אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו כף(עציר)

מדינת ישראל נ' אבו כף(עציר)

תאריך פרסום : 06/08/2010 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
138-08-10
05/08/2010
בפני השופט:
נחמה נצר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יאסר אבו כף (עציר)

החלטה

המשיב יליד 1983 עומד לדין במסגרת כתב אישום שהוגש נגדו ביום 30.7.10 והמייחס לו עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה ועבירה נוספת שהיא הפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

המבקשת עתרה למעצרו עד תום ההליכים ואין כלל ספק כי עיקר כתב האישום הרלוונטי לעניין הבקשה הוא לעניין העבירה שעניינה סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה.

ב"כ המשיב פתח ואמר כי הוא איננו חולק על קיומה של תשתית ראיתית אלא שהוא מבקש להישמע בטענה כי גם אם המתואר בכתב האישום הוא אמת ונכון לא בהכרח המסקנה המשפטית המתחייבת היא כי יש להרשיע את המשיב בבוא היום אם בכלל בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה וכי בהחלט תתכן אפשרות כי בית המשפט כשישמע את ההליך העיקרי ימצא לנכון לקבוע אשמתו ולהרשיעו בעבירה שעניינה מעשה פזיזות ורשלנות .

מעבר לכך שטענה זו בעיקרה ראוי לה שתשמע במסגרת ההליך העיקרי הרי שבשלב הנדון ובהקשר לעילת המעצר שהיא בענייננו מסוכנות לשלום הציבור ובטחונו על בית המשפט לבחון את מהות המעשים ואת מיעוט העושה.

כתב האישום מתאר על פני 20 סעיפים את מהלך נהיגתו של המשיב ברכב ביום 24.7.10. לא אגזים אם אומר כי קריאה ולו מהירה של כתב האישום מעוררת מחשבות נוגות באשר להתנהגותו של המשיב ובעיקר על רקע הסברו כי ברח ונמלט מהשוטרים מאחר ונהג במהירות העולה על המותר. כאן מתווספת תמיהה נוספת שמקורה בכך שהמשיב הוא בן 27 נטול כל עבר פלילי והסברו כי החליט לשים נפשו בכפו ולנהוג בצורה כה מסוכנת שמעבר להיותה מסכנת אותו היא מסכנת את ציבור המשתמשים בדרך, על פניו לא נראה סביר בעיניי שכן הוא איננו מקיים יחס של הלימה בין חששו של המשיב כנטען לבין חומרת התנהגותו מרגע שהבחין בשוטרים. יעלה על הדעת כי אדם אשר מבקש להימלט מן הדין וכאן המקום לציין כי לכל היותר היה צפוי המשיב בגין נהיגתו במהירות מפורזת לקבל דו"ח הכרוך בתשלום קנס ואולי אף פסילה של רישיון הנהיגה יחליט להתחיל בנהיגה פרועה חסרת כל רסן ופורצת כל גבול. דווקא העובדה כי המשיב איננו ילד ובגירתו אינה מקרוב ואין בעברו מתום יש בה משום חומרה במיוחד בכל הקשור למידת מסוכנותו לגבי הציבור ובטחונו.

עיינתי באמרותיו של המשיב ואכן יש לתמוהה הכיצד הוא מרחיק את עצמו מכל התנהגות מסוכנת, פזיזה ובלתי מתקבלת על הדעת כפי שהיא מתוארת בכתב האישום.

ב"כ המשיב טוען כי לנוכח גילו של המשיב והעדר עבר ניתן גם ניתן להורות כבר היום על שחרורו לחלופה וכי על בית המשפט לעשות כן אף מבלי להיזקק לתסקיר מעצר. ב"כ המשיב הפנה לשורה של החלטות שנתן בית המשפט העליון הכוללות הוראה אופרטיבית בדבר שחרור נאשמים בעבירות דומות וחלקן אף חמורות יותר מאלו המיוחסות למשיב אלא שנדמה כי דווקא מפסקי הדין שהגיש ב"כ המשיב עשויה להתחייב מסקנה כי השחרור נעשה על רקע נסיבות מיוחדות שיש בהם כדי להעמיד משקל מה למסוכנות כפי שהיא נלמדת מהתנהגותו של המשיב וכפי שהייתה בעניינם של אותם נאשמים שהחלטות השחרור לגביהם הוצגו לעיוני. שלא לדבר על כך כי למרבית המקרים אליהם הפנה ב"כ המשיב החלטת השחרור באה לעולם לאחר קבלת תסקיר מעצר שהמליץ לשחרור כאמור.

מנגד טוען ב"כ המבקשת כי אחת דינו של המשיב להיעצר עד תום ההליכים וכעי אין צורך להורות על קבלת תסקיר בעניינו.

באשר לעמדת המבקשת, אבקש לציין כי אינני מכירה קביעה קטגורית של המחוקק כי ישנם עבירות המחייבות מעצר ללא שקילה של אפשרות שחרור לחלופה שלא לדבר על כך כי גם בית המשפט העליון לא קבע כי קיימות עבירות שבגינן אין לשקול שחרור לחלופה. לכך יש צורך להוסיף כי חוק המעצרים מגלם ומבטא עמדה לפיה המעצר הוא חריג והכלל הוא שחרור.

על כן אין בידי לקבל טענות ב"כ המבקשת כי כבר עתה צריך להורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים שכן לפי הבנתי את הוראת סעיף 21 לחוק המעצרים רק מקום שבית המשפט מתרשם כי אין בנמצא חלופת מעצר העשויה להפחית במידה ניכרת ממסוכנותו של הנאשם, יורה בית משפט על מעצרו עד תום ההליכים.

בשלב בו אנו אוחזים אין בידי לקבוע כי המשיב איננו ראוי כי תישקל בעבורו חלופת מעצר ובוודאי שאין לומר כי התנהגותו, אופיו ומהלך חייו של המשיב עד כה אינם מצדיקים אפשרות כי בית המשפט ייתן בו אמון ולא ברמה המינימאלית הנדרשת לצורך אפשרות שחרורו בבוא היום אם בכלל לחלופת מעצר. מאידך, העובדה כי המשיב נהג את רכבו באופן כה בלתי מתקבל על הדעת תוך פריצת כל גבול וכל סייג המאפיינים התנהגות של אדם נורמטיבי וכאשר המשיב לא היה מסוגל להסביר את התנהגותו הרעה כל כך נראה כי דווקא לגורם מקצועי לבר שיפוטי כדוגמת שירות המבחן עשויה להיות עדיפות לעניין הערכת מסוכנתו של המשיב בוודאי מקום שהתנהגותו איננה ניתנת להסבר וכל שכן להבנה ולו ברמה המינימאלית.

נראה לי אפוא לנכון להורות כי יוגש תסקיר מעצר בעניינו של המשיב שייתן את הדעת למסוכנתו של המשיב, לרקעו, לאופיו, למאפייני אישיותו וכיוצא באלו. גורמים העשויים לספק תמונה משמעותית יותר לבית המשפט בבואו להעריך האם אותה מסוכנות שבית המשפט מתרשם מקיומה על פי חומר החקירה ועל פי כתב האישום ניתנת להפגה ולו במידה הנדרשת באמצעות שחרור לחלופה.

שירות המבחן יערך אפוא להגיש תסקיר מעצר בעניינו של המשיב כאשר במסגרתו ייתן הדעת שירות המבחן גם לבקשתו של המשיב לשחרורו לחלופת מעצר בפיקוחם של 3 ערבים, כפי שהוצעו.

שירות המבחן ירשום בפניו כי ניתן ליצור קשר עם הערבים המוצעים באמצעות עו"ד נטור ב"כ המשיב, פקס מספר 09-7680745, נייד 050-9230800.

לצורך קבלת תסקיר מעצר כאמור יידחה הדיון ליום 22.8.10 בשעה 10:00.

המשיב יישאר נתון במעצר עד למתן החלטה אחרת ויש לזמנו באמצעות שב"ס.

אבקש להדגיש כי אין בשליחתו של המשיב לקבלת תסקיר הצהרת כוונות כי אכן המשיב ראוי להיות משוחרר לחלופת מעצר, יחד עם זאת להבנתי הצנועה אל לו לבית המשפט למהר ולומר כי אין בנמצא ולא תהא חלופת מעצר הולמת בעבור המשיב וכי ראוי כבר עתה לשגרו למעצר מאחורי סורג ובריח, חירותו של אדם איננה עניין קל ערך ובית המשפט מחויב להקפיד כי שלילתה תעשה רק לאחר שקילה מדוקדקת של כלל נסיבות העניין ומטעם זה סברתי כי יש להעמיק ולחקור ובוודאי לא להרפות יד שמא קיימת בנמצא חלופה כאמור.

לתשומת לב שירות המבחן כי המשיב אומנם דובר השפה העברית אך הוא מעדיף כי השיחות עמו יבוצעו בשפה הערבית ועל כן על שירות המבחן ולהשתדל למנות קצין מבחן הדובר שפה זו.

ניתנה והודעה היום כ"ה אב תש"ע, 05/08/2010 במעמד הנוכחים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ