אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כהן נ' מאליב

כהן נ' מאליב

תאריך פרסום : 23/06/2014 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
8324-11-13
19/06/2014
בפני השופט:
עמית יריב

- נגד -
התובע:
מור כהן
הנתבע:
משה מאליב
פסק-דין

פסק דין

לפניי תובענה שהוגשה על דרך של המרצת פתיחה, ובה התבקש בית המשפט להצהיר, כי כל המטלטלין המצויים בבית העסק "קופי ביס" אשר ברחוב בן-גוריון 34 ברמת גן (להלן: "המטלטלין" ו"העסק" לפי העניין) הם בבעלותה של המבקשת. הבקשה הוגשה גם לסעד שיקים השתק כלפי כולי עלמא.

המשיב מתנגד לבקשה. לטענתו, בעלותה של המבקשת בעסק ובמטלטלין היא אך "חזית", שנועדה לאפשר לאבי המבקשת, מר רוני כהן (להלן: "החייב"), להמשיך ולנהל את עסקו ללא מורא נושיו.

כבר בפתח הדברים אציין, כי לא ניתן ליתן סעד הצהרתי שיופנה "כלפי כולי עלמא" – סעד הצהרתי, מעצם טיבו, יכול לחול רק ביחס למשיבים שהיו צד להליך עצמו – אשר קיבלו במסגרתו את האפשרות להגיב, להתייחס או להתנגד למבוקש בהליך. על כן, ככל שמדובר בתחולת פסק הדין כלפי כולי עלמא – דין התובענה להידחות.

אלא שלאחר שעיינתי בבקשה, בתשובת המשיב ובפרוטוקול דיון ההוכחות שהתקיים לפניי, נחה דעתי כי דין התובענה להידחות כליל – גם ביחס למשיב עצמו, וזאת מן הטעם שהמבקשת לא עמדה בנטל המוטל עליה להוכיח את בעלותה במיטלטלין.

מקורם של הסעדים ההצהרתיים בדיני היושר (Equity), ועל כן הפונה לבקש סעד הצהרתי נדרש לפרוש בבקשתו את מלוא התשתית העובדתית. אולם לא כך נהגה המבקשת: התובענה מנוסחת באופן לאקוני, ועל כל טפח שהיא מגלה, מכוסים בה טפחיים. כך, למשל, המבקשת אינה מציינת בבקשתה או בתצהיר התומך בה ממי רכשה את העסק ואת המטלטלין, ואף שהיא מודה כי החייב "מועסק כעובד שכיר בלבד בבית העסק" (סעיף 9 לתצהיר המבקשת), העובדה כי החייב הוא אביה של המבקשת לא מופיעה בבקשה כולה ולו ברמז.

לעובדה זו חשיבות רבה: ברי, כי העובדה שהחייב הוא אביה של המבקשת יש בה כדי להוות שיקול בבחינת הטענה כי הוא איננו בעל העסק אלא "רק" עובד שכיר. העובדה שפרט חשוב ומהותי כל כך "נשמט" מתצהירה של המבקשת, ולמעשה – מגרסתה העובדתית כולה, יש בה כדי להטיל צל כבד על מהימנות הגרסה כולה, עד שכמעט ניתן לראות בה ראייה עצמאית הפועלת נגד גרסתה.

כך הוא גם ביחס לזהות מוכר העסק: מטבען של עסקאות מכר, שיש בהן קונה ויש בהן מוכר. בעסקה זו, נטען כי הקונה היא המבקשת. אולם מי היה המוכר? מי ניהל את העסק והפעיל אותו לפני רכישתו בידי המבקשת, שהייתה, כפי שהעידה לפניי, קצינה משוחררת בת 21 כאשר רכשה את העסק.

די היה באלה על מנת להביא לדחיית התובענה – שכן משהושמטו עובדות מהותיות מבקשה לסעד הצהרתי, ניתן לדחות את התובענה תוך קביעה כי המבקשת פנתה לבית המשפט שלא בתום לב. אולם גם לגופה של התובענה – מעוררת גרסתה העובדתית של המבקשת קשיים לא מבוטלים.

המבקשת טוענת, כי לשם רכישת המיטלטלין והעסק לוותה כספים מאחד, עומרי איטח, אשר אף נתן תצהיר מטעמו לתמיכה בתובענה, שכנגדם – נרשם משכון על המטלטלין. כאמור, המבקשת לא הציגה פרטים על עסקת הרכישה עצמה: את הסכם הרכישה, את הסכום שבו נרכש העסק או את זהות המוכר שממנו רכשה את העסק.

גם הניסיון להציג את ההלוואה הנטענת מאיטח כמקור המימון לעסק הוא בעייתי: האם נתן איטח את ההלוואה ורק לאחר מכן נרשם המשכון על המטלטלין? או שמא נרשם המשכון כתנאי למתן ההלוואה, ואם כך – כיצד מימנה המבקשת את רכישת המטלטלין בתקופת הביניים?

האם שימש סכום ההלוואה – כנטען, 30,000 דולר – לרכישת מלוא המטלטלין והעסק, או שמא נדרשה המבקשת למימון נוסף? שאלות אלה לא מצאו מענה בתצהירים מטעם המבקשת.

הטענה שהועלתה במענה לשאלת בית המשפט בדיון ההוכחות, שלפיה "זמן לא מבוטל הייתי בקבע, עבדתי לפני כן ולקחתי הלוואות" (עמ' 5 ש' 1 – 2 לפרוטוקול) לא מצאה זכר בתצהירה של המבקשת, ואף היא נטענה במענה לשאלה מפורשת, ולא נתמכה בכל אסמכתא עצמאית.

גם הטענה כי המבקשת פרעה את ההלוואה במלואה (וראו לעניין זה סעיף 5 לתצהיר איטח) מעוררת תהייה: כיצד נפרע סכום ההלוואה? האם בתשלומים? האם בתשלום אחד? במזומן? בהעברה בנקאית? ומה מקורו של הכסף ששילם לפירעון ההלוואה?

עוד מצופה היה, כי המבקשת תציג בפירוט בתצהירה את המקורות הכספיים ששימשו אותה לרכישת העסק ולתפעולו – בין בטרם הרכישה, ובין לאחר מכן, ותציג אסמכתאות מתאימות. בין היתר אני סבור שהמבקשת צריכה הייתה לפרט כמה כסף חסכה לפני שירותה הצבאי ובמהלכו, כמה השתכרה במהלך שירותה הצבאי, איזה חלק מחסכונותיה השקיעה בעסק, אילו הלוואות נוספות נטלה ומאילו מקורות. המבקש סעד הצהרתי בדבר בעלותו ברכוש, חייב להיות מוכן לפרוש לפני בית המשפט תמונה עובדתית מלאה ומדויקת שתאפשר לקבוע – קביעה עובדתית בעלת נפקות משפטית – כי אכן, הנכס האמור הוא בבעלותו. כל אלה לא נמצאו בתצהירה של המבקשת, ואף בכך יש כדי לפגום במהימנות גרסתה, מכוח הכלל הראייתי הקובע, כי בעל דין שנמנע מהצגת ראיות מסוימות, חזקה שאילו הוצגו, היו פועלות נגד אותו בעל דין.

ראוי היה גם להציג את הקשר בין המבקשת ובין איטח – האם מדובר בקשר עסקי מתמשך, האם איטח הוא נותן שירותי מטבע שמתן הלוואות הוא תחום עיסוקו וכו'.

בהעדר פירוט כאמור, אין די בעובדה שעל המטלטלין נרשם משכון (אשר הוסר, כאמור בסעיף 5 לתצהיר איטח) כדי להוכיח את בעלותה של המבקשת.

ב"כ המבקשת האריך בחקירת המצהיר מטעם המשיב – מר גיא חסון – וביקש לנסות ולהוכיח כי טענתו, כאילו החייב הודה באוזניו שרשם את עסקו על שם המבקשת, אינה אמת. בנוסף לכך, התמקדה החקירה בשאלות על אופי חובותיו של החייב כלפי מר חסון ועל פעולות הגבייה שנקט.

שאלות אלה, מעניינות ככל שיהיו, אינן רלוונטיות להליך שלפניי: השאלה אם החייב אכן חייב כספים למשיב או לכל אדם אחר אינן נושא הדיון שלפניי, כי אם שאלת בעלותה של המבקשת במיטלטלין. כאמור, המבקשת כשלה בניסיון להוכיח את בעלותה במיטלטלין ובעסק כליל, כך שלא נדרשתי כלל לבחון את עדותו של מר חסון, או לשקול אותה בכל צורה שהיא.

כך או כך, המבקשת הסתפקה בגרסה עובדתית "רזה" וחסרה מאוד, שרב בה הנסתר על הגלוי. עובדה זו יש בה כדי לעורר חשש, שהמבקשת לא יכלה לתמוך את טענותיה בראיות טובות, פשוט בהעדרן של ראיות כאלה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ