אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו עמאר(עציר)

מדינת ישראל נ' אבו עמאר(עציר)

תאריך פרסום : 11/02/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום באר שבע
27349-03-13
06/02/2014
בפני השופט:
דניאל בן טולילה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
סלאח אבו עמאר (עציר) - בעצמו
גזר-דין

גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעובדות כתב אישום מתוקן בעבירות של סחר בסם מסוכן וסיוע לסחר בסם מסוכן.

על פי האמור באישום הראשון ביום 23.10.12 הציע הנאשם לסוכן למכור לו "אוקה" ( 12 פלטות של סם מסוג חשיש) בתמורה ל-14,500 ₪ וכן סם מסוג קוקאין בתמורה ל-450 ₪ לגרם. ביום שלמחרת, הציע הנאשם לסוכן לקנות "סנדוק" (ארגז במשקל של 21 ק"ג) תמורת סך של 80 אלף דולר וכן חזר על הצעתו למכור לסוכן קוקאין במחיר של 450 ₪ לכל גרם. בהמשך על מנת לקדם את העסקה התקשר הנאשם לאחר בשם פואד אבו שריקי (להלן: "אבו שריקי") ומסר לו להגיע למקום המפגש. אבו שריקי הגיע למקום והנאשם ניגש ולקח ממנו אוקה (12 פלטות) של חשיש במשקל של 1.179 והסוכן מנגד מסר לנאשם סך של 14,500 ₪.

על פי האמור באישום השני ביום 14.11.12 התקשר הנאשם לסוכן והציע לו לקנות 2 אוקות בתמורה ל-14,000 ₪ לכל אוקה. ביום למחרת נפגשו השניים במגרש מכוניות ביישוב לקייה כאשר יחד עם הנאשם ישוב ברכב "אחר". במעמד זה מסר הנאשם לסוכן כי חסרה לו פלטה אחת. האחר אמר לסוכן כי ישלם עבור 11 פלטות ובהמשך זה ישלים את אותה פלטה חסרה. במעמד הנ"ל מכר הנאשם לסוכן 11 פלטות מסוג חשיש, במשקל של 1.078 ק"ג ברוטו ובתמורה ל- 13,000 ₪.

על פי האמור בהסדר, בטרם נשמעו הטיעונים לעונש הנאשם הופנה בהסכמה לשירות המבחן. ב"כ הנאשם יעתור על פי ההסדר לשילובו של הנאשם בהליך טיפולי, הארכת המאסר המותנה והטלת צו מבחן ואילו המדינה מצידה, תגביל עצמה לעונש של 48 חודשי מאסר בפועל, מע"ת וקנס.

בהתאם למתווה הנ"ל הוגשו מספר תסקירים אשר בסופם בא שירות המבחן בהמלצה להורות על שחרורו של הנאשם למסגרת טיפולית "אלפאתם". ביום 23.12.13 מסרתי את החלטתי המפורטת במסגרתה דחיתי את עתירתו של הנאשם לשלבו בקהילה טיפולית והתיק נדחה לצורך טיעונים לעונש. לא אחזור על כל האמור בהחלטה זו ואין לי אלה לשוב ולהפנות לאמור בה. על החלטה זו הוגש ערר שנדון ונדחה על ידי כב' השופט פרידלנדר ונדחה (ר' עמ"ת 58158-12-13 מחוזי באר שבע).

טיעוני הצדדים:

ב"כ המאשימה בטיעוניו בכתב לעונש הפנה לערכים המוגנים בהם פגע הנאשם במעשיו, לכמויות הסם הגדולות בהן סחר הנאשם או סייע למכירתן. עוד הפנה לחלקו הדומיננטי של הנאשם בהוצאתן של העסקאות לפועל וכן לנסיבות ביצוע העבירות מהן ניתן ללמוד על מעורבות גדולה בעולם הסמים, זמינות של סם בכמויות גדולות ויכולת מהירה בהוצאה לפועל של עסקת מכר של סם.

הגם שמדובר בהסדר "תקרה" ב"כ המאשימה סבור כי בגין האישום הראשון מתחם העונש ההולם נע בין 18-36 חודשי מאסר בפועל ואילו באישום השני, מתחם העונש צריך לנוע בין 10-18 חודשי מאסר בפועל. אליבא ב"א המאשימה יש לגזור את עונשו של הנאשם - בגדרי המתחם - ברף הגבוה וזאת בשים לב לעברו הפלילי המכביד.

ב"כ הנאשם הפנה תחילה לכך שחרף קיומן של ראיות המלמדות כי האחר – פואד אבו שריקי - הוא זה שהביא את הסם וחרף ראיות המלמדות כי אבו שריקי היה הדומיננטי בהוצאתה של העסקה לפועל כאמור באישום הראשון, כתב האישום בעניינו תוקן לסיוע בעוד שלנאשם מיוחסת עבירת הסחר. התנהגות זו של התביעה אליבא ב"כ הנאשם מקימה לו טענת "הגנה מן הצדק" ולמצער מחייבת גזירת עונש דומה לזה של אבו שריקי אם לא עונש מקל יותר.

מעבר לכך, הרחיב ב"כ הנאשם במסגרת טיעוניו לעונש מדוע חרף החלטת מותב זה יש לשוב ולבחון מחדש את אפשרות שחרורו לחלופה טיפולית וזאת בשים לב לפסיקה הנוהגת, וכן בהקשה מתיקים אחרים בהם נסיבות ביצוע העבירה היו לעיתים חמורות יותר.

ב"כ הנאשם הוסיף וטען כי מדובר במי שמצוי במעצר מזה כ – 10 חודשים, מעצר אשר נתן אותותיו גם על ילדיו כפי שהדבר עולה מהערכה פסיכולוגית שנערכה להם ושהעתקה הוגש לבית המשפט. הנאשם בן 31 ואב ל – 5 ילדים. עוד נטען כי בעוד שבעניינו של אבו שריקי דובר על תסקיר שלילי, ללא פוטנציאל שיקומי ועבר פלילי בעבירות סמים, התמונה בעניינו של הנאשם שונה תכלית שוני ומחייבת ענישה מקלה יותר. זה הפנה לגזרי דין שונים בהם נקבעו מתחמים נמוכים יותר מאלו שלהם עותר המאשימה כאשר ממילא, ניתן לחרוג מאותם מתחמים לקולא בשל אותו פוטנציאל שיקומי. אשר למאסר על תנאי, נסיבותיו של תיק זה מאפשרות הפעלתו בחופף ואילו ביחס לקנס מן הראוי שיהיה מידתי נוכח מצבו הכספי הקשה של הנאשם ונוכח כך שלאור המאסר אותו זה ירצה, תשלום הקנס ייפול על כתפי אשתו אשר מתקשה בכלכלת המשפחה.

דיון והכרעה:

ראשית, אקדים ואציין כי לא מצאתי חרף טיעוניו הסדורים של ב"כ הנאשם לשנות מהחלטתי מיום 23.12.13 ולפיה אין מקום להורות על שילובו של הנאשם במסגרת טיפולית ודחיית גזירת עונשו של הנאשם. הלכה למעשה מרביתם של הנימוקים שנפרשו בפני בית המשפט במסגרת הטיעונים לעונש היו מונחים בפני בית המשפט עובר למתן ההחלטה מיום 23.12.13 וגם אם נוספו להם כאלה חדשים, אין בהם כדי לשנות ממסקנתי.

שנית, אדרש לטענת ההגנה מן הצדק אותה העלה ב"כ הנאשם ואציין כי לא מצאתי בה ממש. כאמור הנאשם הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר בכתב האישום המתוקן ביום 7.7.13. הנאשם מתוך שיקוליו הוא, בחר להודות בעבירה של סחר, בין אם מתוך הכרה בחלקו, בין אם מתוך עוצמתן של הראיות אולם בוודאי לא מתוך התחייבות או התנייה כי עניינו של האחר יסתיים בלא פחות מהעמדה לדין בעבירה של סחר ולא בסיוע.

כך גם אין לקבל מצב בו הנאשם מודה בעבירה של סחר וכעת מעלה טיעונים החותרים תחת אותה הודאה (בין היתר תוך הפנייה לכך שהתקשורת הענפה בין הסוכן לנאשם הייתה על רקע חברי והכרות מהצבא ולא ביחס לסחר בסם). ודוקו, גם אם מעשי האחר מגיעים לכדי סחר ולא סיוע, ברי כי אין בכך כדי להביא מיניי וביי לקביעה כי מעשה הנאשם מגיעים אך לכדי סיוע. לשון אחר, בשלב בו אנו מצויים הנאשם יכול לכל היותר לטעון כי אבו שריקי הופלה לטובה אולם לא לטעון כי לא סחר בסם.

בית המשפט לא נחשף למו"מ בעניינו של אבו שריקי ומכלול השיקולים שהביאו התביעה לכדי תיקון כתב האישום בעניינו, אולם על פני הדברים, הנאשם הוא היוזם והוא זה שסוגר את כל פרטי העסקה כפי שעולה מכתב האישום המתוקן. פועל יוצא הוא כי גם אם אבו שריקי הוא זה שהביא הסם והיה בעל השליטה בו ברגע נתון , אין לומר כי חובה היא בדין שהוא הסוחר ואין בלתה (על האבחנה בין מסייע ר' בין היתר ע"פ 4389/93 והניתוח המשפטי המופיע בו). כך גם ראה ת.פ. 182-11-12 על האבחנה בין "אמת משפטית" לבין "אמת עובדתית", כפי שאלה לא אחת מתנגשות אחת בשנייה עובר לתיקון כתב אישום במסגרת הסדר טיעון (כך גם ראה העובדה כי לכאורה ביחס לאישום השני, ישנם 2 מסייעים ללא מבצע עיקרי, סיטואציה אשר לא אחת מתקיימת בשעה שמדובר בכתבי אישום מתוקנים).

עוד בהקשר לאמור, ב"כ המשיב הגיש לבית המשפט העתק הודעתו של הסוכן וביקש ללמד ממנה כי האחר, הוא הסוחר ובעל השליטה בסם ולא הנאשם. הליך שכזה בשלב הטיעונים לעונש לא הכירני. כך יהיה זה בלתי רציני לקבוע ממצאים על סמך הודעה אחת אפילו בית המשפט מוכן היה להידרש לכך.

אסיים התייחסותי לשאלת תיקון כתב האישום בעניינו של אבו שריקי בכך שלא אחת, במסגרת הסדר הטיעון כתב האישום מתוקן גם אם יש ראיות כאלה ואחרות המקימות את העבירות שמלכתחילה יוחסו לנאשם וזאת במסגרת מכלול השיקולים אותם עורכת המאשימה עובר לסיכום פרטי ההסדר.

הואיל ואת מעשיו ביצע הנאשם יחד עם אותו אבו שריקי והואיל וגם בעניינו של אבו שריקי דובר גם כן על הסדר טווח הרי שרבים מהדברים אותם פרטתי בעניינו של אבו שריקי יפים גם לעניינו של הנאשם שבפני וזאת התאמות ובשינויים המתבקשים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ