אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> יורשי המנוח מחמד אברהים דיאב ואח' נ' מופלח מוחמד חסן עואד ואח'

יורשי המנוח מחמד אברהים דיאב ואח' נ' מופלח מוחמד חסן עואד ואח'

תאריך פרסום : 15/11/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום עכו
3929-95
14/11/2010
בפני השופט:
שושנה פיינסוד-כהן

- נגד -
התובע:
1. חוסני יורשי המנוח מחמד אברהים דיאב
2. חפזי דיאב

הנתבע:
1. מופלח מוחמד חסן עואד
2. זינב עלי דיאב
3. מוחמד מפלח דיאב
4. מופלח דיאב חוסני
5. חפזי מופלח דיאב
6. צאלח מופלח דיאב
7. דיאב עבדאללה מופלח
8. דיאב עבד אל חמיד מופלח
9. אחמד מופלח דיאב
10. יוסף מופלח דיאב
11. דיאב צובחי מופלח
12. אמנה מופלח דיאב
13. דיאב פתחיה מופלח
14. נוהא מופלח דיאב
15. אחמד דיאב דיאב
16. בורהאן סאלח סמד
17. כאמל עבד עיאשי
18. עלי עבד עיאשי
19. אחמד מוחמד כנעאן
20. מוחמד עלי מג'דוב
21. מועצה מקומית טמרה

פסק-דין

פסק דין

1.לפני תביעת פרוק שיתוף במקרקעין שעניינה חלקה 44 בגוש 18586 מאדמות טמרה (להלן:"החלקה"). כפי שניתן ללמוד ממספרו של ההליך, התביעה הוגשה בשנת 1995. מאז עברה התביעה גלגולים רבים ושינתה פניה במהלכם.

ההליכים עד כה

2.על תחילת דרכה של התביעה והדיון בה ניתן ללמוד מן האמור בפסק דינו של כב' השופט חטיב, מבית המשפט זה, אשר ניתן ביום 23.11.97. בסעיף 1 לפסק הדין מבהיר כב' השופט חטיב כי המדובר בתביעה לצו מניעה-

"התובענה בתיק זה הינה תביעה למתן צו מניעה קבוע שיאסור על הנתבעים לבצע עבודות הריסה ו/או עבודות הכנה לבנייה ו/או בנייה בחלקה 44 גוש 18586 מאדמות טמרה (להלן: "החלקה")."

מסעיף 4 לפסק הדין אנו למדים כי לא לאורך כל חייה של התביעה עד לאותו מועד אכן הייתה תביעה למתן צו מניעה. לפרק זמן הפכה לתביעת פירוק שיתוף במקרקעין.

"במסגרת הדיון המקדמי ולאחר שנראה לכאורה כי הפתרון הראוי של הסכסוך הינו במסגרת תביעה לפירוק השיתוף בחלקה, הוגש כתב תביעה מתוקן ולפיו, גם התובעים וגם הנתבעים, תבעו את שאר המחזיקים והבעלים לפרוק שיתוף מקרקעין, אולם חיש מהר התברר כי בוצעו מכירות בשלבים שונים, וכי לרוב הבעלים הרשומים אין עוד זכויות בחלקה, ובנוסף התברר כי קיימות טענות לזכויות בשטחים העולים על שטח החלקה; כנראה כתוצאה ממכירה ע"י חלק מהבעלים הרשומים לשטחים העולים על שטחי החלקים שבבעלותם, ועל כן ולפי בקש הצדדים, תוקן כתב התביעה בשנית והוחזר למסלולו הראשון וכפי שפורט בתחילת פסק דין זה."

3.כב' השופט חטיב דן אם כן בתביעה למתן צו מניעה כמתואר. בפסק הדין התייחס כב' השופט חטיב לזכויותיהם של הצדדים בחלקה וקבע כי התובעים יכול והם בעלי זכויות חוזיות בחלקה אך אינם בעלים רשומים ואילו הנתבעים הינם בעלים רשומים בחלקה. לפיכך, מצא הוא לנכון לדחות את התביעה.

4.התובעים הגישו ערעור על פסק הדין. הערעור נדון בבית המשפט המחוזי בחיפה במסגרת ע"א 4046/98 בפני כב' השופטים ד"ר ביין, גריל וחופרי-וינוגרדוב. הרכב הערעור חלק על קביעת כב' השופט חטיב כי לתובעים אין מעמד לתבוע צו מניעה. אולם, מצא לנכון שלא לדון בכך שכן קבע כי יש להשיב את הדיון לבית משפט השלום לצורך דיון בתביעה לפרוק שיתוף במקרקעין.

"אנו סבורים, שהגיעה העת לקבוע סופית את מעמדם של כל תובעי הזכויות בחלקה במגמה להביא לחלוקתה כדין (כפי שאמנם ביקש בימ"ש קמא לעשות)."

בית המשפט המחוזי קבע כי תחילה יינתן צו מניעה זמני בנוסח שהתבקש בתביעה. כמו כן הורה בית המשפט המחוזי כדלהלן-

"התביעה תוחזר לבימ"ש קמא, ע"מ שהוא ידון בה כתביעה לפירוק שיתוף מקרקעין. לצורך כך, תתוקן התביעה ויצורפו כל הטוענים הידועים לתובעים כנתבעים.

כמו כן, יפורסם על חשבון התועים בשני עיתונים בשפה הערבית, כי כל מי שטוען בזכויות מוזמן להצטרף לתביעה ואם לא יעשה כן תוך 30, יום, יקבעו הזכויות בהעדרו."

בהמשך קבע ביהמ"ש המחוזי הוראות שונות המתייחסות לגורל התביעה במידה ולא יבוצעו ההוראות במועד.

5.התביעה חזרה לבית משפט זה. הוגש כתב תביעה בו התבקש סעד של פרוק השיתוף במקרקעין. התביעה הוגשה נגד 21 נתבעים. כב' השופט חטיב כבר כיהן בבית המשפט המחוזי והתביעה נשמעה בפני כב' השופטת חנה לפין- הראל. בהחלטה ארוכה מיום 23.5.04 מפרטת כב' השופטת לפין-הראל את קורותיה של התביעה ואת הקשיים הרבים המתעוררים בניהולה. לאחר סקירת המצב מציינת השופטת כי כמו בתיקים אחרים ישנו פער גדול בחן המצב הרשומי של הבעלויות לבין מצב החזקה בפועל. מוכרי ורוכשי מקרקעין נמנעו מלרשום העסקאות בלשכת רישום המקרקעין. עוד היא מציינת כי בעלי הדין ובעלי העניין עצמם מכבידים על המלאכה וזאת כאשר במקרה זה התובעים עצמם עד אותו מועד לא רשמו את זכותם במקרקעין, לא רישום בעלות ואף לא הערת אזהרה. נמצא כי למעשה אין כל קשר בין הבעלים הרשום לבין מי שטוענים לזכויות הבעלות, או מחזיקים בפועל בחלקה. כב' השופטת לפין-הראל דנה בהוראות החוק החולשות על הליכי פרוק השיתוף במקרקעין ולבסוף מסכמת מה יש לבצע על מנת שניתן יהא לדון בתביעה כהוראת בית המשפט המחוזי.

"1.על כל הקונים הטוענים לבעלות ע"ס הסכמי מכר, כי יש להם חלק בחלקה ומתגוררים בה, להירשם כבעלים בלשכת מרשם המקרקעין.

2.מר פאהום (המודד אשר מונה על ידי ביהמ"ש- ה.ש.- ש.פ.כ.) מתבקש להכין תשריט להצעת חלוקה אשר תתבסס על המצב הקיים ותביא בחשבון, כי השטח לו זכאי כל אחד מן המחזיקים הוא לאו דווקא מכפלת החלקים אשר רכש בחלקה כולה...

3.יש להציג את התשריט בפני הועדה לתכנון ובניה ולקבל את אישורה."

כב' השופטת לפין-הראל קצבה מועדים לביצוע ההחלטה אשר התארכו.

6.עם מעברה של כב' השופטת לפין-הראל לבית משפט אחר, הועבר התיק לשמיעה בפני. ביום 18.5.06.נדרשו הצדדים להשיב על מספר שאלות הנוגעות למצב ההלכים בתיק. לאחר מכן ניתנו מספר החלטות שעניינן הצורך ברישום הזכויות בטאבו והתאמת הרישום למצב הזכויות. לעניין זה אפנה לדוגמא להחלטה מיום 26.3.07 סעיף 3 "הצדדים ינצלו את הזמן עד לישיבת ק.מ. הבאה לצורך בירור רשימת כל בעלי הזכויות במקרקעין והתאמתה לנסח הטאבו.. כמו כן ידאגו הצדדים שאינם רשומים בטאבו לרשום זכויותיהם או למסור לבית המשפט הודעה עם טעם מספק, מדוע לא ניתן לרשום זכויותיהם בטאבו."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ