אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> יצחק הוד נ' יצחק גולן

יצחק הוד נ' יצחק גולן

תאריך פרסום : 27/02/2011 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
41441-05
27/02/2011
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
יצחק הוד
הנתבע:
יצחק גולן
פסק-דין

פסק דין

בעקבות תאונה במהלכה נפגע רכבו של התובע, פנה התובע לנתבע, מומחה לתאונות דרכים במקצועו, בבקשה לקבלת חוות דעת בדבר האחריות לתאונה. לנתבע שולמו כספים אך חוות דעת לא נמסרה. טוען לפיכך התובע כי על הנתבע להשיב לו את הכספים שקבל ואף לפצותו על כל הנזקים שנגרמו לו עקב אי קבלת חוות הדעת. טוען הנתבע מאידך, בתביעה שכנגד, כי על התובע להשלים את שכרו. זו, בקליפת אגוז, המחלוקת שבפני.

העובדות

התובע הינו בעל חווה לגידול מוצרי מזון אורגניים והיה, במועד הרלוונטי לתביעה, בעליו של רכב מסוג טנדר טויוטה (להלן: "הרכב"). הנתבע הינו מומחה העוסק במתן חוות דעת לעניין האחריות לתאונות דרכים.

ביום 19.1.05 נקלע הרכב לתאונת דרכים (להלן: "התאונה") בעת שנהגה בו בתו של התובע, ובמהלכה התנגש הרכב במשאית (להלן: "המשאית"). כתוצאה מהתאונה נפצעה בתו של התובע קשות והרכב הושבת והוכרז כאובדן מוחלט.

בעקבות התאונה, פנה התובע לנתבע ובקש לשכור את שירותיו. התובע בקש את שירותי הנתבע הן בכדי להתמודד עם חקירת המשטרה בדבר האחריות לתאונה והן לקראת הגשת תביעה כנגד בעלי המשאית ומבטחיה, שכן הרכב עצמו לא היה מבוטח.

ביום 31.1.05 נפגשו התובע והנתבע במקום התאונה, הנתבע בחן את זירת האירוע, ביצע מדידות שונות, צילם תמונות וערך רישומים. באותה פגישה אף שולמו לנתבע כספים ולתובע נמסרה חשבונית.

פגישה נוספת התקיימה בין הצדדים לאחר מכן ובמהלכה מסר התובע לנתבע מסמכים אשר צילם מהתיק המשטרתי, כולל תמונות וחוות דעת הבוחן המשטרתי. בשלב זה, או בסמוך לאחר מסירת המסמכים, עלו יחסי הצדדים על שרטון בשל מחלוקת בדבר שכרו של הנתבע, חוות דעת כתובה לא נמסרה לתובע והנתבע אף סירב להחזיר לתובע את המסמכים שקבל.

המשטרה מצידה, החליטה שלא להגיש כתב אישום בגין האחריות לתאונה ואילו התובע הגיש במהלך 2006 תביעה כספית כנגד נהג המשאית, בעליה וחברת הביטוח אשר בטחה את המשאית (להלן: "התביעה האזרחית").

במסגרת התביעה האזרחית, טען התובע כי על נהג המשאית האחריות לתאונה וכי עקב זאת על הנתבעים השונים לפצותו בסך של 329,159 ₪. לתמיכה בטיעוניו אף הגיש התובע במסגרת התביעההאזרחית חוות דעת מומחה מטעמו. דא עקא, שבית המשפט לא קבל את טענות התובע והתביעה - נדחתה (ת.א. (פתח-תקווה) 2236/06 יצחק הוד ואח' נ' מרדכי מעטוף ואח' [31.12.06]).

טענות הצדדים וההליך המשפטי

לטענת התובע, הפר הנתבע את התחייבותו כאשר סירב למסור את חוות הדעת לתובע וכאשר היתנה את מסירתה בקבלת תשלומים נוספים.

במהלך הביקור שקיים הנתבע באתר התאונה, טוען התובע, סוכם ביניהם כי ישולם לנתבע סך של 3,500 ₪ אשר אכן שולם בו במקום, וכנגד תשלום זה תוכן ותימסר חוות הדעת. עוד טוען התובע כי ביחס למועד מסירת חוות הדעת, סוכם כי זו תימסר לאחר שיומצאו לנתבע מסמכים נוספים, כולל החומר מהתיק המשטרתי. בעקבות סיכום זה, אכן נמסרו לנתבע מסמכים נוספים (כולל פרטים אודות מידות המשאית וכן מסמכים וצילומים מהתיק המשטרתי), אך כאשר התבקש הנתבע למסור את חוות הדעת – סירב והתנה זאת בתשלום נוסף. בכך, טוען התובע, פעל הנתבע בניגוד למוסכם ואף בחוסר יושר.

מוסיף התובע וטוען כי כאשר בקש שיושב לו החומר אשר נמסר לנתבע בקשר עם התאונה, הרי שאף לכך סירב הנתבע והתנה את השבת החומר בתשלום נוסף ובחתימת התחייבות מהתובע לויתור על כל טענה כנגד הנתבע.

התובע מפרט את הנזקים אשר נגרמו לו עקב הפרת התחיבויות הנתבע וסירובו להשבת החומר. ראשית לכל, טוען התובע שיתכן ועקב התנהגות הנתבע נמנעה ממנו האפשרות לקבל חוות דעת אשר תאפשר לו להיפרע מנהג המשאית ובעליה על נזקיו. נזק זה אומד התובע ב- 150,000 ₪. שנית, טוען התובע כי במשך 7 חודשים נאלץ להשתמש ברכב לא מתאים לביצוע עבודתו כך שהן הרכב השני נשחק והן עבודתו איננה יעילה. התובע אומד ראש נזק זה ב- 20,000 ₪. שלישית, טוען התובע כי יש לחייב הנתבע לפצותו על ההטרדות המרובות ועוגמת הנפש בסך 20,000 ₪ נוספים. לבסוף טוען התובע כי יש לחייב הנתבע בהשבת כל הכספים אשר שולמו לו בסך 3,500 ₪. התובע העמיד את תביעתו על סך כולל של 50,000 ₪. יצוין כי בכתב התביעה עתר התובע גם לצו המחייב את הנתבע בהשבת כל החומר שנמסר לו, אך טענה זו נזנחה ולא נטענה בסיכומי התובע, מן הסתם לנוכח הזמן הרב אשר חלף הוגשה התביעה ואשר בעטיו אין עוד משמעות למסמכים אלו.

לטענת הנתבע, לא זו בלבד שלא הוא אשר הפר את המוסכם בין הצדדים, אלא שדווקא התובע עשה כן.

הנתבע מאשר כי הושג סיכום בין הצדדים במהלך הביקור באתר התאונה ביום 31.1.05, אך פרטי הסיכום לגרסתו, שונים מאלו להם טוען התובע.

לשיטת הנתבע, הוסכם כי התובע ישלם סך כולל של 2,000 ₪ הן עבור הביקור והן עבור חוות הדעת. הסכמה זו, ממשיך וטוען הנתבע, הותנתה בשני תנאים. האחד, בכך שחוות הדעת תינתן ביחס לתיק המשטרתי בלבד בעוד שחוות דעת לתיק אזרחי תהיה כרוכה בתשלום נוסף. והשני, כי באם יסגר התיק המשטרתי בלא צורך בחוות דעת – לא תוכן כלל חוות דעת ולא יוחזרו כספים לתובע. על יסוד הסכמה זו שולם לו במקום סך של 2,000 ₪, כנגדו הוצאה חשבונית. הנתבע מכחיש את טענת התובע בדבר תשלום 3,500 ₪.

בהמשך, החליטה המשטרה לסגור את התיק כנגד בתו של התובע והתייתר הצורך בהכנת חוות דעת לצורך זה. לפיכך, כאשר בקש התובע חוות דעת עבור התביעה האזרחית אשר בקש להגיש, דרש הנתבע תשלום נוסף. תחילה הסכים לכך התובע שלכן נמסר לנתבע חומר נוסף והוא החל בהכנת חוות הדעת, אך לאחר מכן חזר בו התובע וסירב לשלם לתובע את שכרו כמוסכם. במצב זה, טוען הנתבע, בדין סירב להכין את חוות הדעת ובדין עכב ברשותו את החומר הנוגע לתאונה שכן עמדה לו זכות עכבון על החומר עד לתשלום יתרת שכרו.

בד בבד עם כתב ההגנה, הגיש הנתבע תביעה שכנגד ובמסגרתה עתר לחייב את התובע בתשלום 2,000 ₪, סך המבטא את השכר המגיע לו בגין הכנת חוות הדעת לתיק הפלילי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ