אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> כהן יצחקי נ' סלאח דהוד ואח'

כהן יצחקי נ' סלאח דהוד ואח'

תאריך פרסום : 07/10/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום עפולה
1179-07
02/10/2011
בפני השופט:
שאדן נאשף-אבו אחמד

- נגד -
התובע:
כהן יצחקי
הנתבע:
1. סלאח דהוד
2. רונן בהרב

החלטה

כללי

1.לפניי בקשת הנתבע 1 (להלן: "המבקש") להורות לתובע (להלן: "המשיב" או "המוכר" או "התובע") להפקיד ערובה בסך 10,000 ₪ להבטחת הוצאות המבקש, בהתאם להוראת תקנה 519 (א) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד- 1984 (להלן: "התקנות").

2.ברקע לבקשה זו, תביעה כספית שהגיש המשיב על סך 400,000 ₪ שעילותיה, בין היתר, הפרת חובת תום הלב והנאמנות, רשלנות ורמייה.

3.בכתב התביעה נטען, כי ביום 03.10.02 ערך המבקש, עו"ד במקצועו, הסכם מכר בין המשיב לבין הנתבע 2, לפיו מכר המשיב זכויותיו בחלקה 60 (38) בגוש 17036 הידועה כמגרש 12 בשטח של 462 מ"ר לנתבע 2 (להלן: "הקונה").

4.עוד טוען התובע, כי לשלם מימון רכישת המגרש קיבל הקונה מבנק דיסקונט למשכנתאות בע"מ הלוואות בסך כולל של 702,000 ₪. חלק מכספי ההלוואה בסך 430,000 ₪ הועבר לחשבונו של התובע והיתרה בסך של 272,000 הועברה לידיו הנאמנות של המבקש.

6.התובע טוען בתביעה דנן, כי המבקש שלח ידיו בכספי הנאמנות והעבירם לקונה ולצדדי ג', ללא ידיעתו של התובע ובלא שניתנה הסכמתו לכך. לטענתו, המבקש רקח קנוניה עם הקונה, אשר מטרתה לשלשל את סכומי ההלוואה בתרמית לכיסו של הקונה. עוד טוען התובע, כי הקונה לא היה זכאי כלל ועיקר לקבל את כספי ההלוואה וכי סכומי ההלוואה שהופקדו בידי המבקש הינם כספי נאמנות שהיו מיועדים לידיו של המוכר בלבד.

7.בכתב ההגנה מכחיש המבקש, מכל וכל, את טענות המשיב שבכתב התביעה ומבהיר, כי העסקה נשא התובענה מעולם לא יצאה אל הפועל, באשר שני הצדדים – התובע והנתבע 2 - ביטלו, בהסכמה, את עסקת המכר עוד ביום 30.09.2002, וכי החזקה בחלקה מעולם לא הועברה לקונה. המבקש אף מציין, כי מעולם לא קיבל לידיו הנאמנות סכום כספי כשלהו בקשר לעסקה הנ"ל וכי הכסף שכן נתקבל לידיו, הועבר בהסכמת התובע אל הנתבע 2 עוד לפני שחוזה ההתקשרות שביניהם בא לעולם. עוד טוען המבקש בכתב הגנתו, כי טענתו של התובע, כי גזל את כספו, הינה חסרת כל שחר והא ראיה - התלונות שהגיש המשיב כנגד המבקש, הן במשטרה והן בלשכת עו"ד, נדחו כליל. המבקש אף מבהיר, כי מעולם לא התרשל בתפקידו כעו"ד וכי מעולם לא מעל באימונו של המשיב.

תמצית טענות המבקש

8.לטענת המבקש, סיכויי התביעה נמוכים ביותר ובמידה ויושתו הוצאות על המשיב לא יוכל המבקש להיפרע ממנו. נטען כי מצבו הכלכלי של המשיב הינו בכי רע; למשיב חובות כספיים הן בתיקי הוצל"פ והן לרשויות המדינה בגין היטל השבחה בסך של 5,500,000 ₪, מכאן הצורך לשיטת המבקש, להבטיח את הוצאות נהיול התביעה, אם זו תידחה.

9.עוד טוען המבקש, כי המדובר בתובע "סדרתי" אשר מגיש תביעות חדשות לבקרים, וחדל מלשלם הוצאות שהושתו עליו במסגרת ההליכים המשפטיים שננקטו על ידו וכנגדו.

10.המבקש מוסיף וטוען, כי כלל נכסי המשיב רשומים כיום על שם ילדיו וזאת בניסיון פסול להתחמק מתשלום חובותיו.

11.בתמיכה לעמדתו, צירף המבקש פרטי תיק כלליים שהופק מלשכת ההוצל"פ אשר מפרט, בין היתר, את זהות הנושים וגובה יתרות החוב שחב המשיב בכלל תיקי ההוצל"פ הפתוחים נגדו.

12.המשיב הגיש תגובה במענה לבקשה ובה ביקש לדחות את הבקשה תוך חיוב המבקש בהוצאות. לטענתו, הבקשה הוגשה בשיהוי ניכר, למעלה מ- 4 שנים ממועד הגשת התביעה, ללא שנתן המבקש נימוק, לא כל שכן נימוק המניח את הדעת, לפשר העיכוב, ורק מטעם זה יש לדחותה.

13.עוד נטען, כי סיכויי התביעה דנן גבוהים הם וכי למבקש אין כל הגנה כנגד התובענה. בתגובתו, חזר המשיב על עיקר טענותיו שבכתב התביעה והדגיש, כי המבקש בעצמו רשם הערת אזהרה לטובת הקונה אצל רשם המקרקעין בהסתמכו על חוזה המכר שנערך בין המשיב לבין הקונה.

14.באשר למצבו הכלכלי, מפנה המשיב להלכה הפסוקה לפיה עוניו וחדלות פירעונו של תובע אינם מהווים כשלעצמם טעם לחיובו בהפקדת ערובה. עוד מדגיש המשיב את חשיבות זכות הגישה אל הערכאות המשפטיות כזכות בעלת מעמד חוקתי ומבהיר, כי היענות לבקשה משמעה נעילת שערי בית המשפט בפני התובע וחסימת הדרך בפניו להוכחת טענותיו. עוד מוסיף המשיב וטוען, כי הדיון בהליך דנן מצוי עדיין בחיתוליו, וככזה מוקדם מדי להעריך את סיכוייו.

15.המשיב הודה בתגובתו, כי נפתחו כנגדו תיקי הוצל"פ ולא חלק על היקף חובותיו, אך טען כי הוא מצוי כעת בעיצומו של מו"מ למכירת מגרש שבבעלותו לצורך כיסוי חלק נכבד מחובותיו, באופן שיביא לסגירת מרבית תיקי ההוצל"פ המתנהלים נגדו. המשיב צירף לתגובה חוות דעת של שמאי בקשר להערכת שוויים של שני מגרשים שבבעלותו ואשר מצויים בכפר תבור.

11.המבקש בתשובתו חוזר על עיקר טענותיו כפי שצויינו בבקשה ומציין, כי בעל דין רשאי להגיש בקשה להפקדת ערובה להבטחת הוצאותיו בכל עת, כל עוד לא הסתיים שלב הקדם ובטרם החלה שמיעת ההוכחות. עוד נטען, כי אין כל אמת בכוונותיו של המשיב לסלק את חובותיו ע"י מכירת מגרשים שבבעלותו, באשר אין כל ראיה לכך שהמגרשים נשוא חוות הדעת השמאית הינם שלו, כטענתו. מכל מקום, אין במכירת המגרשים כדי לכסות את חובותיו לנושיו, באשר שווי המגרשים הינו פחות מכלל חובותיו. לתשובתו, צירף המבקש נסח טאבו המלמד, לטענתו, כי רוב המגרשים נמכרו וכי אין למשיב זכויות נקיות מעיקולים ושעבודים.

12.בהמשך לכך, הגיש המשיב השלמה לתגובה מטעמו ובמסגרתה טען, כי מרבית תיקי ההוצל"פ כנגדו נסגרו וכי חובותיו הצטמצמו לסך של 2,213,173, באופן המשמיט את הבסיס מתחת לטענותיו של המבקש בדבר חוסר יכולתו הכלכלית של המשיב.

13.המבקש התנגד להגשת התגובה המשלימה ולצירוף רשימה עדכנית של תיקי ההוצל"פ הפתוחים כנגד המשיב בטענה, כי הודעה משלימה זו הוגשה ללא נטילת רשות מבית המשפט. מנגד, טען המשיב כי יש להתיר הגשת ההודעה המשלימה שמטרתה להביא בפני ביהמ"ש את התמונה המלאה אודות מצבו הכלכלי האמיתי של המשיב. המשיב הוסיף וציין, כי מאז מועד הגשת התגובה המשלימה הצליח המשיב לסגור 2 תיקי הוצל"פ נוספים בסך כולל של 150,000 ש"ח וימשיך במאמציו לסילוק מלוא חובותיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ