אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו סלים(עציר)

מדינת ישראל נ' אבו סלים(עציר)

תאריך פרסום : 22/11/2010 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום נצרת
12641-11-10
22/11/2010
בפני השופט:
יפעת שיטרית

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
נאזם אבו סלים (עציר)
החלטה,החלטה

החלטה

1.כנגד המשיב כאמור, הוגש לבית משפט זה כתב אישום, בו יוחסו לו עבירות שעניינן הסתה לאלימות וטרור ותמיכה בארגון טרור.

2.בהחלטה אשר ניתנה על ידי ביום 21.11.10, הנפרשת על פני 28 עמודים, באתי לכלל מסקנה כי המבקשת אוחזת בתשתית ראייתית לכאורית להוכחת העבירות המיוחסות למשיב. עוד קבעתי, כי הוראת החיקוק הראשונה מקימה חזקת מסוכנות סטטוטורית בעניינו של המשיב ואילו באשר להוראת החיקוק השנייה המיוחסת למשיב, הרי שזו מקימה עילת מעצר שעניינה מסוכנות, בשים לב לטיבה, אופיה וכן פסיקת בית המשפט העליון הנוהגת בסוגיה זו. יחד עם זאת, מן הנימוקים אשר פורטו בהרחבה במסגרת החלטתי דלעיל באתי לכלל מסקנה, כי מסוכנותו זו של המשיב ניתנת לאיון על דרך חלופת מעצר הכוללת בחובה מספר אדנים עיקריים וכדלקמן. ראשית, כך קבעתי, כי תכלית המעצר ניתנת להשגה, שעה שהמשיב ישוחרר בתנאי מעצר בית מלאים ואלה יהיו מחוץ לנצרת, נוכח קביעותי במסגרת ההחלטה, בשים לב להקשר והמסגרת אשר בשלהם ביצע לכאורה המשיב את המעשים, והעובדה כי בכך יהא כדי לאיין אפשרות ביצועם של אלה. עוד קבעתי, כי כדי להדק את החלופה הנדרשת, יש להשית תנאי מגביל שעניינו איזוק אלקטרוני. בצד תנאים אלו, יש להשית ערבויות כספיות כנדרש וכן ניתוק המשיב מהגישה לאינטרנט או לכל מדיה אחרת לשם הפצת משנתו.

3.בדיון אשר התקיים בפני היום נשמעו הערבים הרלוונטיים, וכן הוצעה חלופת המעצר הקונקרטית. לאחר שנעשה כן, טענו ב"כ הצדדים זה בכה וזה בכה. זאת ועוד, במסגרת החקירות כאן ולאחר שהוגשו התצהירים, נחקרו הערבים המוצעים על ידי ב"כ המבקשת והיא העלתה את השגותיה בהקשרם של אלה.

4.לאחר שבחנתי את החלופה המוצעת ומן הנימוקים אשר יפורטו להלן, באתי לכלל מסקנה כי בעיקרם של דברים, חלופה זו ראויה ויש בה כדי לאיין מסוכנותו של המשיב ולהגשים את תכלית המעצר הנדרשת מן הנימוקים כדלקמן. ראשית אציין, כי התרשמתי מן הערבים, מר נביל אחמד אחמד ומר מחמוד רדואן עלי סאלח, באשר אלה ראויים ונכונים לשאת באחריות אשר תונח לפתחם ומבינים תכליתה של זו. בהקשר זה אין לי אלא להפנות לעולה מחקירתם ומהתצהירים שהוגשו. אמנם בעניינו של המשמורן המוצע, מר מחמוד רדואן עלי סאלח, הרי שהוגש פלט רלוונטי ממנו עולה, כי בשנת 2008 נחקר הערב המוצע בגין עבירה של היזק מכוון בחומר נפיץ ולאחר חקירה בעניין זה, אישר המשמורן חקירתו בסוגיה זו. יחד עם זאת יצוין, כי מדובר בעבירה אשר לכאורה בוצעה ביום 26.2.08, מאז לא הונחה בפני כל תשתית ראויה כי הוגש כתב אישום בעניינו של הערב המשמורן, הושתו עליו תנאים מגבילים כלשהם בעניין זה או הלכה למעשה, כי התיק במסגרתו נחקר המשמורן המוצע, קרם עור וגידים פרקטיים הצריכים לסוגית היותו ערב מתאים כאן.

5.זאת ועוד, הערב השני המוצע, הרי שהוא בעל עסק ביפיע ולו נגישות למקום החלופה המוצעת. אכן הערב שבפני אישר, כי הוא נחקר ונערך איתו בירור במסגרת החקירה נשוא התיק כאן, אולם בבירור שכזה או בחקירה שכזו, מקום בו אין עסקינן במשמורן אשר הופך לעד תביעה או אינו מעורב באופן מהותי ועמוק בחקירה כאן, אין בבירור כזה כשלעצמו, בשים לב לעובדה כי מדובר במשמורן אחד מבין אחרים ובתנאי אחד מבין תנאים נוספים, כדי לאיין התאמתו של משמורן זה.

6.זאת ועוד, למעלה מן הצריך יודגש, כי המשמורנים הינם נדבך אמנם עיקרי, אך נוסף לתנאי מגביל שהינו האיזוק האלקטרוני אשר יש בו כדי להניח מסד נוסף לאיון מסוכנותו של המשיב בנסיבות אלו.

7.אכן לא נעלמה מעיני העובדה, כי החלופה שהוצעה הינה ביפיע, ואינה בריחוק גיאוגרפי ניכר מהעיר נצרת. יחד עם זאת, כפי שראיתי לפרט גם בהחלטתי מיום 21.11.10, הרי שתכלית השמתו של המשיב בחלופת מעצר מחוץ לעיר נצרת היה בעיקרה של דבר כדי לנתק את המשיב מהמסגד בו הוא משמש כאימאם, מקום בו מסגד זה והדרשות ביום השישי היוו הקרקע העיקרית לפרסום משנתו של המשיב, כמיוחס בכתב האישום לכאורה, וכפי שקבעתי בהחלטתי. בנסיבות אלו, מקום בו המשיב ישהה מחוץ לנצרת, גם אם בריחוק גיאוגרפי שאינו ניכר, בהוספת תנאי מגביל של איזוק אלקטרוני, בהוספת תנאים מגבילים של איסור הפצת המשנה במדיה, באינטרנט וכן איסור קיום אסיפות פרסונאליות אשר במסגרתן יפיץ המשיב את משנתו, הרי שבכל האדנים הללו יש כדי להניח דעתי ולהשיג תכלית חלופת המעצר הנדרשת. באשר לאמו של המשיב, הרי שגם זו הוצעה כמשמורנים רלוונטית, ואולם לאחר שהתרשמתי מחקירתה באופן בלתי אמצעי, באתי לכלל מסקנה כי זו אינה ערבה מתאימה בנסיבות העניין, מקום בו האם אמרה כי לא תדווח למשטרה, אם המשיב יצא מהבית. מודעת אני לכך, כי לאחר שהבהרתי לאם אודות הנדרש ממנה בהתאם להחלטה שיפוטית, שינתה זו את טעמה ותשובתה, ואולם נוכח תשובתה של האם אשר נאמרה באופן ספונטני במהלך חקירתה, כמו גם שהתרשמתי ממנה באופן בלתי אמצעי, סבורה אני כי בנסיבות המקרה תהא האם משמורנית בלתי ראויה ומשכך ישוחרר המשיב תחת פיקוחם של שני הערבים האחרים המוצעים.

8.זאת ועוד, סבורה אני כי ראוי לאלה להוסיף ערבויות כספיות מתאימות, אשר בכל האמור לעיל, יש כאמור כדי לעלות מתכליות המעצר הנדרשות ולאיין מסוכנותו של המשיב. למעלה מן הצריך אוסיף ואדגיש, כי כפי שקבעתי בהחלטתי מיום 21.11.10, הרי שבאיזון הראוי בזיקה להוראת המחוקק כקבוע בחוק המעצרים ובזיקה לחלופה שהוצעה, הרי שבאיזון הראוי יש להורות כאמור, על שחרורו של המשיב על דרך חלופת מעצר, באשר הותרתו מאחורי סורג ובריח תהא תוצאה בלתי מידתית בנסיבות המקרה דנן.

9.סופו של יום, נוכח כל שפורט לעיל, אני מורה על שחרורו של המשיב בתנאים כדלקמן:

א.המשיב ישהה בתנאי מעצר בית מלאים בביתו של מר מחמוד רדואן עלי סאלח ביפיע, שכונת אלג'בל רחוב 110/22 ב'. המשיב לא יצא מהבית ולא יוותר בגפו.

ב.המשיב יהא תחת פיקוחם לחלופין ולסירוגין של מחמוד רדואן עלי סאלח ומר נביל אחמד אחמד, בהתאם לפרטיהם אשר פורטו לעיל ולא יוותר בגפו.

ג.הנני מורה על תנאי מגביל נוסף שעניינו איזוק אלקטרוני.

ד.נאסר בזאת על המשיב ליצור קשר עם מי מהמעורבים בפרשה, בין במישרין ובין בעקיפין, וזאת עד תום ההליכים.

ה. משטרת ישראל תהא רשאית לבקר בביתו של מר מחמוד רדואן עלי סאלח ולוודא כי המשיב מוודא אחר התנאים.

ו.הנני מורה על הפקדת ערבון כספי במזומן בסך 15,000 ₪ להבטחת מילוי תנאי השחרור.

ז.המשיב יחתום ערבות עצמית בסך 20,000 ₪ להבטחת מילוי תנאי השחרור.

ח.כל אחד מן הערבים יחתום ערבות צד ג' על סך 20,000 ₪ להבטחת מילוי תנאי השחרור.

ט.ניתן בזאת צו עיכוב יציאה מן הארץ. כן הנני מורה על הפקדת דרכונו של המשיב.

י.בהתאם להחלטתי ולאמור בסעיפים 88-89 להחלטה מיום 21.11.10, הנני אוסרת בזאת על המשיב כל גישה לאינטרנט או לכל אמצעי תקשורת אחר או לכל מדיה אחרת, לצורך הפצת משנתו. כן הנני אוסרת על המשיב לערוך אסיפות פומביות בבית מר רדואן עלי סאלח ולהפיץ משנתו במסגרת זו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ