אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבוטבול(עציר) ואח'

מדינת ישראל נ' אבוטבול(עציר) ואח'

תאריך פרסום : 29/10/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
28116-08-13
21/10/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אשר אבוטבול (עציר)

החלטה

1.בפניי בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו על רקע כתב אישום המייחס לו, יחד עם אחרים, ביצוע עבירות של הפקרה אחרי פגיעה, נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף- מספר עבירות, נהיגה ללא פוליסת ביטוח בתוקף- מספר עבירות, נהיגה בזמן פסילה (2 עבירות), ניסיון לשיבוש הליכי משפט, השמדת ראיה, הדחה בחקירה.

2.כתב האישום בתמצית, נטען, כי בתאריך 24/6/13 סמוך לשעה 19:30, נהג המשיב ברכב מסוג "מאזדה" (להלן: "הרכב") ברחוב המשחררים בבאר שבע (להלן: "הכביש"). במהלך נסיעתו פגע המשיב בלולה מריה אמדור ז"ל ילידת 1928 (להלן: "המנוחה"), אשר חצתה אותה עת את הכביש. תוך כדי נהיגתו המשיב פגע במנוחה עם חזית רכבו (להלן: "התאונה"), ולאחר שפגע בה, לא עצר במקום התאונה ולא הגיש לה עזרה.

עוד נטען, בהמשך למתואר לעיל, כי המשיב צעק לנוסעים ברכבו (הנאשמים 2 ו- 3 לכתב האישום) "אין לי רישיון אני לא עוצר" והמשיך בנסיעתו והחנה את הרכב במקום מרוחק, התקשר לבת זוגו (הנאשמת 4 לכתב האישום), וביקש ממנה להגיע סמוך למקום בו החנה את הרכב, ולאסוף אותו ואת הנאשמים 2 ו- 3. הנאשמת 4 עשתה כדברו והסיעה אותם לכתובת מגוריהם ברחוב בלפור בבאר שבע. בהמשך, סיפר המשיב לנאשמים 4 (בת זוגו) ו- 5 (אמו), אודות התאונה. המשיבות 4 ו- 5 דאגו להביא את הרכב המעורב בתאונה לכתובת מגוריהם. בהמשך נטען, כי המשיבים 1, 4, 5, 6 ו- 7 לכתב האישום בצעו מעשים על מנת לשבש את חקירת המשטרה, בין היתר על דרך ביצוע תיקונים ברכב, וכן למנוע את גילוי זהותו של המשיב כנהג הרכב המעורב בתאונה כמפורט בסעיפים 3-21 לאישום השני.

3.בהעדר מחלוקת בדבר קיומן של ראיות לכאורה ודבר קיומן של עילות מעצר, הורתי בהתאם למצוות המחוקק בסעיף 21ב' לחסד"פ, על קבלת תסקיר מעצר אשר ייבחן את רמת מסוכנותו של המשיב והיתכנותה של חלופת מעצר להשיג את תכלית המעצר, תוך שהדגשתי, כי אין בקבלת התסקיר כדי להעיד על התוצאה שתתקבל בסופו של יום.

4.תסקיר כאמור התקבל, ממנו עולה כי המשיב בן 27, גרוש, אב לילדה, עובר למעצרו התגורר עם בת זוגו בבאר שבע ועבד כעצמאי בתחום השיפוצים. לדבריו, סיים 11 שנות לימוד ושירת שירות צבאי חלקי. עוד מסר כי עבד בעבר כנהג שכיר במשך 5 שנים, אולם מאחר ורישיון הנהיגה שלו נשלל, הפסיק עבודה זו. משפחת מוצאו מונה זוג הורים גרושים וארבעה אחים.

המשיב מוכר לשירות המבחן עוד משנת 2003, בהיות המשיב כבן 18, על רקע הרשעות בעבירות אלימות, רכוש וסמים. ניסיונות לשלב את המשיב במסגרת טיפולית לא צלחו, בשל העדר שיתוף פעולה מצדו של המשיב.

התרשמות שירות המבחן - השירות התרשם, כי התנהלותו של המשיב לאורך השנים, אשר אופיינה במעורבות פלילית חוזרת, ועל אף ההזדמנויות שניתנו לו להשתלב בטיפול, הקשו עליו לבחון את דפוסיו המכשילים ולערוך שינוי משמעותי בחייו. עוד התרשם השירות, כי המשיב נעדר כלים להתמודדות אדפטיבית במישורי חייו השונים והתפתחותו המוסרית והפנמתה של מערכת ערכים נורמטיבית הינן לקויות. עוד מעריך שירות המבחן כי הכשל בהפנמת ערכים וקודים נורמטיביים של התנהגות וחשיבה הובילו לתפקוד המאופיין בפריצת גבולות, בקושי להיענות לגורמי סמכות, במעורבות פלילית ובצורך להשיג תמריץ רגעי ללא חשיבה אודות השלכות התנהגותו ובהתרכזות בצרכיו ובמצוקותיו ללא ראיית הפגיעה באחר. בקשר עם שירות המבחן השקיע מאמצים להציג תדמית מתפקדת תוך ניתוק המאפיינים הבעייתיים שבהתנהלותו ודפוסי חשיבתו.

שירות המבחן התרשם כי רמת הסיכון להישנות התנהגות פוגענית ופורצת גבולות מצדו הינה גבוהה.

חלופת המעצר- החלופה שנבחנה בדמות מעצר בית ברחובות (להלן: "מקום החלופה") בבית אביו של המשיב- יוסף אבוטבול בן 63, גרוש ואבל לילדים אינו עובד ומתקיים מקצבת ביטוח לאומי. לדבריו, על רקע מרחק גאוגרפי ממקום מגוריו של המשיב, ויחסים בעייתיים עם גרושתו (אמו של המשיב) הקשר בינו לבין המשיב התנהל בעיקר באמצעות הטלפון או באירועים משפחתיים, ובשל כך התקשה להשפיע על אורחות חייו של המשיב. עוד מסר, כי כיום לאור מעצרו הנוכחי והנסיבות שהובילו לכך, הוא יכול להשפיע על המשיב שישנה אורחותיו. עוד הוצעה כמפקחת בת זוגו של האב- חנה ביטון, בת 60, גרושה ואם לילדים, עובדת בבית החולים "קפלן" כעובדת משק בין השעות 07:00-14:00. לדבריה, אינה מכירה את המשיב ואת מאפייניו (להלן: "הערבים המפקחים").

לסיכום, שירות המבחן לא בא בהמלצה לשחרר את המשיב לחלופה שנבחנה, הואיל ולהערכת שירות המבחן מעבר למאפייני אישיותו הבעייתיים של המשיב בפני עצמם, ונטייתו לפריצת גבולות וקשייו להתמודדות עם סמכות וגבולות החוק, הרי הערבים המוצעים יתקשו להוות גורמים סמכותיים ומצבי גבולות עבור המשיב.

5.ב"כ המשיב עתר לשחרר את המשיב לחלופה שלא הומלצה על ידי שירות המבחן בשים לב כי היא מרוחקת גאוגרפית מרחק משמעותי ממקום מגוריו של המשיב, וגם מרוחקת מאזור מגוריהם של המעורבים האחרים בכתב האישום. לחילופין, עתר להפנות את המשיב לקבלת תסקיר משלים אשר ייבחן חלופות נוספות.

6.ב"כ המבקשת מנגד, עתר להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו, שכן קיים יסוד סביר לחשש שהמשיב יסכן ביטחונו של אדם וביטחון הציבור, לאור העובדה שלמרות התוצאה הקטלנית באירוע המתואר בכתב האישום המשיב בחר להימלט מהזירה מבלי להזעיק עזרה למנוחה. עוד נטען, כי המשיב ביצע את המעשה בעודו פסול מלנהוג ושב ונהג במהלך הפסילה פעמים נוספות בין מועד התאונה לבין יום מעצרו. עוד נטען, כי קיים יסוד סביר לחשש כי אם ישוחרר המשיב ינסה לשבש הליכי משפט ולהתחמק מן הדין. לעניין זה נטען, כי חשש זה עולה מהעובדה כי נדרש למעלה מחודש ימים על מנת לאתר את המשיב. כמו כן, חשש זה נשען על ניסיונו של המשיב באמצעות אחרים המעורבים בכתב האישום לשבש הליכי משפט כמתואר באישום השני. עוד עמד ב"כ המבקשת על עברו הפלילי של המשיב הכולל ארבע הרשעות בעבירות אלימות, רכוש, ופקודת הסמים המסוכנים. עוד הפנה ב"כ המבקשת להערכת שירות המבחן בדבר קיומה של רמת סיכון גבוהה מצד המשיב לשלום הציבור וביטחונו. מכל האמור לעיל, סבור ב"כ המבקשת שאין בחלופה שנבחנה כדי להפיג את עילות המעצר העומדות לחובת המשיב.

7.על חומרת עבירת ההפקרה עמד בית המשפט העליון ברע"פ 3626/01 ויצמן נ' מדינת ישראל: "מעשהו זה של הנוהג הבורח פוגע בשורשי הסולידריות החברתית והאישית המינימלית לקיומה של חברה תקינה. בריחה של נהג מן המקום היא מעשה אנטי חברתי ואנטי מוסרי מובהר וראוי הוא כי ייענש בכל חומרת הדין"

עוד נקבע:

"תכליתה של נורמה פלילית זו להילחם בתופעה הקשה המתרחשת בכבישי ישראל של נהגים הפוגעים באדם במהלך תאונת דרכים, ומפקירים את הנפגע לנפשו ללא הושטת עזרה. במיוחד גדולה סכנת הה]קרה כאשר אין עדי ראייה לתאונה, עובדה המעודדת את הנהג להימלט על נפשו כדי למנוע את זיהויו כמי שהיה מעורב בתאונה הפוגענית...מטרתה המרכזית של הנורמה הקבועה בסעיף 64א לפקודת התעבורה היא להבטיח מתן עזרה מיידית לנפגע בתאונה על ידי נהג שהיה מעורב בתאונה ונמצא במקום, ולהגן בכך על חייו ועל שלומו הגופני של הנפגע. בד בבד, היא נועדה גם למנוע מנהג מלחמוק מאחריות לתאונה, ולהקל על רשויות אכיפת החוק לברר כיצד נגרמה התאונה ומי אחראי לה" (ע"פ 5000/08 סומך נ' מדינת ישראל).

8.לאחר שהקשבתי לטיעוני באי כוח הצדדים, ועיינתי בתסקיר שירות המבחן הגעתי לכלל מסקנה שבמכלול הנסיבות שהובאו בפניי כי שום חלופה לא תסכון וזאת הן מהטעמים המצוינים בתסקיר בנוגע לרמת המסוכנות הגבוהה הנשקפת מהמשיב לשלום הציבור וביטחונו והן בנוגע להתרשמות שירות המבחן כי החלופה שנבחנה אינה מסוגלת להציב גבולות להתנהגותו של המשיב ולהוות גורם סמכותי עבורו. לצד ההמלצה השלילית של שירות המבחן, עולה מסוכנותו הגבוהה של המשיב מאופן המעשים ונסיבות ביצוען לכאורה כמתואר בעובדות כתב האישום. כך הם פני הדברים בנוגע ליסוד הסביר לחשש לשיבוש הליכי משפט ולהתחמקות מן הדין בשים לב למפורט בעובדות האישום השני.

9.אשר על כן הנני מורה על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו.

זכות ערר כחוק

ניתנה היום, י"ז חשון תשע"ד, 21 אוקטובר 2013, במעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ