אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כהן נ' עדני

כהן נ' עדני

תאריך פרסום : 14/02/2011 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום נתניה
29958-11-09
14/02/2011
בפני השופט:
יעל קלוגמן

- נגד -
התובע:
שמואל כהן
הנתבע:
אירית עדני
פסק-דין

פסק דין

1. התובע סיפק מוצרי מזון לנתבעת, אשר ניהלה מסעדה-סטקייה בתל-נוף.

התובע תבע פירעונן של 13 חשבוניות בגין סחורה, אשר לטענתו סיפק לנתבעת בחודשים אפריל עד יולי 2009, ולא שולמו. חודשים אלה היו התקופה האחרונה שבה התקיים הקשר העסקי בין הצדדים.

הנתבעת טוענת כי פרעה את מחירה של כל סחורה שסופקה לה, במזומן, בעת האספקה, ולא נותרה חייבת דבר לתובע. עוד טוענת הנתבעת - לגבי חשבוניות שלא נחתמו על ידה - כי אותה סחורה לא סופקה לה (רק שש מהחשבוניות מושא התביעה חתומות בידי הנתבעת).

2.על גבי מרבית החשבוניות מודפס: "חשבונית מס/קבלה", ושתיים מהן ערוכות במתכונת שונה, ומודפס עליהן: "חשבונית מס".

התובע העיד כי את ה"חשבונית מס/קבלה" הדפיסה עבורו חב' נטו מלינדה, שהוא היה זכיין שלה להפצת הסחורה, ואילו את ה"חשבונית מס" הוא הדפיס בעצמו, לגבי מלאי קטן של סחורה שהחזיק ברשותו. "מבחינת הלקוח שקונה ממני - אין הבדל בין שני סוגי החשבוניות האלה. מבחינת הלקוח שלי הן אותו דבר" (בעמ' 5 לפר').

ב"כ הנתבעת טוען כי משהודפסה המילה "קבלה" בראש מרבית החשבוניות (אלה שהפיקה חב' נטו מלינדה) - הרי זו קבלה שמעידה כי הלקוח שילם עבור הסחורה; וטענה שלא שילם היא בגדר טענה בעל-פה כנגד מסמך בכתב. בהתאם לכך, טוען ב"כ הנתבעת כי התשלום, על ידי הנתבעת, לגבי מרבית החשבוניות, מוכח מעצם הכותרת "חשבונית מס/קבלה", אשר מהווה הוכחה לטענת "פרעתי" שבפי הנתבעת.

איני מקבלת טענה זו. הכותרת "חשבונית מס/קבלה" מקובלת מאד על גבי חשבוניות, ואין ספק כי אין כוונה שהחשבונית תהווה קבלה שמוכיחה את ביצוע התשלום, כל עוד הלקוח לא שילם עבור הסחורה. ב"כ הנתבעת מתעלם בטיעונו מכך ש"קבלה", בכותרת זו, היא למצער בגדר חלופה בלבד, ואי אפשר להתעלם מ"חשבונית מס" שלצידה. ברור כי כל עוד הלקוח לא שילם על פי החשבונית, אין היא מהווה קבלה על ביצוע התשלום, אך ורק בשל הוספת המילה "קבלה" לצד "חשבונית מס".

3.אין מחלוקת, וכך עולה גם ממועדי החשבוניות, כי התובע סיפק לנתבעת סחורה בערך אחת לשבוע. עוד אין מחלוקת כי האספקה בוצעה על ידי נהג של התובע, העד מר אחיאל עמר.

מהעדויות עולה כי הנתבעת (או בעלה) נהגו להזמין את הסחורה בטלפון, ובהתאם להזמנתם נערכה החשבונית.

אחיאל העיד כי בדרך כלל היתה הנתבעת בודקת את הסחורה שהביא ואת התאמת החשבונית אליה, ואז היתה חותמת על החשבונית. בדיקה זו הצריכה כרבע שעה. אולם כאשר לא הספיק אחיאל להגיע אל הנתבעת לפני השעה 11:00, החלו שעות הלחץ במסעדה, ואז לא התפנתה הנתבעת לבדוק את הסחורה, אלא באופן שטחי, ובמקרים אלה היא לא חתמה על החשבונית. על כן לא נחתמו חלק מהחשבוניות.

אין מחלוקת כי כאשר הנתבעת שילמה לתובע, היה זה במזומן. עוד אין מחלוקת כי הנתבעת ניהלה מחברת שבה רשמה את התשלומים ששילמה לתובע. הן אחיאל והן התובע העידו כי בכל פעם שהנתבעת שילמה לידיהם סכום כלשהו, היא היתה מחתימה את מקבל התשלום במחברהת שניהלה, כאישור לביצוע התשלום. אחיאל היה נחרץ בדבריו: "לא היה מקרה שקיבלתי מזומן ולא חתמתי על זה" (בעמ' 11 לפר'). עוד העיד כי באותם מקרים שהנתבעת שילמה לו והחתימה אותו על התשלום במחברת שלה, היא חתמה גם על החשבונית של התובע.

הנתבעת טענה כי שילמה רק לאחיאל, ולא לתובע, אך היא לא חלקה על דברי אחיאל, כי החתימה אותו במחברת שלה על כל תשלום שביצעה. היא העידה כי המחברת נועדה לפיקוח יומיומי על התשלומים שביצעה לכל הספקים שלה.

מחברת זו של הנתבעת היתה ללא ספק ראיית-הצלבה חשובה, לגבי החשבוניות שבמחלוקת, אך היא אבדה, והנתבעת לא יכלה להסתייע בה (בחקירה הנגדית שערך לתובע עימת אותו ב"כ הנתבעת עם טענה מפתיעה, כי התובע ונהגו לא חתמו במחברת של הנתבעת, אך טענה זו אינה מתיישבת עם תשובתו של ב"כ הנתבעת עצמו לשאלתי בעניין מחברת זו, בישיבה המקדמית; בעמ' 1 -2 לפר'; ומדובר בטענה עובדתית, שהנתבעת עצמה כלל לא העלתה).

התובע העיד כי אחיאל ערך דף רישום יומי בדבר כל הסחורה שסיפק ללקוחות, והתשלומים שגבה מהם, ובסוף כל יום עבודה היה מוסר לתובע את דף הרישום ואת הכסף שגבה מהלקוחות. אף אחיאל העיד על נוהל עבודה זה. התובע העיד כי נהג לבדוק, בסוף כל יום עבודה, את החשבוניות שהוצאו ללקוחות, אל מול התשלומים שנגבו מהם. הוא ניהל לגבי כל לקוח מחברת שבה רשם את תשלומיו. "בנוסף, מי שלא משלם, אני שומר את החשבוניות שלא שולמו, ואלה החשבוניות שתבעתי כאן. כדי לשייך בדיוק את יתרת החוב, ניהלנו מחברות כפולות, גם שלי וגם שלה" (בעמ' 7 לפר').

התובע לא נתן לנתבעת קבלות על הסכומים ששילמה. הוא העיד כי הנתבעת לא שילמה בכל פעם את הסכום המדוייק של החשבונית עבור הסחורה שסיפק לה אלא שילמה מידי פעם סכומים שונים על חשבון החוב. תשלומים אלה רשם התובע במחברת שניהל, אשר הדף מתוכה, לתקופה הרלבנטית, צורף כנספח ב' לתצהירו. התובע לא החתים את הנתבעת על הרישומים הללו. הנתבעת כופרת באמיתותם, ואני מסכימה עם ב"כ הנתבעת כי דף רישום זה, כשלעצמו, אינו יכול לשמש ראייה.

התובע שלל את האפשרות שהנהג אחיאל שילשל לכיסו חלק מהסכומים שגבה. מעבר לאמון שיש לו באחיאל, קיים התובע קשר תכוף עם לקוחותיו, נוסף למעקב היומיומי שניהל אחר תנועת הכספים בעסקו, ולדבריו - אלה אמצעי בקרה מספיקים.

התובע העיד כי בדרך כלל משאיר הנהג את הסחורה אצל הלקוח כנגד תשלום או כנגד חתימה על החשבונית, אך כאשר עסקו של הלקוח סגור, מושארת הסחורה אצלו תוך ווידוא טלפוני. התובע טען כי לגבי הנתבעת הוא נוכח, בדיעבד, כי שגה בהתנהלותו, כאשר הסכים להשאיר לה סחורה ללא תשלום וללא חתימתה על החשבונית.

4.הנתבעת העידה כי שילמה לאחיאל את מלוא סכומה של כל חשבונית, בעת אספקת הסחורה. לדבריה, כשהזמינה את הסחורה, ערב לפני יום אספקתה, היה התובע מוסר לה בטלפון את הסכום המדוייק של החשבונית, והיא היתה מכינה אותו מראש, ואם חסר לה סכום, היתה משלימה אותו מקופת עסקה, ובכל מקרה - שילמה את הסכום המלא של כל חשבונית, במעמד האספקה. ב"כ התובע עימתה את הנתבעת עם כך שאין אפשרות לדעת את הסכום המדוייק של החשבונית בעת ביצוע ההזמנה בטלפון, כיוון שיש לשקול את הסחורה, אך הנתבעת עמדה על טענתה, כי התובע תמיד מסר לה, בעת ההזמנה, את הסכום המדוייק של החשבונית (כולל אגורות).

מטעם הנתבעת העיד בעלה, מר עופר עדני, שתמך בגירסתה, אך הוא העיד כי בתקופה הרלבנטית הנתבעת ניהלה את העסק בלעדיו, כיוון שהוא עבד במקום אחר, ולא נכח בעסק כאשר נהג התובע הגיע עם הסחורה. מר עדני העיד כי גם הוא נהג להזמין סחורה מהתובע בשעות הערב, והתובע הכין חשבונית על פי הזמנתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ