אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו סהיבאן(עציר)

מדינת ישראל נ' אבו סהיבאן(עציר)

תאריך פרסום : 04/05/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
39850-01-12
30/04/2012
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל ע"י ב"כ עו"ד מסעד אליאס מסעד
הנתבע:
רפאת אבו סהיבאן (עציר) – בעצמו ע"י ב"כ עו"ד ליאור רונן
החלטה,החלטה

החלטה

זוהי בקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים על רקע כתב אישום המייחס לו לכאורה עבירות של קשירת קשר לפשע, שוד בנסיבות מחמירות, נשיאת נשק, חבלה בכוונה מחמירה וחבלה במזיד – עבירות מיום 22/4/11.

בהמשך להחלטתי הקודמת במסגרתה קבעתי, כי קיימות ראיות לכאורה לחובת המשיב, וכן קיימת עילת מעצר, נדחה הדיון לקבלת תסקיר מעצר שיבחן חלופת מעצר בעניינו של המשיב בהתאם למצוות המחוקק בסעיף 21 ב לחסד"פ.

מתסקיר שירות המבחן עולה, כי המשיב, בן 20, רווק, מתגורר בבית הוריו ברהט. המשיב מוכר לשירות המבחן על רקע תיק מ"ת 25183-08-11, במסגרתו נעצר, וביום 11/10/12 שוחרר בתנאים מגבילים לבית הוריו ובפיקוחם. המשיב מסר, כי הוא מתקשה להסתגל לתנאי מעצרו והוא חושש כי ינסו לפגוע בו. שירות המבחן התרשם, כי המשיב מתקשה להתייחס לחלקים בהתנהגותו, תוך טשטוש וערפול של חלקים הנתפסים על ידו כבעיתיים. כמו כן, למשיב קושי לערוך בדיקה עצמית לגבי חלקים מכשילים בהתנהגותו וקושי בהצבת גבולות להתנהגות והפנמת גבולות החוק.באשר לרמת המסוכנות, צוין, כי בשקלול כל הגורמים, בין היתר כי המשיב הינו צעיר בגילו וזהו מעצרו השני בתקופה קצרה של שישה חודשים בגין אישומים וחשדות חמורים, וכן, נוכח נטייתו לטשטש ולערפל פרטים הנתפסים על ידו כבעיתיים, וקושי לערוך בדיקה עצמית, קיימת רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות. עוד עולה מהתסקיר, כי שירות המבחן התרשם באופן חיובי מחלופת המעצר המוצעת בדמות ערבים מפקחים, ביניהם הוריו של המשיב, אחותו, סבתו, בן דודו מצד אמו, בן דודו מצד אביו ודודו של המשיב. לסיכום, נוכח רמת המסוכנות הנשקפת מהמשיב, וחומרת האישומים המיוחסים לו, בשים לב לנטייתו לטשטש ולערפל את החלקים הבעייתיים בהתנהגותו, לא באו בהמלצה בעניינו. עם זאת, המליצו כי במידה ובית המשפט יחליט לשחרר את המשיב לחלופת המעצר המוצעת, יהיה זה בתנאי מעצר בית מלא ואיזוק אלקטרוני תוך החתמת ערבויות גבוהות.

ב"כ המבקשת, עתר להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים, בשים לב לרמת המסוכנות הנשקפת מהמשיב לשלום הציבור ובטחנו וזאת נוכח סוג העבירות המיוחסות לו, נסיבות ביצוען לכאורה, וכן נוכח כך, כי המדובר במעצרו השני של המשיב בתקופה של שישה חודשים בעבירות דומות, דבר המעיד על דפוס התנהגות של המשיב. לעניין החלופה נטען, כי המשיב ביצע את העבירות נשוא תיק זה בעודו מצוי במעצר בית אצל הוריו.

ב"כ המשיב, מנגד, עתר לשחרר את המשיב לחלופת המעצר בדמות מעצר בתנאים מגבילים בבית הוריו, בפיקוחם של הוריו, סבתו ודודו, ואיזוק אלקטרוני. המשיב נעדר עבר פלילי ואף במהלך שהייתו בחלופת המעצר בתיק האחר, לא היו הפרות. כמו כן, לטעמו, הוצגו חלופות ראויות, בשילוב איזוק אלקטרוני, שיש בהן כדי לאיין את מסוכנותו של המשיב, ומכאן שיש להורות על שחרורו.

לאחר ששמעתי את טיעוני ב"כ הצדדים ועיינתי בתסקיר שגובש בעניינו של המשיב, והתרשמתי מהערבים שהתייצבו בפניי באופן חיובי, שוכנעתי כי יש מקום להורות על שחרורו של המשיב לחלופת המעצר שנבחנה על ידי שירות המבחן ונמצאה מתאימה כדי להשיג את מטרת המעצר וזאת מן הנימוקים שלהלן:

בהחלטתי מיום 1/4/12, קבעתי כי קיימות ראיות לכאורה לחובת המשיב, עם זאת, ישנן סוגיות וטענות כבדות משקל ביחס לראיות התביעה שיתלבנו במסגרת התיק העיקרי. לעניין זה נאמר בפסיקה, כי שחרור לחלופת מעצר וטיב החלופה נגזרים לעיתים מעוצמת הראיות. עוד נקבע, כי מקום בו עילת המעצר היא עוצמתית והאינטרס שיסוד המעצר הוא זה שכל נטילת סיכון לגביו תהיה בלתי סבירה, כך שאין למעשה חלופת מעצר מתאימה שתוכל להגשים את מטרות המעצר, לא יהיה מנוס ממעצרו של הנאשם, על אף בעיתיות במשקלן של הראיות לכאורה. לא כך פני הדברים בעניינו של המשיב, בשים לב, כי עיקר התשתית הראייתית נשענת על עדותו של השותף (מוחמד טל), שכנגדה העלה הסנגור שורה של השגות, שיבחנו במסגרת התיק העיקרי (ראה לעניין זה בש"פ 5564/11 פלוני נגד מדינת ישראל).

כתב האישום מייחס למשיב ביצוע עבירות מיום 22/4/11, כאשר המשיב נעצר רק ביום 1/1/12, קרי בחלוף 8 חודשים. חלוף הזמן מיום ביצוע המעשה המיוחס למשיב ועד ליום מעצרו, מקהה את רמת המסוכנות, וביתר שאת, כאשר עסקינן במשיב נעדר עבר פלילי.

חלופת המעצר שהוצעה ונבחנה על ידי שירות המבחן נמצאה ראויה ומתאימה. שירות המבחן אף התרשם כי אביו של המשיב, שהוצע כאחד המפקחים, מעורב באופן משמעותי יותר בחייו של המשיב. בנוסף, התרשמתי באופן חיובי מן הערבים שהתייצבו בפניי בדיון. יש לציין כי החלופה המוצעת, שחרור לבית הוריו בפיקוחם, הינה חלופת המעצר אליה שוחרר במסגרת מ"ת 25183-08-11, ובתקופת מעצרו לא חלו הפרות, מלבד שתי הפרות שהסתבר כי דובר בתקלה טכנית קשורה לאיזוק האלקטרוני והמשיב נמצא בביתו.

המשיב צעיר בגילו, בן 20, ללא עבר פלילי, וכאמור בתסקיר, מתקשה להסתגל לתנאיי המעצר ולהבין את הכללים והנורמות הנהוגות במעצר.

אציין, כי הנאשם האחר בתיק נעצר עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו, בין היתר, בשל העובדה כי קיים חשש ממשי להימלטות מהדין בשל היותו תושב הרש"פ ולא הוצגה חלופה שיש בה כדי לאיין את החשש האמור.

לאור האמור לעיל, ובהתחשב בכך שמדובר בחלופה הכוללת פיקוח אנושי וכן פיקוח אלקטרוני, גילו הצעיר של המשיב, העדר עבר פלילי, חלוף הזמן מיום האירוע נשוא כתב האישום עובר למעצרו של המשיב, לרבות הערכת השירות כי מדובר ברמת מסוכנות שניתן לאיינה באמצעות החלופה הסמכותית שנבחנה על ידם, הנני מורה על שחרורו של המשיב בתנאי ערובה כדלקמן:

 המשיב ישהה במעצר בית מלא בבית הוריו, בכתובת: שכונה 21 בית 62 רהט, ובפיקוחם של האם – הגב' אבו סהיבאן עזאל, או בפיקוחו של האב - מר אחמד אבו סהיבאן, או בפיקוחו של דודו מר אבו סהיבאן נימר, לסירוגין.

איזוק אלקטרוני.

ההפקדה הכספית בסך 10,000 ₪ הקיימת במ"ת 25183-08-11 תהא תקפה גם לתיק דנן.

המשיב יחתום על ערבות אישית בסך 20,000 ₪.

כל אחד מן הערבים, יחתום על ערבות צד ג' בסך 20,000 ₪.

פיקוח מעצר של שירות המבחן למשך 6 חודשים – המשיב נדרש לשתף פעולה עם שירות המבחן ככל שיידרש וכן יתייצב לפגישות שייקבעו בעניינו בליווי אחד הערבים לאחר מתן הודעה מראש למפקח על האיזוק האלקטרוני.

נאסר על המשיב ליצור קשר בעקיפין או במישרין עם מי מהמעורבים בכתב האישום ומן העדים במשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ