אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו עצא(עציר)

מדינת ישראל נ' אבו עצא(עציר)

תאריך פרסום : 08/04/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
54608-02-12
04/04/2012
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל ע"י ב"כ עו"ד יעל לויה - פינק
הנתבע:
כמאל אבו עצא (עציר) ע"י ב"כ עו"ד אביב סטרול בשם עו"ד מירי שיין

החלטה

1. בפניי בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו על רקע כתב האישום המייחס לו לכאורה ביצוע עבירות של שוד בנסיבות מחמירות לפי סעיף 402(ב) לחוק העונשין, חטיפה לפי סעיף 369 לחוק, הפרת הוראה חוקית לפי סעיף 287(א) לחוק.

עובדות כתב האישום בתמצית

2.י.א. (להלן: "המתלוננת"), עבדה במועד הרלוונטי בקופת חולים לאומית כרכזת שיווק אזורית. במסגרת תפקידה, נפגשה המתלוננת עם פונים שונים, אשר ביקשו להצטרף לקופת החולים כמטופלים, המקומות שתואמו עמה מראש.

בתאריך 01.11.2011 סמוך לשעה 12:45, עת סיירה המתלוננת ביישוב לקיה במסגרת תפקידה הנ"ל, התקשר המשיב למתלוננת והציג עצמו בשם "אחמד אבו סירחאן". המשיב ביקש מהמתלוננת להיפגש עימו באמתלת שווא, לפיה הוא, יחד עם עוד שישה מבני משפחתו, מעוניינים להצטרף כמטופלים בקופת החולים וקבעו להיפגש סמוך לשעה 16:00 ליד קופת החולים בתל-שבע (להלן: "מקום המפגש").

בהמשך לאמור לעיל, הגיעה המתלוננת סמוך לשעה 16:20 למקום המפגש, ברכבה, יצרה עם המשיב קשר טלפוני על מנת לברר היכן הוא נמצא. המשיב ענה למתלוננת כי הוא עסוק וביקש ממנה ליצור איתו קשר בעוד מספר דקות. שוב שוחחו המשיב והמתלוננת, ולבקשת המשיב הגיעה המתלוננת סמוך למקום המפגש. המשיב המתין במקום כשהוא מרכיב משקפי שמש, נכנס למושב האחורי של הרכב, וביקש מהמתלוננת לנסוע לבית משפחת אבו סירחאן בתל-שבע, כשהוא מכוון אותה במהלך הנסיעה. בשלב מסוים, אחז המשיב לפתע בשערות ראשה של המתלוננת, הצמיד לצווארה סכין, כשהוא מורה לה לנסוע לאחור ומאיים עליה כי אם תדבר ירצח אותה. המתלוננת נסעה בהתאם לדרישת המשיב, מתל-שבע לכיוון שבט אבו כף, כשכל העת המשיב אוחז בשערותיה ומצמיד לצווארה סכין.

במהלך הנסיעה הפצירה המתלוננת במשיב שיניח לה, באומרה כי היא בהריון וכי היא מוכנה לתת לו כל מה שירצה. המשיב התעלם מתחינותיה, והשיב לה כי אם תמלא אחר הוראותיו לא ייפגע בה. משהתקרבו לשבט אבו כף הורה המשיב למתלוננת לפנות לשביל בצד הדרך ובהמשך לעצור את הרכב. לאחר שהמתלוננת עשתה על פי דבריו, הורה המשיב למתלוננת לעבור למושב האחורי של הרכב. המתלוננת ניסתה לצאת מהרכב מדלת הנהג, על מנת לעבור למושב האחורי, אולם המשיב משך בשערותיה והורה לה לעבור לספסל האחורי, דרך פנים הרכב, מבלי לצאת מהרכב. עוד הורה למתלוננת שלא להביט לאחור, על מנת למנוע ממנה לראות את פניו. לאחר שהמתלוננת עברה לספסל האחורי, אחז המשיב בידיה בחוזקה, ניסה לקשור את ידיה מאחורי גבה באזיקון. לאחר שנכשל מלעשות כן, נטל המשיב אזיקון נוסף, קשר באמצעותו את ידיה מאחורי גבה ואחז בראשה. המתלוננת הפנתה את ראשה לעברו של המשיב וניסתה לשכנעו שוב שיניח לה, באומרה כי יש לה ילדים וכי היא בהריון. אז, כיסה המשיב את עיניה של המתלוננת באמצעות פיסת בד, ניסה לקשור את רגליה באמצעות אזיקון נוסף, הוריד את המתלוננת מהרכב, הפילה על הארץ, המשיך להצמיד את הסכין לגופה וערך חיפוש על גופה, הסיר מידיה שתי טבעות זהב ושעון יד ונטל כרטיס האשראי השייך למתלוננת. בהמשך הצמיד המשיב את פניה של המתלוננת לאדמה, ודרש ממנה שתגלה לו את הקוד הסודי של כרטיס האשראי. המתלוננת מסרה למשיב את הקוד הסודי, אז נכנס המשיב לרכב ונסע מהמקום, כשהוא מותיר את המתלוננת כשידיה כפותות באזיקון ועיניה מכוסות, וכשהוא נושא עימו את רכושה.

לאחר שעזב המשיב את המקום, הצליחה המתלוננת להסיר את הכיסוי מעיניה ואת האזיקון מעל ידיה, ורצה לכיוון שבט אבו כף. לאחר מכן, באמצעות עוברי אורח שנחלצו לעזרתה, פנתה למשטרה.

בהמשך לכך, נטש המשיב את הרכב סמוך לשבט אבו כף.

3.בהעדר מחלוקת על קיומן של ראיות לכאורה וכן עילת מעצר, נעתרתי לבקשת ב"כ המשיב בהתאם למצוות המחוקק בסעיף 21 ב' לחסד"פ, והדיון נדחה לקבלת תסקיר מעצר שיבחן את רמת מסוכנותו של המשיב וכן מסוגלות חלופה להציב גבולות להתנהגותו.

4.תסקיר כאמור התקבל, וממנו עולה, כי המשיב בן 25, רווק, מתגורר בבית הוריו בתל-שבע, סיים תשע שנות לימוד, נמנה למשפחה בת עשר נפשות.

עוד מהתסקיר עולה, כי המשיב מוכר לשירות המבחן בעוד היותו נער, על רקע מעורבות פלילית ושולב בעבר במסגרות חוץ ביתיות שונות עד גיל 18 של חסות הנוער, שלא הצליחו להוציאו מהתחברות חזקה לחברה שולית. עוד מהתסקיר עולה, כי יחסיו של המשיב עם הוריו בעייתיים, על רקע הסתבכותו בפלילים מגיל צעיר. עוד מציין השירות, כי בעבר, במסגרת שילובו במסגרות חינוכיות ושיקומיות, ברח ממשמורת והתקשה להסתגל לחוקי המקום.

עוד עולה מהתסקיר, כי על רקע מעורבות בתיק נוסף בעבירה של תקיפה הגורמת חבלה ממש בנסיבות מחמירות בבית משפט השלום באילת מ"ת 31796-09-11, מחודש ספטמבר 2011, גובש תסקיר מעצר ובהתאם להמלצתו שוחרר המשיב למעצר בית בבית הוריו ובפיקוחם וכן תחת פיקוח מעצר של שירות המבחן לתקופה של חצי שנה כדי לשלבו בקבוצה טיפולית המיועדת לעצורי בית. אולם, לדברי השירות, אביו הביע התנגדות ללוות את המשיב לקבוצה הטיפולית. גם המשיב לא הגיע במועד שנקבע לו לכניסה לקבוצה הטיפולית וניתק את הקשר עם שירות המבחן. לדברי המשיב בפני השירות, לא הגיע לקבוצה כיוון שלא היה לו כסף להגיע למשרדי השירות.

השירות מתרשם מבחור בעל נטייה להתנהגות אלימה וכוחנית ללא יכולת להציב לעצמו גבולות פנימיים להתנהגותו. כמו כן, מתרשם השירות, כי ענישה קודמת בדמות מאסרים בפועל חרף גילו הצעיר, לא סייעה לו להפנים קודים מקובלים להתנהגות.

עוד מעריך השירות, כי גם כיום, כמו בעבר, נוקט המשיב בגישה מניפולטיבית וכן מתקשה לקחת אחריות על הסתבכויותיו החוזרות עם החוק כפי שעולה מהרשעותיו הקודמות, גם מבלי יכולת לבקר ולבחון את מעשיו. עוד נראה שמביע פעם אחר פעם, רצון מילולי להסתייע בגורמים טיפוליים במטרה להשפיע על המלצת השירות.

ביחס לרמת הסיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות וחוק – מציין השירות, כי לאחר ששקל את מכלול השיקולים הרלוונטיים המפורטים בתסקיר, סבור השירות, כי קיימת רמת סיכון גבוהה. כמו כן, להערכת השירות, בכל חלופה אנושית שתוצע, יתקשה המשיב לעמוד מול הגבולות שיוצבו לו לאורך זמן. כמו כן, יתקשה לגייס כוחות לעמוד בתנאים ולהימנע מהסתבכויות חוזרות.

החלופה שהוצגה ונבחנה על ידי השירות – החלופה הינה בדמות מעצר בית בבית דודו של המשיב ובפיקוחו ובפיקוח רעייתו המתגוררים בתל-שבע. השירות נפגש עם שני בני הזוג, שהינם הורים לתינוקת בת שלושה שבועות, אשר תיארו את המשיב כאדם חיובי שמקשיב להם. עוד מסרו, כי הם נכונים לסייע לו על מנת לתת לו הזדמנות לפתוח פרק חדש בחייו.

להערכת השירות, לאור הקרבה המשפחתית, עמדותיהם המגוננות של הערבים וחוסר מודעותם למורכבות קשייו ובעיותיו של המשיב, לא יהא בידם להוות עבורו גורמי סמכות מציבי גבולות. כמו כן, המדובר בחלופה בתל-שבע, מקום מגוריו של המשיב, בסביבה החברתית השולית המוכרת לו ובסמוך לבית הוריו, שם שהה במעצר בית טרם מעצרו הנוכחי.

טיעוני ב"כ המבקשת

5.ב"כ המבקשת עתרה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו, בשים לב לחומרת העבירות, אופיין, נסיבות ביצוען לכאורה, האלימות שהופעלה כלפי המתלוננת, עברו הפלילי המכביד של המשיב חרף גילו הצעיר, רמת המסוכנות הגבוהה המתוארת בתסקיר שירות המבחן, חוסר יכולת של החלופה להציב גבולות עבור המשיב.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ