אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ירדן ואח' נ' כונס הנכסים הרשמי מחוז ירושלים

ירדן ואח' נ' כונס הנכסים הרשמי מחוז ירושלים

תאריך פרסום : 06/11/2013 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי ירושלים
266-00
30/10/2013
בפני השופט:
כרמי מוסק

- נגד -
התובע:
חיים ירדן
הנתבע:
1. כונס הנכסים הרשמי מחוז ירושלים
2. אייל שוורץ (נאמן)

החלטה

1.לפניי בקשת החייב למתן הפטר.

2.החייב נמצא תחת הליך פשיטת רגל מזה כ-13 שנים. בבקשה למתן הפטר, פירט החייב את נסיבות חייו, וכן נסיבות הסתבכותו הכלכלית. לדברי החייב, הוא היום כבן 78. עד גיל 60 עבד כמנהל בכיר בבנק, שימש קצין במילואים. לאחר שפרש, התנדב לפעילות במשטרת ישראל, עבר קורס קצינים וקיבל דרגת פקד. הוא שימש כמפקד יחידת התנועה של המתנדבים בראשון לציון, שם שירת 11 שנים. החייב טוען, כי מלבד הפנסיה אותה הוא מקבל, אין לו רכוש כלשהו. הוא מכר את כל רכושו, לרבות התכשיטים של אשתו, תמונות וכדומה, כל זאת כדי לשלם את חובותיו. לטענתו, גם אחד מילדיו משכן את ביתו כדי לשלם חלק מהחובות. החייב טוען, כי כיום אין בידו אפשרות להוסיף סכומים משמעותיים לקופת הכינוס, למשל, דרך קבלת הלוואה.

3.בדיון שהתקיים ביום 17.10.13, התנגד הנאמן למתן ההפטר. כמו כן, הופיעו מספר נושים שהביעו התנגדותם למתן הפטר.

4.החייב הדגיש בדיון את מצבו הבריאותי. הוא עבר לאחרונה שני צנתורים. כמו כן, הוא סובל מבעיות בריאות בעיניו, כאשר בעין אחת הוא סובל מבצקת, ובשניה קיימת פציעה ישנה מרסיס. החייב הוסיף והבהיר, כי בחודש ינואר יחליטו רופאיו אם עליו לעבור ניתוח. החייב הוכר כנכה צה"ל.

5.עמדת הנאמן היא כי התנהלות החייב, שהביאה להסתבכותו הכלכלית, הייתה בחוסר תום לב מוחלט. הנאמן מצביע על כך שהחייב נטל כספים של אנשים אחרים, ולמעשה, הפסיד את אותם כספים, כאשר חלק מפעולות אלו בוצעו שעה שהחייב ידע כבר כי הוא נתון במשבר כלכלי. החובות נבעו מכך שהחייב הלווה ולווה כספים. הנאמן סבור, כי עד היום, לא סיפק החייב הסבר ראוי באשר לחובות שנוצרו בסך של כ-3 מיליון ₪. באשר לנושים, מדגיש הנאמן, כי מדובר באנשים שגם הם מבוגרים, חלקם אנשים שמסרו כספים לחייב, שהיו כספי פנסיה. אין מדובר בהליך בו הנושים אינם מתעניינים. נהפוך הוא, הנושים מבקשים להמשיך את ההליך ורואים בו תועלת רבה. הנאמן מדגיש, כי נכון להיום, משלם החייב מדי חודש לקופת הכינוס סכום של 6,250 ₪, כאשר לטענת הנאמן, החייב עומד בסכום זה בקלות, זאת לאור גובה הפנסיה החודשית אותה הוא מקבל. לדברי הנאמן, ראוי לסיים את ההליך הנוכחי בהסדר, אותו יציע החייב. הנאמן הציע, כי בהסדר יהיה היוון התשלומים החודשיים שמשלם החייב, וזאת בהתאם לגילו ותוחלת חייו.

6.הנושים, שהתייצבו לדיון, הביעו את התנגדותם למתן הפטר לאלתר. חלקם תיאר את נסיבותיהם האישיות וכיצד מסרו כספים לחייב. חלקם של הנושים הצטרף להצעתו של הנאמן, כי החייב יציע הסדר, כפי שפורט לעיל.

7.עמדת הכנ"ר הייתה, כי מדובר במצב המדגים את הדילמה הקשה העולה מהליכי פשיטת רגל. ב"כ הכנ"ר עמדה על השיקולים התומכים במתן הפטר, דהיינו, גילו של החייב, מתן אפשרות לחייב לפתוח דף חדש בחייו. כמו כן, פירטה את השיקולים התומכים בעמדת הנושים, דהיינו, תחושת הנושים כי נוצלו וכי החייב נטל את כספם בחוסר תום לב. ב"כ הכנ"ר הדגישה, כי מדובר בחייב שנמצא בהליך שנים ארוכות. גם אם מקובלת טענת הנאמן, שהחובות נוצרו בחוסר תום לב, נראה כי לאחר שנים כה ארוכות, אין לתת משקל רב לטענה זו. מהנתונים שהציגה ב"כ הכנ"ר עולה, כי עד היום הצטברו בקופת הכינוס כספים בסכום של 700,000 ₪, ולאורך השנים שולמו לנושים דיבידנדים. תביעות החוב שאושרו כנגד החייב עומד על 2.3 מיליון ₪. סופו של דבר, סברה ב"כ הכנ"ר, כי יש ליתן הפטר לחייב כבר עתה, וכן להורות על תשלום שכ"ט הנאמן בהתאם לתקנות, וזאת מתוך הכספים שנותרו בקופת הכינוס.

8.לאחר ששקלתי את הדברים, סבורני כי ראוי לתת ליתן הפטר כבר עתה ולאפשר לו להמשיך את חייו כאשר הוא פטור מהליך זה, בו הוא שוהה שנים ארוכות. עיון בתיק בית המשפט מעלה, כי החייב משלם סכום נכבד מדי חודש לקופת הכינוס, ולמעשה, עד היום שילם כ – 30% מתביעות החוב שהוכרו. במהלך הזמן, שולמו דיבידנדים לנושים, וזאת כפי שפורט מדי פעם על ידי הנאמן בבקשות שהגיש לבית המשפט, לאשר חלוקת דיבידנדים ולאשר פסיקת שכ"ט על פי התקנות.

9.כידוע, שעה שבית המשפט שוקל אם ליתן הפטר לחייב, נבחנים מספר עניינים. לעניין היקף חובותיו של החייב הדבר עלה מתגובת הכנ"ר. מדובר בחייב שצבר חובות בסכום שאינו נמוך. יחד עם זאת, הוא הקפיד על התשלומים החודשיים ונושיו קיבלו החזר של חלק ניכר מתביעות החוב. באשר לשיתוף הפעולה של החייב. עולה כי החייב הקפיד על כך ועמד בכל הדרישות שהוצבו לו על ידי בעלי התפקיד. באשר להתנהלות החייב במהלך ההליך, עולה כי החייב נהג בתום לב ועמד בכל תנאי צו הכינוס. לעניין יצירת החובות, מקובלת עליי עמדת הכנ"ר, כי לאחר שהחייב שוהה שנים כה ארוכות בהליך, יש ליתן לנושא זה משקל נמוך יחסית, בפרט שעה שהחייב מתנהל כראוי בהליך ונוהג בתום לב. כידוע, גם למצבו הרפואי של החייב ולגילו, השפעה במסגרת השיקולים, אם ליתן הפטר לחייב לאלתר. סבורני, כי במצב הדברים, לאור המסמכים שהגיש החייב, המצביעים על מצבו הבריאותי וכן גילו, אלה תומכים בעמדה כי יש ליתן לחייב הפטר כבר עתה. אינני מתעלם מכך שהחייב משלם סכום נכבד לקופת הכינוס, ובכך מעשיר אותה. יחד עם זאת, אינני סבור כי מדובר בשיקול שיש בו, כשלעצמו, להכריע את גורל הבקשה, לאור יתר העובדות שפורטו לעיל. בהקשר זה, גם מקובלת עליי טענת החייב, כי התשלום החודשי הגבוה מכביד עליו, והוא, למעשה, אינו מותיר לו סכום גבוה כלל ועיקר לצורך קיומו השוטף.

10.שקלתי גם את עמדת הנאמן, כי יש לקבוע סכום נוסף שיהיה על החייב להפקיד, כתנאי למתן ההפטר, סכום שיהיה מבוסס על היוון התשלום החודשי. במידה והיה מדובר בחייב ששוהה שנים ספורות בהליך, ייתכן והיה מקום לשקול בחיוב הסדר שכזה. אולם, לאור גילו של החייב, והעובדה כי הוא שוהה בהליך שנים ארוכות, אינני סבור כי ראוי שבית המשפט יכביד ידו על החייב ויורה לו להפקיד סכום כספי נוסף, מעבר לתשלומים שהצטברו עד כה בקופת הכינוס. סבורני, כי מצויים אנו "בנקודת האיזון", ביחס לחייב זה, בה, לאחר שבית המשפט שוקל ובוחן את כלל הנסיבות והשיקולים, המסקנה המתבקשת היא מתן הפטר.

11.לאור כל האמור, ניתן בזה הפטר לחייב. מהסכומים שקיימים היום בקופת הכינוס, ישולם לנאמן שכר על פי התקנות. כמו כן, רשאי הנאמן להגיש בקשה לפסיקת הוצאות חודשיות. בנוסף, יש לשלם לכנ"ר אגרת השגחה. במידה ויהיה חוסר בכספים בקופת הכינוס לצורך האמור לעיל, יוסיף החייב את הסכומים הנדרשים, וזאת כתנאי למתן ההפטר.

12.הנאמן יפעל על פי האמור לעיל. לאחר מכן יודיע לבית המשפט כי הדברים בוצע. לאחר שיעשה כן, יגיש הכנ"ר צו הפטר לחתימתי.

ניתנה היום, כ"ו חשון תשע"ד, 30 אוקטובר 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ