אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כוכבי נ' הועדה המקומית ואח'

כוכבי נ' הועדה המקומית ואח'

תאריך פרסום : 25/07/2010 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
1553-09
25/07/2010
בפני השופט:
רות רונן

- נגד -
התובע:
איתן כוכבי
הנתבע:
1. הועדה המקומית לתכנון לבנייה מצפה אפק
2. ועדת ערר מחוזית – מחוז מרכז

פסק-דין

פסק דין

עניינה של העתירה בהחלטתה של המשיבה 2 מיום 9.2.09, בה נקבע כי חדר מעלית שהעותר מבקש לבנות מהווה "קומה נוספת". העותר טוען כי מדובר בחדר שירות למעלית, אשר אינו מהווה שטח שירות או שטח מגורים. לטענת העותר, אין מדובר בקומה נוספת, שכן חדר מעלית הוא חלק אינטגראלי מהמעלית.

העותר הפנה לתקנות התכנון והבנייה (בקשה להיתר תנאיו ואגרות), וטען כי עולה מהם כי המחוקק מתייחס לכול הפרטים המרכיבים את תא המעלית כמקשה אחת, ומכאן שהוא רואה ב"חדר המכונה" חלק בלתי נפרד מהמעלית. התקנות מבחינות בין חדר מכונה של מעלית לבין שטח שירות, ואף אוסרות לעשות שימוש בחדר המכונה לצורכי שירות. עוד נטען כי המחוקק עודד בניית מעליות, במסגרת חוק התכנון והבנייה, באמצעות הטבות.

לגישת העותר, בתקנות התכנון והבנייה סטייה ניכרת מתוכנית, אליהן הפנתה המשיבה, ישנה סיפא המסייגת את האמור בהן – למעט עלייה גג ויציע. העותר טוען כי הוא הסכים לבנות חדר ששטחו קטן מ-7 מ"ר תוך שמירה על המרווחים המצוינים בתקנות, אולם המשיבה לא הסכימה לכך.

לטענת העותר הצעת המשיבה 2 להקים מעלית הידראולית או למקם את חדר המכונה במרתף, אינן ישימות. הוא אף טוען כי אף גוף תכנון לא התנה, משנת 71, הקמה של מעלית חשמלית בבקשת הקלה.

באשר לטענות המשיבה 1 בתשובה לעתירה, טען העותר כי מהנדס המשיבה 1 הסכים עמו כי חדר מכונה מהווה חלק בלתי נפרד מהמעלית. העותר התייחס גם לפרגולה שהוא מבקש לבנות בסמוך לחדר המכונה, וטוען כי אין איסור על הקמתה, וכי הצמחייה בה היא חלק מהפיתרון הטרמי והנוחות האקלימית של הבניין המתוכנן.

המשיבה 2 הפנתה בסיכומים מטעמה לתקנות התכנון והבנייה (חישוב שטחים ואחוזי בנייה בתוכניות ובהיתרים) התשנ"ב – 1992 (להלן: "תקנות התכנון והבנייה חישוב שטחים"), המגדירות קומה: כ"חלל בכול צורה גיאומטרית שהיא, שבין רצפת החלל ובין התקרה שמעליו, לרבות חלל כאמור שמתחת לפני הקרקע ושעל הגג". לגישת המשיבה 2, מאחר שהחדר אותו מבקש העותר לבנות הוא "חלל גיאומטרי" – הוא עונה להגדרה של "קומה". אין רלוונטיות לשאלה מהו הגודל המבוקש של החדר בהקשר זה – שכן כך או אחרת מדובר בקומה.

המשיבה 2 הפנתה להחלטתה של ועדת הערר, שהתייחסה להבדל בין בניינים גבוהים (בני 16 קומות ומעלה), לבין בניינים שאינם כאלה. באשר לבניינים גבוהים, נקבע בתקנות התכנון והבנייה (סטייה ניכרת מתוכנית) התשס"ב – 2002, כי ניתן להוסיף קומת שירות, שלא תחשב קומה במסגרת התקנות. מכאן, כי בבניינים נמוכים, קומת שירות תיחשב כתוספת.

עוד נטען כי התב"ע הרלוונטית אינה מסדירה את הנושא של חדרי מעליות, ולכן המסקנה היחידה היא כי לא ניתן להקים את חדר המעלית כמבוקש. המשיבה 2 טענה גם כי על פי ההלכה הפסוקה, יש להעדיף את הפרשנות של גוף התכנון להוראות התב"ע. המשיבה 2 טענה עוד, כי לעותר עומדות חלופות גם אם חדר המעלית ייחשב כ"קומה", ובכלל זה עומדת לו האפשרות לבקש הקלה.

דיון

אני סבורה כי יש לדחות את העתירה.

בתקנות התכנון והבניה חישוב שטחים מוגדרת כאמור קומה כ"חלל בכול צורה גיאומטרית שהיא, שבין רצפת החלל ובין התקרה שמעליו, לרבות חלל כאמור שמתחת לפני הקרקע ושעל הגג".. ההגדרה אינה מתייחסת להבדל בין פונקציות של שטחים כאלה או אחרים, ואינה מסייגת את תחולתה ככול שהדבר נוגע לחדרי מכונה במעלית או לחדרים אחרים. התקנות אינן מתייחסות כלל לפונקציה של החלל שאמור להבנות. כל חלל, תהיה מטרתו אשר תהיה, הוא "קומה", אם הוא חלל בין רצפת החלל לבין התקרה שמעליו.

המסקנה היא כי כל חלל, בכול צורה גיאומטרית שנבנה בבניין, לרבות חלל על הגג, הוא "קומה". העובדה כי חוק התכנון והבנייה מעודד בניית מעליות – אין בה כדי לשנות מסקנה זו. גם העובדה כי בניית חדר מכונה במעלית היא חלק הכרחי מבניית המעלית, אינה משנה את המסקנה. עובדות אלה עשויות להשליך על בקשה אפשרית של העותר למתן הקלה, אולם אין בהן לשנות את המהות – לפיה הוא מבקש להקים על גג הבניין חלל נוסף, המהווה קומה נוספת.

יוער כי תקנה 9ד(2) לתקנות התכנון והבניה חישוב שטחים, מתייחסת במפורש לחדרי מכונה למעלית. התקנה קובעת:

"(ד) בכפוף לאמור בתקנת משנה (ו), ייראו השטחים שנועדו בתכנית רק למתן שירותים נלווים למטרה מן המטרות העיקריות האמורות בתקנת משנה (ב), כשטחי שירות אם הם נמנים עם אחד מאלה:

(2)מערכות טכניות ומיתקני שירות: חדר למכונות או למיתקנים טכניים למתן שירותים לבנין, לרבות הסקה, תקשורת, איוורור, קירור, חשמל, שנאים, גנרטור, מעלית, מקום למכל גז, לאצירת אשפה, מעברים לצנרת, חדר בקרה ומקום למתן שירותים כיוצא באלה".

כלומר, התקנה רואה בחדרי מעלית שטחי שירות הדומים ליתר המערכות הטכניות בבניין – כגון חדרי הסקה, תקשורת, בקרה וכד'. שטחים כאלה שנועדו רק למתן שירותים נלווים, ייראו, על פי התקנות הללו כשטחי שירות, לעניין חישוב השטחים שלהם. אולם, אין כל הסתייגות לפיה בניית שטחים כאלה תפתור את מי שמבקש להקים אותם מיתר הכללים שבדין, ובכלל זה מנושא מספר הקומות המותר בבניין.

המסקנה אותה מבקשת המשיבה 2 להסיק היא הגיונית גם מבחינת הרציונאל של דיני התכנון והבנייה. בניית חדר מעלית על גג של בניין, היא בנייה של חדר (אם כי בעל פונקציה מיוחדת). מבחינת השיקול האסטטי, שהוא אחד השיקולים המנחים את דיני התכנון והבנייה, כמו גם מבחינות אחרות, חדר על הגג הוא חדר, יהיה שימושו העתידי אשר יהיה. ככזה – בנייתו מהווה בנייה של קומה נוספת, שדינה כדין קומה נוספת אחרת.

כאמור, וכפי שהובהר גם בסיכומי המשיבה 2, העותר רשאי להגיש בקשה להקלה, אשר תידון – אם תוגש – בהתאם לנסיבותיה.

יוער עוד כי טענת העותר לפיה אף גוף תכנון לא התנה, משנת 71, הקמה של מעלית חשמלית בבקשת הקלה, לא הוכחה, ואין מקום לכן לקבלה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ