אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> יארצ'וק נ' בנימין ואח'

יארצ'וק נ' בנימין ואח'

תאריך פרסום : 04/02/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
62306-01-13
21/01/2014
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
אולג יארצ'וק
הנתבע:
1. עוזי בנימין
2. אביעד בנימין
3. ליאור בנימין
4. בנימין גרופ בע"מ

החלטה

בפני בקשה לתיקון כתב התביעה בעיקר על דרך הפירוט וצירוף אסמכתאות לטענות העובדתיות אשר נטענו בכתב התביעה המקורי, ובטענה להליכי הוצאה לפועל שננקטו כנגד המבקש לאחר הגשת התביעה.

במסגרת תיק זה מתבררת תביעת המבקש (התובע), לתשלום פיצויים בגין נזקים שנגרמו לו בעקבות התקשרות עם המשיבים בשנת 2011, בסך של 200,000 ₪.

המבקש, הינו בעלים של עסק לממכר ורכש טלפונים סלולאריים, מוצרי חשמל, אביזרים נלווים, ומעבדת שירות. המשיב 1 הינו בעל המניות במשיבה 4, חברת בנימין גרופ בע"מ, אשר עוסקת בתחום הקמעונאות והמשיבים 2- 3 הינם בניו של המשיב 1.

בתמצית, לטענת המבקש בכתב התביעה, מאז דצמבר 2011, נוהלו קשרי מסחר בינו לבין המשיבים ובמהלכם רכש מהמשיבים מוצרים שונים, אך התברר כי המשיבים מבקשים להשתלט על עסקו של המבקש והוא חש מאוים. במסגרת זו, טוען המבקש, לא כובד שיק שמסרו לו המשיבים בסך של 140,000 ₪, המשיבים לא סיפקו סחורות אשר הוזמנו מהם, איימו על המבקש ואילצו אותו לקחת הלוואה ולהגדיל את מסגרת האשראי בחשבונו, ואף גזלו מחשבונו 97,000 ₪, השתלטו על בית העסק של המבקש ועל המחסן שלו, ועשו בהם מנהג בעלים.

לטענת המבקש, המשיבים נקטו בדרכים בלתי מקובלות בביצוע הסכמות הצדדים, שאף לוו במעשי גניבה, תרמית, איומים מצד המשיבים 1- 3, ושגרמו בסופו של יום לנזקים ממשיים למבקש ולפיכך על המשיבים לשפותו בסכום של למעלה ממיליון שקלים, אך נוכח מצבו הכלכלי הירוד של המבקש העמיד המבקש את סכום התביעה על סך של 200,000 ₪.

בכתב ההגנה כופרים המשיבים בטענות המבקש.

בתמצית, לטענת המשיבים נהג המבקש לשלם עבור מוצרים שרכש מהמשיבה 4 בשיקים מעותדים, אשר נמסרו לניכיון, אך התברר שהשיקים שמסר לא יכובדו בשל מצוקה אליה נקלע. הואיל והמשיבה 4 מסרה את השיקים שמסר לה המבקש לניכיון ומשכך היא אחראית לפירעונם, ועל יסוד מצג שהציג המבקש, שמדובר במצוקה זמנית שעתידה לבוא על פתרונה בקרוב, ולנוכח היכרות ויחסי חברות בין המבקש לבין המשיב 1, נאותה המשיבה 4 להפקיד כספים בחשבון המבקש וכן לפנות לצדדים שלישיים, המחזיקים בשיקים הדחויים של המבקש, על מנת לדחות את מועד פירעון השיקים. המבקש פנה למשיבה 4, מספר פעמים כדי שהאחרונה תפקיד בחשבונו כספים על מנת שההמחאות שמסר המבקש למשיבה 4, ושהועברו לניכיון יכובדו.

המשיבים מכחישים את טענות המבקש להתנהגות לא נאותה מצידם וטוענים לפיכך כי תביעת המבקש הינה תביעת סרק, כשהחייב הוא דווקא המבקש בעצמו.

בדיון אשר התקיים 14.10.13 התבקש המבקש למסור פרטים מפורטים יותר ביחס לעילות התביעה ובעקבות זאת הוגשה בקשה זו לתיקון כתב התביעה.

מעיון בבקשה, מתברר שהמבקש איננו מפרט בגוף הבקשה במדויק אילו סעיפים הוא מבקש לתקן ביחס לסעיפים בכתב התביעה המקורי. המבקש טוען בלשון כוללנית כי תכלית הבקשה הוספת פרטים ועובדות, המפרטות את טענותיו בכתב התביעה המקורי כמו לדוגמא תאריכים, משך תקופות ואסמכתאות, וכן ראיות נוספות. המבקש מציין שלאחר קדם המשפט הוגשו לביצוע בהוצאה לפועל שני שיקים, שהועברו על ידו לחזקת המשיבים, ובכך יש כדי ללמד על מערכת היחסים שבין הצדדים ולבסס את עילת התביעה, ובפרט לאור העובדה שבפעולה זו יש כדי להטיל חיובים חדשים על המבקש. עוד טוען המבקש כי הבקשה מוגשת בשלב מקדמי, ולאחר שהתקיים רק קדם משפט אחד בתיק, וגם בשל כך יש להיעתר למבוקש.

המשיבים מתנגדים לבקשה הואיל ולטענתם מחדלו של המבקש בכתב התביעה המקורי, אינו בא על תיקונו בכתב התביעה המתוקן, אשר גם הוא אינו עומד ברמת הפירוט הנדרשת חרף הנדרש על פי הדין והתקנות. עוד טוענים המשיבים כי המבקש עותר להוספת טענות חדשות שאף להן אין כל בסיס ולא הונח להן המצע העובדתי הראוי. לטענת המשיבים אין בכתב התביעה המתוקן כדי לסייע לבית המשפט להכריע בשאלות שבמחלוקת וכי גם אם תינתן הרשות להגיש את כתב התביעה המתוקן הרי שיש להשית על המבקש הוצאות. תגובת המשיבים הוגשה ללא תצהיר.

בהתאם לתקנה 92 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: "התקנות"), בסמכות בית המשפט להתיר תיקון כתבי טענות "בכל עת", דהיינו בכל שלב של הדיון. בשורה ארוכה של הלכות נקבע כי בבקשות לתיקון כתבי טענות נוקט בית המשפט בגישה ליברלית, שכן בדרך כלל מיועד התיקון לאפשר גיבוש השאלות האמתיות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין ובכך לייעל את ההליך המשפטי.

יחד עם זאת, עלולה בקשה לתיקון כתבי טענות להידחות באם השתהה המבקש בהגשת הבקשה או לנוכח התנהגות המבקש עובר להגשת הבקשה. גם מצב בו עלול התיקון לגרום לצד שכנגד נזק אשר איננו בר תיקון בפסיקת הוצאות, עלול להביא לדחיית הבקשה.

כאמור, המבקש איננו מביא בגוף הבקשה פירוט של הסעיפים המדויקים אותם הוא מבקש לתקן, וחבל שכך שכן בשל נוכח מחדל זה לא היה מנוס מבחינת נוסח התיקון המצורף, דבר שגזל זמן מיותר. לאחר בחינת השינויים שנעשו בכתב התביעה המתוקן, נראה שרובם ככולם ביטוי של הוספת פרטים לטענות שנטענו בכתב התביעה המקורי. ומשכך, התיקון אכן עשוי לייעל את ההתדיינות והביא לליבון המחלוקות האמתיות שבין הצדדים.

לטענת המשיבים, אין בטענות הנוספות כדי לבסס את התביעה, אלא שזו טענה כנגד התביעה עצמה ולא כנגד בקשת התיקון.

אשר לעיתוי הגשת הבקשה, הרי שזו הוגשה בטרם הושלמו ההליכים המקדמיים שבין הצדדים ובטרם הגשת תצהירים, כך שלא ניתן לטעון להשתהות ניכרת בהגשתה. אף המשיבים אינם טוענים לנזק בלתי הפיך עקב מתן היתר לתיקון כתב התביעה. הנזק היחיד אשר יגרם למשיבים (מעבר לצורך להתמודד עם הטענות שהועלתה), הינו הצורך להגיש כתב הגנה מתוקן ונזק זה איננו מצדיק את דחיית הבקשה, כאשר בגינו ניתן להשית על המבקש את הוצאות המשיבים ולהתנות את ההיתר לתיקון בתשלום ההוצאות.

אשר על כן אני נעתר לבקשה ומורה כדלהלן:

המבקש יישא בהוצאות המשיבים בגין בקשה זו בסך של 2,500 ₪ אשר ישולמו בתוך 14 יום וזאת בלא קשר לתוצאות ההליך העיקרי.

כתב התביעה המתוקן (בדיוק בנוסח המצורף לבקשה) יוגש בתוך 20 ימים ואליו תצורף אסמכתא לתשלום ההוצאות שנקבעו כאמור. כתב הגנה מתוקן יוגש בתוך 30 יום לאחר מכן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ