אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כהן שאול נ' עיריית נהריה

כהן שאול נ' עיריית נהריה

תאריך פרסום : 11/09/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום נצרת
1784-07
07/09/2010
בפני השופט:
עירית הוד

- נגד -
התובע:
כהן שאול ע"י ב"כ עו"ד י. מלצר
הנתבע:
עיריית נהריה ע"י ב"כ עו"ד ע. עודה
פסק-דין

פסק דין

רקע ותמצית טענות הצדדים

התובע, יליד 1979, הגיש תביעה לפיצוי בגין נזקי גוף אשר נגרמו לו, לטענתו, בשל תאונה בה היה מעורב ביום 30.8.01 בשעה 20:00 או בסמוך לכך. מכתב התביעה עולה, כי התאונה הנטענת ארעה עת שהתובע שיחק כדורגל במגרש המצוי בשטח הנתבעת, עיריית נהרייה. המגרש האמור מצוי תחת החזקתה ו/או פיקוחה של הנתבעת (להלן: "המגרש").

התובע טוען, כי בעת ששיחק כדורגל במגרש נשוא התובענה הוא רץ לכיוון הכדור, נתקל בשפת בטון בולטת לאורך המגרש וכתוצאה מכך נזרק בעוצמה רבה על מדרגות הבטון המצויות בצמוד למגרש. כתוצאה מהתאונה נחבל התובע בכל חלקי גופו ובעיקר בשורש כף ידו הימנית.

ביום 3.9.01 אושפז התובע בבית חולים בני ציון ואובחן, כי סובל משבר בשורש כף יד ימין. התובע נותח בהרדמה כללית ובוצע לו שחזור סגור וקיבוע שבר באמצעות גבס. התובע טוען, כי בעקבות התאונה נאלץ ללכת עם גבס במשך תקופה ממושכת וסבל מכאבים עזים והגבלות בתנועת ידו הימנית ובתפקודו היום יומי. כמו כן, נאלץ לעבור טיפולים רבים במשך תקופה ממושכת.

התובע טוען, כי נסיבות התאונה ונזקיו מלמדים, כי התאונה ארעה כתוצאה מתכנון גרוע ו/או בלתי זהיר של מגרש הכדורגל ו/או כתוצאה מרשלנות קשה של הנתבעת בתכנון ו/או בניית ו/או החזקת ו/או בפיקוח על המגרש ו/או מאי עמידתה בדרישות החוק והתקנות בנוגע לתכנון מגרשי ספורט.

לטענת התובע, אין בידו לדעת את הנסיבות הממשיות אשר גרמו לתאונה ולנזקיו. לטענתו, עסקינן בנזק אשר נגרם על ידי נכס הנמצא תחת שליטת הנתבעת ואירוע התאונה מתיישב יותר עם המסקנה שהנתבעת לא נקטה בזהירות סבירה מאשר עם מסקנה הפוכה. בנסיבות אלו, על כתפי הנתבעת מוטל הנטל להוכיח, כי לא הייתה רשלנות מצידה אשר בגינה יש לחייבה.

התובע טוען, כי התאונה ארעה בשל רשלנות הנתבעת או מי מטעמה. לטענתו, רשלנות הנתבעת באה לידי ביטוי בין היתר במעשים ומחדלים כדלקמן: הנתבעת בנתה ו/או תכננה מגרש באופן מסוכן, אפשרה למבקרים לשהות במגרש על אף היותו מקום מסוכן ולא בטיחותי, לא דאגה לספק לתובע מקום משחק בטוח ומוגן, לא תלתה שלטי אזהרה במקום, לא נקטה באמצעי זהירות סבירים ולא פעלה או לא פעלה די בכדי לגלות את המפגעים במגרש . עוד טוען התובע, כי הנתבעת או מי מטעמה אמורים היו לחזות מראש, כי התובע עלול להיפגע תוך כדי שימושו במגרש.

התובע טוען, כי טרם התאונה הוא היה בריא בגופו ובנפשו. לטענתו, טרם התאונה הוא עבד כמפעיל מכונה בטכנולוגיית להבים ובעקבות התאונה נעדר מעבודתו במשך 17 ימים ולבסוף נאלץ לעזוב את עבודתו. לטענתו, בעקבות התאונה הוא נותר מוגבל בשימוש בידו הימנית, אינו מסוגל להפעיל כוח בכף ידו הימנית ומתקשה אף בביצוע פעולות יום יומיות.

לטענת התובע, בעקבות התאונה נגרמו ועתידים להיגרם לו הפסדי השתכרות. עוד טוען התובע, כי לאור מינו, גילו, השכלתו ומקצועו הרי שדרגת נכותו התפקודית גבוהה מנכותו הרפואית. לטענתו, הוא נזקק ועתיק להיזקק בעתיד לטיפולים רפואיים. התובע עותר לפיצוי בגין הפסד השתכרות לעבר ולעתיד, הפסד פנסיה ותנאים סוציאליים, עזרת צד ג' לעבר ולעתיד, הוצאות רפואיות לעתיד, הוצאות נסיעה לעבר ולעתיד וכאב וסבל.

הנתבעת מתנגדת לתובענה וטוענת, כי דינה להדחות. לטענתה, התביעה אינה מגלה עילת תביעה נגדה והאירוע הנטען אינו מקים חבות כלשהי שלה כלפי התובע. כן טוענת הנתבעת, כי התובענה הוגשה בשיהוי ניכר דבר אשר גרם לה לנזק ראייתי.

הנתבעת מכחישה את האירוע הנטען וטוענת, כי ככל שאירע הרי שאירע בשל רשלנותו הבלעדית או המכרעת של התובע. לטענתה, ככל שהתובע נפגע הרי שהוא נפגע בנסיבות שונות מהנטען על ידו. עוד טוענת, כי הנסיבות בהן נפגע התובע, לטענתו, אינן מטילות עליה אחריות בנזיקין. לטענתה, התובע הוא היחיד אשר יודע את הסיבות בגינן נגרמה התאונה הנטענת. וכן, נסיבות התאונה מתיישבות עם המסקנה שהתובע לא נקט באמצעי זהירות סבירים חרף כל ההדרכות וההוראות והאירוע נגרם כתוצאה מרשלנותו הבלעדית או המכרעת או כתוצאה ממקרה אקראי אשר אינו קשור למעשיה או מחדליה.

הנתבעת טוענת, כי התובע לא נפגע ולא נזקק לטיפולים רפואיים. לטענתה, התובע סבל מהפגיעה המיוחסת לתאונה טרם התאונה וללא קשר אליה וככל שהתובע נפגע הרי שפגיעתו הייתה קלה והיא לא הותירה השפעה כלשהי על תפקודו, חייו או מצבו הרפואי. עוד טוענת, כי התובע לא נעדר מעבודתו בגין התאונה הנטענת וכן, הוא לא נזקק למנוחה ולחלופין נעדר לתקופה קצרה אשר לא נגרמו לו בגינה הפסדים כלשהם. לטענת הנתבעת, הנזקים הנטענים על ידי התובע מוגזמים ונעדרים קשר סיבתי, משפטי ועובדתי לתאונה הנטענת.

לטענת הנתבעת, המגרש אינו בבחינת דבר מסוכן ועל כתפי התובע מוטל הנטל להוכיח, כי הנתבעת או מי מטעמה התרשלו או הפרו חובת זהירות כלפיו. לטענתה, אין להחיל בנסיבות העניין את הכלל לפיו "הדבר מדבר בעד עצמו".

הראיות

מטעם התובע הוגשו תצהיר עדות ראשית של התובע ותצהירי עדות ראשית של מר אושרי מלול (להלן: "אושרי") ושל מר אביה נח (להלן: "אביה")- חבריו של התובע אשר על פי הנטען שיחקו עמו כדורגל במועד התאונה. המצהירים נחקרו על האמור בתצהיריהם. בנוסף הוגשו ראיות בכתב. הצדדים סיכמו טענותיהם בכתב.

התובע צירף לכתב התביעה חוות דעת מומחה מטעמו של ד"ר דוד קרת, לפיה נותרה לתובע נכות צמיתה בשיעור 10%. הנתבעת הגישה חוות דעת מומחה מטעמה של פרופ' משה רופמן לפיה לא נותרה לתובע נכות רפואית צמיתה בעקבות התאונה בתחום האורטופדי. ביום 15.1.09 מונה פרופ' שטהל כמומחה מטעם בית המשפט. במסגרת חוות דעתו קבע המומחה, כי בעקבות התאונה נותרה לתובע נכות צמיתה בשיעור 5%. כן קבע לתובע נכויות זמניות. המומחה מטעם בית המשפט נחקר על האמור בחוות דעתו.

דיון ומסקנות

לאחר בחינה ושקילה של טענות הצדדים, הראיות שהוצגו והעדויות שנשמעו לפני, אני קובעת שדין התביעה להתקבל מהנימוקים שיפורטו להלן.

בין הצדדים נתגלעה מחלוקת הן באשר לשאלה האם התובע נפגע בנסיבות הנטענות על ידו והן באשר לנזקים אשר נגרמו לו, לכאורה, בעקבות מעורבותו בתאונה דנן. לא מצאתי בנסיבות העניין לקבל טענת התובע, כי יש להחיל את הכלל מדבר בעדו ועל כן על התובע הנטל להוכיח תביעתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ