אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> י.ב.קורמן מערכות אינסטלציה בע"מ נ' משרד הבריאות

י.ב.קורמן מערכות אינסטלציה בע"מ נ' משרד הבריאות

תאריך פרסום : 05/07/2010 | גרסת הדפסה
ת"מ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
109-09
05/07/2010
בפני השופט:
רות רונן

- נגד -
התובע:
י.ב.קורמן מערכות אינסטלציה בע"מ
הנתבע:
משרד הבריאות
פסק-דין

פסק דין

עניינה של התובענה הוא במכרז (מספר 16/08), שפרסם הנתבע להתקנת מערכות ספרינקלרים במבנים שונים במרכז הרפואי באר יעקב – נס ציונה (להלן: "המכרז").

ס' 4ג' לתנאי המכרז קבע כי על כל מציע:

"להגיש המחאה בנקאית או ערבות (בנקאית/ חב' ביטוח מורשה) אוטונומית/ בלתי מותנית לטובת משרד הבריאות בסכום המהווה לפחות 5% מסכום התמורה, שנקב בה המציע בהצעתו בצירוף מס ערך מוסף בשיעור הקובע בחוק. תוקף ההמחאה/ הערבות יהיה מהמועד האחרון להגשת ההצעות ועד תאריך 25/01/2009. הערבות צריכה להיות של המציע (ולא תתקבל ערבות של צד ג' כלשהו), ובנוסח המצורף בנסח המצורף למסמך א'.

המזמין יהיה רשאי לחלט את הערבות או לפרוע את ההמחאה הבנקאית, אם המציע יחזור בו מהצעתו ו/או לא יקיים אותה ו/או מכול סיבה אחרת לפי שיקול דעתו של המזמין (ההדגשה שלי, ר. ר.)".

בהתאם לאמור בסעיף, צורף למסמכי המכרז נוסח כתב ערבות (להלן: "נוסח הערבות"), שהיה על המציעים לצרף להצעתם.

התובעת ניגשה למכרז, וצירפה להצעתה ערבות בנקאית (להלן: "הערבות הבנקאית"). אולם הצעתה נפסלה משום כך שוועדת המכרזים החליטה כי הערבות הבנקאית שצירפה לא עמדה בתנאי ס' 4ג' לנוסח הערבות לפי תנאי המכרז. במכתב הנתבע שהתקבל במשרדי התובעת ביום 12.11.08, נכתב כי:

"הננו להודיעכם כי ועדת המכרזים המרכזית לעבודות הנדסה בנאיות במשרד הבריאות, החליטה בישיבתה לפסול את הצעתכם בשל אי עמידה בדרישת תנאי ס' 4ג' – אי הגשת המחאה בנקאית או ערבות בנקאית/חב' ביטוח מורשה על פי הנוסח שהתבקש (ההדגשה שלי, ר. ר.)".

מלכתחילה הגישה התובעת עתירה מנהלית כנגד הנתבעת וכנגד הזוכה במכרז – קרן אש ספרינקלרים בע:מ (עת"מ 2949/08), בה היא עתרה כי בית המשפט יבטל את החלטתה של ועדת המכרזים. בקשתה של התובעת לקבלת סעד ביניים – נדחתה על ידי כב' השופט זפט (בהחלטה מיום 16.12.08, בש"א 33118/08). התובעת טענה כי משהתארכו ההליכים, היא חזרה בה מעתירתה, והמירה אותה בתביעה כספית.

הצדדים הסכימו בישיבת יום 4.5.10 על פיצול הדיון באופן ש"בית המשפט יקבע קודם אם פסילת הערבות על ידי ועדת המכרזים היתה כדין אם לאו, ורק אם תתקבל עמדת התובעת, נעבור ליתר השאלות ויושלם גילוי המסמכים" (ר' עמ' 1 לפרוטוקול, שורות 9-11). מכוח הסכמה זו, הגישו הצדדים סיכומים בשאלה האמורה.

טענות הצדדים

התובעת טענה כי עיון בערבות הבנקאית שהיא צירפה להצעתה למכרז, והשוואתה לנוסח הערבות, מעלה כי לא זו בלבד כי הערבות הבנקאית כוללת את כל הדרישות הקיימות בנוסח הערבות, אלא שהערבות הבנקאית שהיא הגישה אף מיטיבה עם הנתבע, בין היתר בכך שעל פי נוסח הערבות במסמכי המכרז, היה על הבנק לשלם תוך 15 יום, בעוד שעל פי הערבות הבנקאית שהתובעת צירפה להצעתה, הבנק ישלם תוך 10 ימים.

בערבות הבנקאית נקבע בס' 4 לה, כך: "דרישה בכתב כאמור בערבות זו אין פירושה דרישה שתגיע לבנק באמצעות פקסימיליה, טלקס או מברק, ודרישה כזו לא תיחשב כדרישה בהתאם לערבות זו". על פי נוסח הערבות שבמסמכי המכרז, נקבע כי הבנק הערב צריך לשלם את סכום הערבות "תוך 15 יום מתאריך דרישתכם הראשונה שנשלחה אלינו במכתב בדואר רשום".

התובעת טענה כי אין פגיעה בדרישות המכרז נוכח התוספת בערבות הבנקאית לפיה דרישה שתגיע באמצעות פקסימיליה לא תיחשב כדרישה בכתב, משום שמצב הנתבע לא הורע בשל התוספת הזו. זאת משום שממילא נדרש בנוסח הערבות כי הדרישה תגיע לבנק הדואר בדואר רשום. לכן התוספת אינה מעלה ואינה מורידה – אלא מבהירה את המובן מאליו – כי הודעה בפקס לא תכובד. התובעת טענה כי הערבות הבנקאית נוסחה על ידי הבנק בתום לב, ללא כל דרישה מהתובעת להפיקה דווקא בנוסח זה.

עוד נטען כי התובעת יודעת מניסיון העבר שלה, כי הנתבע מכבד גם הצעות להן מצורפות ערבויות בנקאיות בנוסח זה. התובעת טענה כי הנתבע התעקש על ניסוח זהה של "מילה במילה" באופן בלתי סביר, וכי היה מקום לקבוע כי הצעתה זכתה במכרז, משום שהיא היתה הצעה זולה יותר מההצעה שזכתה בו.

הנתבע טען כי החלטת הוועדה אינה חורגת ממתחם הסבירות, ולכן בית המשפט אינו צריך להתערב בה. לטענתו, נוסח הערבות הבנקאית שהגישה התובעת, לא תאם את הנדרש בנוסח הערבות, ונפלו בו פגמים רבים. אחד הפגמים בערבות הבנקאית, הוא בכך שנעדרה ממנה האמירה לפיה הבנק ישלם מבלי לטעון טענת הגנה כלשהי שיכולה לעמוד בקשר לחיוב. השמטה זו מעמידה בספק את היותה של הערבות – ערבות אוטונומית.

באשר לטענה כי לא ניתן יהיה להציג את הערבות לפירעון בפקס, נטען כי יש השלכה לתוספת שנוספה לערבות הבנקאית, שלא היתה קיימת בנוסח הערבות. כך, יתכן מצב שהדרישה תישלח בפקס ביום האחרון, ולאחר מכן בדואר רשום. הערבות הבנקאית של התובעת שוללת אפשרות שהנתבע יוכל להיפרע מהערבות במקרה כזה. פגם נוסף הוא קיצור התקופה בה הבנק רשאי לחלט את הערבות. על פי הדרישה, התקופה היא עד חצות, ואילו בהצעה התקופה מסתיימת בשעת הסגירה של הסניף. עוד נטען כי לא התבקשה בנוסח הערבות הצמדה למדד, וכי תקופת החילוט קוצרה מ-15 ימים ל-10 ימים. גם אם מדובר בפגם "מיטיב", הרי – כך נטען - יש בו כדי לפסול את ההצעה.

דיון

ועדת המכרזים פסלה את הצעת התובעת, משום שהתובעת לא הגישה ערבות "על פי הנוסח שהתבקש". ואכן, כפי שהובהר לעיל, למסמכי המכרז צורף נוסח של ערבות, בו נקבעו תנאי הערבות על פי דרישת המזמין – הוא הנתבע. בנסיבות כאלה, ככלל על כל מציע לעמוד בדרישת המכרז, ולהגיש הצעה התואמת את הנוסח שנדרש בו, בדיוק כפי שהוא נדרש. כל סטייה מהנוסח הזה, מהווה פגם בערבות.

ההלכה הפסוקה קבעה לא אחת כי אין לפסול הצעה במכרז אם הפגם בהצעה הוא פגם טכני ולא פגם מהותי. סיווגו של הפגם הוא שאלה משפטית, שהגורם הבוחן אותה הוא בית המשפט (ר' למשל בג"ץ 751/89 א. לוי קבלני בנין בע"מ נ. נצרת עלית ואח' פ"ד מ"ד(2) 441).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ