אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו זעילה

מדינת ישראל נ' אבו זעילה

תאריך פרסום : 02/01/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
29363-01-13
23/12/2013
בפני השופט:
דנה כהן-לקח

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אמין אבו זעילה
גזר-דין

גזר דין

רקע

1.ביום 3.7.2013 הורשע הנאשם, על-פי הודאתו שניתנה במסגרת הסדר טיעון, בעבירות שיוחסו לו בכתב-אישום מתוקן כדלקמן: התחזות כאדם אחר במטרה להונות לפי סעיף 441 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין או החוק); ונהיגה בזמן פסילה לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה [נוסח חדש], התשכ"א-1961.

על-פי עובדות כתב-האישום המתוקן, ביום 22.1.2011, בצומת אל פאוור, עמדו שני שוטרים וביצעו בידוק שגרתי לכלי רכב. הנאשם הגיע אל הצומת בסמוך לשעה 17:30, כשהוא נוהג ברכב ישראלי השייך לגיסו. השוטרים עצרו את הנאשם לבדיקה. במהלך הבדיקה השוטרים ביקשו מן הנאשם להזדהות ולהציג את תעודת הביטוח של הרכב. הנאשם, אשר באותה עת היה פסול מלנהוג, טען כי אין בידו תעודת זהות, הזדהה בפני השוטרים בשמו של אחר ואף מסר לשוטרים בעל-פה את מספר תעודת הזהות של אותו אחר. לאחר מכן, הציג הנאשם בפני השוטרים תעודת-ביטוח חובה הרשומה על-שם גיסו. באותו מעמד, הציג הנאשם לשוטרים את רישיון הנהיגה שלו אשר נפסל. בכל אלה הודה הנאשם ובגין כך הורשע בעבירות שיוחסו לו בכתב-האישום המתוקן.

2.הסדר הטיעון בין הצדדים כלל הסכמה לעניין העונש, לפיה המאשימה תגביל עצמה בטיעוניה לשלושה חודשי מאסר שיכול וירוצו בעבודות שירות ומאסר על-תנאי, ואילו הסנגור יהיה חופשי בטיעוניו. יצוין כי במסגרת הסדר הטיעון, הסכימו הצדדים כי העונש לא יכלול רכיב של פסילת רישיון נהיגה. עוד יוער כי בהתאם לחוות-דעת הממונה על עבודות השירות מיום 17.12.2013, הנאשם נמצא מתאים לביצוע עבודות שירות.

טיעוני הצדדים לעונש

3.בא-כוח המאשימה עמד על חומרת מעשיו של הנאשם ועל הצורך להרתיע מפני ביצועם. לטענתו, מתחם העונש ההולם את מעשה העבירה ונסיבות ביצועה, נע בין חודשיים לשישה חודשי מאסר בפועל. בנסיבות המקרה דנן, עתר בא-כוח המאשימה להשית על הנאשם שלושה חודשי מאסר בפועל לריצוי בדרך של עבודות שירות, וזאת בהתאם לתקרת הסדר הטיעון שהושג בין הצדדים לעניין העונש.

מנגד, בא-כוח הנאשם עמד על הנסיבות לקולא, וטען כי מתחם העונש ההולם נע בין מאסר מותנה למאסר קצר בפועל לריצוי בעבודות שירות. הסנגור עתר להסתפק ברף התחתון של המתחם הנטען על-ידו, כך שיוטל על הנאשם עונש מאסר על-תנאי. לחילופין בלבד, עתר הסנגור להשית על הנאשם לא יותר מחודש מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות.

מתחם העונש ההולם

4.בהתאם לסעיף 40ג(א) לחוק העונשין, יש לקבוע את מתחם העונש ההולם בהתאם לעקרון ההלימה, תוך התחשבות בערך החברתי שנפגע, במידת הפגיעה בו, בנסיבות הקשורות בביצוע העבירה ובמדיניות הענישה הנהוגה.

אשר לעבירה של נהיגה בפסילה - תכליתה של עבירה זו הינה הגנה על שלטון החוק ועל ביטחונם ושלמות גופם של המשתמשים בדרך. אשר לעבירת ההתחזות אשר גם בה הורשע הנאשם- בבסיס עבירה זו ניצבים ערכים חברתיים יסודיים של יושר ואמון, אשר במקרה דנן עניינם בשמירה על סדרי עבודתם התקינה של העוסקים במלאכת אכיפת החוק, תוך ניסיון למנוע הכבדה ניכרת או שיבוש של עבודתם. מנסיבות ביצוע העבירה במקרה דנן עולה כי הנאשם נעצר על-ידי השוטרים לבדיקה שגרתית בעודו נוהג ברכב לאחר שרישיון הנהיגה שלו נפסל. התנהלות זו לבדה מלמדת על זלזול בחוק על-אף הסיכונים הגלומים בהעדר הישמעות להוראותיו. בהמשך, הזדהה הנאשם בפני השוטרים כאדם אחר ואף מסר בעל-פה את מספר תעודת הזהות של אותו אדם. אמנם אין מדובר בעבירה שביצועה כרוך בתחכום רב. עם זאת, נראה כי לעבירה זו קדם תכנון מסוים, שכן הנאשם הכיר בעל-פה את מספר תעודת הזהות של אותו אחר. לצד זאת, יש לתת את הדעת לכך שבהמשך האירוע, הציג הנאשם בפני השוטרים את תעודת ביטוח הרכב הרשומה על-שם גיסו, וכן את רישיון הנהיגה של הנאשם אשר נפסל.

בחינת מדיניות הענישה הנוהגת מלמדת כי בתי-המשפט נוהגים להטיל על מי שהורשע בעבירת נהיגה בזמן פסילה או נהיגה ללא רישיון ובעבירת התחזות עונשים הנעים מעונש מוחשי שאינו כולל רכיב של מאסר בפועל; דרך עונש מאסר לריצוי בעבודות שירות; וכלה בעונשי מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח (ראו והשוו: רע"פ 4049-05 גבארה נ' מדינת ישראל (28.4.2005); ת"פ (פתח-תקווה) 4164-01-13 מדינת ישראל נ' נזאל (14.7.2013); ת"פ 4066/09 (באר-שבע) מדינת ישראל נ' אבו קוידר (19.11.2012); ת"פ (צפת) 12342-08-09 מדינת ישראל נ' עיתה (13.12.2010); ת"פ (נצרת) 10656-07-08 מדינת ישראל נ' אבו אחמד (5.12.2010); ת"פ (באר-שבע) 2425-08 מדינת ישראל נ' אל טלאלקה (14.2.2010)).

5.במקרה שלפניי לא נדרשתי לקבוע את מתחם העונש ההולם, שכן זה נקבע בהסכמה על-ידי הצדדים. בהתאם להסכמה זו, נקבע כי הרף העליון של המתחם יעמוד על שלושה חודשי מאסר בפועל הניתנים לריצוי בעבודות שירות. בנסיבות העניין, איני רואה להתערב במתחם זה.

העונש המתאים

6.אשר לגזירת עונשו של הנאשם בתוך המתחם האמור - לקולא שקלתי את הודאתו של הנאשם בעובדות כתב-האישום ובנטילת אחריות בשלבים ראשוניים של ההליך הפלילי; וכן את העובדה שהנאשם נעדר עבר פלילי ולא נטען לפניי כי הוא בעל עבר תעבורתי. לחומרה שקלתי את חומרת העבירות שביצע הנאשם ואת הצורך בהרתעת היחיד, כמו גם בהרתעת הרבים, מפני ביצוען. לעניין זה נתתי דעתי לצורך בהעברת מסר עונשי חד וברור בגין ביצוע עבירת נהיגה בזמן פסילה על הסיכונים הכרוכים בה. במקרה דנן, עבירת הנהיגה בזמן פסילה לא בוצעה לבדה, אלא נלוותה לה גם עבירת התחזות שנועדה להקשות על חשיפת העבירה הראשונה.

7.בהתחשב במכלול הטעמים לחומרה ולקולא; וכן בשים להסכמת הצדדים אשר אני רואה לכבדה לעניין הימנעות מהטלת עונש פסילה בפועל של רישיון הנהיגה של הנאשם, שיש בה משום הקלה עימו; אני רואה לגזור על הנאשם כדלקמן:

א.חודשיים מאסר בפועל אותם יוכל הנאשם לרצות בעבודות שירות כפי שקבע הממונה על עבודות השירות בחוות-דעתו.

על הנאשם להתייצב לריצוי עונשו ביום 27.4.2014 עד השעה 10:00 במפקדת מחוז דרום, יחידת עבודות שירות, ליד כלא באר-שבע.

מובהר כי על הנאשם לעדכן את משרד הממונה בכל שינוי, אם יחול, בכתובת מגוריו. כמו כן, מוזהר הנאשם כי עליו לעמוד בתנאי הפיקוח ובביקורות הפתע, וכי כל הפרה בתנאי עבודות השירות עלולה להביא להפסקה מנהלית ולריצוי העונש במאסר בין כותלי בית הכלא. לבקשת הממונה בחוות-דעתו, הובהרה לנאשם החובה לבצע את העבודות במקום אליו הוצב.

ב.מאסר על-תנאי לתקופה של 3 חודשים למשך שלוש שנים מהיום. התנאי הוא שהנאשם לא יעבור עבירה מן העבירות בהן הורשע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ