אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> י.פ. פנורמה פרוייקטים (1987) בע"מ ואח' נ' מצרי

י.פ. פנורמה פרוייקטים (1987) בע"מ ואח' נ' מצרי

תאריך פרסום : 03/11/2013 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד
23464-02-11
24/10/2013
בפני השופט:
הדס עובדיה

- נגד -
התובע:
1. י.פ. פנורמה פרוייקטים (1987) בע"מ
2. חיים מסורי

הנתבע:
דליה מצרי בעצמה
פסק-דין

פסק דין

1.המבקשת 1 (להלן: "המבקשת") עתרה בתובענה שהוגשה בהמרצת פתיחה ביחד עם המבקש 2 (להלן: "המבקש") להצהיר שהמשיבה הפרה את ההסכם שנכרת בין המבקשת ובין המשיבה ביום 23.6.2005 בנוגע למקרקעין הידועים כחלק מחלקה 569 בגוש 4040 בבאר יעקב (להלן: "הסכם המכר" או "ההסכם" ו"המקרקעין"). בנוסף ביקשה התובעת להצהיר שהסכם המכר בטל ומבוטל וחסר תוקף וכן להורות למשיבה לסגור את תיק ההוצאה לפועל שמספרו 01-53986-04-8 (להלן: "תיק ההוצל"פ"). המבקשת עתרה גם להורות כי הערת האזהרה הרשומה בפנקסי המקרקעין לטובת המשיבה על זכויותיה במקרקעין של המבקשת במסגרת שטר 030935/1003 מיום 28 ביולי 2008 בטלה (להלן: "הערת האזהרה"), ולהורות למשיבה לאפשר להעביר את רישום זכויות המבקשת במקרקעין למבקש, וכן להתיר למבקשים לפצל סעדים.

לחלופין ובאם יוחלט בניגוד לעמדת המבקשים לאכוף את הסכם המכר, מבוקש להורות כתנאי לכך על שערוך התמורה לפי השווי הריאלי של המקרקעין ביום מתן פסק הדין.

העובדות הצריכות לעניין והמסקנות העולות מהן ביחס לתוקפו של הסכם המכר

המבקשת היא הבעלים הרשום של 2/8 מזכויות הבעלות במקרקעין. המשיבה היא הבעלים הרשום של 1/8 מהזכויות במקרקעין ובנה, מר יואב מצרי, הוא הבעלים הרשום של 1/8 נוספת מהזכויות במקרקעין. על פי תוכנית ממ/מק/1535 התקפה ניתן לבנות במקרקעין בניין מגורים ובו 12 יחידות דיור (להלן: "התוכנית"). על זכויות המבקשת במקרקעין רשומה הערת אזהרה לטובת המשיבה על יסוד הסכם שנכרת בין המבקשת ובין המשיבה ביום 23.6.2005 כתוצאה מהסכם גישור שנכרת בין המבקשת ועו"ד פאר, מנהל ובעלי המבקשת, לבין המשיבה ביום 30.6.2005 (להלן: "הסכם המכר" ו"הסכם הגישור" בהתאמה; הסכם המכר צורף כנספח 5 לתצהיר עו"ד פאר בהמרצת הפתיחה והסכם הגישור צורף כנספח 4 לתצהיר עו"ד פאר). הרקע לכריתת ההסכמים, עיקר תוכנם ונסיבות ביטול הסכם המכר יפורטו בהמשך הדברים. הערת אזהרה זו היא הערת האזהרה אשר מבוקש להצהיר על בטלותה.

לאחר ביטול הסכם המכר על ידי המבקשת בהודעת ביטול מיום 21.8.2006 שנשלחה על ידי עו"ד פאר לב"כ המשיבה עו"ד מנדלמן (להלן: "הודעת הביטול", צורפה כנספח 16 לתצהיר עו"ד פאר), רכש המבקש את זכויות המבקשת במקרקעין על פי הסכם מיום 15.12.2009. עיקר המחלוקת בין הצדדים נוגעת להסכם המכר: תוקפו, האם ביטולו על ידי המבקשת אם נעשה כדין, ומעמד הערת האזהרה הרשומה לטובת המשיבה על זכויות המבקשת במקרקעין שנועדה להבטיח את זכויות המשיבה על פי הסכם המכר.

הרקע לכריתת הסכם הגישור והסכם המכר

דברי הרקע לכריתת הסכם הגישור והסכם המכר יובאו אך בקצרה וההתייחסות אליהם היא לשלמות התמונה בלבד, ומבלי להוות הכרעה במחלוקות הכספיות בין הצדדים שאינה נדרשת לבירור המחלוקת שלפני.

בין המבקשת ועו"ד פאר (שטרם הוסמך אז לעיסוקו כעורך דין) לבין המשיבה התגלעה מחלוקת כספית בנוגע לגובה התמורה לה זכאית המשיבה בגין תיווכה במסגרת עסקת רכישת זכויות המבקשת במקרקעין מבעליהם הקודמים, חברת יצחקי – יעקב נכסים בע"מ. תשלום התמורה, ובהתאם לטענת המשיבה רק חלק התמורה, הובטח בהמחאה אישית שנמסרה למשיבה על ידי עו"ד פאר ביום 8.6.1997 (להלן: "ההמחאה"; עותק ההמחאה צורף כנספח ג' לתצהיר המשיבה). ההמחאה בוטלה על ידי עו"ד פאר, לטענתו עקב סירוב המשיבה לספק לו חשבונית מס כדין, ולטענת המשיבה בהיעדר כיסוי מספיק ועקב כוונתו העקבית של עו"ד פאר לנשלה מזכויותיה.

בשנים 1997-2004 התנהלו בין עו"ד פאר למשיבה שיחות ומגעים מרובים לסיום המחלוקת הכספית בדרך מוסכמת. משלא הגיעו להסכמה, הגישה המשיבה בסמוך לחלוף תקופת ההתיישנות בקשה לביצוע ההמחאה בסך 112,695 ₪ בתיק ההוצל"פ. בנוסף הוגשה תביעה כספית לתשלום יתרת התמורה בסך 238,803 ₪, בגין אי גילום המסים בסכום ההמחאה בניגוד למוסכם, זאת בת.א 42002/04 בבית משפט השלום בתל-אביב- יפו (להלן: "הבקשה לביצוע שטר" ו"התביעה הכספית" בהתאמה או "ההליכים"; הבקשה לביצוע שטר וכתב התביעה בתביעה הכספית צורפו כנספחים ז' ו-ח' לתצהיר המשיבה). עו"ד פאר הגיש התנגדות לביצוע שטר והתגונן מפני התביעה הכספית. בהחלטת כב' השופטת ברקוביץ בבש"א 172652/04 שדנה בהתנגדות נקבע כי ההתנגדות מתקבלת בכפוף להפקדת 100,000 ₪ על ידי עו"ד פאר (ההחלטה צורפה כנספח יא' לתצהיר המשיבה). עו"ד פאר הפקיד ערבות בנקאית בסכום זה. במסגרת ההליכים התנהל הליך גישור בין הצדדים אשר בסיומו נכרת ביום 30.6.2005 הסכם גישור בין עו"ד פאר והמבקשת לבין המשיבה. להסכם הגישור ניתן תוקף של פסק דין על ידי כב' השופטת ריבה ניב (החלטת כב' השופטת ריבה ניב צורפה כנספח 4 לתצהיר עו"ד פאר).

הסכם הגישור

בהסכם הגישור הצהירו הצדדים שההסכם מתייחס הן לבקשה לביצוע שטר והן לתביעה הכספית. בנוסף הוצהר שהצדדים הסכימו שעו"ד מנדלמן ישמש כמגשר, הגם שהוא ייצג את המשיבה בהליכים. עוד הצהירו הצדדים שהם בעלים של חלק מהזכויות במקרקעין במשותף, מכוחן ניתן לבנות במקרקעין 6 יחידות דיור ולייחדן על פי הסכם שיתוף בין הצדדים למי מהצדדים. הצדדים הסכימו להסמיך את המשיבה, לפי שיקול דעתה המוחלט, לקדם את האינטרסים של שני הצדדים לגבי הבנייה במקרקעין לפי הסכם שיתוף שנכרת ביום 10.1.2002 עם החברה הקבלנית בנייני אריה פרשקובסקי בע"מ – הבעלים הרשום של חלקות נוספות במקרקעין.

בנוסף נקבע בהסכם הגישור האמור להלן השופך אור על המחלוקת שלפני:

"7. פאר ימכור למצרי ו/או למי מטעמה את בעלותו בשישית מהמגרש, המתייחס ליחידה האמצעית שתבנה בעתיד, כך שפאר ישאר הבעלים של שתי היחידות הדרומיות בכניסה הדרומית לאחר ביצוע הבניה, ומצרי תהיה הבעלים של ארבע יחידות בכניסה הצפונית הנפרדת לאחר הבניה.

8. המגרש נמכר בסכום של 42,500 (ארבעים ושניים אלף וחמש מאות) $ על פי השער היציג, כאשר מתוך סכום זה הסך של 29,000 (עשרים ותשעה אלף) $ ישולם במעמד רישום הזכויות בלשכת רישום המקרקעין על שם הרוכש. מס שבח מקרקעין (טופס 50 באשר המגרש מהווה מלאי עסקי), מס מכירה והיטל השבחה לפי התב"ע הקודמת (הפיכה לקוטג'ים) ישולמו ע"י פאר ומס רכישה ישולם ע"י הרוכש. הערבות הבנקאית שהפקיד פאר בבית המשפט תוחזר לאחר הצגת מלוא האישורים והמסמכים הנחוצים להעברת הממכר על שם הקונה, לפי אישור עו"ד אפרים מנדלמן.

...

11. מודגש כי מצרי פועלת גם עבור בנה יואב מצרי ת.ז... שהוא הבעלים של מחצית הזכויות של מצרי.

...

13. מוסכם כי הפרה יסודית של הסכם ע"י פאר תזכה את מצרי בקבלת פיצוי מוסכם ומערך מראש בסך של 100,000 ₪, אשר יגבו ישירות מהערבות הבנקאית שהופקדה ע"י פאר בבית המשפט במסגרת בקשת הרשות בת.א 42202/04, והחתימה על הסכם זה מהווה הוראה לבית המשפט להעביר את הערבות הבנקאית למצרי לצורך מימושה. הערבות תוכל להיות ממומשת לצורך תשלומי מס שבח מקרקעין, מס מכירה ו/או היטל השבחה שיחולו על פאר ולא ישולמו על ידו. לאחר קבלת מלא האישורים והמסמכים המאפשרים רישום הזכויות על שם הקונה, תשוחרר הערבות לפאר. ככל שהערבות שימשה לתשלום חלק מהמסים החלים על פאר כאמור, היתרה תשולם לפאר. הערבות תשוחרר לפאר ע"י בית המשפט כנגד אישור בכתב של עו"ד אפרים מנדלמן.

14. תיק ההוצל"פ 01-53986-04-8 יסגר וכל ההליכים בו יבוטלו לאחר רישום הערת אזהרה לטובת רוכש המגרש וחתימת כל המסמכים הנחוצים לביצוע העסקה, לרבות חוזה המכר, יפוי כח בלתי חוזר, שטר מכר. אישור עו"ד אפרים מנדלמן, המגשר, על כי כל האמור מולא יהווה אישור לסגירת התיק."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ