אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ידון ואח' נ' קל ואח'

ידון ואח' נ' קל ואח'

תאריך פרסום : 31/01/2011 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות חיפה
27552-09-10
30/01/2011
בפני השופט:
רננה גלפז מוקדי

- נגד -
התובע:
1. ברק ידון
2. גיל ידון

הנתבע:
1. אוטו קל
2. נתנאל בורג

פסק-דין

פסק דין

תביעה זו עניינה הסכם אשר נכרת בין התובע 1 לנתבע 1 במסגרתו מכר הנתבע 1 רכב מסוג דייהו לאנוס מ.ר. 52-061-23 מד אוץ 130,000 ק"מ (להלן: "דייהו") בתמורה לרכבו של התובע, מסוג לאדה מ.ר. 48-356-00 ולסך של 12,000 ₪, אשר שולמו לנתבע 1, על ידי התובע 1.

הצדדים החליפו ביניהם את כלי הרכב והתובע 1 אף שילם את מלוא התמורה, סך של 12,000 ₪ כאמור, אולם, בהמשך, התברר לתובע כי למרות התחייבות הנתבע 1 כי יתקן את מזגן הרכב טרם המכירה, לא תוקן המזגן. לטענת התובע 1, פניותיו אל הנתבע 1 במטרה להגיע לפשרה כלשהי, לא צלחו ובסופו של דבר, תוקן המזגן על ידי התובע 1. עוד לדברי התובע, לאחר רכישת הרכב, התברר לו כי מד האוץ ברכב שונה באופן שנמחקו, ככל הנראה, עשרות אלפי ק"מ. בסופו של דבר, מכר התובע את הרכב והדבר הסב לו נזק רב. התובעים עותרים לקבלת פיצוי הן בהתאם להצעת מחיר לתיקון מזגן אשר צורפה על ידם, והן בגין הפער בין רישום מד האוץ ברכב כפי שהוצהר על ידי הנתבעים לבין המצב בפועל.

בעדותו של התובע בבית המשפט הובהר כי המזגן תוקן ללא עלות מצידו, על ידי מכר. עוד מסר התובע, כי ניסה מספר פעמים לשוחח עם הנתבע 2, מנהל הנתבע 1, וזה הבטיח כי יתקן את המזגן, אולם הדבר לא נעשה והימים היו ימי קיץ חמים.

באשר לשינוי מד האוץ ברכב, מסר התובע כי הדבר התגלה אגב תקלה חשמלית שהיתה ברכב, בעטיה הובא למוסך דייהו, שם הוצגה בפניו ההיסטוריה של הרכב. להפתעתו, גילה כי כבר בשנת 2005 עמד מד האוץ על 148,000 ק"מ, כאשר כאמור, בעת הרכישה, כך גם על פי ההסכם בין הצדדים, נמכר הרכב ככזה שנסע 130,000 ש"מ בלבד. לטענת התובע, ייתכן שהדבר מסביר את מצבו המכני הרעוע של הרכב וטען כי בעת הרכישה, הסתמך על כך שהרכב נסע 130,000 ק"מ בלבד.

3.לטענת הנתבעים, רכשו את רכב הדייהו כאשר הוצג בפניהם כי מד האוץ עומד על 130,000 ק"מ. הנתבעים הגישו לעיון בית המשפט את ההסכם על פיו רכשו הם את הדייהו מבעליה כאשר אכן נרשם בהסכם כי מד האוץ עמד על 130,000 ק"מ. לדבריהם, אין הם מבררים במוסכים טרם הרכישה אלא מסתמכים על דברי מוכר הרכב.

הנתבעים הודו כי אכן היתה התחייבות לגבי תקינות המזגן בדייהו, אבל דובר בהתחייבות הדדית, היינו כי המזגן בלאדה יהיה גם הוא תקין. לטענת הנתבעים, גם המזגן בלאדה לא היה תקין, אולם לא היה בידיהם כל מסמך התומך בטענתם זו.

הנתבעים הבהירו כי היו נכונים לתקן את המזגן, אולם נדרש היה להזמין מדחס והם פעלו לשם כך, אולם בטרם הצליחו להשיג מדחס חלופי, הגיעו התובעים וטענו כי המזגן כבר תוקן על ידם, אך דרשו את החלפת הרכב באחר, לאור עניין מד האוץ שהתברר בשלב זה. הנתבעים הבהירו כי לא ידעו אודות כך והציעו להזמין את אותו אדם שמכר להם את הרכב, מר אבי אלישע, על מנת לנסות וליישב עימו את העניין, אולם התובעים סירבו לכך.

4. הוצגו בפניי מסמכים שונים מהם ניתן להסיק את המסקנות הבאות:

א.היסטוריה לרכב הדייהו ממוסך חיש 2000 ממנה עולה כי ביום 14/2/05 נרשם מונה הקילומטר על 135,000 ק"מ, ביום 26/12/05 נרשם מונה הקילומטר על 148,047 ק"מ וביום 4/7/10 נרשם מונה הקילומטר על 130,000 ק"מ. מרישום זה עולה, לכאורה, כי נעשו שינויים במד הקילומטרים ברכב הדייהו.

ב.הסכם המכירה בין התובע 1 לנתבע 1 בו צויין בסעיף ההערות "הקונה בדק את הרכב והוא נמצא לשביעות רצונו; בהחלפה על לאדה שנת 95 מס' 4835600 – בכפוף לתקינות המזגן".

התובעים טענו כי המזגן המדובר הינו מזגן הדייהו, בעוד הנתבעים טוענים כי ההתחייבות היתה הדדית, היינו, כי מזגני שני כלי הרכב יהיו תקינים. עם זאת, ולמרות טענת הנתבעים כי מזגן הלאדה לא היה תקין (טענה המוכחשת על ידי התובעים ואשר אינה נתמכת בכל מסמך שהוא), הנתבעים הודו כי הכירו באחריותם למזגן הדייהו ואף עשו לצורך תיקונו.

בנסיבות אלה, אני מקבלת את טענת התובעים כי הנתבעים צריכים היו לדאוג לתיקון מזגן הרכב, על פי המוסכם ביניהם.

ג.הסכם המכירה בין מר אבי אלישע לבין הנתבע 1 ממנו עולה כי אותו אלישע רכש רכב מסוג רנו מגאן בתמורה לתשלום כספי ולמסירת רכבו, רכב הדייהו הנדון בתיק זה, כאשר כפי שנכתב במפורש, מד האוץ עמד בעת המכירה על 130,000 ק"מ.

בהעדר ראיה אחרת לסתירת האמור, אני מקבלת את טענת הנתבעים כי הסתמכו על דברי מר אלישע ועל כן סברו, כפי שהתובעים עצמם סברו, כי המדובר ברכב שנסע 130,000 ק"מ בלבד. הנתבעים מסרו כי לא ביצעו כל בדיקה מיוחדת על מנת לוודא את הצהרתו של מר אלישע, אשר תאמה את מצב הרכב כפי שהובא אליהם ואף מנוסח ההסכם הנדון בסעיף ב' לעיל, עולה כי התובע הצהיר כי בדק, בין היתר, את הרכב, את מסמכי הרכב ואת מקוריות הרכב ולא יהיו לו טענות כלשהן. לכך, לטעמי, יש לצרף את העובדה כי אין חולק כי כל המעורבים הבינו היטב כי המדובר ברכב ישן, בעל היסטוריה, אולם היא לא נבדקה על ידי התובעים טרם רכשו אותו.

מאחר שהתובעים הודו כי בדקו את הרכב טרם הרכישה, אך לא ביצעו בדיקה במוסך דייהו לגבי ההיסטוריה של הרכב ועל כן לא גילו את הפער בק"מ אותם עבר הרכב, ולאור ההסכם הנדון בסעיף זה, איני מוצאת לייחס אחריות כלשהי לנתבעים ביחס לשינוי מד האוץ או ביחס לכך שנמנעו מלתור אחר ההיסטוריה של הרכב בעת קבלתו מאותו אבי אלישע או טרם מכירתו לתובעים.

בנסיבות אלה, בהעדר אחריות הנתבעים לפער האמור במד האוץ, אין לי צורך לדון בטענות התובעים בנוגע לפער המהותי בין כדאיות העסקה לגבי רכב עם 130,000 ק"מ לבין רכב עם מאות אלפי ק"מ, כפי שהתברר בפועל.

5. לאור מסקנותיי כאמור, לאחריות הנתבעים לתיקון מזגן הדייהו, אך מנגד, להעדר אחריות בכל הנוגע לשינוי מד האוץ, אמשיך את הדיון אך ורק בכל הנוגע למזגן.

הנזק היחיד אשר ניתן לקבוע כי נגרם לתובעים הוא נזק של אי-נוחות וטרחה לצורך הטיפול בתיקון המזגן. התובעים הבהירו כי לא הוציאו מכיסם כסף לצורך התיקון, שכן הדבר נעשה כטובה עבורם ממכר.

לפיכך, איני מוצאת לחייב את הנתבעים, כפי דרישת התובעים, בתשלום בגובה הצעת המחיר אשר צורפה לכתב התביעה. אין מחלוקת כי הצעת מחיר זו לא מומשה כלל ועיקר והתובעים לא ניזוקו כלכלית כתוצאה מתיקון המזגן על ידם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ