אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> יעקב יעקב ובניו בע''מ נ' קומטרנס הנדסה בע''מ ואח'

יעקב יעקב ובניו בע''מ נ' קומטרנס הנדסה בע''מ ואח'

תאריך פרסום : 22/01/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
17597-05
17/01/2010
בפני השופט:
בטינה טאובר

- נגד -
התובע:
יעקב יעקב ובניו בע''מ
הנתבע:
1. קומטרנס הנדסה בע''מ
2. מנורה חברה לביטוח בע''מ

פסק-דין

פסק דין

מבוא

1.זוהי תביעה כספית על סך של 472,173 ₪ שהוגשה על ידי יעקב יעקב ובניו בע"מ (להלן: "התובעת") ועניינה בפיצוי התובעת בגין נזקים ישירים ועקיפים שנגרמו לה לטענתה כתוצאה מגניבת פטיש חציבה מס' O194ADB10 מסוג CITY דגם 6-100 (להלן: "הפטיש") על כל חלקיו ביום 27.11.04 מחצרי קומטרנס הנדסה בע"מ (להלן: "הנתבעת 1").

2.התובעת טוענת כי הינה חברה בע"מ הרשומה כדין בישראל ועיסוקה בעבודות תשתית, כבישים, עפר ופיתוח, העושה שימוש בציוד מכני הנדסי (להלן: "צמ"ה") במסגרת עיסוקה.

3.הנתבעת 1 הינה חברת בע"מ הרשומה כדין בישראל ועיסוקה במכירת ציוד לכלי צמ"ה, לרבות פטישי חציבה וכן במתן שירות טכני, לציבור הקונים. לנתבעת 1 מוסך אותו מפעילה הנתבעת 1 באיזור התעשיה באר טוביה.

4.מנורה חברה לביטוח בע"מ (להלן: "הנתבעת 2") בטחה את הנתבעת 1 בזמנים הרלבנטיים לתביעה בפוליסה שמספרה 00-08-585716-04-4.

5.בישיבות ההוכחות שהתקיימו בימים 18.2.03, 25.2.08, 15.5.08, 10.9.08 ו – 15.7.09 נשמעה עדותם של עדי התובעת מר ראובן סונסינו, מר עבד אלקאדר חטיב, מר מרדכי יורם, השמאי אורי נוימן, המהנדס ארקדי קוזקוב, מר יעקב ששון ומר אהרון כהן. מטעם הנתבעות העידו רו"ח דוד פרקש, רס"מ סיני נתנאל, מר רונן וייזל, מר מאיר ביטון, מר משה פרסטר, מר הרצל פלד, מר עזרא צפוני, מר מרדכי אביטל ורס"מ עוזי קטני.

המחלוקות שנתגלעו בין הצדדים

6.בין הצדדים קיימת מחלוקת בדבר מעמדה של הנתבעת 1 כשומרת של הפטיש אשר נגנב מחצריה. התובעת טוענת כי משהנתבעת 1 טרם השלימה את תיקון הפטיש בחצריה, משמשת היא כשומרת שכר. לפיכך, ומשנגנב הפטיש בחצריה ולא עלה בידי הנתבעת 1 להוכיח שנגנב במהלך שוד אלים ו/או כי הנהיגה נהלי שמירה נאותם, לא מילאה הנתבעת 1 חבותה כלפי התובעת והיא חבה בנזקים הישירים והעקיפים שנגרמו לתובעת.

7.הנתבעת 1 טוענת מאידך כי התובעת הביאה את הפטיש לתיקון בחצריה במהלך חודש ספטמבר 2003. לטענתה, נמנעה התובעת מלאשר תיקון הפטיש, לפי הצעת המחיר שהוצאה לה, ואף לא נטלה את הפטיש מחצרי הנתבעת 1, הגם שנדרשה לעשות כן לאלתר מספר פעמים. עוד טוענת הנתבעת 1 כי לא שימשה "שומר" כלשהו שכן יחסי ה"שמירה", או "יחסי הקבלנות", ככל שהיו קיימים בין הצדדים, הסתיימו בהודעותיה החוזרות ונשנות של הנתבעת 1. כן טוענת הנתבעת 1 כי משהסתיימו עבודות תיקון הפטיש והתובעת לא הגיעה ליטול את הפטיש, לא ניתן להטיל אחריות על הנתבעת 1.

לחילופין, טוענת הנתבעת 1 כי אחריותה הינה כשל שומר חינם, אשר חבה רק בגין רשלנותה, ומאחר והוכח כי הנתבעת 1 לא התרשלה ונקטה בכל האמצעים הסבירים על מנת למנוע אירוע מעין זה נשוא התביעה, ולא כל שכן מקום שמדובר בשוד, הרי שלא ניתן להטיל עליה את האחריות.

הנתבעת 1 הוסיפה וטענה כי מהראיות עלה כי לתובעת "יעקב יעקב ובניו בע"מ" אין עילת תביעה כלפי התבעת 1 או אין כל יריבות עימה ואף לא נגרם לה כל נזק שכן על פי המסמכים שהוגשו על ידי התובעת לבית המשפט עלה כי הפטיש נרכש על ידי שותפות רשומה "יעקב יעקב שותפות רשומה מס' 54014108" וכן לא נגרם לה נזק עקיף שכן כל המסמכים החשבונאיים שהוצגו על ידי התובעת רשומים על שם גוף שלישי, חברה בשם "יעקב יעקב ובניו קבלן לעבודות כבישים ותשתיות בע"מ" שאינה צד לתובענה.

התשתית העובדתית

8.מתצהירי העדים, נספחיהם וחקירתם הנגדית נתברר כי בתאריך 27.11.01 רכשה השותפות הרשומה יעקב יעקב ובניו בע"מ מהנתבעת 1 את פטיש החציבה. התובעת ו/או השותפות הרשומה לא דאגו לרכוש ביטוח עבור פטיש החציבה, הגם שביטחו כלים אחרים שברשותן.

9.פטיש החציבה הובא שלא כנטען על ידי מנהל התובעת בתצהיר עדותו הראשית, לחצרי הנתבעת במהלך חודש ספטמבר 2003 לצורך תיקונים. הנתבעת 1 פרקה את הפטיש לצורך בדיקת מהות התקלה והנפיקה ביום 14.9.03 הצעת מחיר (מס' 187) לביצוע עבודות התיקון הדרושות.

10.ביום 12.10.03 ולאחר שמנהל מוסך הנתבעת 1, מר הרצל פלד, לא קיבל מענה מהתובעת להצעת המחיר ולפניות הנתבעת 1, שלח מר הרצל פלד מכתב לתובעת. במכתב ציין מר הרצל פלד כי חלף פרק זמן ניכר מאז שניתנה לתובעת הצעת המחיר ומשלא ניתנה על ידה הוראה ו/או הזמנת עבודה, אין הנתבעת 1 יכולה להיות אחראית לפטיש המונח בחצריה והיא אינה מעוניינת לאחסנו. לפיכך, ציין מנהל מוסך הנתבעת 1 כי על התובעת ליתן הוראותיה ו/או לחילופין לפנות את הפטיש לאלתר מחצרי הנתבעת 1.

11.ביום 24.11.03 הפיקה הנתבעת 1 הצעת מחיר נוספת (מס' 225) ואשר במסגרתה כללה איזמל שהתובעת בקשה לרכוש ואשר לא נכלל בהזמנה המקורית.

12.לאור עדכון מחירי החלקים שהתבקשו בהצעת המחיר, שלחה הנתבעת 1 לתובעת הצעת מחיר מעודכנת הכוללת הוזלה של מחירי החלפים, תוך תקווה שהתובעת תאשר את בצוע ההזמנה או תבוא לקחת את הפטיש מחצרי הנתבעת 1.

13.משהתובעת לא הגיבה לפניות בכתב שנשלחו על ידי הנתבעת 1 ולא נתנה אישורה לתיקון הפטיש, ולחילופין, לא פינתה את הפטיש מחצרי הנתבעת 1, חזרו נציגי הנתבעת 1 ופנו לתובעת בדרישה לפנות את הפטיש מחצרי הנתבעת 1.

14.ביום 25.7.04 ולאחר שלא נתקבלו הוראות מהתובעת, וזו לא דאגה לפנות את פטיש החציבה מחצרי הנתבעת 1, פנה מנהל הנתבעת 1, מר משה פרסטר, למשרדי התובעת ומסר לפקידת התובעת מכתב בו התרתה הנתבעת 1 בתובעת כי עליה לפנות את הפטיש וכי הנתבעת 1 מסירה כל אחריות בנוגע לפטיש. כן נמסר לתובעת באותו מעמד עדכון מחירים נוסף אשר הוזיל את מחירי התיקון. יצוין כי באותו מעמד ביום 25.7.04 נמסרה למנהל הנתבעת 1, מר משה פרסטר, עמדת התובעת כי בדעתה לאשר את תיקון הפטיש.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ