אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כהן משה נ' אי.אר.אן ישראל בע"מ

כהן משה נ' אי.אר.אן ישראל בע"מ

תאריך פרסום : 06/11/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
12274-06
30/10/2013
בפני השופט:
רחמים כהן

- נגד -
התובע:
כהן משה ()
הנתבע:
אי.אר.אן ישראל בע"מ (ח.פ. 513063180)
פסק-דין

פסק דין

התובע הגיש תובענה למתן חשבונות ולתשלום סך של 500,000 ₪ אותם לטענתו חייבת לו הנתבעת בגין עמלות מכירה.

התובע הוא סוכן ביטוח, אשר עסק במועדים הרלוונטיים בשיווק שירותים פיננסים לעסקים. הנתבעת היא חברה פרטית העוסקת, בין היתר, במתן שירותי התחייבות לפירעון המחאות.

ביום 14.11.2003 נחתם בין התובע לבין הנתבעת הסכם על פיו ישמש התובע כסוכן המשווק את שרותי הנתבעת בתמורה ל- 10% מ"עמלת התחייבות לפירעון" אשר נגבית בפועל על ידי הנתבעת מבית העסק אשר התובע מכר לו את שירותי הנתבעת.

במכתב מיום 19.8.2004 הודיעה הנתבעת לתובע על סיום ההסכם בין הצדדים החל מיום 19.9.2004.

על פי טענות התובע, נותרה הנתבעת חייבת עמלות בגין עסקאות בהן היה התובע הגורם היעיל ל"סגירתן".

על פי הסכמה דיונית בין הצדדים הוחלט, כי בשלב ראשון תידון הבקשה למתן חשבונות. ביום 05.08.2010 ניתנה החלטה בבקשה למתן חשבונות (להלן – ההחלטה). בהחלטה נקבע, שהתובע היה הגורם היעיל בקשירת העסקה עם חב' "עמינח". העובדה, שהטפסים בסופו של יום הוגשו על שמו של סוכן אחר, היא, כטענת התובע, עניין טכני בלבד ומי ש"הביא" את העסקה, היה התובע. כמו כן נקבע, כי התובע היה הגורם היעיל בקשירת העסקה בין הנתבעת לבין "טרקלין חשמל". נקבע, כי התובע הצליח לשכנע בבירור, כי הוא היה הגורם היעיל בשתי העסקאות, "עסקת טרקלין" ו-"עסקת עמינח" וכי הוא הסוכן אשר מכר את שירותי הנתבעת בשני המקרים וגרם בסופו של יום לקשירת העסקה ולמכירת שירותי הנתבעת לטרקלין ולעמינח. בנוסף נקבע, כי העובדה שחתימתו של התובע לא מופיעה על טפסי ההצטרפות של עמינח או של טרקלין אין בה כדי לפגוע בזכות התובע לקבלת עמלה.

עוד נקבע, שניסיון לשלול מהתובע את המגיע לו, הוא הפרה של ההסכם בין הצדדים והתנהלות הנגועה בחוסר תום לב. עוד צוין, כי הדעת אינה נוחה מהתנהלות הנתבעת בעניין זה והעדויות שנשמעו בפני מעוררות תהיות רבות ביחס לתום ליבה ולמניעים אשר עמדו מאחורי התנהלותה.

בסופו של דבר נקבע, כי התובע עמד ברף הדרוש על מנת להצדיק מתן חשבונות ביחס לעסקת עמינח וביחס לעסקת טרקלין וכי קמה לו זכות תביעה לגבי הכספים אודותיהם הוא מבקש לקבל חשבונות. כמו כן נקבע, כדלהלן:

"התובע זכאי לפיצויים בגין הפרת ההסכם. בקביעת זכותו לפיצויים יש להביא בחשבון, בין היתר, כי המקרה הנדון אינו נופל ישירות ללשון החוזה. כמו כן, תילקח בחשבון ההנחה, לכאורה, שהנתבעת שילמה את העמלות בגין עסקאות אלו לסוכנים אחרים, כי סוכנים אלו, ככל הנראה, המשיכו לעמוד בקשר עם "עמינח" ועם "טרקלין" ועל כך, לכאורה, הם זכאים לתשלום אף הם. משכך ייקבע הפיצוי לאחר סיום שלב מתן החשבונות... ".

ביחס לשתי עסקאות אחרות, "עסקת סקאל" ו"עסקת גולף", נקבע, שהתובע אינו זכאי לקבלת חשבונות ודין תביעתו בעניין זה להידחות.

לאחר סיומו של השלב הראשון בו נבחנה השאלה, האם התובע זכאי לקבל חשבונות מהנתבעת ונקבע, כי המענה על שאלה זו הוא בחיוב ונמצא, שהתובע זכאי לפיצויים מהנתבעת, מגיע השלב השני, בו אנו נמצאים כעת, לאחר הצגת החשבונות על ידי הנתבעת, בו נדרשת הנתבעת לשכנע, שהחשבונות שנמסרו על ידה הם חשבונות נאותים. בעניינינו, התובע אינו חולק על נכונותם של החשבונות אשר הוגשו על ידי הנתבעת.

להוכחת טענתיו הגיש התובע 3 תצהירים. תצהיר אחד מטעמו, תצהיר אחד מטעם רו"ח (להלן – רוה"ח) ותצהיר עו"ד דרור כהן. ביום 29.01.2013 התקיים דיון הוכחות. רוה"ח מטעם התובע לא התייצב לדיון ועל כן הוצא תצהירו מתיק בית המשפט.

על פי טענת הנתבעת: "...בשום מקום בסיכומי התובע, לא ניתן למצוא זכר לחישוב ה"קרן", לה טוען התובע, דהיינו: פירוט המחזור של הנתבעת, אשר רלוונטי לשיטת התובע לחישוב העמלות המגיעות לו. בשום מקום גם לא ניתן למצוא הפניה לראיה כלשהי שהגיש התובע, על מנת להוכיח את המחזור של הנתבעת, אשר רלוונטי, לשיטתו, לחישוב העמלות המגיעות לו" (סעיף 16 לסיכומיה).

לטענת הנתבעת, הסיבה לכך היא, שהראיה הרלוונטית היחידה בעניין זה הייתה תצהירו של רוה"ח אליו צורפה רשימה שערך ובה פירט את החשבוניות שהוציאה הנתבעת ואשר על בסיסן מבקש התובע לגזור את עמלתו. כזכור, תצהיר זה הוצא מתיק בית המשפט.

על פי טענת הנתבעת, לאחר שהתובע קיבל לידיו חשבונות מלאים, היה עליו לקצוב את הסכום שהוא תובע כתוצאה מעיון בחשבונות ולהוכיח סכום זה. על התובע היה להגיש ריכוז של הנתונים המובאים בחשבוניות הרלוונטיות, באמצעות רוה"ח שבדק את החשבוניות.

לטענת הנתבעת, אין די בקבלת אסופת החשבוניות אשר אין בקבלתה בידי התובע כדי להופכה לראיה בתיק והיא אינה הופכת את מחזור ההכנסות הרלוונטי לעמלות התובע לדבר מוכח. כפועל יוצא מהוצאת התצהיר מהתיק, אין בתיק ראיה כלשהי להוכחת מחזור ההכנסות, אשר נטען על ידי התובע לצורך חישוב העמלות המגיעות לו לשיטתו.

דין הטענה להידחות. כאמור, התובע הגיש את תצהירו של עו"ד דרור כהן אשר התייצב לעדות ונחקר על תצהירו. לתצהיר צורף נספח אשר מופיעה בו טבלה אשר כותרתה "חישוב לפי חוק פסיקת ריבית והוצל"פ טרקלין". בעמוד האחרון לאותו נספח, בסיכום העמודה אשר כותרתה "קרן" ניתן ללמוד, כי סך כל הקרן ביחס לעסקת טרקלין, וללא ריבית, מסתכם בסכום של 2,274,272.16 ₪ ובעמודה נוספת - בתוספת ריבית 3,067,821.23 ₪.

טבלה נוספת הוגשה ביחס לעסקת עמינח אשר כותרתה "חישוב לפי חוק פסיקת ריבית והוצל"פ עמינח". בסיכום העמודה אשר כותרתה "קרן" ניתן לראות, כי סך כל הקרן ביחס לעסקת עמינח וללא ריבית 430,827.54 ₪ ובעמודה נוספת – בתוספת ריבית 592,915.62 ₪.

עו"ד כהן נחקר בחקירה נגדית על ידי ב"כ הנתבעת. עו"ד כהן העיד, כי לצורך הכנת הטבלה עבר חשבונית חשבונית והקליד את נתוניה לתוכנת "לואו דטה". אמנם, עו"ד כהן ביקש לגזור מהתוכנה גם נתונים ביחס לריבית והצמדה, אך סכום הקרן נמצא אמין ומהימן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ