אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ישיר - איי.די.איי. חברה לביטוח בע"מ ואח' נ' שירביט חברה לביטוח בע"מ

ישיר - איי.די.איי. חברה לביטוח בע"מ ואח' נ' שירביט חברה לביטוח בע"מ

תאריך פרסום : 14/02/2012 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום הרצליה
19312-03-10
09/02/2012
בפני השופט:
לימור ביבי-ממן

- נגד -
התובע:
1. ישיר - איי.די.איי. חברה לביטוח בע"מ
2. סוריה בהמן

הנתבע:
שירביט חברה לביטוח בע"מ
פסק-דין

פסק דין

תביעה לשיפוי התובעים בגין נזקים אשר אירעו להם כפועל יוצא מתאונת דרכים מיום 16/9/08 .

לטענת התובעים במועד הנקוב, עמד רכבו של התובע 2 שבוטח על ידי התובעת 1 , בתחנת דלק בחנייה בצמוד למדרכה. לטענתם, בשעה שרכב התובע 2 עמד כאמור , נכנסה משאית מבוטח הנתבעת לתחנת הדלק, חלפה על פני הציר אשר בצידו חנה רכב התובע 2 וביקשה לפנות לימין. לטענת התובעים, נהג המשאית ביצע הפנייה לימין בחוסר זהירות ואגב כך, פגע ברכב התובע 1 בעודו עומד ללא תנועה וגרם לו לנזק. לטענת התובעים בנסיבות האמורות, האחריות לתאונה מוטלת לפתח הנהג במשאית המבוטחת על ידי הנתבעת ומשכך, על הנתבעת לשפותם בגין נזקיהם כדלקמן: לתובעת 1 בגין תשלום הנזק בניכוי ההשתתפות העצמית ולתובע 2 סכום ההשתתפות העצמית.

לטענת הנתבעת, במועד הנקוב פנתה המשאית לציר הגישה וביקשה אמנם לפנות לימין אלא, שלא היה באפשרותה לעשות כן הואיל ורכב אחר אשר עמד לפני רכב התובע 2 חסם את דרכה. משכך, המתין נהג המשאית עד שהרכב האמור יפנה את ציר הפנייה ואולם, משהרכב החוסם עשה כן וטרם היה סיפק בידי נהג המשאית להתחיל בנסיעה, לפתע פגע במשאית רכבו של התובע 2 בצידו. בנסיבות האמורות , לטענת הנתבעת, האחריות לתאונה מוטלת לפתחו של התובע 2 ומשכך, יש לדחות את תביעת התובעים.

בדיון אשר התקיים בפני העידו התובע 2 ונהג המשאית המבוטחת על ידי הנתבעת – מר מודביקה שלום, אשר, בין היתר, אף הדגימו בפני את התאונה באמצעות רכבי הדגמה באופן מפורט, איש איש לגירסתו . כמו כן, הוצגו בפני בית המשפט תמונות הנזק לרכבו של התובע 2 וכן, שרטוט אשר נרשם על ידו.

התרשמתי מן העדויות , עמדתי על נסיבות התאונה, מיקום הרכבים ומיקום הפגיעות ועיינתי בכל הראיות אשר הוצגו בפני .

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים ,את עדויותיהם ואת הראיות בתיק , אל נוכח נטלי הראייה – מצאתי כי יש לדחות את התביעה ולהלן יפורטו טעמי.

5.במקרה המונח בפני מדובר בגרסה מול גרסה ומשכך, על בית המשפט לבחון האם יש בעדויות גופן, בדין או בראיות החיצוניות בכדי לתמוך באיזה מגרסאות הצדדים באופן המטה את מאזן ההסתברויות לכיוון גרסה זו.

בחינה כאמור מעלה כי לא זו בלבד שהתובעים לא הרימו את הנטל המוטל עליהם להוכחת תביעתם, אלא שמאזן ההסתברויות נוטה לכיוון גרסת הנתבעת בכל הנוגע לאחריות הנובעת מהתאונה.

כך, מתוך עדותו של התובע 2 נמצאתי למדה כי התובע החנה את רכבו בסמוך למדרכה ובנוסף כי לפני רכבו היה קיר מקביל לחזית רכבו . התובע אף הציג בפני בית המשפט שרטוט ממנו עולה כי הקיר נמשך כדי כ – 90% מרוחבו של הרכב. זאת ועוד, לטענת התובע 2, הפנייה אשר ביקש נהג המשאית לבצע היתה לאחר אותו קיר . זאת אף זאת לטענת התובע, הפגיעה ברכבו היתה בין חלקה המרכזי של המשאית לבין חלקו הקדמי של רכבו ולא בין חלקה הקדמי של המשאית ורכבו.

הנסיבות האמורות אינן עולות בקנה אחד עם גרסת התובע 2 ולפיה עמד עם רכבו ללא כל תנועה ובכל זאת ארעה הפגיעה. כך, הגרסה היתה הגיונית אולי , לו היה טוען התובע 2 כי חלקה הקדמי של המשאית פגע ברכבו, או באם לא היה קיר שלמעשה מחייב את המשאית לקשת רחבה בעת ביצוע הפנייה באשר חלקה הקדמי בהכרח חייב לעבור את הקיר ומשכך, הזווית הולכת וגדלה ככל שמתקדמים לחלקה האחורי של המשאית באופן שאינו מאפשר פגיעה של החלק האחורי ברכב התובע. דא עקא שכאמור, התובע ממקם את הפגיעה בחלק המרכזי של המשאית וכן, ממקם קיר אותו חייבת המשאית לעבור לפניו ומשכך, גרסתו אינה מתיישבת עם הנתונים בשטח. מתוך הנתונים כפי שצויינו עולה כי לא אפשרית פגיעה אלא אם שינה התובע את סטטוס מיקום רכבו בשעה שהמשאית חלפה על פניו שאם לא כן לא אפשרית פגיעה בין המשאית לבין הרכב.

זאת ועוד, אציין כי במהלך עדותו משהתבקש התובע 2 להסביר את הילך התאונה והגיונה, הדגים שוב ושוב התאונה עם רכבי ההדגמה באופן שהוא מסיט את רכבו לכיוון המשאית ובכך, לימד אף הוא על שינוי הסטטוס של רכבו כגורם לתאונה.

תימוכין נוסף לאמור ניתן למצוא אף בתמונות הנזק לרכב התובע 2 בהן ניתן לראות, מלבד פגיעה הנובעת ממשיכת מגן הטמבון הקדמי כלפי חוץ גם פגיעת מעיכה בחזית הרכב באופן התומך בכך שהתובע שינה את סטטוס רכבו, פגע במשאית ולאחר מכן, לאור המשך תנועתה נמשך מגן הטמבון כלפי חוץ .

אציין כי במסגרת עדותו טען התובע כי הקיר הינו קצר יותר מכפי שצייר בתשריטו ואולם, גרסתו זו הובאה רק לאחר שעומת עם חוסר הסבירות בין גרסתו כפי שמוצאת ביטויה במסגרת השרטוט לבין הפגיעות הנטענות. לאור האמור,אינני מוצאת לקבל את שינוי גרסת התובע כאמור.

עוד אציין כי גם גרסת נהג המשאית אינה נקייה מספקות הואיל ולטענתו פגיעת רכב התובע במשאית ארעה בשעה שהמשאית היתה במצב של עצירה – עדות אשר לא עולה בקנה אחד עם הפגיעה הניכרת במשיכת מגן הטמבון כלפי חוץ . יחד עם זאת, אין באמור בכדי לשנות מסקנתי הסופית וזאת, הואיל וכמפורט לעיל, לטעמי הגורם לתאונה הינו שינוי סטטוס עמידת רכב התובע והתפרצותו לנתיב הנסיעה של המשאית בשעה שזו חלפה על פניו. כיוון שכך, אחת היא אם המשאית המשיכה בתנועה אם לאו ואין בתנועתה באשר לשנות את האחריות לתאונה לגופה.

6.סוף דבר- לאור האמור והמפורט הנני קובעת כי האחריות לתאונה מוטלת לפתחו של התובע 2 ומשכך, כי דין התביעה להדחות.

7.אשר על כן הנני דוחה את תביעת התובעים. התובעים ביחד ולחוד יישאו בהוצאות הנתבעת בגין שכ"ט עו"ד בסך 1,200 ₪ וכן, בגין שכר העדים כפי שנפסק בדיון מיום 2/2/12 בסך 250 ₪ . אין בפסק הדין בכדי לפגוע בהחלטה קודמת באשר לחיוב התובעים בגין שכר העד מטעם הנתבעת מיום 23/1/12. התשלומים יבוצעו בתוך 30 יום מהיום שאם לא כן יישאו בנוסף בהפרשי הצמדה וריבית כדין מיום פסק הדין ועד למועד התשלום המלא בפועל.

המזכירות תשלח פסק הדין לצדדים בדואר.

ניתן היום, ט"ז שבט תשע"ב, 09 פברואר 2012, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ