אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו סאלח

מדינת ישראל נ' אבו סאלח

תאריך פרסום : 27/02/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי נצרת
39035-04-12
10/02/2013
בפני השופט:
יוסף בן-חמו

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
שאדי אבו סאלח
גזר-דין,החלטה

גזר דין

הנאשם הודה, במסגרת הסדר טיעון, בעובדות כתב אישום מתוקן, בעבירות של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תעבורה, עבירה לפי סעיף 332(2) לחוק העונשין, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, עבירה לפי סעיף 275 לחוק, נהיגה בקלות ראש, עבירה לפי סעיף 62(2) לפקודת התעבורה, נהיגה ללא פוליסת ביטוח, עבירה לפי סעיף 2(א) ו-(ב) לפקודת ביטוח רכב מנועי ונהיגה ללא רישיון רכב, עבירה לפי סעיף 2 לפקודה.

על פי עובדות כתב האישום, נהג הנאשם ברכב, ברמת הגולן, ביום 20/04/12 למרות שלא היה בעל רישיון נהיגה וללא תעודת ביטוח תקפה לרכב. במהלך הנסיעה הגיע למחסום משטרתי שהוצב בצומת השריון שבין עין זיוון לקצרין. במחסום עמדו שני שוטרים כשעליהם אמצעי זיהוי משטרתיים ולצידם ניידת שהאורות הכחולים בה פועלים. אחד השוטרים סימן לנאשם, באמצעות פנס, לעצור בתגובה כיבה הנאשם את פנסי הרכב בו נסעף האיץ את מהירות נסיעתו, השוטר נאלץ לזוז הצידה כדי להימנע מפגיעה. הנאשם המשיך בנסיעה פראית, במהירות בלתי סבירה בהתחשב בתנאי הדרך ובכך סיכן את הנוסע שישב לצידו, שגם ביקש ממנו להאט ולעצור. השוטרים דלקו אחריו וסימנו לו לעצור, באמצעות סירנה ואורות כחולים. בצומת "צנובר" עצר הנאשם את הרכב. השוטרים הגיעו אליו ונצרו ממולו. אחד השוטרים ירד מהניידת וניגש אל רכב הנאשם. הנאשם שילב להילוך אחורי נסע במהירות לאחור ומיד המשיך במנוסה בנסיעה מהירה תוך כדי עקיפת כלי רכב. בהגיעו לצומת "יהודייה" עקף הנאשם מחסום נוסף שהוצב במקום והתעלם משוטרים שסימנו לו עם אורות כחולים לעצור המשיך בנסיעה, חצה את "גשר אריק" ונעצר בסופו של דבר על ידי ניידת אחרת ליד מושב אלמגור.

טענות המאשימה:

מדובר באירוע חמור ביותר במהלכו פרץ הנאשם שני מחסומים משטרתיים, התעלם מהוראות שוטרים שהורו לו לעצור, סיכן חיי אדם. את העבירות ביצע הנאשם כשאינו מורשה לנהוג וללא ביטוח. השוטרים דלקו אחריו מרחק של כ-15 ק"מ.

מתחם הענישה: הנאשם פגע באינטרס מוגן של מניעת סיכון חיי אשם של משתמשים בדרך, ציות להוראות רשויות החוק, הגנה על שלומם של שוטרים. הנאשם פגע באינטרסים אלה תוך הפגנת זלזול בהורת השוטרים וסיכון חמור של נהגים ושל חברו שיש ברכב בסמוך אליו. לעניין נסיבות ביצוע העבירה, הנאשם הוא האחראי בלעדית לעבירות שבוצעו על ידו. אך בדרך נס לא נגרם נזק, אך פוטנציאל הסיכון שיצר הנאשם היה רב. הרקע לביצוע העבירות הוא העובדה שהנאשם נהג ללא רישיון וללא ביטוח תקף. בפני ק. המבחן הסביר את התנהגותו ככניעה ללחץ חברתי לצאת לבילוי.

לאור האמור סבורה המאשימה כי מתחם העונד ההולם את העבירות שביצע הנאשם נע בין 4 ל-7 שנות מאסר.

באשר לעונש הראוי: המאשימה סבורה שיש להרשיע את הנאשם כהמלצת שירות המבחן במתחם הענישה הביאה המאשימה בחשבון את הפגיעה של העונש בנאשם ובמשפחתו. את עובדת הוראתו של הנאשם, אם כי לא בהזדמנות הראשונה. כמו כן, נלקחו בחשבון שאר השיקולים לקולא המפורטים בסעיף 40יא' לחוק.

מאידך גיסא סבורה המאשימה כי יש לשקול את הרתעת הנאשם ואת הרתעת הרבים. לאור מכלול השיקולים מבקש המאשימה להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל לתקופה של 4 שנים בצירוף עונשים נלווים. המאשימה מבקשת שבית המשפט לא יאמץ את המלצת שירות המבחן לעניין העונש.

טיעוני הנאשם:

במסגרת הראיות לעונש הוצגו מסמך מהמעביד וממכללת תל חי.

הנאשם בן למשפחה נורמטיבית. נקלע לסיטואציה כתוצאה מהיעדר פוליסת ביטוח לרכב. אמנם הנאשם לא עצר למרקות שנדרש לעצור במחסום המשטרתי אך זאת בגלל הפחד והלחץ בו היה נתון. הנאשם לא תכנן מראש את ביצוע העבירה. במחסום השני כשהוא עצר, היתה אי הבנה בינו לבין השוטר. הוא פחד מהשוטר. בסופו של דבר עצר מיוזמתו. הנאשם הינו בחור צעיר, חסר ניסיון, בעל אופי חלש. הביע חרטה. האירוע לא יצר סיכון ספציפי קונקרטי.

ב"כ הנאשם סבור כי יש מקום להימנע מהרשעתו למרות שלא כך ממליץ שירות המבחן. הנאשם ביקש לומר דברים ואמר כי הוא מצטער על הטעות שעשה.

תסקיר שירות המבחן:

הנאשם צעיר בגיל 23 עבד כפועל שכיר בעבודות בניין ושיפוצים כדי לסייע למשפחתו. לאחרונה עבד במוסך לחשמלאות רכב. בין לבין למד שנה אחת במכללת תל חי בתחום הנדסאי חשמל. ברקע משפחה עם מצוקה כלכלית. הנאשם התנדב בפעילות חינוכית בתחום הבטיחות בדרכים. סבל בעבר מהפרעת לחץ אקוטית והומלץ לו ליטול תרופות. התלונן על התנהגות עצבנית וקושי לשלוט בכך. הביע חרטה על ביצוע העבירה. לקח אחריות על ביצוע העבירה, אך הדגיש כי איננו יכול להסביר לעצמו את התנהגותו ותגובתו בעת ביצוע העבירה. טען כי חש מנותק ולא זכר פרטים מסוימים, אך "כשהתעורר" הצר את הרכב והסגיר עצמו לשוטרים.

למרות הודאתו, טען בפני ק. המבחן כי הגיב לסיטואציה מתוך לחץ וחוסר שליטה, לא זיהה את השוטרים שסימנו לו לעצור (בניגוד להודאתו בבימ"ש) ולכן המשיך לנהוג. כשנעצר במחסום הראשון הלך לקראתו השוטר בתנועה מאיימת לכן נבהל ובחר להמשיך לנהוג. לא ידע להסביר מדוע בחר מלכתחילה לנהוג ברכב כשאינו מורשה. טען כי נכנע ללחץ חבריו לצאת לבילוי.

לפי התרשמות ק. המבחן, המעצר וההליכים חידדו עבורו את חומרת התנהגותו. שירות המבחן מעריך כי העלאת מודעותו לתגובותיו במצבים מורכבים והפנייתו להמשך טיפול פסיכיאטרי וקבלת טיפול תרופתי לפי הצורך יש בהם כדי להפחית את נורמת הסיכון הקיימת אצלו להישנות התנהגויות פורצי גבולות. שליחתו לכלא עלולה לחטוא למטרת שיקומו. על כן, ממליץ שירות המבחן על העמדתו של הנאשם במבחן למשך 18 חודשים כשבמהלך תקופה זו ישולב בקבוצה טיפולית לעוברי חוק בתחום האלימות. כמו כן, מומלץ על 3 חודשי של"צ בהיקף של 350 שעות וכן עומד על שלילה. שירות המבחן נמנע מלהמליץ על אי הרשעה.

רמת הענישה בעבירות סיכון חיי אדם:

העבירות בהן הודה הנאשם הינן של סיכון חיי אדם. עבירות הקשורות בנהיגה ברכב והפרעה לשוטר.

בית המשפט העליון התייחס בשורה של פסקי דין בחומרה לעבירות סיכון חיי אדם בקובעו כי לגורם האנושי משקל מכריע בנגע תאונת הדרכים שאת מחירו משלמים רבים בחייהם ובפגיעה ובהטלת נכויות ומומים בגופם, כשרבים מהם נקלעו בתמימות לדרכו של הנהג העבריין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ