אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> יצחק זדה ואח' נ' כונס הנכסים הרשמי - מחוז חיפה

יצחק זדה ואח' נ' כונס הנכסים הרשמי - מחוז חיפה

תאריך פרסום : 03/04/2010 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי חיפה
778-07
25/03/2010
בפני השופט:
מנחם רניאל

- נגד -
התובע:
ניסים יצחק זדה
הנתבע:
1. כונס הנכסים הרשמי - מחוז חיפה 2 . אביב רונן (מנהל מיוחד)
פסק-דין

פסק דין

1.ביום 11.11.07 ניתן צו כינוס לנכסי החייב על פי בקשתו בגין חובות מוצהרים בסך 945,260 ₪ ל- 7 נושים והושת עליו תשלום חודשי בסך 900 ₪ החל מיום 01.12.07. כנגד החייב הוגשו 4 תביעות חוב בסך כולל של 613,743 ₪, מתוכן 3 תביעות בדין קדימה בסך כולל של 153,356 ₪ כמפורט להלן:

עיריית חדרה הגישה תביעת חוב בסך 41,259 ₪ מתוכה נדרש דין קדימה בסך 8,236 ₪.

הביטוח הלאומי תבע בדין קדימה סך של 89,379 ₪ בגין דמי מזונות.

מס ההכנסה תבע סך של 55,741 ₪ בדין קדימה מתוך סך תביעה כולל של 374,835 ₪.

ביום 09.04.08 מונה עו"ד אביב רונן כמנהל מיוחד על נכסי החייב.

2.החייב בן 55, ולו שלושה ילדים בוגרים. הוא ומתגורר יחד עם שני בניו הבוגרים בדירה אשר בבעלותו ברחוב רמב"ם 25 בחדרה. בתו בת ה- 21 גרה אצל דודתה. בבקשתו ובחקירתו הצהיר החייב כי בשנת 1974, עת השתחרר משירות סדיר בצה"ל הצטרף לאביו הירקן והחל לעבוד כמוכר בדוכן פירות וירקות אשר היה בבעלות אביו בשוק העירוני בחדרה. בשנת 1978 התחתן החייב ונולדו לו שלושה ילדים. בשנת 1984 יצא אביו של החייב לפנסיה והחייב הקים דוכן עצמאי לממכר פירות וירקות בשוק העירוני בחדרה.

לטענתו, בשנת 1990 החלה הרעה במצב העסקים כתוצאה מהקמת סופרמרקטים גדולים באזור. כמו כן בשנת 1991 עבר החייב ניתוח מסובך ואושפז למשך חודש ימים, כתוצאה מכך לא עבד החייב ששה חודשים והדוכן היה סגור לחלוטין. כפועל יוצא החל החייב לצבור חובות כספיים. בשנת 1993 נתגלע סכסוך בין החייב לאשתו ז"ל והוא עבר להתגורר בבית אמו. בשנת 1997 התגרש החייב מאשתו והמשיך להתגורר בבית אמו עד שנת 2000. בשנת 2000 נפטרה גרושתו של החייב מדום לב והוא חזר לגור בדירתם ולטפל בילדיהם. לטענת החייב עבד בשוק עד שנת 2002. בחודש מרץ 2003 החל החייב לעבוד כאיש אחזקה כללי ב"ספורטן" בחדרה.

3.בדו"ח המנהל המיוחד קבע המנהל המיוחד כי החייב לא המציא ראיות להוכחת כשלון העסק, כגון דוחות כספיים, ואף טען כי מיום שהחליף את אביו בעסק בשנת 1984 לא הוכנו דוחות עסק. על כן, סבור המנהל המיוחד כי מתעורר החשד שהחייב לא ניהל דוחות כספיים וספרים כחוק. חשד זה רק מתחזק לאור דברי החייב בחקירתו. כל אזרחי ישראל, לרבות עובדים בשוק, חייבים בדיווח על הכנסותיהם. החייב הודה בחקירתו שלא שילם ניכויים למס הכנסה ולביטוח לאומי מאז שנת 1984. כפועל יוצא מכך הוגשה כנגד החייב תביעת חוב על ידי מס הכנסה בסך 374,835 ₪.

4.המנהל המיוחד סבור כי קיימת חומרה רבה במעשי החייב אשר נמנע במכוון מלהגיש דוחות שנתיים למס הכנסה, שכן מתעורר החשד שרצה להסתיר את הכנסותיו האמיתיות. זו הפרת חוק גסה. חובו של החייב לביטוח הלאומי נוצר עקב אי תשלום דמי מזונות. קיומו של חוב מזונות, כאשר החייב יכול לשלמו, מלמד על חוסר תום לב ביצירת חובות. כמו כן סבור המנהל המיוחד כי מאחר שבהתאם לסעיף 69(א)(3) לפקודת פשיטת הרגל, ממילא לא יחול צו הפטר על חוב זה, הרי אין טעם להכריז על החייב כפושט רגל אם אחד מחובותיו העיקריים לא יופטר ממילא.

5.החייב מתפרנס מעבודתו כאיש אחזקה כללי ב"ספורטן" בחדרה ומשכורתו החודשית הממוצעת עומדת על סך 5,000 ₪. החייב צירף תלושי משכורת של בנו נדב המתגורר עימו, מהם עולה כי הוא מרוויח מעבודתו בסופרמרקט "פוליצר חדרה בע"מ" סך ממוצע של כ- 4,000 ₪. בנו יעקב המתגורר עימו עובד גם הוא. בחקירתו טען החייב כי אינו יודע היכן עובד יעקב, אולם בטופס 5 הנלווה לבקשתו למתן צו כינוס והכרזתו כפושט רגל, ציין החייב שבנו יעקב משתכר 3,000 ₪ לחודש. מעיון בתלושי השכר של יעקב שצירף החייב לבקשה לחודשים מרץ, אפריל ומאי 2007 עולה כי יעקב השתכר סך של 4,400 ₪ בחודש. תלושי שכר עדכניים של יעקב לא צורפו. בסיכום, הכנסות התא המשפחתי של החייב עומדות על כ- 13,400 ₪ לחודש.

לדברי החייב ההוצאות החודשיות של התא המשפחתי הן בסך 4,800 ₪ לערך, בכך נכללת תחזוקת בית כולל מיסים וחשמל בסך 1,000 ₪ הוצאות הלבשה והנעלה בסך 300 ₪ ומזון בסך 3,500 ₪.

החייב רשום כבעלים יחד עם גרושתו ז"ל על הדירה ברחוב רמב"ם 25, בחדרה בה הוא מתגורר עם שני בניו. הדירה אינה ממושכנת ושוויה הוא כ- 100,000 $.

6.מסקנות המנהל המיוחד היו כי החייב נקלע לחובות בחוסר תום לב עת ניהל עסק בלי שטרח לדווח על רווחיו לרשויות המס ובלי ניהול ספרים כנדרש בחוק. לחייב חוב מזונות גבוה בדין קדימה שחזקה עליו כי נוצר בחוסר תום לב. המנהל המיוחד סבור כי לאור הכנסת התא המשפחתי החודשית ולאור הבעלות על דירת המגורים יכול החייב למכור את דירתו או לחילופין למשכנה על מנת להציע הצעת הסדר נאותה לכלל נושיו.

7.הכונס הרשמי הצטרף למסקנות המנהל המיוחד כי אין להיעתר לבקשת החייב להכריזו פושט רגל.

8.בתגובה לדו"ח המנהל המיוחד (מיום 04.03.10) טען החייב כי הוא פעל להגשת דוחות כספיים למס הכנסה הקשורים לעסקו, והגיע להסדרים לפיהם מס ההכנסה אישר יתרת חוב לתשלום על סך 8,600 ₪. להוכחת טענתו זו צירף החייב לתגובתו את העתק הבקשה לביטול הקנסות וחשבון מס הכנסה נכון לחודש אוגוסט 2009. מהמסמכים אותם הגיש החייב לא ניתן להבין מהי יתרת חובו. לפי המסמך מיום 3.8.09, היתרה בגין שנות המס עד שנת 2000 היא 132,890 ₪. על שובר התשלום שהוציא מס הכנסה מיום 13.08.09 בסך 8,268 ₪, נכתב שאין לראות בו הודעה על היתרות בתיק, משמע שאפשר שיש יתרות נוספות לתשלום. כאמור בתשובת המנהל המיוחד (מיום 18.03.10) למרות דברי החייב, עקף העובדה כי מיום צו הכינוס חלף זמן רב, לא הוגשה הודעה מטעם מס הכנסה לפיה הוא מבטל או מתקן את יתרת החוב אשר הוגשה כנגד החייב. בנסיבות אלה, תביעת החוב עומדת בעינה. כמו כן החייב לא הגיש לתיק פשיטת הרגל את העתקי הדוחות הכספיים אשר הוכנו לטענתו על ידי יועץ המס בני קיויתי.

9.לטענת החייב הוא כבר סילק את חובו למוסד לביטוח לאומי ולהוכחת טענתו צירף את פירוט חוב המל"ל לתגובתו, אשר מוכיח לטענתו כי נותרה לו יתרת חוב של 79 ₪ בלבד. עיינתי במסמך, והוא אינו מוכיח שהמוסד לביטוח לאומי חוזר בו מתביעת החוב או לחילופין מבקש לתקנה לסך של 79 ₪ בלבד. זהו דף חשבון המבוסס על העברת יתרות חובה לחשבונות אחרים. בנסיבות אלה, בדומה למס הכנסה, תביעת החוב שבנדון בעינה עומדת.

10.לטענת המנהל המיוחד בתשובתו מיום 18.03.10, התנהגות החייב בהליך פשיטת הרגל נגועה בחוסר תום לב שכן החייב אינו מגיש דוחות הוצאות והכנסות מגובים באסמכתאות מזה זמן רב, כאשר הדו"ח האחרון בעניינו הוגש בחודש נובמבר 2008, וגם לפני מועד זה לא הקפיד החייב להגיש דוחות באופן מסודר. מיום צו הכינוס הוגשו 4 דוחות בלבד. (לעניין זה ראו : ע"א 6021-06 פיגון נ' הכונ"ר).

11.אני מקבל את מסקנות המנהל המיוחד והכונס הרשמי כי אין להכריז על החייב כפושט רגל. החייב פעל כדי להקטין את חובותיו לרשויות המס אבל לא הצליח להראות הצלחה. על כן, החייב לא תיקן את הדרך שבה נוצרו חובות אלה, שהיא חוסר תום לב, תוך הפרת חוק בוטה וגסה של מי שהתעלם מקיום מס הכנסה וביטוח לאומי. אשר לחוב המזונות, חזקה על החייב ועל הטריבונל שקבע את המזונות, שעשה זאת לאחר בחינת הכנסותיו והוצאותיו, דהיינו שהיה בידי החייב לשלם את המזונות והוא נהג בחוסר תום לב ולא שילמם. החייב לא הוכיח את התנהלותו העסקית כלל, וגם במסגרת הליך פשיטת הרגל, אינו מתנהל בתום לב, שעה שאינו מגיש דוחות הכנסות והוצאות שיעידו על הכספים שבידו.

12.לאור האמור אני דוחה את הבקשה להכרזת החייב כפושט רגל, ומבטל את צו הכינוס והמגבלות הנילוות אליו, למעט עיכוב יציאה מהארץ שיבוטל בעוד 60 יום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ