אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> יוסי לוי נ' גלאלין חסן סולימן איברהים ואח'

יוסי לוי נ' גלאלין חסן סולימן איברהים ואח'

תאריך פרסום : 04/06/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום ירושלים
12269-04
29/05/2013
בפני השופט:
משה סובל

- נגד -
התובע:
יוסי לוי
הנתבע:
1. גלאלין חסן סולימן איברהים
2. GAZA AHLIEA INS. CO.

החלטה

1.תביעה זו עוסקת בנזקי רכוש שנגרמו לתובע, אזרח ישראלי, בתאונת דרכים שהתרחשה ביום 6.12.03 בצומת מפגש הכבישים 1 ו-437 ליד מחנה ישי. התובע נהג במכוניתו בכביש מס' 1 מירושלים לכיוון ים המלח. נתבע 1 (להלן – הנתבע), המתגורר באל-עזריה שבתחומי הרשות הפלסטינית, הגיע במשאית ממחנה ישי ונכנס לכביש מס' 1. מכוניתו של התובע התנגשה במשאית וניזוקה. לטענת התובע, התאונה נגרמה באשמתו הבלעדית של הנתבע, שנסע במהירות מופרזת, התעלם מתמרור שחייב אותו להאט ולתת זכות קדימה לרכבים הנוסעים בכביש מס' 1, ונסע ישר לתוך כביש מס' 1 למרות שתמרורי הכיוון שעל הכביש התירו לו לפנות לימין או לשמאל בלבד. לפיכך הוגשה תביעה זו נגד הנתבע ונגד נתבעת 2 (להלן – נתבעת), שהנה חברת ביטוח שביטחה את משאיתו של הנתבע. משרדיה של הנתבעת שוכנים בעזה ופעילותה מתקיימת בשטחי המועצה הפלסטינית באמצעות סניפים הפזורים בערים המצויות בשליטת המועצה. בתביעה נדרשים הנתבעים לפצות את התובע בגין הנזקים הממוניים והלא-ממוניים שהסבה לו התאונה המסתכמים בסך של 45,275 ₪.

2.ביום 11.5.05 נמחקה התביעה נגד הנתבע מחמת חוסר מעש. מחיקה זו לא בוטלה, אם כי ב"כ הנתבעת הודיע (לאחר הגשת כתב ההגנה מטעמה) כי הוא מייצג גם את הנתבע ומתגונן גם בשמו.

3.הנתבעים טוענים כי יש לסלק את התביעה על הסף מאחר שהתאונה התרחשה בשטחים המוחזקים ולא בשטח מדינת ישראל, ולפיכך אין לבית משפט זה סמכות מקומית או בינלאומית לדון בתביעה. בנוסף, התובע לא נטל מבית המשפט היתר להמצאת כתב התביעה לנתבעים שמענם הנו באזור, וגם לא ביצע את ההמצאה בדרך שנקבעה בצו שעת חירום (יהודה והשומרון וחבל עזה – שיפוט בעבירות ועזרה משפטית) (שטחי המועצה הפלסטינית – עזרה משפטית בעניינים אזרחיים), תשנ"ט-1999 (להלן – צו שעת חירום). בכל מקרה, בית המשפט בישראל אינו הפורום הנאות לדון בתביעה שהוגשה נגד נתבעים שכתובתם באזור לגבי תאונה שהתרחשה באזור, מה גם שהעדים האמורים להעיד בתיק מתגוררים באזור, ולפיכך יש להעדיף את בירור התביעה בבית המשפט באזור שהנו המקום הטבעי לכך. עוד טוענים הנתבעים כי הדין החל על התביעה הוא דין מקום התרחשות התאונה.

4.התובע הגיש תעודת עובד ציבור של רס"ב יצחק תורג'מן מאגף התנועה במחוז ש"י של המשטרה. על פי האמור בתעודה, הצומת בו התרחשה התאונה מצוי בשטח C הנתון לשליטה ביטחונית ואזרחית של ישראל. הנתבעים אינם חולקים על האמור בתעודה.

5.התובע טוען כי בית המשפט בישראל מוסמך וצריך לדון בתביעה וכי הדין החל על התביעה הוא הדין הישראלי. כך בשל מספר זיקות מכריעות הקושרות את המקרה נשוא התביעה למדינת ישראל: התובע הנו אזרח ישראלי; התאונה התרחשה בשטח הנתון לשליטה ביטחונית ואזרחית של ישראל; שומת הנזק שנגרם בתאונה למכוניתו של התובע נערכה בישראל על ידי שמאי ישראלי שבדק את המכונית בישראל ובהתאם לעלויות התיקון בישראל; ותיקון המכונית התבצע אף הוא במוסך בישראל.

6.לאחר שבחנתי את טענות הצדדים, הגעתי למסקנה כי בית משפט זה לא רכש סמכות בינלאומית להיזקק לתביעה. מאחר ששני הנתבעים אינם מתגוררים או פועלים בשטח מדינת ישראל אלא בשטחי המועצה הפלסטינית, תנאי לרכישת סמכות שיפוט בינלאומית של בית המשפט בישראל לגביהם הנו הזמנתם לדין בהתאם לכללי ההמצאה הקבועים בסעיף 3 לצו שעת חירום, כדלקמן:

"(א) מסמך שמבקשים להמציאו למי שנמצא בשטחי המועצה הפלסטינית, יימסר לממונה, וזה יפעל להמצאתו בשטחי המועצה הפלסטינית; המצאה כאמור תיעשה על ידי העברתו לנציג מוסמך מטעם המועצה הפלסטינית.

(א1) ....

(א2) ....

(א3) ....

(ב) צד המבקש להמציא מסמך כאמור, יצרף לו תרגום לערבית, מאושר על-ידי עורך דין ישראלי.

(ג) על המצאת מסמך לפי סעיף זה לא יחולו הוראות סימן ה' בפרק ל"ב לתקנות סדר הדין, תקנות סדר הדין (המצאת מסמכים לשטחים המוחזקים), התש"ל-1969, או תקנות בית הדין לעבודה (המצאת מסמך בשטחים המוחזקים), התש"ל-1969".

החשיבות של ביצוע ההמצאה בדרך הקבועה בסעיף זה היא בכך שאין מדובר בכתב בי-דין רגיל, לגביו העיקר (לפחות על פי הגישה דהאידנא) הוא בהבאת הכתב לידיעת בעל הדין שכנגד ולא באופן המצאתו. המסמכים בהם מדובר בענייננו הנם כתב תביעה והזמנה לדין, הפותחים את ההליך ושהמצאתם בדרך הקבועה בדין מהווה אמצעי יחיד להטלת המרות וכוח השיפוט של בית המשפט בישראל על נתבע המצוי דרך קבע מחוץ לגבולות המדינה. עמד על כך בית המשפט העליון ברע"א 9048/07 הרשות הפלסטינית נ' גולדמן (מיום 2.5.10, פסקה 11):

"המצאה של מסמכים משפטיים למי שנמצא בשטחי הרשות הפלסטינית תיעשה באמצעות הממונה על העזרה המשפטית, שיפעל בהתאם לאחת הדרכים המפורטות בצו, וכי על המבקש להמציא מסמכים בדרך זו, לצרף תרגום לערבית של המסמך שאותו הוא מבקש להמציא. יוזכר כאן כי ההמצאה אינה רק אמצעי להודיע לנתבע על ההליך שהוגש נגדו; 'להמצאה גם תכלית נוספת והיא להחיל על הנתבע, באמצעות האקט הפורמאלי של ההמצאה, את שיפוטו הפרסונאלי של בית המשפט' (ראו רע"א 39/89 General Electric נ' מגדל חברה לבטוח בע"מ, פ"ד מב(4) 762, 768  (1989))".

על חשיבות המצאת ההזמנה לדין לפי התקנות מצינו בספרו של י' זוסמן, סדרי הדין האזרחי (מהדורה שביעית, 1995) עמ' 39:

"המצאה או מסירת ההזמנה לנתבעת, בהתאם לסדרי הדין הנוהגים בארץ, משמשת לא רק אמצעי להודיע לנתבע שנפתחו הליכים משפטיים, אלא היא גם מקנה לבית המשפט המוציא את ההזמנה את כוח השיפוט לגבי אותו נתבע ומטילה עליו בדרך זו את המרות של השיפוט הישראלי. ניתן לומר, כי כוח השיפוט של בית המשפט, כפי שנקבע בחוק, נשאר רדום, עד אשר קם בענין פלוני אם מסירת ההזמנה לדין".

בהתאם לכך נאמר בת"א (ת"א) 30643/07 אלדן תחבורה בע"מ נ' קלמנוביץ (מיום 3.6.09):

"לטעמי הצו הקובע את דרכי ההמצאה בשטחי הרשות הפלסטינית הוא קונקלוסיבי. כל כולו נועד לקבוע דרך מיוחדת לביצוע ההמצאה. בהיות הסדר זה נוגע לאזור הנמצא מחוץ לתחום השיפוט יש להקפיד ולבצע ההמצאה בדרך שנקבעה כחלק מכללי הזהירות הנדרשים שעה שעוסקים בתושב זר ואין להסתפק בידיעה שלעיתים מספיקה על פי הדין לגבי אזרחי ישראל".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ