אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו סיאם(אסיר)

מדינת ישראל נ' אבו סיאם(אסיר)

תאריך פרסום : 28/06/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום רמלה
11626-10-09
28/06/2010
בפני השופט:
נירה דסקין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
טארק אבו סיאם
גזר-דין

גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות של כניסה והתפרצות למקום מגורים וגניבה בהתאם לסעיפים 406 (ב) ו- 348 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (בהתאמה), המיוחסות לו בכתב האישום אשר תוקן במסגרת הסדר .

בהתאם להסדר הודיעה התביעה כי הטיעון לעונש יהיה "פתוח".

נסיבות ביצוע העבירות פורטו בכתב האישום המתוקן ולפיהן ביום 10/10/09 בסביבות השעה 16:30 התפרץ הנאשם לביתו של המתלונן ברמלה, תוך ששבר ועקר את חלון השירותים ונכנס דרך החלון לדירה זאת בכוונה לבצע גניבה. בנסיבות אלו נטל הנאשם מהבית שני שעונים.

באת כוח המאשימה מפנה לנסיבות לחומרא כמפורט בטיעוניה לעונש ומבקשת כי יגזר על הנאשם עונש שיכלול רכיב של מאסר בפועל לתקופה ממושכת שיהיה בה כדי להרתיעו, מאסר מותנה, קנס וכן פיצוי למתלונן.

ב"כ המאשימה בטיעוניה מדגישה את העובדה כי חרף גילו הצעיר (הנאשם יליד 1979) צבר הנאשם לחובתו עבר פלילי מכביד ביותר - עבירות שבל"ר, גניבת רכב, חבלה ברכב, עבירות סמים, הפרת הוראה חוקית, התפרצות למקום מגורים, גניבה מרכב, פריצה לרכב, תקיפה הגורמת חבלה, עבירות סכין, שיבוש, הפרעה לשוטר ופציעה. לטענתה המדובר במי שלמרות שריצה תקופות מאסר ממושכות בחייו ולמרות שהוטל עליו עונש מאסר מותנה על עבירות רכוש (ברכב) במסגרת הרשעתו האחרונה אין בכך בכדי להרתיעו. המדובר במי שאינו ירא מהחוק ושב ופוגע ברכוש הציבור. עוד מפנה התובעת לנופך החומרה הקיים בנסיבות ביצוע העבירה נשוא תיק זה ובייחוד למועדה, לאור העובדה שהנאשם התפרץ לביתו של אחר לאור יום כאשר הינו אדיש לחלוטין לאפשרות שייתקל במי מבעלי הדירה או מעוברי האורח ברחוב תוך עקירת ושבירת חלון השירותים. גם נסיבות אלה מלמדות על מי שאינו נרתע מדבר ואינו בוחל באמצעים כאשר ידוע הוא שלעבירות רכוש לעיתים מתלוות עבירות אלימות קשות עת נתקלים ביושבי הבית או במצויים מחוצה לו.

עוד מציינת התובעת כי הרקע לביצוע עבירות הרכוש הינו צריכת סמים לשם מימון הסם ועל כן בהעדר הליך טיפולי יש מקום להחמיר בעונשו של הנאשם. עוד מפנה התובעת לנפיצותן של עבירות הרכוש ולקלות הנתפשת על ידי העבריינים בביצוען. לשם תמיכה בעתירתה להשתת עונש מאסר ממושך ומרתיע הגישה אסופת פסקי דין מערכאות שונות .

הסניגורית מבקשת להתחשב בנאשם בעת גזירת העונש ולא לקבל את עתירת התביעה לעונש ברף הגבוה לה היא עותרת. לטענתה על בית המשפט לקחת בחשבון את העובדה כי העבירה אותה ביצע הנאשם אינה מהחמורות במדרג העבירות מסוג זה. לא זו אף זו, שאופן ביצועה אינו מלמד על תחכום או תעוזה מיוחדת – הנאשם לא השתמש בכלים, בלום וכיו"ב, לא נגנב רכוש משמעותי ובעל ערך רב למעט שני שעונים (כאשר רק על אחד מהם הצהיר המתלונן). עוד מבקשת הסניגורית להתחשב בעובדה שהרכוש הוחזר כך שלא נגרם כלל נזק כלכלי למתלונן. עוד לטענתה, יש לקחת בחשבון כי הרקע לביצוע העבירות הינו שימוש בסמים כאשר המדובר בנאשם לו נסיבות חיים קשות ביותר. המדובר במי שהינו אחד מחמישה עשר ילדים, ספג אלימות קשה מאביו, גדל בעזובה רגשית ובהעדר גבולות וחינוך מה ששלחו בסופו של יום לרחוב. הסבל הפיזי אותו חווה לצד הבעיות הנפשיות הבלתי מטופלות גרמו למעגל אשר היה עבורו בלתי אפשרי לצאת ממנו. בנוסף לכך מציינת הסניגורית כי גם כיום בעת שהותו במעצר אינו זוכה לכל תמיכה או ביקור מצד משפחתו. עוד מציינת הסניגורית כי לא ניתן להתייחס בחומרה לעובדה שהנאשם אינו משולב בהליך גמילה וזאת לאור העובדה שהתביעה עצמה התנגדה לכך בהליך המעצר.

לבסוף מבחינה הסניגורית את ענייננו מהפסיקה שהוגשה על ידי התביעה בכך שלדבריה המדובר בנסיבות ביצוע עבירה שהינן חמורות יותר מאלה המיוחסות לנאשם בענייננו. לצד מכלול הנימוקים לקולא שמפורטים בטיעוני הסניגורית, מפנה הסניגורית גם לגזרי דין שונים בהם הקלו בתי המשפט בענישתם של נאשמים בעבירות דומות ואף חמורות מאלו.

לאור כל האמור לעיל, מבקשת הסניגורית להסתפק בתקופת מעצרו של הנאשם כרכיב המאסר בפועל ולחילופין מבקשת להסתפק בהוספת ענישה מותנית צופה פני עתיד.

אעיר כי לא הייתה בפניי בהליך זה כל בקשה מטעם ההגנה לשליחת הנאשם לשירות המבחן לשם קבלת תסקיר בעניינו אולם לנגד עיניי עמדת ההגנה אודות סירובה של התביעה במסגרת הליך המעצר לשחרור הנאשם לחלופת גמילה.

שקלתי נסיבות העניין, טיעוני באי כוח הצדדים והפסיקה שהוגשה לעיוני.

חומרת המעשים בהם הורשע הנאשם נלמדת מעובדות כתב האישום המתוקן.

כעולה מכתב האישום המתוקן, מדובר במי שתוך העזת פנים לאור יום ללא כל חשש מעיני עוברי האורח ברחוב עוקר חלון שירותים על מנת לפלס דרכו לתוך דירת מגורים שאינה שלו. לאחר ש"סלל" דרכו פנימה נכנס לדירה מבלי שידע האם ייתקל ביושביה אם לאו וגונב שני שעונים.

לכאורה, הנזקים הכלכליים שנגרמו לקורבן העבירות אינם כבדים במיוחד. יחד עם זאת, כאשר המדובר בפריצה לדירותיהם של אנשים הרי הנזק נמדד הרבה מעבר לאמות המידה הכלכליות.

מדובר בעבירות שאינן עבירות כנגד רכוש סתם, אלא עבירות שיש בהן משום פגיעה עצומה בקורבנות העבירה אשר מאבדים את בטחונם במקום בו הם מצפים להיות מוגנים, בבחינת "ביתו של אדם הוא מבצרו".

יתר חומרה רואה אני בכך שהפריצה בוצעה לפנות ערב, עת שרר עדיין אור בחוץ, כאשר ברגיל הציפיה היא שאנשים או ילדים אמורים לשהות בביתם בשעות אלה. מכך אנו למדים שפורץ בשעות כאלו לבית מגורים יוצא מתוך הנחה שמטבע הדברים קיימת אפשרות יותר מסבירה שבני הבית יימצאו בתוכו. אין צורך בדמיון מפותח כדי לשוות לנגד עינינו את ההלם שצפוי להיגרם ליושבי הבית עת הם נחשפים לפורץ החודר לביתם – האמור להיות כאמור מבצרם.

זאת ועוד, אדם הפורץ לביתו של אחר מבצע מעבר למעשה הפלילי אקט של רמיסה בגסות של זכויות הקורבן לקניין כעולה מחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

רבות נכתב אודות קלות ביצוען, שכיחותן ופגיעתן הכלכלית של עבירות הרכוש בקורבנות העבירה. התפרצות לביתו של אדם וחדירה לפרטיותו גורמת לו עוגמת נפש גדולה, זעזוע וחרדה קשה.

ההתייחסות המחמירה לעבירות ההתפרצות למקום מגורים הושרשה זה מכבר בפסיקתו של בית המשפט העליון, אשר שב וחוזר בפסיקותיו על חובת הרתעתם של עבריינים במטרה לשמור על ביטחון הציבור ולהבטיח כי פרטיותם ותחושת ביטחונם לא יופרו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ