אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ינקוביץ ואח' נ' וייס

ינקוביץ ואח' נ' וייס

תאריך פרסום : 19/05/2014 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית משפט השלום ירושלים
47764-02-14
15/05/2014
בפני השופט:
שושנה ליבוביץ

- נגד -
התובע:
1. חנה ינקוביץ
2. זאב ינקוביץ
3. אפרים פישל לוריא

הנתבע:
יוסף וייס

החלטה

לפני בקשה להורות על עיכוב ביצוע ההליכים בתיק הוצאה לפועל 03-19771-13-1 עד למתן החלטה בבקשה למתן פסק דין הצהרתי שהוגשה על ידי המבקשים בהליך שבכותרת.

לצורך הדיון בבקשה, אתאר בקצרה את ההליכים שקמו לה. המשיב הגיש תביעה נגד המבקשים להשיב לו כספים שקיבלו ממנו עבור הסכם רכישת דירה אשר בוטל (ת"א 6614/09). ככול שעולה מהמסמכים שהוגשו במסגרת התובענה הנ"ל, הזכויות במקרקעין נשוא העסקה הן בבעלות של אחד בשם ידידיה איינהורן (להלן: איינהורן). במהלך ההתדיינות, הגיעו הצדדים להסכמה בנוגע לאופן ההשבה. בפסק הדין שניתן ביום 19.5.13 חויבו המבקשים, ביחד ולחוד, לשלם למשיב סך של כ- 300,000$ בתוספת הפרשי הצמדה וריבית ושכ"ט בסך 25,000 ₪ (להלן: פסק הדין). במסגרת פסק הדין ניתן תוקף להסכמת הצדדים לפיה התשלום יבוצע תוך 30 יום מיום מתן פסק הדין ובכפוף להמצאת ייפוי כוח לבא כוח המבקשים לבטל את הערת האזהרה הרשומה לטובת המשיב (להלן: תנאי הביטול). בין לבין הוטל עיקול על הערת האזהרה מטעם רשויות המס בשל אי תשלום מס הרכישה.

לאחר מתן פסק הדין, הגיש המשיב בקשה להבהרתו באופן שייקבע כי בנוסף לייפוי הכוח הבלתי חוזר המפורט בתנאי הביטול, הוא יחתום על "תצהיר ביטול עסקה" עם איינהורן לצורך ביטול העסקה אצל מנהל מס שבח מקרקעין. כמו כן, ביקש שייקבע כי המבקשים יגישו תצהירי ביטול עסקה מטעם איינהורן ובא כוחם יעקוב אחר ביטולה אצל רשם המקרקעין. המשיב טען כי הותרת פסק הדין בעינו עלול לעכב את הוצאתו לפועל. בית המשפט דחה את הבקשה מהטעם שמלאכת פסק הדין הסתיימה (החלטת השופטת ש' רנר מיום 10.6.13).

המשיב פנה להוצאה לפועל לשם ביצוע פסק הדין. בקשה שהוגשה על ידי המבקשים לראש ההוצאה לפועל לעיכוב הליכי ההוצאה לפועל נדחתה. מכאן הבקשה שלפני.

בהליך העיקרי מתבקש סעד הצהרתי לפיו המבקשים אינם חייבים למלא אחר הוראת פסק הדין עד שהמשיב יסדיר את עניינו עם רשויות המס כך שיוסר העיקול וניתן יהיה למחוק את הערת האזהרה. המשיב מתנגד לבקשה. לטענתו אין עילה לעכב את ביצועו של פסק הדין נוכח לשונו הברורה. עוד נטען על ידו כי ממילא פעל לפי המוסכם והעביר למבקשים ייפוי כוח ואף את המסמכים הנדרשים לביטול העסקה.

במסגרת ההליך שלפני נעשו ניסיונות ליישר את ההדורים בין הצדדים ולהביא לסיום ההתדיינות ביניהם. זאת, שכן לכאורה, שני הצדדים מעוניינים באותה תוצאה – ביטול העסקה והסרת הערת האזהרה. כל שנדרש מהצדדים הוא לשתף פעולה על מנת לבצע מספר פעולות פשוטות הנדרשות לשם מחיקת העיקול. ניסיונות אלה עלו בתוהו. כל שאוכל לומר בהקשר זה הוא, שבהליך זה, רב הנסתר על הגלוי. בנסיבות אלה, אדון בבקשה לסעד זמני לגופה.

השיקולים המרכזיים שעל בית המשפט לשקול בבקשה למתן סעד זמני הינם שניים: האחד – סיכויי התביעה העיקרית, קרי, האם עומדת שאלה רצינית לדיון או שמא מדובר בתביעת סרק על פניה. השני – מאזן הנוחות בין הצדדים (תקנה 362 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984; רע"א 6994/00 בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ נ' אמר, פ"ד נו(1) 529 (2001); רע"א 5114/05 מינהל מקרקעי ישראל נ' חאן מנולי בע"מ [פורסם בנבו] 23.8.05; רע"א 5288/07 נפטי נ' באר טוביה מושב עובדים להתיישבות שיתופית חקלאית בע"מ [פורסם בנבו] 25.6.07)

עיון בפסק הדין ובטענות הצדדים מעלה כי קיימת בענייננו מחלוקת הטעונה בירור. מהבקשה שהגיש המשיב להבהרת פסק דין במסגרת ת"א 6014/09, ומהבקשה שלפני עולה כי שני הצדדים ערים לאי הבהירות שקיימת בנוגע ללשון תנאי הביטול. בנסיבות אלה, ברי כי אין עסקינן בתביעת סרק.

באשר למאזן הנוחות. אכן על דרך הכלל, אין מקום להורות על עיכוב הליכים לביצוע פסק דין כאשר מדובר בפסד דין הקובע חיוב כספי. אולם בענייננו קיימות נסיבות מיוחדות, אשר בעטיין דחיית הבקשה עלולה להוביל למצב בלתי הפיך בו הכסף ששולם בגין עסקת המכר יושב למשיב בעוד הערת האזהרה לא תוסר מהמקרקעין. אם מלוא הסכום יושב למשיב עוד בטרם תוסר הערת האזהרה, אין ערובה לכך שהוא ישתף פעולה לאחר מכן על מנת להסירה. כאמור, ניסיונות שנעשו לגרום לצדדים לשתף פעולה על מנת להסיר את הערת האזהרה, לא צלחו. בשלב זה, אין בידי לקבוע מי מהצדדים "שם מקלות ברגלי הגלגלים". אוסיף, כי אם תתקבל פרשנות המבקשים לעניין תנאי הביטול, אזי טרם בשלה העת להשבת דמי המכר.

יצוין, כי אין בידי לקבל את טענת המשיב, לפיה יש לדחות את הבקשה ולו מן הטעם שאיינהורן לא צורף כצד לבקשה, כאשר הוא היחיד שעלול להיפגע מאי הסרת הערת האזהרה. אכן, כפי שצוין לעיל, פרטים רבים בעסקת המכר שנערכה בין הצדדים לוטים בערפל. מעורבותו של איינהורן בפרשה הוא רק אחד מהם. ברם בשים לב לכך שהוא לא צורף כצד להליך גם בתביעה שהגיש המשיב נגד המבקשים, איני רואה מקום לדחות עקב כך את הבקשה שלפני. המבקשים ישקלו האם יש מקום לצרפו כצד להליך העיקרי, וסוגיה זו תלובן במסגרתו.

במצב דברים זה, יש מקום לקבל את הבקשה אולם תוך הגנה על האינטרס של המשיב כי לאחר שתיושב המחלוקת במסגרת ההליך העיקרי תהיה פתוחה לפניו האפשרות לקבל את כספו ללא דיחוי. האיזון הראוי בין הצדדים יושג בכך שהליכי ההוצאה לפועל יועכבו עד למתן הכרעה בתיק העיקרי בכפוף לכך שהמבקשים יפקידו בקופת בית המשפט את מלוא הסכום שנקבע בהחלטתי מיום 19.3.14, ואשר חרף האמור בה, טרם הופקד. סך של 100,000 ₪ מתוך הסכום הנ"ל ישמש כערבות לצורך פיצוי המשיב בגין כל נזק שייגרם ממתן הצו אם תיפסק התובענה או יפקע הצו מסיבה אחרת. בהעדר הפקדה כאמור עד יום 27.5.14 יפקע הצו ללא צורך במתן החלטה נוספת.

המותב שידון בתיק בעיקרי יחליט במסגרת פסק דינו מה יעשה בכספים שהופקדו בקופת בית המשפט. הוצאות הליך זה ישקלו במסגרת פסק הדין שיינתן בהליך העיקרי לאחר שתתבהר התשתית העובדתית.

המזכירות תשלח העתק מההחלטה לצדדים

ניתנה היום, ט"ו אייר תשע"ד, 15 מאי 2014, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ