אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו עטיה(עציר)

מדינת ישראל נ' אבו עטיה(עציר)

תאריך פרסום : 28/01/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נתניה
11535-04-09
28/12/2009
בפני השופט:
חגי טרסי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יוסף אבו עטיה (עציר)
גזר-דין

גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות של התפרצות למקום מגורים בכוונה לבצע גניבה, גניבה והיזק לרכוש במזיד. על פי עובדות כתב האישום, ביום 21.4.09, בסמוך לשעה 1:20, נכנס הנאשם להוסטל "אבן דרך" בקדימה, התפרץ לחדר המנהלת על ידי פריצת המנעול במספריים והפך את תכולת הארונות במקום. באותן נסיבות, גנב הנאשם מאחד מדיירי ההוסטל נעליים מסוג "נייק אייר מקס" ומדייר אחר, תיק, מכנס ג'ינס וחגורה.

על אף גילו הצעיר של הנאשם, אשר טרם מלאו לו 20 שנים, נרשמו לחובתו שתי הרשעות קודמות, אשר בגין כל אחת מהן נדון לתקופת מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. בחודש דצמבר 2007 נדון בבית המשפט לנוער בחיפה בגין צירוף של תשעה תיקים שונים, שעניינם עבירות רכוש שונות, בעיקר התפרצויות לרכב, וכן עבירות של הפרת הוראה חוקית. בעטיה של הרשעה זו נדון הנאשם לתקופת מאסר ראשונה בת 10 חודשים, לצד מאסר על תנאי ופסילה.

זמן קצר לאחר שחרורו מהמאסר הנ"ל, נדון הנאשם פעם נוספת, הפעם בגין עבירה של התפרצות למקום מגורים בחודש אפריל 2008. בגין עבירה זו נדון הנאשם לתקופת מאסר נוספת למשך 13 חודשים וכן למאסר על תנאי למשך שמונה חודשים, אשר הנו בר הפעלה בגין העבירה הנוכחית. עיון בגזר הדין הנ"ל מגלה כי את עבירות הרכוש בהן הורשע ביצע הנאשם באותו הוסטל בו בוצעה העבירה המפורטת בכתב האישום הנוכחי. עוד יובהר כי את העבירה הנוכחית עבר הנאשם ימים אחדים בלבד לאחר ששוחרר ממאסרו האחרון. לפיכך, ובהתחשב בהרשעותיו הקודמות, הוחזק הנאשם במעצר עד לתום ההליכים החל מיום 21.4.09.

בשל גילו הצעיר של הנאשם הוזמן בעניינו תסקיר מטעם שירות המבחן. בתסקיר פורטו בהרחבה תולדותיו של הנאשם והקשיים המשמעותיים עמם נאלץ להתמודד במהלך חייו. בילדותו חווה הנאשם עזובה רגשית ואלימות פיזית ובעקבות זאת הוצא מביתו ושולב במסגרות שונות על ידי רשויות הרווחה. על רקע זה חבר לחברה שולית והסתבך בביצוע עבירות. להוסטל "אבן הדרך" הגיע כאסיר ברישיון במסגרת שחרורו המוקדם ממאסרו הראשון. במהלך שהותו בהוסטל התקשה לשתף פעולה, על אף התרשמות הצוות המטפל מנזקקותו של הנאשם לקשר תומך.

באשר לעבירות שבהן הורשע בתיק זה, לקח הנאשם אחריות, הביע צער, בושה ותחושות אשם וחרטה. הוא הסביר את מעשיו על רקע מצוקה משמעותית בהיותו נעדר קורת גג ותנאי מחיה בסיסיים. שירות המבחן התרשם כי מדובר בבחור צעיר ובודד, נעדר כל מסגרת תומכת, אשר על רקע תנאי גדילתו הקשים מתקשה לתת אמון בזולת ופיתח דפוסים הישרדותיים, התמכרותיים ועברייניים. הנאשם מודע לחלק מדפוסי התנהגותו הבעיתיים ולצורך בעריכת שינוי, אך מתקשה להיעזר ולתת אמון בגורמי הטיפול, כאשר בשלב זה בחייו גוברים אצלו הדחפים ההרסניים על פני כוונות השיקום. בנסיבות אלה, אין שירות המבחן בא בהמלצה טיפולית כלשהי, למרות הנזקקות המשמעותית, אלא אך מבקש לקחת בחשבון את ההשלכות של מאסר שלישי על בחור צעיר וחלש, במסגרת קביעת משך המאסר.

ב"כ המאשימה הדגיש בטיעוניו את עברו הפלילי המכביד של הנאשם ואת פרק הזמן הקצר שחלף מאז שוחרר הנאשם ממאסרו האחרון ועד ששב לפרוץ לאותו הוסטל ממש. עוד הדגיש התובע את הפגיעה הקשה הנגרמת לציבור בשל העבירה הנפוצה של התפרצות למקום מגורים ואת הצורך להרתיע את הנאשם ואחרים כמותו מפני ביצוע עבירות דומות בעתיד. לפיכך עתר התובע להטלת מאסר ממושך בפועל, להפעלת המאסר המותנה במצטבר וכן להטלת קנס ופיצוי למתלונן.

מנגד, ביקש הסנגור המלומד שלא למצות את הדין עם הנאשם. ב"כ הנאשם לא התכחש לחומרתן העקרונית של העבירות אך הצביע על נסיבות מיוחדות אשר יש בהן, לטעמו, כדי להצדיק הטלת עונש מקל על הנאשם. בהקשר זה מסר הסנגור כי אין מחלוקת בין הצדדים על כך שעל אף שבתיק שגנב הנאשם הוחזק גם מכשיר "פלייסטיישן", נטל הנאשם מההוסטל אך נעליים, מכנס ג'ינס ארוך וחגורה, והותיר במקום את המכשיר, כמו גם את הכפכפים והמכנס הקצר שלבש עובר לביצוע העבירות.

נוכח התנהגות זו של הנאשם, הבהיר הסנגור כי ברקע מעשי הגניבה עמדה מצוקתו של הנאשם, אשר שוחרר ממאסרו 4 ימים בלבד קודם לכן, ללא קורת גג, וכשלגופו זוג הכפכפים והמכנס הקצר שהיו ברשותו בעת שנאסר בפעם הקודמת. הנאשם לא נכנס להוסטל במטרה לגנוב לשם בצע כסף, כעבריין רכוש מן השורה, אלא אך כדי להשיג פריטי לבוש בסיסיים להם היה זקוק. בנסיבות אלה, סבור הסנגור כי אין לראות במעשיו משום עבירת רכוש חמורה המצדיקה מיצוי הדין, אלא כמעשה שבוצע ללא שיקול דעת מספק ומתוך מצוקה גרידא, שלא על מנת להפיק רווח כספי כלשהו.

אכן, מדובר במקרה חריג, אשר לטעמי מצדיק התייחסות מקלה באופן יחסי כלפי הנאשם. טיב הפריטים שגנב הנאשם, כמו גם אלה אותם בחר להשאיר במקום ונמנע מנטילתם, מעידים על כך שפעל מתוך מצוקה וללא שיקול דעת מעמיק, ולא מתוך בצע כסף גרידא, כפי שפעל בעבר, במסגרת התיקים בהם הורשע. לנוכח המפורט בתסקיר ובטיעוני הצדדים, נכון אני לקבל את הטענה כי לאחר שחרורו מהמאסר מצא עצמו הנאשם דר ברחוב, ללא אמצעי מחייה, ובצר לו פנה אל דפוסי העבר המוכרים לו לצורך סיפוק צרכיו המידיים.

יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מעברו המכביד של הנאשם ומדפוס הפעולה השיטתי שלו, מאז נעצר לראשונה בשנת 2007. הנאשם הורשע בשורה ארוכה של עבירות רכוש ובכל פעם שהוא משתחרר מהמאסר, הוא שב ומבצע עבירות נוספות. כמו כן, על אף הנזקקות הטיפולית המשמעותית וההכרה בצורך בשינוי, לא עלה בידי הנאשם עד היום לשתף פעולה כנדרש בהליך טיפולי, וגם היום אין שירות המבחן בה בהמלצה טיפולית כלשהי.

בנסיבות אלה, אין מנוס מהפעלת המאסר המותנה התלוי ועומד נגד הנאשם ואף בהטלת תקופת מאסר נוספת, שרק בה יהיה אולי כדי להרתיע את הנאשם, כמו גם להרחיק אותו ואת פגיעתו הרעה מפני הציבור. נסיבותיו האישיות הקשות של הנאשם, אשר פורטו בהרחבה בתסקיר, כמו גם הנסיבות המיוחדות והקלות יחסית האופפות את מעשי העבירה, כמפורט לעיל, יביאו אך למיתון משמעותי של תקופת המאסר הנוספת ולא לשלילתה המלאה.

לאור כל האמור לעיל אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

1.תשעה חודשי מאסר לריצוי בפועל.

2.אני מורה על הפעלת מאסר על תנאי למשך שמונה חודשים אשר הוטל על הנאשם במסגרת ת.פ. 3454/08 בבית משפט השלום בנתניה.

3.המאסר על תנאי יופעל כשחלקו בחופף וחלקו במצטבר למאסר שהטלתי, כך שבסך הכל ירצה הנאשם 14 חודשי מאסר בפועל מיום מעצרו – 21.4.09.

4.תשעה חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא כי במשך 3 שנים מיום שחרורו מהמאסר לא יעבור הנאשם כל עבירת רכוש, למעט עבירה על סעיף 413 לחוק העונשין.

בהתאם להמלצת שירות המבחן, מופנית תשומת לב רשויות שב"ס למצוקתו המיוחדת של הנאשם ולנזקקותו הטיפולית. על שב"ס לפעול, ככל שניתן, לשלבו בהליכי טיפול, והכול בהתאם לנהלים הנוהגים.

מוצגים: מספריים ודיסק יושמדו, כפכפי גומי יוחזרו לנאשם, תיק גב יוחזר לבעליו.

ככל שהנעליים הגנובות לא הוחזרו לבעליהן תחזירן המשטרה בהקדם לבעלים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ