אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כורך ואח' נ' ג'אנח ואח'

כורך ואח' נ' ג'אנח ואח'

תאריך פרסום : 05/05/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חדרה
42366-10-11
22/04/2013
בפני השופט:
נאסר ג'השאן

- נגד -
התובע:
אברהם כהן
הנתבע:
1. נירית בלה כורך
2. משה ג'אנח
3. עוזי קורח

החלטה

1.בפניי בקשה לפסילת המומחה שמונה ע"י בית המשפט מר חיים גלנצר (להלן : "המומחה"). הבקשה מוגשת בטרם נתן המומחה את חוות דעתו.

2.מדובר בתביעה שהגישו הגב' נירית כורך (להלן : "המשיבה"), ובשתי תביעות שכנגד שהגישו אבהרם כהן (להלן : "המבקש") ועוזי כורח (להלן : "המשיב"). לאור המחלוקות שעלו מכתבי הטענות, ולאחר שבית המשפט נתן לצדדים האפשרות לטעון טענותיהם בישיבת יום 16.4.2012, מינה בית המשפט את המומחה כדי לבחון את השאלות שבמחלוקת אשר נוסחו בהחלטת המינוי, ובין היתר האם בנו המבקש והמשיב את הקירות (גדרות) בקרבת בית המשיבה בפרדס חנה עפ"י היתרי בנייה והאם היו לקירות הנ"ל "רגל מייצבת". עוד התבקש המומחה לחוות דעתו אם נקודת 00 במגרש המשיבה היתה מונמכת או שמא המשיבה היא שהנמיכה את מפלס מגרשה. בנוסף, התבקש המומחה לחוות דעתו לגבי השפעת הבנייה שביצעה המשיבה על יסודות ביתם של המבקש והמשיב.

3.המומחה היה אמור לבקר בשטח מושא המחלוקת – מגרשי בתיהם של בעלי הדין, על מנת שיחווה דעתו לגבי המחלוקות שנוסחו ע"י בית המשפט בהחלטה מיום 14.5.2012.

4.בהחלטת המינוי קבעתי כי בעלי הדין יפנו למומחה "כדי לתאם עימו ביקור בנכס נשוא התביעה. בביקור רשאים להיות נוכחים בעלי הדין, פרקליטיהם ומומחים מטעמים.." (סעיף 5 להחלטת המינוי).

5.המומחה תיאם ביקור ליום 10.10.2012 והצדדים היו נוכחים בו (ראו בקשה מס' 17- בקשה למתן הוראות לביצוע בדיקה חוזרת). ביום 7.3.2013 הגישה ב"כ המבקש הודעה לבית המשפט, ובה היא מודיעה כי המומחה ביקר במגרש ביתה של המשיבה ללא תיאום וללא ידיעת יתר הצדדים. אפשרתי למומחה להגיב לאמור בהודעה, וביום 14.3.2013 הגיש המומחה הודעה ממנה עולות העובדות שלהלן: ביום 4.3.2013 ביקר המומחה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה השומרון יחד עם עובד משרדו ותוך כדי עיון במסמכים הנוגעים לבתיהם של בעלי הדין, התברר למומחה כי חסרות לו "מספר מידות של מפלסי הגדר והמגרש להשלמת חוות הדעת". לפיכך, המומחה הגיע לביתה של המשיבה- התובעת ללא תיאום מראש וביקש להשלים את "המדידות החסרות". המשיבה- התובעת אפשרה למומחה להיכנס למגרש ביתה והוא השלים את המדידות (ראו הודעת המומחה שהוגשה לתיק בית המשפט ביום 14.3.2013).

6.מייד לאחר הגשת הודעת המומחה, עתר המבקש לבטל מינויו של המומחה, בטענה כי מדובר בהתנהגות חריגה. המבקש טוען כי אין מדובר ביצירת קשר עם אחד הצדדים, כי אם בביקור בנכס מושא חוות הדעת וביצוע מדידות בנוכחות אחד הצדדים בלבד, ללא נוכחות יתר הצדדים או ב"כ או המומחים מטעמם.

7.אף לבקשה זו אפשרתי למומחה וליתר בעלי הדין להגיב. המומחה חזר על גרסתו כי הדברים נעשו בתום, כדי להשלים את חוות הדעת מהר ככל שניתן. המומחה מודה, כי מלאכת המדידה היא חלק חשוב מחוות דעתו, אולם טוען הוא כי מדובר בחלק טכני באשר "זהו צילום מצב עובדתי" שאינו מושפע מזהות הנוכחים.

8.בתגובתה הקצרה, טוענת התובעת כדלקמן: "אכן טעם לפגם. מראית פני הצדק נפגע. יחד עם זאת אין מרשיעים אלא אם כן מזהירים". המשיבה טענה, כי היא מצפה להתראה חמורה למומחה "אך לא מעבר לכך".

9.קבעתי דיון בבקשה אליו זימנתי את המומחה. הצדדים חזרו על טענותיהם.

הכרעה:

10.עיינתי בטענות הצדדים, ובאתי למסקנה כי ראוי בנסיבות העניין לבטל את מינויו של המומחה, זאת מבלי לפקפק חלילה בתום לבו, בכישוריו, או בכוונותיו הטובות של המומחה.

11. תפקידו של מומחה שמונה ע"י בית המשפט הוא תפקיד חשוב, שכן מסקנותיו הן עניין שבמומחיות, וברגיל לא יסטה בית המשפט מן המסקנות אליהן הגיע המומחה (ראו: ע"א 2160/90 רז נ' לאץ פד"י מ"ז(5) 170; עא 9598/05 פלוני נ' חברת ביטוח "המגן" בע"מ (טרם פורסם, ניתן 28.03.07)). על כן, משמש המומחה מטעם בית המשפט, להלכה ולמעשה, זרועו הארוכה של בית המשפט, ומתוקף תפקידו זה, עליו להקפיד הקפדה יתירה על היעדר משוא פנים, וראוי הוא שהעדר כל תלות והעדר כל חשש של משוא-פנים יהיו ברורים וגלויים על פני כל פעולה מפעולותיו (ראו: ע"א 435/75 איר טרמו בע"מ ואח' נ' אתרים בחוף ת"א-יפו בע"מ פ"ד ל(1) 547; ע"א 409/84 מדינת ישראל נ' ד"ר י' שגב פד"י מ(3) 730).

12.האם נוכחות צד אחד במהלך בדיקה מצדיק פסילת המומחה.

13.ההנחה היא כי המומחה שמונה ע"י בית המשפט הוא מומחה שעושה מלאכתו על פי מיטב כישוריו, בתום לב ובהגינות (רע"א 6401/00 לה נסיונל חברה לביטוח נ' סאלח פ''ד נה(3) 97). חוות הדעת תיפסל, בין לפני שניתנה ואף לאחר נתינתה, רק אם שוכנע בית המשפט כי נפל בחוות הדעת פגם היורד לשורשו של הליך, כגון פגם בשיקול הדעת, פגם העשוי להעיד על חוסר תום לב, משוא פנים או דעה קדומה (ראו: בש"א (י-ם) 4261/05 מדינת ישראל, משרד הביטחון נ' אבו עודה פ"מ תשס"ד(2) 72 (להלן: עניין אבו עודה)), או אם נגרם לאחד הצדדים עיוות דין (רע"א 3358/91 סהר נ' ציון (טרם פורסם, ניתן 06.11.91)). עוד מצווה בית המשפט לבחון האם השגגה שיצאה תחת יד המומחה ניתנת לתיקון (רע"א 6116/97 ד"ר אברהם שוחט נ' ציון, חברה לביטוח בע"מ (טרם פורסם, ניתן 28.11.97)).

14.נחזור לפגם הנטען ע"י המבקש; המומחה ביצע עבודות מדידה שלא בנוכחות חלק מן הצדדים או נציגיהם, כאשר הצדדים לא יודעים על הביקור שערך המומחה בשטח, וכאשר רק צד אחד ידע על ביקור זה והוא בלבד התלווה למומחה (או יכל להתלוות אליו) בעת ביקורו זה. פגם זה אינו נוגע למקצועיותו של המומחה, אלא להתנהלותו, אף שביקורו של המומחה נעשה בתום לב. כאשר מומחה נפגש עם אחד הצדדים ומבצע מדידות (המהוות עיקר עבודתו ובדיקותיו של המומחה) והדבר נעשה בשטח בנוכחות אחד הצדדים ללא ידיעת הצד שכנגד, ואפילו אניח כי נוכחות אחד הצדדים אינה משנה מן התוצאה, נראה, כי יש בכך כדי לפגום במראית פני הצדק והדבר עלול להעיב על תוצאת פסק הדין שיינתן, למקרה ויבסס בית המשפט חלק מפסק דינו של קביעותיו של המומחה.

15.ודוק, לא כל יצירת קשר בין המומחה לבין אחד מבעלי הדין ללא נוכחות הצד שכנגד תחייב פסילת המומחה וכל מקרה יידון לגופו; אולם יש להתוות כללים ברורים לפיהם מומחה שמונה על ידי בית המשפט והופך לזרועו הארוכה, אינו רשאי להפגש עם אחד הצדדים ללא ידיעת הצד שכנגד וללא נוכחותו, להוציא בדיקות רפואיות, משיקולי צנעת הפרט. על המומחה להיזהר ולנהוג בשיוויון מוחלט, וכל פגם בהתנהלותו עלול הוא להשפיע על טוהר ההליך המשפטי ולהעיב על תוצאת פסק הדין, אף אם הוא נוהג בתום לב. כאשר בית המשפט סומך ידו על חוות דעת שנערכה אגב הפרת השיוויון בין בעלי הדין, קיים חשש שאף התוצאה הסופית (פסק הדין) תוכתם ב"כתם" שמקורו בראיה הנ"ל.

16.במקרה דנן נראה, כי נפל פגם המצדיק ביטול מינויו של המומחה; ראשית, המומחה מודה בתגובתו כי נושא המדידות הוא פרט מהותי בעבודותו אך טוען הוא, בכפיפה אחת, כי מדובר בעבודה טכנית ובעניין הזה אין דעתי כדעתו של המומחה, מאחר ומלאכת המדידה היא לב עבודתו של המומחה, ולצורך כך מינה בית המשפט קונסטרוקטור שהוא מודד, וכאשר עיקר העבודה נעשה בנוכחות אחד הצדדים ובהער הצד שכנגד, נראה, כי נפל פגם שעלול להעיב על פסק דינו של בית המשפט ככל שבית המשפט יסמוך ידו על חוות הדעת של המומחה מטעמו; שנית, המבקש עתר לביטול מינוי המומחה בטרם ניתנה חוות הדעת, וזהו שיקול נוסף לביטול המינוי (ראו: רע"א 7098/10 אוהד טביבזדה נ' שירותי בריאות כללית (טרם פורסמה, ניתנה 31.01.11).

17.התוצאה היא, כי אין מנוס מביטול מינויו של המומחה, זאת מבלי לפקפק ביושרו או במקצועיותו של המומחה ומבלי שישתמע מהחלטתי כי המומחה נהג בחוסר תום לב .

18.באשר לבקשה שהמומחה ישיב את מלוא השכר שקיבל, ולאחר ששקלתי את טענות הצדדים ובשים לב לעובדה כי המומחה סיים חלק ניכר מעבודתו, אני מורה כל המומחה יהיה זכאי לשני שליש משכרו וככל שקיבל את מלוא שכרו יהיה עליו להשיב 1/3 משכרו לצדדים לפי היחס שבו שילמו הצדדים את שכרו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ