אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבוטבול(עציר)

מדינת ישראל נ' אבוטבול(עציר)

תאריך פרסום : 04/04/2010 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום נצרת
8411-02-10
28/03/2010
בפני השופט:
כרמלה רוטפלד-האפט

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
נועם אבוטבול (עציר)

החלטה

1.בפניי בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים הפליליים המתנהלים כנגדו במסגרת תיק פלילי 8398-02-10. כך לאחר שבכתב האישום שהוגש כנגדו יוחסו לו עבירות של התפרצות לבית מגורים, גניבה, גניבת כרטיסי חיוב, הונאה בכרטיס חיוב בנסיבות מחמירות וניסיון להונאה בכרטיס חיוב בנסיבות מחמירות.

2.על פי המיוחס, ובסוף השבוע שתחילתו ב-15.01.10, במלון הצפון שבקריית שמונה, התפרץ המשיב לאחד מחדרי האירוח, בסמוך לאחר שהמשפחה המתארחת בו, יצאה את החדר וגנב מתוכו תיק שהכיל 4 כרטיסי אשראי, כסף מזומן, מסמכים ותעודות. כמו כן גנב מן החדר, חמישה טלפונים ניידים השייכים למשפחה, תכשיטים שונים ושעון כסף עם אבני חן.

לאחר המתואר המשיך המשיב, כך על פי המיוחס, למספר כספומטים ברחבי קריית שמונה ומשך מהם, באמצעות אחד מכרטיסי האשראי סך מצטבר של 4,500 ₪, בפרק זמן של פחות משעה. עוד ולאחר האמור הוסיף וניסה למשוך כספים באמצעות כרטיס האשראי, עוד כשבע פעמים, ללא הצלחה.

3.בפתח הדיון בעניינו של התיק העיקרי ומיד עם הקראת כתב האישום, הודה המשיב במיוחס לו וזאת בנוסחו של כתב האישום המקורי וללא תיקון שהוא. נוכח האמור מתייתר הדיון בשאלת הראיות לכאורה לצורך הוכחת אשמתו, לאחר שזו ובשלב זה, כבר הוכחה. לא למותר לציין כי המשך הדיון בעניינו, במסגרת התיק העיקרי, נקבע לקבלת תסקיר מבחן ושמיעת טיעונים לעניין העונש ליום 05.07.10.

4.כך או אחרת ובמסגרת הדיון בתיק נשוא הדיון שבפניי התבקש בעניינו של המשיב תסקיר מעצר.

במסגרת זו נמסר כי המשיב הינו בן 24 וחצי, תושב קריית שמונה, רווק, אשר סיים 10 שנות לימוד ולא שירת בצבא בשל אי התאמה. במקביל, חווה יחס של דחייה מצד אביו בשל הסתבכויותיו הנשנות עם החוק ושליחתו לריצוי 2 תקופות מאסר בפועל. מידע שנמסר בעניינו משירות המבחן לנוער מעלה גם כי היה קורבן לאלימות מילולית ופיזית מצד אביו, בעבר.

5.עוד העלה התסקיר כי מגיל צעיר מאוד אופיינה התנהגותו של המשיב בחוסר גבולות, בריחות מן הבית וממסגרות חינוכיות והפגנת חוצפה ואלימות פיזית כלפי סובביו ואף כלפי מחנכיו. בשל הבעייתיות בתפקודו, הוצא על ידי לשכת הרווחה לפנימיית "אחוזת ילדים", בחיפה, בה צפו ועלו בעיותיו ההתנהגותיות. כעבור תקופה קצרה הוחזר לכיתת לקויי למידה בקריית שמונה.

מגיל צעיר כבר עבר על החוק בעיקר בעבירות אלימות, רכוש וסמים ואף ריצה שתי תקופות מאסר בפועל. אבחונים שונים שנערכו לגביו העלו כי הסתבכויותיו הנשנות, הינן ביטוי של הצפה רגשית, תסכול אישי ומשפחתי וחוסר יכולת להתמודד עם מצבי לחץ. הרושם הכללי מן המשיב העלה כי מדובר בצעיר עם אפיוני אישיות אלימים אשר נהג בחוסר גבולות בכל מערכות יחסיו עם סובביו.

6.התסקיר העלה גם כי השתמש בסמים עד למעצרו הנוכחי וכי אלו היוו עבורו דרך להתמודדות עם קשייו השונים בחייו. עם זאת, כעת ובעקבות מעצרו הנוכחי, עשה לדבריו תהליך של חשבון נפש, בעקבותיו גמלה בו ההחלטה להתנקות מסמים, לאמץ אורח חיים נורמטיבי ולצורך האמור להשתלב בתוכנית טיפול לגמילה מסמים במסגרת קהילה טיפולית, לשם עריכת שינוי בחייו הבעייתיים.

7.שירות המבחן המצהיר על היכרות ממושכת עם המשיב מבהיר כי המשיב לא עבר עד כה תהליך טיפולי משמעותי ומוסיף כי נראה שמצבו המשפטי כיום לצד המחיר שהוא נאלץ לשלם בגין התנהלות עד כה מעלים אצלו את הרצון ההצהרתי לנסות ולפנות לדרך שיקומית. כאמור, המשיב גיבה הצהרות אלה בהודאה חד משמעית בכתב האישום שהוגש כנגדו, כלשונו.

8.שירות המבחן קובע בסיכום כי במצב תפקודו הנוכחי של המשיב תמשיך להתקיים אצלו רמת סיכון גבוהה להישנות התנהגויות פורצות גבולות שיהיה בהן כדי לסכן את שלומו האישי ואת שלום סובביו ומשכך קובע גם כי חלופת המעצר שיכולה להיות אולי מתאימה עבורו הינה חלופת מעצר טיפולית במסגרת סגורה לתקופה ממושכת. אפשרות זו הושארה לשיקול דעתי.

9.לאחר האמור, ומשהוצעה חלופת מעצר שראשיתה באשפוזית בטמרה והמשכה בקהילה טיפולית מוכרת וסגורה, עותר ב"כ המשיב לקבלת החלופה. מאידך, עומד ב"כ המבקשת על מעצרו של המשיב ובעניין זה מדגיש את חומרת מעשיו, העובדה כי לא החל בתהליך גמילה עובר למעצרו ובעיקר מפנה למידת מסוכנותו.

10.אין חולק כי רמת מסוכנותו של המשיב, במצבו כיום, גבוהה. כך עולה מהתנהלותו עד כה וכך נקבע במפורש בתסקיר שירות המבחן. לחובתו מדבר גם גיליון הרישום הפלילי בעניינו המעלה שורה ארוכה של עבירות רכוש הרובצת לפתחו ובצדה גם עבירה אחת לפי פקודת הסמים, מסוג פשע. כאמור מתברר מעיון זה גם כי המשיב הספיק כבר לרצות שתי תקופות מאסר מאחורי סורג ובריח.

11.ברי אם כן כי לו נדונה בקשה זו למעצרו של המשיב לכשעצמה, במנותק מן התיק העיקרי נשוא כתב האישום שהוגש בעניינו של המשיב, לא היה אלא מקום להורות על מעצרו עד תום ההליכים כפי המבוקש.

12.לא זה המצב בענייננו. למעשה נדונה בקשה זו כשלב מקדים לשמיעת הטיעונים לעניין העונש בעניינו של המשיב. עיננו הרואות כי הלכה למעשה לא רק שלא זכה המשיב עד כה להליך טיפולי של ממש אלא שלמעשה נאלץ להתמודד עם מסגרות, ביניהן מסגרות הוריות, אשר לא היה בידיהן המענה למכלול צרכיו.

כך או אחרת כעת, ומשבגר מעט, דומה כי נכון הוא לקחת אחריות על חייו ולהתמודד "פנים אל פנים" עם קשייו. לא אהסס להוסיף כי משהו במבט עיניו, למעשה בכל ישותו, משדר כעת כי אולי אכן הגיעה שעת הרצון בה יוכל לגייס את מכלול הכוחות הנדרשים, וכאלה יידרשו רבים, על מנת לעמוד במסע לשינוי של ממש.

יפים בעניין זה דברים שנאמרו מפי כב' השופט טירקל בע"פ 8092/04 חביב נ' מדינת ישראל, תק-על 2004 (4), 1146 לפיהם:

"אולם המשפט הפלילי עניינו חייו של אדם, ואף חייהם של הסובבים אותו, ולפעמים חובה עלינו לחרוג מגדרם של כללים מקובלים. התרשמתי כי למבקש – שהוא כבן 34 – נפתחו עתה, ככל הנראה בפעם הראשונה בחייו, שערי תשובה. אחרי שנות ילדות ונערות שבמהלכן לא זכה בחינוך ובתמיכה אוהבת הגיע למסגרת תומכת שהוא נענה לה. ככל הנראה, בפעם הראשונה בחייו, מחזיק הוא ביד המושטת לעזרתו ומבקש לצאת מיוון המצולע שבו שקע. היום קשה מאוד, ואולי אי אפשר לחזות את סופו של התהליך, אולם אחרי תקופה של שנה ושלושה חודשים של התקדמות, סבורני שיש יסוד לתקווה. על כך כתבתי במקום אחר, לעניין שחרור לחלופת מעצר במוסד גמילה, כי בשל התקווה, שלעולם אין להתייאש ממנה, יש להעניק הזדמנות נוספת (בש"פ 10029/03 לוי נ' מדינת ישראל, תק-על 2003 (4), 880). אם יידחה אפוא ביצוע גזר הדין ייתכן שבינתיים יעלה המבקש על דרך הישר. אז ייצא, כמובן, המבקש עצמו נשכר אך גם החברה תצא נשכרת."

13.נכונה אני לבדוק אפשרות זו. כך כאשר במסגרת החלופה המוצעת ניתן למעשה לאיין מסוכנותו של המשיב לאחר שיהיה בהשגחה קפדנית של גורמים אובייקטיביים שמלאכתם בהתוויית גבולות ברורים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ