אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כהן נ' מזרחי

כהן נ' מזרחי

תאריך פרסום : 10/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות ראשון לציון
52732-10-12
04/03/2013
בפני השופט:
נועם רף

- נגד -
התובע:
נסים כהן
הנתבע:
חזי מזרחי
פסק-דין

פסק דין

1.על פי הנטען בכתב התביעה התובע הזמין ביום 26.8.12 מהנתבע מפתח למכוניתו מסוג פולקסווגן גולף 1999. התובע הגיע לנתבע דרך פרסום באינטרנט.

2. כל אותה עת רכבו של התובע היה בחניון ולתובע לא היה מפתח נוסף. הנתבע הגיע לפגישה באיחור של שעה. סוכם על תשלום של 400 ₪ והנתבע ייצר את המפתח. התשלום בוצע באופן של 100 ₪ במזומן ו 300 ₪ בהמחאה דחויה לעשרה ימים.

3.התובע ניסה להתניע את רכבו, ללא הצלחה. המפתח שהכין הנתבע לא התאים וכאשר הפנה את ראשו ראה שהנתבע ברח. התובע התקשר אליו והודיע לו שהמפתח לא תקין וביקש שיחזיר לו את כספו. כמו כן נאמר לנתבע שהתובע מוכן לשלם לו סך נוסף של 400 ₪ נוספים וזאת בכדי שייצר לו מפתח מתאים. הנתבע אמר לתובע שישלח לו מישהו שייצר לו מפתח מתאים.

4.הנתבע גרר את התובע פרק זמן של 5 ימים. כאשר בסופו של דבר התייאש והחליט למכור את רכבו במצבו כפי שהוא תמורת הסך של 800 ₪ לחברת גרר. כל אותה עת לא היה לתובע רכב. התובע פנה לנתבע באמצעות עו"ד בדרישה להחזיר לו את הכספים.

5.על פי הנטען בכתב ההגנה, הנתבע מנעולן בעל וותק של מעל 20 שנות ניסיון. ביום 25.8.12 התקשר אליו התובע בטענה שאיבד מפתחות רכבו. הנתבע בירר עם התובע באם מדובר במפתח מקודד אם לאו ולאחר שהתובע שב וחזר אחר טענתו כי אין המדובר במפתח מקודד, סוכם על תשלום של 400 ₪ בתוספת מע"מ כדין. הנתבע הגיע למחרת היום והכין לתובע את המפתח אך הרכב לא התניע. הנתבע סבר שמאחר והרכב היה מושבת מספר ימים ככל הנראה מדובר היה במצבר חלש והציע לתובע שיפנה לחשמלאי רכב.

6.התובע שילם לנתבע 100 ₪ במזומן והשאר בהמחאה דחויה שאותה ביטל.

7.למחרת היום התקשר התובע בטענה שהמפתח היה אמור להיות מקודד וביקש את כספו בחזרה. הנתבע סירב מאחר שהכין לו מפתח בלתי מקודד וכן שעלות מפתח מקודד הינה 800-1,500 ₪. כאשר התובע הבין שהנתבע אינו מתכוון לוותר על שכרו הסכים לשלם עוד 400 ₪ לצורך הכנת מפתח מקודד, אך התובע הסביר לו שאינו יכול לעשות כן ויכול להפנות אותו לעמית למקצוע. בשלב זה טען התובע שהזמין בעל מקצוע אחר שיטפל ברכב.

8.אין מחלוקת בין הצדדים לכך שהתובע שילם לנתבע הסך של 400 ₪, כאשר המחאה ע"ס של 300 ש"ח בוטלה ע"י התובע. איני סבור שבמסגרת תיק זה והמחלוקת שבין הצדדים עליי להכריע באם הנתבע הוציא לתובע חשבונית עבור התשלום כאמור אם לאו.

9.בנוסף, אין גם מחלוקת בין הצדדים לכך שהמפתח שהכין הנתבע לתובע לא התאים לרכבו ולא איפשר הנעה של הרכב.

10.הנתבע העיד על עצמו בכתב הגנתו שהינו בעל ניסיון של מעל 20 שנים בתחום זה ושירת אלפי לקוחות מרוצים. סבורני שלאור ניסיונו של הנתבע הנטען על ידו היה עליו להבחין ולדעת מראש ובטרם החל בהכנת המפתח באם ברכבו של התובע מותקן מנעול מקודד אם לאו. ככל שלא עשה כן בטרם החל לעבוד אזי אין לו להלין אלא על עצמו. הנתבע אישר זאת בעדותו כאשר אמר:

"הטעות היחידה שהיא שניגשתי ישר לעבודה ולא בדקתי" (ר' עמ' 2 ש' 7 לפרוטוקול).

11.בנסיבות אלה, סבורני שעל הנתבע להשיב לתובע את הסך של 400 ₪ ששילם התובע לנתבע. יחד עם זאת, מאחר וההמחאה הדחויה על סך של 300 ₪ בוטלה על ידי התובע עצמו (ר' עמ' 2 ש' 19 לפרוטוקול), אזי על הנתבע להשיב לתובע אך את הסך של 100 ₪ ששולם לו ע"י התובע במזומן, כאשר לא יינקטו הליכים מצדו של הנתבע לפרעון ההמחאה ו/או גבייתה.

12.איני מקבל את תביעתו של התובע בכל הנוגע לחיוב הנתבע לפיצוי בגין מכירת הרכב תמורת הסך של 800 ₪ בלבד. לא מצאתי כל קשר סיבתי בין מכירת הרכב לבין העובדה שהמפתח שהכין הנתבע לא התאים לרכב. לתובע הייתה האפשרות לפנות לבעל מקצוע אחר אשר יכין עבורו מפתח שמתאים לרכבו, אך ככל הנראה בשל העובדה שמפתח שכזה, שהינו מפתח מקודד עלותו כ 800-1,500 ₪ - טענה של הנתבע שלא נסתרה, אזי בחר התובע שלא לרכוש מפתח חדש שכזה ובמקום בחר למכור את הרכב תמורת הסך של 800 ₪ בלבד. להחלטתו זו של התובע אין כל קשר לנתבע ולאפשרות של התובע להזמין בעל מקצוע אחר אשר ידאג למפתח מתאים. לפיכך, עסקינן בהחלטה ובשיקול כלכלי של התובע שאינו קשור לנתבע.

13.זאת ועוד, איני מקבל את דרישתו של התובע לפיצוי בסך של 300 ₪ עבור שכירת שירותיו של עו"ד לצורך פנייה לנתבע. איני סבור שנסיבות העניין חייבו פנייה לעו"ד וכן עלותו של העו"ד בהתחשב בגובה הסכום הנדרש להחזר (מה גם שהתובע ביקש החזר של 400 ₪ כאשר שילם בפועל אך הסך של 100 ₪ - דבר שלא בא לכדי ביטוי במכתבו של עו"ד מאירי), אינה עומדת בקנה מידה לסכום הנדרש ואינה סבירה בנסיבות העניין.

14.איני מקבל את טענתו של התובע לכך ש"נגרר" על ידי הנתבע תקופה של 5 ימים. כפי שציינתי לעיל, כל אותה עת לתובע הייתה אפשרות לפנות לבעל מקצוע אחר ועדותו של הנתבע לכך שביקש להפנותו לקולגה שלו לצורך הכנת מפתח מקודד נחזתה בעיניי כאמינה. ההחלטה באם להכין מפתח מקודד אם לאו בעלות כפי שמתוארת לעיל הייתה כאמור שיקול כלכלי של התובע בלבד, ללא כל קשר לנתבע.

15.יחד עם זאת, מחובתו של הנתבע היה לדעת מראש באם מדובר במפתח מקודד אם לאו. הנתבע היה אמור ליתן לתובע שירות מקצועי. הנתבע תיאם עם התובע פגישה שבמהלכה הכין מפתח חדש, גזל מזמנו של התובע, גרם לו לטרחה והכל לשווא. אשר על כן, יש לפצות את התובע בגין טרחתו אותה הנני מעריך בסך של 250 ₪.

16.לסיכומו של דבר, הנני מקבל את תביעתו של התובע בחלקה והנני מחייב את הנתבע לשלם לתובע הסך של 350 ₪. הסכום יישא הפרשי הצמדה וריבית כדין מיום הגשת כתב התביעה ועד ליום התשלום המלא בפועל.

17.בהתחשב בתוצאה אליה הגעתי לעומת הסכום הנתבע בכתב התביעה וכן לאור רצונו של הנתבע לסיים המחלוקת בין הצדדים ללא וויכוחים בטרם הוגשה התביעה, כאמור בעמ' 2 לפרוטוקול ש' 22-23, איני עושה צו להוצאות.

18.הנני מיידע את הצדדים בדבר זכותם להגיש בקשת רשות ערעור לביהמ"ש המחוזי מרכז-לוד וזאת תוך 15 יום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ