אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו מריחיל(עציר) ואח'

מדינת ישראל נ' אבו מריחיל(עציר) ואח'

תאריך פרסום : 05/08/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
12839-07-13
29/07/2013
בפני השופט:
יעל רז-לוי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. פאיז אבו מריחיל (עציר)
2. קאיד אלטוחי (עציר)

החלטה

בפני בקשה להורות על מעצרם של המשיבים עד תום ההליכים המשפטיים המתנהלים כנגדם, על פי הקבוע בסעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי [סמכויות אכיפה – מעצרים] התשנ"א-1996. [להלן: "חוק המעצרים"].

כנגד המשיבים הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, עבירה לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), ועבירה של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, עבירה לפי סעיף 7(א) ו-(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973.

על פי כתב האישום, במועד שאינו ידוע למאשימה, אך לפני יום 19.6.13, סמוך לשעה 14:30, קשרו הנאשמים קשר לבצע פשע – להחזיק סמים מסוכנים מסוג חשיש, שלא לצריכתם העצמית וללא היתר כדין. במסגרת הקשר ולשם קידומו, במועד הנ"ל באזור נחל "שגוב" סמוך לקו דיווח 406 על הגבול שבין מצרים לישראל, החזיקו הנאשמים בצוותא חדא, סמים מסוג חשיש במשקל 49.6 ק"ג (להלן: "הסמים") שלא לצריכתם העצמית וללא היתר כדין.

הנאשמים החזיקו את הסמים בתוך שני תיקי גב גדולים, אותם הסתירו תחת שיח באזור. הסמים היו מחולקים לעשר חבילות עטופות בנייר דבק, ובתוכן כ-500 לוחות סם עטופים בניילון נצמד ובנייר אלומיניום. כוח מצה"ל אשר הגיע לאזור בעקבות דיווח שהתקבל אודות תנועה חשודה בסמוך לגדר הגבול, מצא את התיקים ובתוכם הסמים. הנאשמים נעצרו כעבור זמן מה כשהם מסתתרים במערה סמוכה.

ב"כ המבקשת טענה לקיומן של ראיות לכאורה, כאשר הצביעה על עדות התצפיתנית אשר הבחינה בתנועה חשודה והזעיקה את כוחות צה"ל, על עדויות החיילים שמצאו עקבות וסמים בהמשך, וכן על גרסאותיהם התמוהות של המשיבים.

ב"כ המשיבים מנגד ציין, כי לא ניתן לקשור את המשיבים לשקי הסמים אשר נמצאו במרחק מהם; שהעקבות שנמצאו אינם ברמת ודאות גבוהה וכי לא ניתן לבסס עליהם קיומן של ראיות; כי גם אם יש בעייתיות בגרסת המשיבים הרי אי אפשר רק בגלל הימצאותם במרחק ניכר מהסמים, להגיד שהם שייכים להם. עוד טען, כי נמצאו בתיקים טביעות אצבע שלא שייכות למשיבים; כי המרחק בין המקום בו התחבאו לבין הסמים רב; כי רמת הוודאות לגבי העקבות אינה גבוהה בסולם; כי לא ברור כיצד נשמרו רק שתי עקבות שהיו ברורות ולא נשמרו עקבות נוספות, וכי אותן עקבות מהוות ראייה חלקית בלבד.

בחינת הראיות לכאורה

עיון בתיק החקירה מגלה, כי האירוע החל מדיווח של התצפיתנית דניאל סויסה שהינה חיילת, אשר הבחינה בתנועה חשודה בגבול בין ישראל למצרים, סמוך לנקודה 406, כאשר שם היא ראתה שלוש דמויות בצד המצרי של הגבול, מסתובבות באזור ולאחר מכן איבדה עימן קשר עין. היא דיווחה על כך וצוותים של כוחות צה"ל הגיעו למקום תוך מספר דקות. היא ציינה כי המשיכה בסריקות כאשר היא מיקדה את התצפית על הצד המצרי, וכעבור כרבע שעה נמסר לה כי נתפסו תרמילים ובהם סמים ולידם שק נוסף. עוד ציינה התצפיתנית דניאל, כי הכוח הראשון הגיע למקום שלוש דקות אחרי הדיווח שלה על תנועה חשודה, ותוך פחות מעשר דקות השטח נסגר על ידי הכוחות. היא לא ראתה כל דמויות נוספת, והיא אף יכולה לשלול המצאות אנשים נוספים. עוד נאמר בהודעתה, כי בכל השנה בה היא משרתת בתפקיד תצפיתנית באזור, לא היה כל אירוע בו דווח על המצאות אנשים בתא השטח אשר נסגר באותו מועד (תא השטח בו נמצאו המשיבים – י.ר.ל.). בתיק מצויה עדות תצפיתנית נוספת – שני לייבה, אשר ציינה שלאחר קבלת הדיווח אף היא ערכה סריקות בשטח שנסגר בצד הישראלי ולא זיהתה דבר, וכי לא הגיוני כי היו בשטח אנשים פרט למשיבים, שכן לא זיהתה כל תנועה חשודה נוספת לאחר הדיווח הראשוני.

עדות מהותית נוספת היא עדותו של אביעד מלכי, המשמש כסמ"פ של פלוגה בחטיבה המרחבית. בעדותו מציין, כי הוקפץ בעקבות דיווח על חצייה של הגדר, בנקודה 406. הם החלו לעשות סריקות יחד עם הגשש אשר הלך בעקבות העקבות, ומצא שני תרמילים מוחבאים מתחת לשיח. הם המשיכו לעשות סריקות בעקבות נתיב העקבות ואז הגיעו למצוק בנחל שאי אפשר לרדת בו שכן הוא היה תלול מדי. מכאן הוא התקדם לעבר צוות אחר שסרק את האזור מכיוון כביש 12, כאשר לאחר כשעה זיהו את המשיבים מתחבאים במערה בגדה השניה של הנחל, הגיעו אליהם ועצרו אותם. אצל המשיבים נמצא פלאפון – אחד לכל אחד מהם, כאשר הנעליים של המשיבים היו תואמות לעקבות שליד התיקים ובלשונו "מצאנו התאמה מלאה". עוד ציין הקצין מלכי כי בצד המצרי, בנקודה בה נראתה התנועה החשודה, מצא סולם מברזל מוחבא ושק לבן ריק ומכאן להערכתו המצרים טיפסו על סולם וזרקו החבילות לישראל. בנוסף ציין, כי בבדיקה הוברר כי שהפלאפונים היו ללא כרטיסי סים ואז הלכו עם המשיבים חזרה למקום בו נתפסו לחפש את כרטיסי הסים, אך הם לא שיתפו פעולה ואמרו כי הכרטיסים היו בתוך הפלאפון ולא יודעים מה קרה איתם. בעדות נוספת הסביר, כי מיד עם הגעתם נעשו פעולות למניעת בריחה מתא השטח, אשר נסגר על ידי כוחות, כאשר כביש 12 בצלע המזרחית של השטח נסגר לחלוטין למעבר, כאשר הוא הדגיש כי כל תא השטח האמור הוא אזור צבאי סגור בצו אלוף.

הקצין אביעד מלכי ערך אף שחזור מצולם המתעד את כל נתיב העקבות מהמקום בו הגיע לאותה נקודה בגדר הגבול, עד למקום מציאת הסמים, המצוק בקצה השביל ממנו לא ניתן להמשיך, והמקום בו נמצאו המשיבים. בשחזור נראה בבירור כל אותו נתיב עקבות ויש בו כדי להבהיר את הדברים באופן מוחשי, זאת לאחר שצפיתי בו. כמו כן קיימת עדות הגשש ומזכר של שוטר המתייחס להבהרת הגשש, אשר מציין כי קיימת התאמה בין העקבות שנמצאו בשטח לעקבות הנעליים של המשיבים (נעלי ספורט), כאשר הגשש מציין כי לא מצא בשטח עקבות נוספות. בתיק מצויות אף עדויות של כוחות צבא נוספים שהוזעקו למקום, היו מעורבים בחסימת וסגירת השטח לאחר דקות ספורות, בחינת התרמילים על ידי כלבן, איסוף התרמילים ובהם הסמים מהמקום וסיוע במעצר המשיבים (ראה עדויות איתמר לוי, רועי נחליאלי, ראדי עזאמה, סמג"ד גדוד "הר ברך", אשר תפס מהחשודים את הנעליים שנעלו והיה שותף בכח שעצר את החשודים).

לאחר שבחנתי את חומר הראיות בענייננו, נחה דעתי כי קיימת תשתית ראייתית לכאורית ברמה הנדרשת בשלב זה, לביסוס אשמתם של המשיבים במיוחס להם בכתב האישום.

אין חולק כי תנאי מהותי למתן צו מעצר עד תום ההליכים, שבלעדיו אין, הוא שיש ראיות לכאורה להוכחת האשמה וטיבן של ראיות אלו הוא כזה שיש סיכוי סביר לכך, שאותן ראיות תוכחנה בסוף ההליך הפלילי כראיות אשר יבססו את אשמת המשיב מעל לכל ספק סביר.

כך למשל, נפסק בבש"פ 4667/12 אזולאי נ' מדינת ישראל (28.6.12):

"בית המשפט רשאי להורות על מעצרו של נאשם, אם הוא נוכח לדעת 'שיש ראיות לכאורה להוכחת האשמה' (סעיף 21(ב) לחוק המעצרים). כידוע, בבואו לבחון קיומן של ראיות לכאורה, על השופט לבדוק האם הראיות "הגולמיות" שהובאו בפניו הן כאלה "אשר לגביהן קיים סיכוי סביר שעיבודן במהלך המשפט – תוך בחינתן בחקירות, בקביעת אמינות ומשקל – יוביל לראיות (רגילות) אשר מבססות את אשמת הנאשם מעל לכל ספק סביר" (בש"פ 8087/95 זאדה נ' מדינת ישראל, פ"ד נ(2) 133, 147 (1996), להלן: הלכת זאדה). במילים אחרות, בשלב בו אנו מצויים, שלב המעצר, השופט אינו נדרש לבחון האם הראיות העומדות נגד הנאשם מלמדות על אשמתו מעבר לכל ספק סביר, אלא האם הכוח ההוכחתי הפוטנציאלי הגלום בחומר הראיות [...] מקים סיכוי סביר שעיבודן במהלך המשפט – תוך כדי העברתן בכור ההיתוך של החקירות, מבחני הקבילות והמשקל – יוביל בסופו של המשפט לביסוס אשמתו של הנאשם מעבר לכל ספק סביר (הלכת זאדה, בעמ' 151)". 

המשיבים נתפסו בשטח, מסתתרים במערה, שהייתה מצויה מעל ערוץ הנחל, אותו ערוץ אליו הובילו עקבות נעליים אשר אחריהם עקב הגשש, עקבות שהובילו מהמקום בו נצפתה התנועה החשודה ונראו אנשים ליד גדר הגבול עם מצרים, עד לתרמילים בהם נמצאו הסמים שהיו מוחבאים בתוך שיח כאשר ניכר היה כי הוחבאו בחופזה. העקבות המשיכו ממקום המצאות התרמילים עד לאותו מצוק ממנו אי אפשר להמשיך ברגל; כאשר בהמשך ערוץ הנחל למעשה ממול אותו מצוק אשר אותו היה צריך לעקוף, נתפסו המשיבים כשהם מסתתרים במערה.

יודגש, צפייה בשחזור שעשה הקצין אביעד מלכי מלמדת היטב על נתיב העקבות, על כך שהעקבות מתחילים ממש מאותו מעבר מים בגבול בנקודה 406, על כך שהעקבות ממשיכים עד אותו מצוק שלאחריו גם קשה לעקוב אחרי עקבות לאורך המצוק, כיוון שאין המדובר יותר בשביל חולי אלא באבני המצוק שעליהן קשה לאתר עקבות. עוד מתחוור מאותו שחזור, כי המערה בה נמצאו המשיבים היא למעשה בגדה הנגדית של אותו מצוק, אשר לאור גובהו אי אפשר לרדת בו, אלא מתחייב לעקוף אותו, על מנת להגיע ממול. מכאן המשיבים נמצאו במקום שהוא למעשה המשך הגיוני של נתיב בריחה שמצוי באותן עקבות, זאת על מנת לעקוף את המצוק. עוד יצוין, כי מדברי הקצין מלכי בשחזור, הוא ואחרים שהיו עימו דברו בקול רם ובאופן גלוי, היינו שהמשיבים היו אמורים להבחין בהם ובכוחות המחפשים אותם, דבר התואם לכך שהם נמצאו מתחבאים בתוך מערה.

באשר לעקבות עצמן, ציין הגשש בשטח, כי ראה התאמה מלאה, וכי לא היו כל עקבות נוספות בשטח מלבד אותן שתי עקבות שנמצאו יחד. אף מעדויות התצפיתניות והכוחות שהיו בשטח עולה כי השטח נסגר לאחר מספר דקות וכי לא היו כל תנועות חשודות אחרות בשטח ולא נראה כל אדם אחר בסריקה. אכן, כפי שצוין במזכרו של ע. קמ"ן של חטמ"ר אילת, לא ניתן לשלול אפשרות שבשטח הרלוונטי לאזור בו היו הסמים ולציר העקבות, היו אנשים נוספים. ברור כי אמירה זו הינה נכונה שכן קשה לשלול באופן מוחלט אפשרות כזו. עדיין, אין בכך כדי לפגום בראיות הקייימות; בכך שהגשש ציין כי אלו שתי העקבות היחידות שנמצאו בשטח; כי נתיב העקבות הוביל עד למצוק ממולו התחבאו המשיבים; ובכך ששתי העקבות – כל אחת של הנעל הימנית של כל אחד מן המשיבים, מובילות למסקנה שאפשרי בהחלט שאותן עקבות שייכות למשיבים.

מעבר לעדות הגשש על קיומה של התאמה מלאה בין נעלי המשיבים לעקבות, קיימת חוות דעת מז"פ על פיה ההתאמה של כל אחת מהנעליים של המשיבים, אשר לכל אחד מהן נבדקה עקבה אחת, היא ברמה של אפשרי, כאשר מכיוון ששתי העקבות נמצאו באותו מקום, ובהנחה שהחשודים לא נתפסו על פי נעליהם, הרי אפשרי בהחלט ששתי הנעליים הימניות – שתי הנעליים של המשיבים, הן שהותירו את העקבות הנ"ל.

אכן אין המדובר ברמת ודאות גבוהה מאוד, אך עדיין רמת ודאות של אפשרי בהחלט, הינה רמה גבוהה בסולם רמות הסבירות, כאשר מעליה מצויות שתי רמות נוספות בלבד – סבירות גבוהה מאוד, ומקור משותף – שהוא למעשה זיהוי של אחד לאחד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ