אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כהן נ' דהן ואח'

כהן נ' דהן ואח'

תאריך פרסום : 05/08/2012 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי ירושלים
34336-03-11
17/07/2012
בפני השופט:
כרמי מוסק

- נגד -
התובע:
יעקב חי כהן
הנתבע:
1. אורי דהן - החייב
2. כונס הנכסים הרשמי מחוז ירושלים
3. אליהו גבאי (מנהל מיוחד)

החלטה

1.תחילתו של ההליך הייתה בעקבות בקשת הנושה למתן התראת פשיטת רגל כנגד החייב, ולאחר מכן ביקש הנושה להכריז על החייב כפושט רגל. אין חולק, כי הנושה זכאי לתשלום סכום פיצויים שנקבע בפסק דינו של בית משפט השלום בירושלים, וכי החייב לא שילם לנושה סכום זה. עקב כך נפתח על ידי הנושה תיק הוצאה לפועל כנגד החייב. בבקשה נטען בזמנו, כי יתרת החוב עומדת על סך כ-280,000 ש"ח.

2.לאחר מספר דיונים החליט בית המשפט ליתן צו כינוס נכסים שנחתם ביום 8.1.12, לפיו הוטל על החייב לשלם לטובת נושיו סך של 750 ש"ח וכן מונה מנהל מיוחד.

3.בדיון שהתקיים ביום 26.12.11 בעניין הכרזתו של החייב כפושט רגל, הודיע החייב כי הוא ופרודתו מתכוונים למכור את הדירה שבבעלותם, ומתוך כספי התמורה להחזיר את החובות. החייב ביקש אורכה של 3 חודשים טרם ימנה בית המשפט כונס נכסים לנכסיו. המנהל המיוחד הביע ספקות באשר להליך של מכירת הדירה, תוך שהוא מפרט את החובות הרובצים על החייב, השעבודים הרובצים על הדירה והעובדה כי מחצית התמורה שייכת לאשת החייב ואין כל וודאות שהיא תסכים להעמיד את חלקה לטובת פירעון החוב, דבר המעמיד בספק את האפשרות להגיע עם הנושים להסדר. לפיכך, בסופו של הדיון החליט בית המשפט ליתן צו כינוס לנכסי החייב.

4.בהמשך, הוגשה על ידי המנהל המיוחד בקשה לבית המשפט, לפיה התבקשה הארכת מועד לחקירת החייב וכן ביקש המנהל המיוחד לקבל הוראות בדבר מכירת דירת החייב ותשלום חובות מכספי התמורה. בבקשה זו התייחס המנהל המיוחד להיקף החובות של החייב. המנהל המיוחד פירט כי לחייב חוב ללאומי קארד בע"מ, לבנק דיסקונט (חוב משותף לחייב ולאשתו), לבנק ירושלים (חוב משותף לחייב ולאשתו), ליעקב כהן ומזונות לטובת אשת החייב, כאשר המנהל המיוחד ציין כי סכום זה נמצא בהקפאה לטובת הסדר נושים, בהסכמת אשת החייב. עוד ציין המנהל המיוחד כי מלבד חובות אלה בגינם נפתחו תיקי הוצאה לפועל, לחייב ולאשתו חוב משותף לבנק מזרחי טפחות בגין משכנתא שנטלו מהבנק ויתרת החוב היא כ-600,000 ש"ח.

5.המנהל המיוחד טען, כי בנק מזרחי טפחות מבקש למכור את הדירה באמצעות כונס נכסים ולממש את המשכנתא. כדי להימנע מהליך שכזה שיפגע בשווי מכירת הדירה, החליטו החייב ואשתו לבצע מכירה משותפת של הדירה בכוחות עצמם כדי למקסם את התמורה. לפיכך, החייב ואשתו פעלו במישור זה וביום 3.4.12 חתמו על הסכם מותנה, לפיו התחייבו למכור את הדירה תמורת 1,385,000 ש"ח. הסכם זה מותנה באישור בית המשפט. מועד מסירת החזקה בהסכם נקבע ליום 1.8.12. העתק ההסכם המותנה צורף לבקשה. בנוסף, אשת החייב חתמה על הסכמה למכירת הדירה, פירעון המשכנתא מהתמורה, פירעון סכום הסדרי החוב כפי שפורט בבקשת המנהל המיוחד. עוד הסכימה אשת החייב, כי מתוך כספי מכירת הדירה לא ישולם לה כל סכום על חשבון המזונות, דהיינו: סכום החוב לא ייכלל במסגרת תביעות החוב. יתרת התמורה המשותפת שתיוותר תופקד בחשבון נאמנות, לשם הבטחת תביעת חוב נוספת, באם תוגש לכנ"ר, ואשר לא כלולה בהסדרי החוב שפורטו בבקשה.

6.הסכמת אשת החייב צורפה לבקשה וכן צורפו מסמכים שונים, שתמכו בהודעת המנהל המיוחד באשר להסדרים השונים עם הנושים. כמו כן הוגשה בקשה מטעם החייב, על ידי בא כוחו, שפירטה את ההסדרים השונים ותמכה למעשה בעמדת המנהל המיוחד. בבקשתו ביקש החייב כי בית המשפט יאשר את הסכם למכירת הדירה, יאפשר לקונים לקיים את עסקת המכר על פי הוראות ההסכם, לאשר את התשלום לנושים ואת פירעון המשכנתא, העברת מחצית הסכום לידי אשת החייב והשארת יתרת הסכומים בנאמנות עד לסיום הגשת תביעות החוב, 17.7.12, וכי אם לאחר מכן לא יוגשו תביעות חוב, יאשר בית המשפט את ההסדרים עם הנושים השונים, ובכך יסתיימו הליכי הכינוס ופשיטת הרגל בהם מצוי החייב.

7.יודגש, כי במסגרת המסמכים שהוצגו בבית המשפט עולה כי הושגה הסכמה עם הנושה יעקב כהן באשר לסכום שישולם לו, הושגה הסכמה עם בנק דיסקונט, הסכמה עם בנק ירושלים והסכמה עם חברת לאומי קארד בע"מ. כמו כן הוגשו אישורים כי נעשה הסדר חוב עם עיריית ירושלים. במלים אחרות, הושגה הסכמה עם כלל הנושים שהגישו תביעות חוב עד לאותו מועד.

8.בדיון שהתקיים ביום 11.6.11, הודיע בא כוח הכנ"ר כי הכנ"ר מתנגד לבקשת החייב, כפי שהובאה לעיל. הכנ"ר הודיע כי אין לו התנגדות למכירת הדירה על ידי החייב ובת זוגו, בכפוף לבחינת כל העיקולים הרובצים על הדירה וקבלת עמדת המעקלים. הכנ"ר הצביע על כך כי יש לא מעט עיקולים על הדירה. יחד עם זאת הדגיש, כי כל העיקולים החלים על החייב אינם חלים כאשר הוא נמצא בהליך פש"ר, אולם הכוונה היא לעיקולים החלים על אשת החייב. כמו כן טענה ב"כ הכנ"ר כי יש לקבל חוות דעת שמאית באשר לשווי הדירה, וכי למעשה עד היום אין מצבת חובות סופית לגבי החייב. ב"כ הכנ"ר הדגישה, כי הפרסום ברשומות נעשה ביום 23.1.12, ולכן עומד לנושים פרק זמן של 6 חודשים מאז להגיש תביעות חוב. גם לאחר מכן יש לבדוק את תביעות החוב.

9.המנהל המיוחד טען, כי ראוי לבחון את ההצעה בחיוב, לאור עמדת אשת החייב והעובדה כי הדירה נמכרת לקונה מרצון ובכך התקבל מחיר סביר עבור הדירה. לדעת המנהל המיוחד, אם הדירה תימכר במימוש מהיר באמצעות כונס נכסים, יפחת שוויה בכ-20%, דבר שידוע לכל. המנהל המיוחד הדגיש, כי אשת החייב חבה עם החייב בשני חובות כלפי בנק ירושלים ובנק דיסקונט, והיא למעשה יכולה לפרוע חובות אלה מבלי לשאול נושים אחרים של החייב, וכך גם לגבי החוב לעיריית ירושלים. המנהל המיוחד הדגיש עוד, כי החייב ואשתו מוכנים להפקיד את יתרת הסכומים ממכירת הדירה בסכום של כ-400,000 ש"ח כדי להבטיח תביעות חוב נוספות, שלא הוגשו עד לאותו מועד. בא כוח החייב טען, כי למעשה החייב הגיע להסדר עם כל הנושים, לרבות נושי אשתו. לטענתו, ההצעה שהגיש החייב פועלת לטובת הנושים. לדבריו, בנק טפחות, שהדירה ממושכנת לטובתו, הסכים להסדר וכן למכירת הדירה, אולם התנה זאת כי יהיה ראשון לקבלת כספים מכספי התמורה עבור מכירת הדירה. לדבריו, במידה ובית המשפט לא יאשר את המכר, יגרום הדבר לנזק כספי שיפגע בנושים. בא כוח הכנ"ר הדגישה, כי גם לאשת החייב תיקי הוצאה לפועל פתוחים ולטענתה, אין זה השלב המתאים להורות על חלוקת דיבידנדים.

10.בסופו של הדיון ניתנה החלטה, לפיה אישר בית המשפט את מכר הדירה וכמו כן הורה בית המשפט לפרוע את חוב המשכנתא מכספי התמורה, לרבות חוב הפיגורים, כפי שהוסכם עם בנק טפחות במכתב מיום 7.6.12. כמו כן הורה בית המשפט, כי חלקו של החייב שייוותר לאחר התשלום האמור יופקד בקופת הכנ"ר, זאת עד לבירור השאלה האם קיימות תביעות חוב נוספות. בית המשפט הורה לזמן לדיון את כל בעלי תביעות החוב.

11.בדיון שנקבע ליום 11.7.12 הוצגו מסמכים נוספים, מהם עלה באופן ברור כי החייב הגיע להסדרים בנוגע לתביעות החוב שפורטו לעיל, וחלק מבעלי החוב הודיעו כי הכספים שולמו ואין להם יותר עניין בהליך פשיטת הרגל. כמו כן, עד לאותו מועד לא הוגשו תביעות חוב נוספות.

12.הואיל וצו הכינוס ניתן ביום 8.1.12, הרי שביום 8.7.12 חלפו 6 חודשים מיום מתן הצו. בסעיף 18א לפקודת פשיטת הרגל נאמר, כי כאשר בית המשפט מוציא צו כינוס נכסים, עליו לקבוע בהחלטתו מועד לדיון בפשיטת הרגל, שיתקיים לאחר תום 6 חודשים לפחות מיום מתן צו הכינוס. החייב ונושיו וכן הכונס הרשמי יוזמנו לדיון בבקשה למתן פשיטת רגל. סעיף 71(ב) לפקודה קובע כי נושה יכול להגיש תביעת חוב תוך 6 חודשים מיום מתן צו הכינוס. יחד עם זאת, הכנ"ר או הנאמן רשאים, מטעמים מיוחדים שיירשמו, להאריך את הזמן להגשת תביעת חוב של נושה לפרק זמן שייקבע בהחלטתם אם שוכנעו שהנושה לא יכול היה להגישה במועד שנקבע. מכאן עולה, כי המועד להגשת תביעות חוב הסתיים בעניינו ביום 8.7.12. בדיון שהתקיים כאמור ביום 11.7.12 לא התייצבו נושים נוספים ולא הוגשו תביעות חוב נוספות.

13.יחד עם זאת, עמדת הכנ"ר הייתה כי מדובר בהסדר שהוצע לאחר שניתן צו כינוס כנגד החייב, ועל כן אין דרך אחרת אלא לקיים אסיפת נושים כדי לדון בהצעת החייב, ואין מקום לחלק דיבידנדים בשלב זה. לעניין זה חלות הוראות סעיף 33 ו-34 לפקודת הפש"ר, מהן עולה כי שעה שחייב מציע הצעת פשרה לפירעון חובותיו או הסדר, עליו להגישה לכנ"ר ולאחר מכן הכנ"ר ישלח לכל נושה העתק של הצעת החייב וכן תסקיר הכנ"ר לגבי ההצעה. לאחר מכן יש לקיים אסיפת נושים.

14.בית המשפט ער לעובדה, כי למעשה כלל הנושים הידועים היום הסכימו להצעת החייב, והחייב הגיע עמם להסדרים, אולם על פי הוראות הפקודה, לא ניתן "לקצר" את התהליך שנקבע בפקודה וחובה בעניין זה לקיים אסיפת נושים ורק לאחריה יוכל בית המשפט לאשר את ההסדר ולהורות כי יחולקו דיבידנדים בהתאם להסדר.

15.זאת ועוד, עיון בהסכם מכר הדירה מעלה כי הצדדים הביאו בחשבון אפשרות שכזו וקיימות הוראות מפורטות בהסכם באשר לתשלומים והפקדת הכספים, כך שחובות הנושים יובטחו מחד, וזכויות הקונים לא תיפגענה מנגד. יתר על כן, בהחלטה שניתנה על ידי בית המשפט נקבע, כי יש לסלק מכספי התמורה את חוב המשכנתא, כך גם נמחקו העיקולים הרובצים על הדירה, ומשמעות הדברים היא כי אין כל סכנה שתהיה טענה כלשהי לקונים בדבר הפרת ההסכם.

16.לאור האמור, אין לי אלא לחזור על החלטתי שניתנה ביום 11.6.12. אני מורה לכנ"ר לקיים אסיפת נושים במהירות האפשרית, אליה יוזמנו הנושים שהגישו תביעות חוב עד היום. במאמר מוסגר אני כבר עתה קובע, כי במידה ולא יתייצבו נושים יש לראות בכך הסכמה מצידם להסדר אליו הגיעו עם החייב. לאחר מכן יגיש הכנ"ר דו"ח בדבר אסיפת הנושים וייקבע מועד לדיון בהסדר ובחלוקת דיבידנדים בהתאם.

המזכירות תמציא העתק ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, כ"ז תמוז תשע"ב, 17 יולי 2012, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ