אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו עלאן(עציר)

מדינת ישראל נ' אבו עלאן(עציר)

תאריך פרסום : 20/03/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום באר שבע
9664-09-13
16/03/2014
בפני השופט:
דניאל בן טולילה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עאמר אבו עלאן (עציר)- בעצמו
גזר-דין

גזר דין

רקע

הנאשם הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעובדות כתב אישום מתוקן ב-6 עבירות של גניבה, 5 עבירות של התפרצות לדירה, עבירה אחת של סיוע להתפרצות לדירה, התפרצות לבית עסק, 6 עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע וכן ב-4 כניסות לישראל שלא כדין.

על פי המתואר באישום השני קשר הנאשם קשר עם אחר להתפרץ לדירות בישוב מיתר. ביום 25.8.13 בשעה 8:30 התפרץ הנאשם בצוותא חדא עם אחר לביתו של המתלונן בכך שהזיז את חלון הסלון באמצעות מברג וכן הכניס את ידו מבעד לחלון בעוד האחר ממתין לו מחוץ לדירה. במעמד זה גנב הנאשם מכשיר סלולרי. על פי המתואר באישום השלישי באותו היום בשעה 4:12 התפרץ הנאשם ביחד עם אותו אחר לדירה נוספת בישוב מיתר בכך שהזיז את חלון הסלון באמצעות מברג ולאחר מכן נכנס פנימה לדירה בעוד האחר ממתין לו מחוץ לדירה. במעמד זה גנב הנאשם מחשב נייד, מכשיר סלולרי, וכן ארנק עם מסמכים. על פי המתואר באישום הרביעי ביום 22.8.13 פרץ הנאשם בצוותא חדא עם אחר לדירה נוספת ביישוב מיתר וזאת באותה השיטה המתוארת באישום השלישי. במעמד זה גנב מהדירה משקפי שמש, מחשב נייד וכן מצלמה. על פי המתואר באישום החמישי התפרץ הנאשם בצוותא חדא עם האחר באותה השיטה ביום 21.8.13 לדירה נוספת במיתר ונטל מחשב נייד.

על פי המתואר באישום השישי סייע הנאשם לאחר ביום 21.8.13 להתפרץ לדירה בכך שבמהלך ההתפרצות תצפת על אותה דירה בעוד האחר חתך את רשת סלון הבית נכנס פנימה וגנב ממנה רכוש. על פי המתואר באישום השביעי ביום 19.8.13 בשעה 2:30 התפרץ הנאשם בצוותא חדא עם אחר לדירה נוספת באותה השיטה המתוארת באישום השלישי ונטל ללא רשות תיק אשר הכיל ארנק ובו כרטיסי אשראי כסף מזומן ע"ס 300 ₪ ועוד. על פי המתואר באישום התשיעי הנאשם בצוותא חדא עם אחר התפרץ לחנות בכך שהאחרון נכנס לחנות דרך הגג ואילו הנאשם תצפת מחוץ לחנות. במעמד זה, נטלו השניים קופה רושמת, 2 פנקסי שיקים וכן סך של 1,200 ₪. את המתואר באישומים השונים ביצע הנאשם בהיותו שוהה בלתי חוקי בתחומי המדינה.

תסקיר שירות המבחן

מתסקיר שירות המבחן עולה כי עסקינן בנאשם כבן 20, רווק ואב לילד בן שנה מקשר זוגי עם יהודייה. בטרם מעצרו התגורר בדהאריה הנמצאת ברשות הפלסטינאית. משפחתו הגרעינית מונה זוג הורים ו-7 אחים. אביו התחתן עם אישה נוספת ובהיותו כבן 15 עבר להתגורר עמה. הנאשם תיאר מערכת יחסים מורכבת עם אביו וציין כי מעולם לא היווה עבורו דמות יציבה ומכילה. בשל כל אלה נאלץ לסייע בפרנסת המשפחה כבר מגיל צעיר.

הנאשם תיאר בפני שירות המבחן את העוני אשר ליווה אותו בילדותו. הנאשם מסר כי בגיל 11 בשל המצב הכלכלי הקשה הוברח על ידי שכנו לישראל ועבד בשוק בבאר שבע ואת השכר העביר לאמו דרך אותו שכן. זה מסר כי מאז ועד היום עובד בישראל בעבודות מזדמנות וחרף כך נמצא ללא קורת גג הואיל ואת הכסף שולח למשפחתו. עוד מסר כי החל מגיל 17 החל להשתמש בחומרים משני תודעה אשר מסייעים לו לשכוח מצרותיו. כמו כן, בתקופה זו הכיר את בת זוגתו היהודייה אשר כאמור, מקשר זה נולד לשניים ילד.

שירות המבחן התרשם כי בשנים האחרונות הנאשם ניהל אורח חיים התמכרותי לסמים על רקע נסיבות חייו הלא פשוטות. הנאשם גדל בעזובה רגשית וחומרית וכן נוכח נסיבות חייו עול הפרנסה נפל על כתפיו עוד בילדותו. חוסר היציבות המלווה את הנאשם במהלך חייו יצרה חסכים משמעותיים. כמו כן, המעבר לישראל בילדתו פגם בגיבוש זהותו.

אשר לעבירות נשוא כתב האישום – הנאשם מודה בביצוע העבירות ומביע חרטה על מעשיו. הלה מסר כי נאלץ לבצעם הואיל ובשנים האחרונות מתקשה למצוא עבודה נוכח האכיפה המוגברת של שוהים בלתי חוקיים. בהקשר לכך, שירות המבחן התרשם כי הנאשם לוקח אחריות על מעשיו וכי החרטה על כך כנה. כמו כן, מצוין כי תקופת המעצר מהווה עבורו גורם מרתיע. לצד האמור, ללא הליך גמילה מסודר מציין שירות המבחן כי קיימת רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת חוק בעבירות השב"ח והסמים. אשר להפניית הנאשם לאפיק טיפולי בתחום הסמים- ההתרשמות כי הלה אינו מודע לבעיית התמכרותו וכן לצורך במעורבות טיפולית בתחום זה. כמו כן, בשלב בו נמצא הנאשם בחייו, זה אינו בשל להשתלב בהליך מורכב ואינטנסיבי.

בסופם של הדברים, שירות המבחן ממליץ על ענישה מוחשית ומרתיעה. לצד האמור, מצוין כי חשיפה ממושכת לאוכלוסייה שולית עלולה להוביל להמשך התדרדרות וכן להפנמת נורמות עברייניות. כמו כן, הומלץ על בחינת אפשרות לגמילה במסגרת כותלי הכלא.

טענות הצדדים

בדיון שנערך בפניי ביום 16.2.14 הפנה ב"כ המאשימה לריבוי העבירות אשר בוצעו בפרק זמן קצר. לדבריו, מטרתו כניסתו של הנאשם לתחומי המדינה לא הייתה על מנת להתפרנס אלא לעבור עבירות רכוש חמורות באופן אינטנסיבי. המדובר במעשים מתוכננים שבוצעו בצוותא חדא, כאשר בחלקם של האירועים הדיירים נכחו בבית. בהתאם לתיקון 113, זה הפנה לערכים המוגנים בהם פגע הנאשם, בכללם, שמירה על ביטחון המדינה וריבונותה, הזכות לקניין, הזכות לפרטיות, וכן הזכות לשלום הציבור. מעבר לנזק בפועל שנגרם הפנה גם לנזק הפוטנציאלי הטמון במעשי הנאשם. עוד ביקש ליתן ביטוי לשיקולי הרתעת הרבים והיחיד. בנסיבות אלו, עתר למתחם ענישה הנע בין 12-24 לכל אישום בנפרד וכן לעונש שלא יפחת מ-5 שנות מאסר. בנוסף, עתר להטלת מאסר מותנה מרתיע, פיצוי למתלוננים וכן התחייבות להימנע מביצוע עבירות עתידיות.

מנגד, הפנה ב"כ הנאשם לכך שהנאשם הודה בהזדמנות הראשונה, הביע חרטה ובכך חסך זמן שיפוטי יקר. עוד הפנה לכך שעסקינן בנאשם צעיר הנעדר עבר פלילי, אשר כפי שעולה מתסקיר שירות המבחן נסיבות חייו אינן פשוטות בלשון המעטה. זה סבור כי מתחם הענישה הראוי במכלול האישומים נע בין 24- 36 חודשי מאסר בפועל. בנסיבות תיק זה ציין כי אין למצות את הדין עם הנאשם ויש לאמץ את מסקנות התסקיר לפיהן ניתן להסתפק בעונש מוחשי קצר לצד מאסר מותנה. כמו כן, נוכח מצבו הכלכלי עתר להסתפק בהתחייבות להימנע מביצוע עבירות עתידיות.

ריבוי עבירות

כאשר אין המדובר בעבירה יחידה, בשלב הראשון, על בית המשפט לקבוע האם מדובר באירוע אחד או בכמה אירועים נפרדים . בענייננו, הגם שחלק מן ההתפרצויות מבוצעות בסמיכות זמן ומקום מצאתי כי יש לראות בכל אחת מהן כאירוע נפרד אשר בגינו יקבע מתחם ענישה נפרד. המדובר במתלוננים שונים, זירות שונות, עובר לכל אישום ערך הנאשם את שיקולי "העלות תועלת", יכול היה להימנע ממעשיו ובכל זאת שב ופגע במתלוננים וברכושם. אקדים המאוחר ואציין כי בצד קביעת מתחם נפרד לכל אירוע, בבחינת עונשו הכולל של הנאשם, ביהמ"ש ייתן ביטוי לכך שמדובר באירועים שבוצעו בתקופה קצרה, אשר מצדיקים חפיפה של העונשים בגין כל אירוע, בבחינת ראיית מעורבותו של הנאשם במיוחס לו כאפיזודה אחת בחייו.

מתחם הענישה ההולם

על פי סעיף 40ג (א) לחוק העונשין, בקביעת מתחם העונש בהתאם לעקרון ההלימה, על בית המשפט להתחשב "בערך החברתי שנפגע מביצוע העבירה, במידת הפגיעה בו, במדיניות הענישה הנהוגה ובנסיבות הקשורות בביצוע העבירה".

במעשי הנאשם גלומה פגיעה במספר ערכים מוגנים. ככל שהדבר נוגע לעבירת השב"ח הערך החברתי המוגן העומד בבסיס העבירה של איסור הכניסה לישראל שלא כדין הינו הזכות של המדינה לקבוע ולהחליט מי יכנס בשעריה וגבולותיה. על הסיכון הפוטנציאלי הטמון בחדירתם של שוהים שלא כחוק ראה בין בין היתר רע"פ 3179/09 מוחמד פראגין נ' מדינת ישראל שם סיכם בית המשפט העליון את ההלכות המרכזיות הנוגעות לעבירה זו.

ביחס לעבירות הגניבה וההתפרצות לדירות מגורים- פגע הנאשם בערכים החברתיים של ביטחון הציבור, הזכות לפרטיות וכן הזכות לקניין. מלבד הפגיעה בשגרת החיים והנזק ברכוש אשר קיימים בכל העבירות בכגון דא, בעבירת התפרצות לבית מגורים, קיים גם סיכון אינהרנטי להתדרדרות האירוע לפגיעה פיזית בחיי אדם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ