרונה בגין עבירות אלימות כלפי המתלוננת בשנת 2007. התביעה הגישה לעיוני את כתב-האישום וגזר-הדין שניתן ביום 10.2.2008 (כב' השופטת בכור) ממנו למדתי, כי גם אז המדובר היה באלימות חוזרת בשני אירועים כלפי אשתו. באירוע הראשון הנאשם שם כרית על פיה של המתלוננת ואיים עליה שאם תצעק – יהרוג אותה, בהמשך שם סכין על גרונה והזיזו בתנועות דקירה על כתפה וידיה, תפס את ראשה והטיחו על הקיר. כחמישה חודשים לאחר מכן היכה אותה בכתפה. על רקע קיומה של המלצה טיפולית למבחן, הטילה כב' השופטת בכור עונש מאסר בפועל בן 10 חודשים לצד מאסר על תנאי (כשכאמור, באי-כוח הצדדים הסכימו כי אינו חל בענייננו). בעקבות ערעור שהגיש הנאשם, ולאחר קבלת שני תסקירים משלימים בעניינו, ניתנה לנאשם הזדמנות על-ידי ערכאת הערעור ועונשו הופחת לשישה חודשי מאסר שרוצו בדרך של עבודות שירות לצד פיקוח שירות המבחן למשך שנה (ע"פ 4547-03-08, מיום 26.1.2009).

5.התסקירים שהוגשו לעיוני אכן מתארים את מגוון הליכי הטיפול בהם נטל הנאשם חלק, ומייד אפרטם. עוד למדתי אודות נסיבותיו האישיות והמשפחתיות של הנאשם, נשוי למתלוננת (בנישואי חליפין) ואב לחמישה ילדים, כאשר בתחילת ההליך ולאחר האירועים נשוא גזר-הדין התקיים הליך גירושין ראשוני ביניהם. מאז 1995 עובד כמסגר עצמאי.

הנאשם תיאר מערכת זוגית מתוחה ומסר, כי ניהל קשר עם אישה אחרת במקביל ועמד להינשא לה – כאשר הליכי מעצרו בתיק הנוכחי מנעו צעד זה.

על רקע הרשעתו הקודמת, ובמסגרת צו המבחן שהוטל, השתתף הנאשם בקבוצה טיפולית, כשבאותה העת התקשה לשתף ולהיחשף והרושם היה כי לא נתרם מהליך טיפולי.

במסגרת הליכי המעצר הקשורים לתיק הנוכחי, ולאחר ששהה במעצר במשך למעלה מחודשיים, שוחרר לטיפול ב"בית נועם". מדוח סיכום הטיפול עלה, כי לאורך מרבית התקופה גילה עמדות נוקשות וקשיים לכבד את כללי המקום, אם כי חל שיפור לקראת סיום הטיפול בהוסטל. בתחילת ההליך הטיפולי התקשה לקחת חלק בקבוצות הטיפוליות ואולם עם התקדמות הטיפול הצליח להביא חלקים יותר אותנטיים שלו. עוד עלתה ההתרשמות, כי הנאשם, אשר סובל מבעיית שמיעה, משתמש בקשיי השמיעה שלו כתירוץ להימנעות מקונפליקטים ומשתמש בהם באופן סלקטיבי. הומלץ כי ימשיך בקבוצת הבוגרים של "בית נועם" ובטיפול פרטני, אך הנאשם התקשה להגיע ופנה מיוזמתו למרכז לשלום המשפחה בטירה.

הנאשם אכן שולב בטיפול במרכז בסוף חודש אוקטובר 2011 בטיפול פרטני ובהמשך בטיפול קבוצתי. בתחילה, רמת שיתוף הפעולה היתה נמוכה, ובהמשך גילה יותר פתיחות.

בשלב זה נכתב התסקיר מיום 28.6.12, כאשר להתרשמות מנהלת המרכז זקוק הנאשם לטיפול קבוצתי. בד בבד, בשלב זה, לאחר כל הליכי טיפול והודאתו במיוחס לו, מציינת קצינת המבחן כי ניכר נסיונו למזער מחומרת העבירות והסבירן כתגובה להתנהגותה המשפילה של אשתו כלפיו. התרשמותה היתה, כי אף כיום מתקשה הוא לבדוק באורח מעמיק את נסיבות התנהגותו והעומד בבסיסה ונוטה להשליך האחריות לבעייתיות ביחסיהם על אשתו ויחסו כלפיה.

המפגש של קצינת המבחן עם המתלוננת העלה תמונה של אישה חלשה, הפועלת מתוך מצוקה רגשית נוכח התנהלותו הבוגדנית והפוגענית של בעלה כלפיה, כשהיא מנסה לגונן על מעשיו, ממזערת מחומרת התנהגותו האלימה ומתארת עצמה כאחראית להתנהגותו.

למרות הקשיים המתוארים והליכי הטיפול בהם נטל חלק, כאשר ניכר כי הנאשם בעל עמדות נוקשות ביחסו כלפי אשתו וקיים סיכון להישנות אלימות, אך לאור המלצתה של מנהלת המרכז המעידה על התקדמות ראשונית – נדחה הדיון לבקשת שירות המבחן (חרף התנגדות התביעה).

תסקיר מיום 6.2.13 העלה, כי הנאשם עדיין מתקשה לבחון לעומק את קשייו ונסיבות התנהגותו האלימה כלפי אשתו, למרות שביטא הבנה מילולית לכך. הוא שיתף פעולה עם הטיפול במרכז במקום מגוריו עד לחודש יולי 2012, שאז נסגר המרכז. למרות זאת, ההתרשמות שעלתה היא שהתקדמותו בטיפול הינה ראשונית וכי הוא זקוק להמשך התהליך והעמקתו.

המתלוננת דיווחה לקצינת המבחן, כי עיקר הקשר בינה לבין בעלה הוא סביב ילדיהם, ושללה כל התנהגות בעייתית שלו מאז מעצרו, כשביטאה את רצונה לחזור לחיים משותפים עימו.

בסופו של יום, קצינת המבחן חוזרת על כך, כי מתרשמת משינוי ראשוני בלבד בהתייחסותו ובהבנתו את התנהגותו האלימה. יחד עם זאת, בשל שיתוף הפעולה במישור הקונקרטי והעובדה שהוא מורחק מאשתו לתקופה ממושכת, ממליצה היא להעמידו במבחן לצורך שילוב בקבוצה טיפולית בישורת המבחן לצד ליוויו בתהליך חזרה לביתו ולמשפחתו. יצויין, כי מאז קבלת התסקיר נדחו הדיונים בשל התנהלות ההגנה והנאשם.

6.ב"כ המאשימה הרחיבה אודות ההליך המשפטי הקודם, כששנתיים לאחר מכן מבצע הנאשם עבירות אלימות נוספות כלפי אשתו. תיארה את הפגיעה בגופה ובכבודה, לאחר שהיתה מוכנה לתת לו הזדמנות למרות הרשעתו. עוד הדגישה, כי למרות מגוון נסיונות הטיפול, מצוי הנאשם בשלב ראשוני בטיפול, ממשיך לגלות דפוסי חשיבה נוקשים וממזער מחומרת מעשיו, ועל כן המלצת שירות המבחן אינה מצויה בהלימה לנסיבות. התובעת לא התעלמה מהודאתו בבית-המשפט שנמסרה על רקע אי-התייצבות המתלוננת; עם זאת, לאחר שניתנו לנאשם די הזדמנויות לעשות כברת דרך טיפולית, ולאור האלימות החמורה שנקט כלפי אשתו, יש ליתן מעמד בכורה לעקרון הגמול ולהטיל על הנאשם תקופת מאסר בפועל משמעותית ומאסר על תנאי.

7.הסניגור הזכיר כי הנאשם שהה כחודשיים ומחצה מאחורי סורג ובריח, וחלפו למעלה משנתיים מאז ביצוע העבירות במהלכן שיתף פעולה באופן מלא בהליך טיפולי. הזכיר, כי המדובר בנאשם הסובל מבעיית שמיעה, הגורמת לסף גירוי נמוך, כשבינתיים עבר שני ניתוחים שהביאו לשיפור במצבו. כן תיאר את תנאי השהייה הקשים ב"בית-נועם", כשכאמור, מאז ועד היום ממשיך הוא לשתף פעולה בטיפול ופיתח הבנה עמוקה באשר לחומרת מעשיו. לטענת הסניגור, יש מקום להתחשב בעמדת המתלוננת המעוניינת בחזרתו לבית המשפחה, ולתת הזדמנות לשיקום המשפחה באמצעות אימוץ המלצת שירות המבחן.

8.בדברו לבית-המשפט, תיאר הנאשם את בעיית השמיעה ממנה סבל במשך שנים. לאחר שעבר ניתוחים חש בשינוי חיובי במצבו והודה כי טעה במעשיו. הזכיר, כי אביו נפטר במהלך שהייתי במעצר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ