אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כהן נ' עיריית באר שבע

כהן נ' עיריית באר שבע

תאריך פרסום : 19/11/2011 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות באר שבע
6403-05-11
15/11/2011
בפני השופט:
רות בהט

- נגד -
התובע:
אליהו כהן
הנתבע:
עיריית באר שבע
פסק-דין

פסק דין

זוהי תביעה לפיצויי התובע בגין דו"ח חניה שניתן לטענתו לפני כ תשע, עשר שנים, ועל כן התיישן. לטענתו ביקש להמציא את הדו"ח המקורי מהנתבעת וסורב. עוד הוא אומר כי מידי פעם הוא שוכר רכב, ועל כן כנראה היה עיכוב במשלוח הדו"ח. הדו"ח מעולם לא נמסר לו. בעשר השנים האחרונות עבר שלוש פעמים דירה ועדכן במשרד הפנים. באשר לנזקים, הוא טוען כי "תביעה זו עולה בנסיעות, רכב שכור, פלוס דלק, פלוס זמן, פלוס עוגמת נפש", ועל כן הוא תובע 4,000 ₪.

הנתבעת טענה בכתב ההגנה מספר טענות משפטיות. האחת, כי כתב התביעה אינו מראה עילה כנגד הנתבעת, כי למעשה מדובר בתביעה לביטול פסק דין פלילי חלוט, שאינו בסמכות בית משפט לתביעות קטנות. לגופו של עניין, נטען כי המדובר בהודעת קנס מיום 3.5.01, שנרשמה בתחילה על שם חברת השכרה, והוסבה על שם התובע ביום 10.4.02. בגין עבירת הקנס נשלחה לתובע הודעת קנס חדשה בדואר רשום למענו המעודכן במשרד הרישוי, נכון לתאריך ביצוע העבירה. הודעת הקנס המוסבת נשלחה בדואר רשום תוך פחות משנה ממועד ביצועה. הנטל לסתור את החזקה שבדין מוטל על התובע כאן מאחר והודעות הקנס נשלחו בדואר רשום. משהודעת הקנס המוסבת נשלחה אליו תוך פחות משנה מיום ביצועה, הפכה הודעת הקנס החדשה לחלוטה 90 יום לאחר שנשלחה אליו. כחלק מפעילות הנתבעת לגביית הקנס, נשלחו למען התובע תוך שלוש שנים מיום שהעבירה הפכה לחלוטה, מספר דרישות חוב לתשלום קנסות . ההודעה הראשונה נשלחה ביום 28.3.2005. בנוסף, נשלחו למענו של התובע בתאריכים 17.7.05, 14.11.07, 10.6.09 מכתבי התראה אחרונה לפני נקיטת הליכי הוצל"פ, והתובע לא הסדיר את חובו. בסופו של דבר, ביום 11.1.10 הוטל עיקול על חשבון הבנק שלו והוא מומש.

הצדדים חזרו על טיעוניהם בדיון ולא הוסיפו דבר מעבר לכתוב בכתבי הטענות.

כאשר מדובר בעבירת קנס, העבירה מתיישנת אלא אם נשלחת הודעה תוך שנה מיום ביצוע העבירה (סעיפים 9 ו- 225א' חוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב – 1982, להלן: "חסד"פ"). אם נשלחת הודעת תשלום קנס (להלן:"הודעה") במועד, רשאי מי שנמסרה לו ההודעה להגיש בקשה לביטול תוך 30 יום או להודיע תוך 90 יום מיום שהומצאה לו ההודעה, שברצונו להישפט, שאם לא כן, עליו לשלם את הקנס (סעיף 229(א) לחסד"פ). בתום המועדים הנ"ל, רואים את מי שנמסרה לו ההודעה כאילו הורשע בבית המשפט ונגזר עליו הקנס הנקוב בהודעה (סעיף 229(ח2) לחסד"פ).במקרה דנן ההודעה נשלחה פחות משנה מיום ביצוע העבירה ובדואר רשום.

על משלוח ההודעה חלה חזקת המסירה שבתקנה 44א' של תקנות סדר הדין הפלילי, תשל"ד – 1974. על פיה רואים את ההודעה כאילו הומצאה גם בלא חתימה על אישור מסירה, תוך 15 יום מיום שנשלחה בדואר רשום, זולת אם הוכיח הנמען שלא קיבל את ההודעה מסיבות שאינן תלויות בו.על כן בענייננו הנטל בעניין זה הועבר אל שכם התובע.

עבירת חניה היא עבירה מסוג "חטא" אשר העונש עליה מתיישן תוך 3 שנים, ראה חסד"פ ס' 10:

"עונש שהוטל לא יתחילו בביצוע ואם נפסק ביצועו לא ימשיכו בו, אם מיום שפסק הדין נעשה לחלוט, או מיום ההפסקה, הכל לפי המאוחר יותר עברו -... (3) בחטא – שלוש שנים".

כדי לאפס את מרוץ ההתיישנות, די לשלוח דרישה לתשלום קנס (להלן: "הדרישה") בג"צ 7281/09 שרגא רוזנבאום ואח' נ' עיריית הרצליה.

בהתאם להוראות תקנה 44א' של חסד"פ, הנתבעת הוכיחה ששלחה גם דרישה בדואר רשום,במועד, על כן עבר הנטל על התובע להוכיח גם כי לא קיבל את הדרישה מסיבה שאינה קשורה בו.

"בעבירות תעבורה שעליהן חל סעיף 239א' לחוק ובעבירות קנס רואים את ההודעה על ביצוע העבירה, ההודעה לתשלום קנס או ההזמנה למשפט לעניין עבירת קנס כאילו הומצאה כדין גם בלא חתימה על אישור המסירה, אם חלפו חמישה עשר ימים מיום שנשלחה בדואר רשום, זולת אם הוכיח הנמען שלא קיבל את ההודעה או את ההזמנה מסיבות שאינן תלויות בו ולא עקב הימנעותו מלקבלן".

ראה בעניין זה בג"צ 7281/09 שרגא רוזנבאום ואח' נ' עיריית הרצליה:

"אשר למשלוח ההודעות בדואר רשום ללא אישור מסירה, פרקטיקה זו מבוססת על תקנה 44א..."

לנוכח האמור לעיל, כדי שהקנס לא יתיישן, די כי הנתבעת תוכיח כי לתובע נשלחה דרישה לתשלום קנס בדואר רשום במועד, ובענייננו הדבר הוכח.

העבירה נעברה ביום 3.5.01, בשל העובדה כי המדובר ברכב שכור נשלחה ההודעה על הקנס בתחילה לחברת ההשכרה, וההסבה בוצעה ביום 10.4.02, מאחר וזהותו של התובע לא היתה ידועה. הוא עצמו מציין כי מידי פעם הוא משתמש ברכב שכור. הודעת הקנס החדשה נשלחה לתובע בתוך התקופה הנדרשת על פי סעיף 225א' לחסד"פ בדואר רשום. הואיל וכך, הדרישה הראשונה לפי הליכי הגבייה נשלחה במועד. גם הודעות דרישות לתשלום חוב בגין קנסות נשלחו במועד הקבוע בחוק.

אינני מקבלת כאמינה את גרסת התובע כאן שלא קיבל מעולם את הודעת הקנס או את ההתראות לפני גבייה. התובע אמנם ציין כי עבר שלוש פעמים דירה, אולם, לא ציין מתי. הכתובת הנוכחית שמסר התובע ככתובת למשלוח כתבי בי-דין מעודכנת במסמכי הנתבעת כבר בתאריך 9.6.09 (ראה נספח 2 לכתב ההגנה), והיא אותה כתובת גם היום. לפי אותו רישום וגם לפי הנטען בכתב ההגנה, לפחות ב- 10.6.09 או בסמוך לכך, ידע התובע כי קיים חוב, וכי המדובר בהתראה לפני נקיטת הליכי הוצל"פ. רק העיקול שהוטל בינואר 2010 הניב תוצאות.

לפיכך, עניינו של התובע אינו דומה לעניין שנדון בפני כב' השופט עמית כהן בת"ק (ב"ש) 12872-09-10.

לחילופין, גם גובה הנזק לא הוכח בכל הנוגע לרכיבים של נסיעות ברכב שכור, דלק, זמן ועוגמת נפש. התובע אינו תובע אפילו החזר של התשלום ששילם. אולם, גם בהתעלם מכך, התובע לא הרים את הנטל המוטל עליו להוכיח את תביעתו.

לאור האמור לעיל התביעה נדחית.התובע ישלם לנתבעת הוצאות משפט בסך 750 ₪.הסכום ישולם תוך 30 יום שאם לא כן יישא הפרשי הצמדה וריבית מהיום.

ניתן היום, י"ח חשון תשע"ב, 15 נובמבר 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ