אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ייחס לעצמו כוחות נסתרים לטפול בבעיות שונות של מתלוננות והורשע במעשים מגונים במרמה ובהטרדה מינית

ייחס לעצמו כוחות נסתרים לטפול בבעיות שונות של מתלוננות והורשע במעשים מגונים במרמה ובהטרדה מינית

תאריך פרסום : 24/02/2011 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
166-09-10
24/02/2011
בפני השופט:
1. עודד גרשון [אב"ד]
2. אלכס קיסרי
3. תמר שרון נתנאל


- נגד -
התובע:
רפאעי נור
עו"ד מיכאל כרמל
הנתבע:
מדינת ישראל - פרקליטות מחוז חיפה - פלילי
עו"ד מאיה יוזבגי
פסק-דין

הערעור וההליך בבימ"ש קמא :

1.         לפנינו ערעור הנאשם על פסק דינו של בית משפט השלום בעכו (כב' השופט הבכיר רחמים צמח), שניתן בת.פ. 3822/06. הערעור מופנה הן נגד הכרעת הדין שניתנה ביום 22.6.2010 והן נגד גזר הדין שניתן ביום 1.8.2010.

כתב האישום שהוגש נגד המערער כלל חמישה אישומים.  בשלושה מהם (אישומים מס' 1, 3 ו- 4), הואשם המערער במעשה מגונה במרמה, עבירה לפי סעיף 348(א) בנסיבות סעיף 345(א)(2) לחוק העונשין תשל"ז- 1977, באחד מהם (אישום מס' 2), הואשם בנסיון למעשה מגונה במרמה ובהטרדה מינית, עבירה לפי סעיף 4 + 3 (א)(5) לחוק למניעת הטרדה מינית תשנ"ח - 1998 ובאישום נוסף (אישום מס' 5), הואשם בהטרדה מינית בלבד, עבירה לפי סעיפים 4 + 3 (א)(4) ו- 3 (א)(5) לחוק למניעת הטרדה מינית תשנ"ח - 1998.

בימ"ש קמא זיכה את המערער, מחמת הספק, מהאישום השני והרשיע אותו בשאר האישומים.

המערער נדון ל-40 חודשי מאסר בפועל, בניכוי ימי מעצרו, 24 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, שלא יעבור עבירה בה הורשע למעט הטרדה מינית, 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, שלא יעבור עבירה של הטרדה מינית וכן חוייב לשלם פיצויים למתלוננות.

2.         על פי האמור בכתב האישום היה המערער ידוע, במועדים הרלוונטיים לענייננו, כשייח', המייחס לעצמו "כוחות נסתרים ומיוחדים", שבאמצעותם ובאמצעות תפילות וכיוצ"ב, הוא "טיפל" בבעיות שונות, בעיות פרנסה, מזל ובעיות בזוגיות, של נשים, בעיקר, שפנו אליו מתוך אמונה בכוחותיו, ביושרו ובהגינותו כאיש דת. הטיפול ניתן בדרך כלל בחדר הטיפולים אשר בבית המערער במג'ד אל כרום (להלן: "החדר").

האישומים בהם הורשע המערער מתייחסים לתקופה שבין השנים 2004 ל-2006. שלושה מהם מתייחסים לתלונות של שלוש מתלוננות שונות, אשר התלוננו שבמסגרת "הטיפול", כאמור לעיל, ביצע בהן המערער מעשים מגונים והטרדות מיניות בתואנה שהדבר נחוץ להצלחת הטיפול. לא נפרט כאן את כל המעשים המפורטים בכתב האישום ונציין רק את תמציתם. 

בפרט האישום הראשון , בהתייחס למתלוננת מס' 1 (להלן: " נ.ס."), הואשם הנאשם בכך שבמהלך הטיפול, עמד מאחורי הכסא עליו ישבה, ביקש שתחשוב על בעלה, הכניס את ידו לחולצתה ולחזייתה, ומשש את שדיה, תוך שהוא אוחז באיבר מינו שהיה במצב זקפה ומשפשפו. משהתנגדה אמר לה: "את חייבת לתת לי לגמור, אל תעשי פדיחות". בגין כך הואשם הנאשם, כאמור, במעשה מגונה במרמה, עבירה לפי סעיף 348(א) בנסיבות סעיף 345(א)(2) לחוק העונשין תשל"ז- 1977.

בפרט האישום השלישי, בהתייחס למתלוננת מס' 3 (להלן: " ר.ס."), הואשם המערער בכך  שהורה לה למרוח, בנוכחותו, שמן על שדה השמאלי ולבדוק אם יש עליו נקודת חן והיא ביצעה זאת בפועל. כן הואשם בכך שאמר לה שבמסגרת הטיפול צריך לטהר את גופה ע"י כך שעליה להגיע לסיפוק מיני בנוכחותו, עמד מאחורי הכיסא עליו ישבה, נגע באזניה, ביקש שתחשוב על בן-זוגה, ליטף את  צווארה, הכניס את ידו מתחת לחולצתה וליטף את שדה השמאלי ובהמשך הכניס את אצבעו לפיה עד שאמרה לו שהיא איננה יכולה לעשות זאת. בהמשך אמר שינסו פעם נוספת, עמד מאחורי כסאה וחזר על הפעולות הנ"ל, ואף הניח ידו על בטנה והפעם הניחה ר.ס. את ידה על איבר מינה והגיעה לסיפוק מיני, בעוד המערער מלטף את גופה. כשסיימה נתן לה המערער נייר והורה לה להניחו בתחתוניה ולהביאו, עם ההפרשות שעליו, לפגישתם הבאה, להמשך הטיפול. בגין כך הואשם המערער במעשה מגונה במרמה עבירה לפי סעיף 348(א) בנסיבות סעיף 345(א)(2) לחוק העונשין תשל"ז- 1977. 

בפרט האישום הרביעי, בהתייחס למתלוננת מס' 4 (להלן: " נ.ע."), הואשם המערער בכך  שאמר לה שיש נקודת חן על שדה השמאלי וביקש לראותה. המתלוננת ביצעה את בקשתו, הסיטה את חולצתה וחשפה בפניו את שדה. בהמשך אמר לה שהוא זקוק להפרשותיה בעת הגעתה לסיפוק מיני, אולם היא לא הצליחה לעשות זאת בנוכחותו. לאחר מכן הורה לה המערער לעשות זאת שלא בנוכחותו ונתן לה נייר אליו תעביר את ההפרשות והיא ביצעה את הוראותיו. המערער אמר לה שזה לא מספיק, עמד מאחורי הכסא עליו ישבה, חשף בפניה את איבר מינו שהיה במצב זיקפה  וביקש ממנה למצוץ אותו. משסרבה ביקש ממנה לשפשף את איבר מינו והיא עשתה כמבוקשו. המערער ניסה להכניס ידו לאיבר מינה מבעד למכנסיה ומשסרבה ליטף את שדיה מתחת לחזייתה ובהמשך הגיע לפורקן מיני, ליד המתלוננת. בגין כך הואשם המערער במעשה מגונה במרמה עבירה לפי סעיף 348(א) בנסיבות סעיף 345(א)(2) לחוק העונשין תשל"ז- 1977.

האישום החמישי מתייחס לתלונה שהגישה תחקירנית בשם עדי, מטעם תוכנית הטלביזיה "שומר מסך", אשר הגיעה לבית המערער במסווה של מי שזקוקה לעזרתו (להלן: " עדי" או " התחקירנית"). על פי פרט אישום זה שאל המערער את עדי שאלות חודרניות רבות בעלות אופי מיני, כגון, האם יש לה נקודת חן על שדה השמאלי, האם היא מצליחה להגיע לפורקן מיני עם בני זוגה, האם קיימה יחסי מין אנאליים, באיזו מהירות היא מגיעה לסיפוק מיני ועוד. כאשר אמרה עדי למערער שהשאלות מביכות אותה השיב לה שהתשובות חיוניות להצלחת הטיפול. המערער הורה לה מספר פעמים למרוח שמן על שדה השמאלי וכאשר סרבה השיב לה ש"ביישנותה" פוגמת בסיכויי הצלחת הטיפול. בגין כך הואשם המערער בעבירה של הטרדה מינית, עבירה לפי סעיף 4 + 3 (א)(4) ו- 3 (א)(5) לחוק הטרדה מינית תשנ"ח - 1998. 

3.         נציין, שמעשיו של המערער הובאו לידיעת המשטרה רק לאחר שהמתלוננות פנו, תחילה, לתוכנית שומר מסך ולאחר שעדי נפגשה איתן והגיעה בעצמה אל המערער במסווה של מי שמבקשת "טיפול", כפי שעוד יפורט בהמשך.  

4.         המתלונן טען לאורך כל הדרך והוא טוען אף כיום, בפנינו, שמדובר בעלילה שרקמה נגדו ה.ר. (המתלוננת באישום ממנו זוכה המערער), העוסקת, לדבריו באותו "מקצוע" כמוהו. לטענתו, ה.ר. שלחה את המתלוננות אליו, במטרה לפגוע בפרנסתו ולאחר מכן תיאמו המתלוננות, ביניהן, את עדויותיהן. לדבריו, הוא לא ביצע בהן כל מעשים בעלי אופי מיני וכל שעשה לא עשה אלא באופן תמים ולשם הצלחת הטיפול.

5.         בהכרעת דין מפורטת ומנומקת, קיבל בימ"ש קמא את עדויותיהן של שלוש מהמתלוננות וכן של עדי, להן האמין, תוך שהוא דוחה את טענות המערער לעלילה. ביהמ"ש קבע, כי בעיקרו של דבר תואמים דבריה של ה.ר. את התנהגותו של המערער ואת מעשיו, אולם חרף כך זיכה אותו מחמת הספק, מהאישום החמישי וזאת - בשל כך שהיא מסרה בעדותה מספר גרסאות שונות וגרסתה בביהמ"ש לא תאמה את גרסתה בתכנית "שומר מסך" ואף לא את גרסתה במשטרה.

ביהמ"ש ציין, אמנם, את ההסבר שנתנה ה.ר. לשינוי בגרסאותיה אולם למרות ההסבר שנתנה, למרות שהמערער אישר חלק מהסיפור שסיפרה ולמרות שדבריה, באשר להתנהגות המערער כלפיה, תאמו את התנהגות המערער ואת מעשיו בנוגע לשאר המתלוננות, סבר ביהמ"ש כי נותר ספק, המחייב זיכויו של המערער.

לגבי יתר האישומים קבע בימ"ש קמא, שהתביעה הוכיחה, מעל לספק סביר, את אשמתו של המערער במיוחס לו על פיהם. בית משפט קמא ניתח את עדויות המתלוננות ובהתייחסו בפרוטרוט לכל טענות הסניגור קבע כי, ככלל, גרסאותיהן הינן " עקביות ומהימנות" ו" עומדות על אדני אמת". בית משפט קמא לא התעלם מהפגמים בעדויות המתלוננות, עליהם הצביע הסניגור המלומד והתייחס לפגמים אלה תוך שהוא משווה אותם אל מול ראיות אחרות, חיצוניות שהובאו בפניו אשר חיזקו, לדעתו, את עדויות המתלוננות ונטרלו את הפגמים וקבע, כי הליקויים והפגמים מתגמדים נוכח " גרעין האמת המוצק שבגרסתן". בסופו של דבר קבע בימ"ש קמא, כי ניתוח העובדות והראיות והתרשמותו מהעדים שהעידו בפניו לא מותיר ספק בכך שהמערער עבר את העבירות שיוחסו לו בכתב האישום.

טענות המערער:

6.         חלק נכבד מטיעוניו מקדיש ב"כ המערער לפעולותיה של התחקירנית.

במישור הראייתי טוען הוא כי האישום מבוסס על קלטת ערוכה ומוזמנת וכי לא כל אשר נאמר בין עדי לבין המערער הובא בפני בית משפט קמא וזאת מאחר שעדי מחקה, מסיבותיה שלה, את החלק הראשון של השיחה שהתנהלה בינה לבין המערער. לטענתו מדובר בנזק ראייתי מכוון אשר בגינו מן הראוי לפסול את כל הראיות שהובאו על ידי עדי וכן יש לדחות את עדותה לגבי החלק הראשון של השיחה, שלא הוקלט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ