אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> י.ח. מוניטין בע"מ ואח' נ' הפניקס חברה לניהול ואח'

י.ח. מוניטין בע"מ ואח' נ' הפניקס חברה לניהול ואח'

תאריך פרסום : 04/12/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום אשקלון
5971-08
28/11/2011
בפני השופט:
רון סולקין

- נגד -
התובע:
1. י.ח. מוניטין בע"מ
2. יוסף צמח

הנתבע:
1. הפניקס חברה לניהול
2. מיכאל רבין
3. טטיאנה פיקינה

פסק-דין

פסק דין

זוהי תובענה כספית שהוגשה על ידי התובעים, שהם חברה העוסקת ביצור תכשירי נקוי (התובעת 1), ובעליה (התובע 2) כנגד הנתבעים, כאשר הנתבעת 1 הינה עסק מורשה פרטי (לא תאגיד) הרשום ע"ש הנתבעת 3 ומנוהל על ידיה ביחד עם הנתבע 2.

לטענת התובעים, חתמו, ביום 29.10.2006 על הסכם עם הנתבעים להשכרת ארבע מכונות: מכונה לגילול ניר טואלט; מכונה לגילול מגבות; משור סרט ומכונה ליצור טבורי קרטון, תמורת דמי שכירות בסך 4,000 ₪ לחודש וכן אספקת חמרי גלם בתשלום נפרד.

לטענת התובעים, שיקים ע"ח דמי השכירות לא נמסרו, בנגוד להסכם; בחלוף מס' חדשים חדלו הנתבעים לשלם דמי השכירות; גם על הסחורה שסופקה לא שולמה התמורה, אם כי בנדון זה מתנהלים הליכים אחרים בהוצל"פ; סכומו של דבר – הנתבעים מחזיקים במכונות בלא תשלום דמי שכירות ואף מסרבים להחזירם.

התובענה הוגשה בסדר דין מקוצר, ואולם לבקשת הנתבעים נמחקה הכותרת והתביעה הועברה לסדר דין רגיל.

הנתבעים הגישו בקשת רשות להתגונן, שהפכה אח"כ לכתב הגנה. בבקשה נטען, כי הסכם שכירות המכונות שצורף לכתב התביעה מזויף, כי נכרת הסכם אחר לפיו אמנם התחיבו הנתבעים לשלם שכירות בסך 4,000 ₪ לחודש בגין המכונות, אך בפועל התנהלו הצדדים אחרת. בהמשך, הועלו טענות שונות על קזוז אל מול חמרי גלם שנמכרו, ועל קזוז דמי השכירות בהתאם לאופציה לרכישת המכונות תוך חשוב דמי השכירות ששולמו כחלק ממחירן. סכומו של דבר, הודיעו הנתבעים, בסעיף 5 לבקשת הרשות להתגונן, כי מוכנים לבצע התחשבנות לצורך רכישת המכונות בהתאם לאופציה הקימת להם בהסכם שנחתם לפי טענתם, וכי מוכנים למנוי שמאי מטעם בית המשפט שיעריך שווי המכונות והערכתו תהיה בסיס להתחשבנות.

במהלך נהול ההליך התברר, כי המכונות האמורות אינן עוד בחזקתם של הנתבעים, ובדיון מיום 07.09.2009 אף טען הנתבע 2, כי שוכר משנה שהשכיר לו את המכונות "העלים" אותן, וכי הוא מבקש עזרת בית המשפט באיתורן (ר' פרו' מיום 07.09.2009, ע' 1 ש' 18 – 19).

ביום 21.11.2011 נשמעו ההוכחות בתיק זה, לאחר שעבר בין מספר מותבים והליכי ביניים ולפני שבועות ספורים הונח על שולחנו של כותב שורות אלה, בפניו נשמעו, ביום 21.11.2011, ההוכחות, שבוע לאחר מכן נשמעו הסכומים, וכעת ניתן פסק הדין.

השאלה הראשונה העומדת לדיון הינה, האם אכן הפרו הנתבעים הסכם השכירות, נטלו המכונות והעבירון לאחר שלא כדין. השאלה השניה – מה הסעד שיש להעניק לתובעים, ככל היתה הפרה של ההסכם.

לענין מהות ההסכם שנכרת בין הצדדים והפרתו, העלו הצדדים בכתבי הטענות, בתצהירים, בדיון ההוכחות וגם בסכומים טענות רבות ושונות. נשמעו עדויות מטעמם של שני הצדדים, אשר בלשון המעטה יאמר, כי איש מהם לא עשה רושם חיובי, וגם בסוף ההדינות נותר בית המשפט עמוס בחמרים ובטענות שרב הנסתר בהן על הנגלה. מכל מקום, על בית המשפט להכריע בסכסוך, ועל כן מתוך מכלול הטענות שנשמעו יש לסנן "רעשי רקע" ולהניח האצבע על הנקודה הנדרשת לשם הכרעה.

לצורך נוחות הדיון, יתיחס בית המשפט לראיות על פי סמונן כנספחים ברשימת הפניות מטעם התובעים שהוגשה לקראת הסכומים שנשמעו בתיק זה על-פה היום.

בעוד שהתובעים טוענים, כי ההסכם שנכרת עם הנתבעים הינו המסמך נספח א', טוענים הנתבעים, כי ההסכם האמיתי הוא נספח ב'. הנתבעים מפנים, לענין זה, לזהות מוחלטת של חתימה מטעמם על שני ההסכמים, להבדיל משוני-מה בחתימות מטעם התובעים. לטענת הנתבעים, ענין זה מצביע על העתקת אחת החתימות שלהם באמצעות צלום או כל אמצעי אחר בין ההסכמים. ההבדל המרכזי בין ההסכמים, הינו סעיף 10 בנספח ב', הקובע אופציה לרכישת המכונות על ידי הנתבעים תוך קזוז דמי השכירות.

לטענת התובעים, המסמך נספח ב' היה טיוטה בלבד, ולבסוף נערך ההסכם נספח א', הכולל גם חותמות עסקיהם של הצדדים, כאשר כבר על נספח ב' מופיעה מחיקה של סעיף האופציה.

כלעומת זאת, טוענים התובעים, כי הקו על סעיף 10 לנספח ב' הינו הדגשה ולא מחיקה.

אודה ואתוודה, כי אכן קימת זהות שנראית, לעין ההדיוט, כבלתי סבירה בין החתימות ומותירה ספק האם לא הועתקה החתימה ממסמך אחד למשנהו; ברם, לענין זה לא הוגשה כל חוות דעת מומחה, אף צד גם לא הציג מקור של הסכם כלשהו, שניתן יהיה לבדקו. שני הצדדים הגישו צלומים. אין בידי בית המשפט לקבוע, מהו ההסכם האותנטי ומהו הטיוטה, אך כפי שניתן יהיה לראות בהמשך, לצורך ההכרעה אין לכך נפקות.

שכן, גם סעיף האופציה שבנספח ב', אין ביכולתו לסייע לנתבעים.

שהרי, לטענת הנתבע 2, אשר העיד מטעם הנתבעים, הסתמך על סעיף אופציה שהיה קים בהסכם לצורך רכישת המכונות, ובשל כך נמנע מלהשיבן לתובעים. יחד עם זאת, הודה, בחקירתו הנגדית, כי בסופו של דבר לא רכש המכונות בהתאם לאופציה, היות שלא הגיע לסכום בנוגע לכך עם התובעים. ר' פרו' מיום 21.11.2011, ע' 12 ש' 14 – 21. מאידך, גם לא החזיר המכונות ולא שלם בעבורם דמי שכירות. עוד הגדיל לעשות והעבירן לאחר.

הלכה למעשה, ה"אופציה" שנרשמה במסמך נספח ב', בין אם המסמך אותנטי ובין אם לאו, בין אם סעיף 10 בו נמחק ובין אם הודגש – היא חסרת משמעות. המדובר בהתוויה כללית של רעיון לעתיד, אך אין בה קביעה של מנגנון כיצד יִקָּבָּע שווי המכונות בעת ממושהּ, וכיצד, ובאיזה יחס, ינוכו דמי השכירות. "אופציה" זו נתנת לממוש רק תוך הגעה להסכם נוסף בין הצדדים, שימלא החסר מבחינת פרטיה. הסכם כזה – אליבא דנתבעים עצמם – לא גובש מעולם.

אשר על כן, הנני לקבוע, כי הנתבעים הפרו הסכם השכירות, החזיקו במכונות שלא כדין ואף העבירון לאחר שלא כדין. אין ספק, איפוא, כי על הנתבעים לפצות התובעים בגין מעשים אלה.

כאן יש להכריע בשאלה השניה, והיא – מהו הסעד שיפסק לטובת התובעים. בנדון זה, התמונה מורכבת ובעיתית יותר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ