אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כוכבי נ' ימיני

כוכבי נ' ימיני

תאריך פרסום : 27/10/2011 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות רמלה
21797-09-10
23/10/2011
בפני השופט:
עדנה יוסף-קוזין

- נגד -
התובע:
דוד משה כוכבי
הנתבע:
דניאל ימיני
פסק-דין

פסק דין

1.עניינה של התביעה השבת תמורה אשר שולמה בגין רכישת רכב המשמש למונית ותשלום שכר עבור הסעות שביצע התובע במונית ואשר תמורתן נגבתה על ידי תחנת מוניות שבבעלות הנתבע.

טענות הצדדים

2.התובע טען בכתב התביעה כי קנה מהנתבע רכב המשמש למונית תמורת 30,000₪ בתוספת מע"מ. לטענתו, שבוע קודם למסירת הרכב, בדק את הרכב לשביעות רצונו, שילם 15,000₪ במזומן והיתרה בהמחאות דחויות בתשלומים.

3.לטענת התובע, הנתבע מסר לו את הרכב ביום 15.09.09 שעה: 19:00 וכי עם מסירת הרכב, הנתבע מנע ממנו לנהוג ברכב בטענה כי אין ביטוח בתוקף. למחרת גילה כי הרכב הוא אחרי תאונה, מצבו מבחינה מכאנית ירוד וחלקים לרבות חלקים בטיחותיים, פורקו מהרכב והוחלפו בחלקים ירודים באיכותם. לטענת התובע, כשביקש לברר את פשר מצבו של הרכב, הנתבע אמר לו כי משאית זבל פגעה במונית. עוד טען התובע כי בבדיקת הרכב במוסך התגלתה פגיעה חמורה בשלדת הרכב ולאחר גילוי זה ביקש לבטל את העסקה. לטענת התובע, שילם עבור תיקונים לרכב למעלה מ- 30,000₪ ועדיין יש ברכב ליקויים בטיחותיים.

4.התובע טען עוד כי עבד עם המונית בתחנת מוניות רוממה שבבעלות הנתבע, המשרד גבה את התמורה בגין עבודתו ולא שולמו לו הפרשים בסך 9,112₪.

5.התובע תבע 24,112₪, מתוכם 9,112₪ בגין שכרו עבור נסיעות ו-15,000₪ ששילם עבור המונית.

6.הנתבע טען בכתב ההגנה כי לא הוא מכר את המונית לתובע אלא בעל המונית, מר עדיקא שמעון. לדברי הנתבע, הרכב היה ברשות מר עדיקא במשך חודשיים מ- 20.07.09 עד למועד בו מכר את המונית לתובע. הנתבע הגיש הודעת זיכוי ורשימה לפוליסת ביטוח לפיהן בעל פוליסת ביטוח הרכב והמבוטח הוא מר עדיקא (מוצגים נ/2-נ/3). הנתבע טען כי בעת מסירת המונית הוא היה נוכח אך הוא לא היה קשור לעסקה. לדבריו, הרכב היה רשום על שם חברה בבעלותו, שיגור מוניות והסעות בע"מ, והוא היה אמור להוציא חשבונית בסך 31,000₪ בתוספת מע"מ כאשר יסתיימו התשלומים עבור המונית.

7.הנתבע טען כי לצורך תשלום המע"מ, התובע הפקיד בידי הנתבע המחאה ע"ס 4,950₪. בדיון טען הנתבע כי לא ניתן לפדות את ההמחאה משום שחשבון הבנק של הנתבע מוגבל ובשל אי פירעון המע"מ, לא הוצאה חשבונית. עוד טען הנתבע כי ההמחאות אשר נמסרו לבעל הרכב בעת המכירה, הוחזרו על ידי הבנק של התובע בשל היעדר כיסוי מספיק (א.כ.מ.) ואחר כך בשל הגבלת החשבון. לכיסוי החוב התובע מסר המחאה חלופית על שם א.כ. נכסים והשקעות בע"מ וגם המחאה זו הוחזרה בציון א.כ.מ..

דיון

8.התובע טען כאמור כי למחרת מסירת הרכב לידיו, גילה כי הרכב הוא אחרי תאונה אשר גרמה לרכב נזקים משמעותיים. התובע לא הגיש חוות דעת שמאי או מסמך בדיקת רכב או חשבוניות תיקון הרכב או כל מסמך אחר, אשר היה בהם להצביע על כך שהרכב היה אחרי תאונה כנטען. בנוסף לאמור, כפי שהעיד התובע, התיקונים ברכב נשוא החשבוניות מוצגים ת/1-ת/2 שהגיש התובע, אינם קשורים לתאונה שקרתה לרכב, לטענתו, אלא אלה תיקונים אשר התייחסו למצבו הכללי של הרכב (עמ' 4 לפרוט ש' 6). לפיכך, הטענה כי לרכב נגרמו נזקים בשל תאונה שאירעה עובר למסירת הרכב לתובע, לא הוכחה.

9.באשר לטענת התובע ביחס למצב כללי ומכני ירוד של הרכב, אין בטענה זו עילה לביטול העסקה. התובע טען כי לפני שקנה את הרכב עשה סיבוב עם הרכב. לדבריו, "הכל היה בסדר" ומה שהיה צריך לתקן, הובטח לו שיתוקן. (עמ' 3 לפרוט' ש' 12-13). התובע רשאי היה, לפני רכישת הרכב, לבצע בדיקה של הרכב במכון או מוסך. משבחר שלא לעשות כן ולקנות הרכב ללא בדיקה כאמור, נטל על עצמו הסיכונים ביחס למצבו בפועל של הרכב. התובע גם לא הגיש חוות דעת שמאי או ראיה אחרת שהיה בה ללמד על מצבו המכאני של הרכב בעת המכירה או על אי התאמה מהותית בין מצבו של הרכב כאמור, לבין התמורה שנקבעה בגינו. לאור האמור, התובע לא הוכיח כי הוא זכאי לביטול העסקה.

10.התובע טען כאמור כי רכש את הרכב תמורת 30,000₪ ומע"מ וכי שילם 15,000₪ במזומן והיתרה בהמחאות דחויות בתשלומים. התובע לא פירט כמה המחאות מסר ולא הגיש עותקים מהן. בכתב התביעה טען כי הנתבע העביר לצד ג' את השיקים שמסר למרות שהנתבע "קיבל את תמורתם". כן טען בכתב התביעה כי תמורתם של 3 שיקים שולמה (ר' העמ' השני בכתב התביעה, פסקה רביעית וכן סעיף 3 בפסקה שישית).

11.התובע לא גילה בכתב התביעה ובעדותו כי ההמחאות אשר נמסרו על ידו תמורת הרכב, הוחזרו על ידי הבנק ללא פירעון מחמת אי כיסוי מספיק בחשבון הבנק של התובע או הגבלת חשבון הבנק של התובע. (ר' המחאה מס' 10803 אשר צורפה לכתב ההגנה). הסתרת עובדות מהותיות אלה על ידי התובע, אינה מאפשרת ליתן בו אמון. לשיטתו של התובע, הוא שילם את מלוא התמורה בגין הרכב. הדעת נותנת שאילו היה עושה כן, היה דואג לקבל אישור כלשהו בכתב מהמוכר על קבלת כספים במזומן. לכל הפחות היה התובע דואג לקבל, כנגד התשלום, את ההמחאות שמסר ואשר לטענתו, שילם את תמורתן. הוא לא עשה כן. בנוסף לאמור, אם שילם התובע את מלוא התמורה עבור הרכב והוא זכאי לביטול העסקה, מדוע תבע להשיב לו רק 15,000₪?

12.התובע טען כי עבד בתחנת מוניות רוממה וכי התחנה לא שילמה לו בגין התמורה שגבתה עבור נסיעות שביצע. בדיון אמר כי הסיע עובדים של חברת אל על משדה התעופה לירושלים. הנתבע טען כי התובע לא יכול היה לבצע נסיעות כנטען על ידו משום שהתובע לא היה כשיר על ידי חברת אל על להסעת צוותי אויר ולא קיבל אישור כניסה. לצדדים, איפוא, טענות סותרות. משלא מצאתי להעדיף את עדות התובע על פני עדות הנתבע ובהיעדר ראיה נוספת התומכת בטענת התובע כי ביצע נסיעות שעבורן היה אמור לקבל תשלום מתחנת המוניות, תביעתו זו לא הוכחה.

13.אשר על האמור התביעה נדחית.

14.התובע ישלם לנתבע הוצאות בסך 500₪.

15.בקשה לרשות ערעור תוך 15 ימים.

המזכירות תמציא לצדדים את פסק הדין.

ניתן היום, כ"ה תשרי תשע"ב, 23 אוקטובר 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ