אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> יאקושנקו נ' בכר ואח'

יאקושנקו נ' בכר ואח'

תאריך פרסום : 18/05/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ראשון לציון
27287-02-10
14/05/2012
בפני השופט:
ד"ר איריס סורוקר

- נגד -
התובע:
לובוב יאקושנקו ע"י ב"כ עו"ד ניק בנרי
הנתבע:
1. מיכאל בכר
2. איילון חברה לביטוח בע"מ

פסק-דין

פסק דין

כללי

1.בפניי תביעה שעניינה נזקי גוף. מדובר בתאונת עבודה. התובעת, ילידת 5.4.1952, נפגעה ביום 6.5.2003 בעבודתה אצל הנתבע 1 כעובדת מטבח (מסעדה קטנה בשם "פיאסטה" בקניון הזהב בראשל"צ). הצדדים חלוקים בשאלת החבות ובשאלת היקף הנזקים שנגרמו לתובעת בעקבות התאונה.

2.במישור הדיוני: מטעם התובעת הצהירו היא עצמה וכן מר קוסטיונין איוון. מטעם הנתבעים הצהירו הנתבע 1 (ואולם ב"כ הנתבעים ויתר על תצהירו), וכן גב' יונה בכר (אשתו של הנתבע 1 שעבדה עימו במסעדה), וכן גב' מורן לוין (בתם של ה"ה בכר, אשר שימשה כ"אחראית על העובדים במסעדה" – ר' ס' ב1 לתצהירה). העדים נחקרו בפניי. ב"כ הצדדים סיכמו בעל-פה עם תום שמיעת הראיות. להלן אדון בשאלת החבות ולאחריה בשאלת הנזק.

שאלת החבות

3.בעלי הדין הציגו גרסאות שונות לענין נסיבות התאונה. התובעת הצהירה: "ביום התאונה 6.5.2003 סמוך לשעה 10:00 עסקתי במלאכת טיגון בלינצ'ס במחבת. הכנתי בצק לבלינצ'ס, לקחתי מחבת ושימנתי אותה בשמן חמניות. בעת שהרמתי את ידית המחבת, הידית השתחררה, הסתובבה בידי הימנית וכל השמן החם נשפך על כף ידי השמאלית. יש להדגיש ולציין כי המחבת היה במצב גרוע – ידית המחבת הייתה רעועה ולא תקינה (הסתובבה והתנדנדה), המחבת עצמו היה מלוכלך ושחור, הבורג לא תקין וכיו"ב" (ר' ס' 2 לתצהירה).

4.לעומת זאת, גב' בכר טענה כי "התאונה ארעה בנסיבות שונות הנטען ע"י התובעת – בסיום הכנת הבלינצ'ס ניגשה התובעת לנקות את המחבת הלוהטת והכניסה אותה מתחת לברז המים במטבח כדי לשטוף אותה, מבלי שהמתינה כי המחבת תתקרר. כתוצאה מכך ניתזו עליה טיפות רותחות שגרמו לכוויות בכף ידה" (ס' 6 לתצהירה).

5.לאחר עיון בתשתית הראייתית, אני סבורה כי התובעת הרימה את הנטל במידה מספקת במשפט אזרחי להוכיח את רשלנות המעסיק כלפיה, בכל הקשור לשיטת העבודה שהונהגה בעסק להכנת בלינצ'ס. כתוצאה משיטות עבודה לקויות ובלתי בטיחותיות, כפי שיפורט בהמשך, הגיע שמן רותח אל כף ידה השמאלית של התובעת (באזור שורשי האצבעות וגב כף היד), והיא נכוותה. מסקנה עובדתית זו מבוססת על ניתוח הממצאים וכדלקמן:

א.גב' יונה בכר ביקשה להציג עצמה כעדת ראיה לתאונה. היא טענה כי נכחה בצמוד לתובעת בעת שהתרחשה התאונה: "נוכחתי לידה, צמודה. אני מסבירה לך, אני איתה באותו חדר. זה לא חדר צמוד או עם דלת. לא הייתה אפילו דלת שהפרידה בינינו. זה מקרר קולה. אנחנו באותו חדר. אין משהו שיפריד בינינו. אני רוצה לשטוף ידיים, אני איתה. אני רוצה לצאת או להיכנס לחנות, אנחנו איתה" (פ' ע' 13 ש' 28-26). גב' בכר הוסיפה שראתה את מה שקרה ביום האירוע (שם, ש' 30-29). ואולם בהמשך חקירתה התברר כי אין היא יודעת לומר בדיוק כיצד הגיע שמן חם אל ידה של התובעת. היא הניחה כי "מן הסתם" התאונה התרחשה מחמת שהתובעת "הלכה עם המחבת למים ואני לא יודעת למה" (ר' עדותה בפ' ע' 14 ש' 11-10). בהמשך הודתה כי בעת האירוע שרתה לקוחות, ועמדה עם פניה לקניון ועם גבה אל המקרר החוצץ בינה לבין המטבחון – בו עבדה התובעת (ר' עדותה בפ' ע' 16 ש' 23-20). גב' בכר שמעה רחש (תססס), וכן קריאת "אויש", ולכן הסתובבה כלפי התובעת וניגשה לראות מה קורה (ר' עדותה בפ' ע' 16 ש' 30 עד ע' 17 ש' 8).

ב.נמצא, אם כן, כי גב' בכר לא הייתה עדת ראייה לתאונה.

ג.אשר לגב' לוין – הנ"ל העידה שהייתה מצויה ליד התובעת וראתה אותה מכניסה את המחבת הרותח מתחת למים (ר' עדותה בפ' ע' 19 ש' 27-26). ואולם, ספק אם דייקה בעדותה, שכן תצהירה נמצא לוקה באי דיוקים. כך, בס' 3 לתצהירה טענה שהתובעת קיבלה הדרכה בקבלתה לעבודה, הן על ידה והן ע"י אימה (ס' 3 לתצהירה). ואולם, בעדותה הודתה: "אני אישית לא העברתי את התובעת הדרכה. היא עוברת הדרכה איך לתפקד במטבח, עם איזה מוצרים ומה עושים. אני עצמי לא נתתי את ההדרכה" (פ' ע' 19 ש' 10-9). כמו כן, בס' 6 לתצהירה רשמה כי הכוויה נגרמה ביד ימין. ואולם אין חולק כי התובעת נכוותה בידה השמאלית. אין לשלול אפשרות כי התובעת אמנם ניגשה עם המחבת לכיור, ואולם זאת לאחר שכבר נכוותה. אפשרות זו עולה בקנה אחד עם טענתה של גב' בכר, לפיה מצאה את התובעת ליד הכיור, עם המחבת מתחת לברז המים, "והיא היתה מבולבלת כזאת וזה מה שקרה" (פ' ע' 14 ש' 8).

ד.הנתבעים לא הגישו כראיה את טופס הדיווח למל"ל בעקבות פציעת עובד (בל/250). מדובר בטופס רלבנטי, המשקף כיצד המעסיק דיווח על נסיבות התאונה.

ה.הנתבעים חזרו וטענו כי המחבת ששימשה את התובעת בעבודתה הייתה תקינה (ר' למשל ס' 7 לתצהיר גב' בכר וס' 5 לתצהיר גב' לוין). הנתבעים הגישו תמונות של מחבת כדוגמת המחבת דאז (ר' נספח ב' לתיק המוצגים מטעמם). כמובן, אין מדובר באותו המחבת (שהרי חלף זמן רב מעת האירוע). יחד עם זאת, עיון בתמונות לא תומך בגרסת הנתבעים לפיה מדובר ב"ידית יצוקה" (ר' למשל טענתה של גב' בכר בפ' ע' 15 ש' 8-7). רואים כי ישנם שני ברגים המחברים בין הידית לבין צלחת המחבת – ואלה מן הסתם עלולים להתרופף, כפי שטענה התובעת.

ו.לדברי גב' בכר, מדובר בידית "מברזל... עשויה מפלדה" (פ' ע' 15 ש' 22). אם כך הדבר – הרי שהשימוש במחבת מחייב העזרות בכפפות מתאימות, למניעת מגע עם המחבת הלוהט, כמו גם עם נתזי שמן. אין חולק כי התובעת לא צוידה בכפפות מגן להחזקת סירים או מחבתות חמים.

ז.זאת ועוד: מעדותה של גב' בכר עולה שתהליך העבודה כלל הרמה והפיכה של המחבת מעל מגש שלצידו, וזאת לצורך העברת עלי הבלינצ'ס המטוגנים מהמחבת אל המגש. גב' בכר העידה: "ש. איך מעבירים את הבלינצ'ס מהמחבת למגש? ת. כך (מדגימה תנועת כיפוף עם היד). ש. נעזרים בכלי כלשהו? ת. לא כי הוא מאד קל. ש. אז הופכים את המחבת? ת. הופכים ככה ואז שמים את הבלילה לעשות עוד אחד. ש. ההעברה של עלי הבלינצ'ס המוכן מהמחבת אל המגש נעשית ע"י הפיכת המחבת אל המגש? ת. כן. אבל יש שני שלבים, הצד הראשון שלמטה מתבשל ולמעלה עוד לא, אז כדי להפוך אותו לצד השני...את כן נעזרת בכף שטוחה. ש. אז למה אם כך את העברת העלה מהמחבת למגש לא עושים באמצעות הכף? ת. כדי לא לפצוע את העלה" (ר' עדותה בפ' ע' 17 ש' 27-17).

בהמשך ציינה כי התובעת יכולה הייתה לנהוג "איך שנוח לה, יש לה את הכף והיא יכולה ככה או ככה. כל אחד מוצא שיטה שנוחה לו" (ר' פ' ע' 17 ש' 32-31).

ח.עיון בעדותה של גב' בכר בנקודה זו מלמד שלא הונהגה שיטת עבודה בטוחה בכל הקשור לשימוש במחבת. ראשית, התובעת הונחתה להרים את המחבת ולהופכו על המגש כדי להעביר את עלי הבלינצ'ס המוכנים; שנית, התובעת לא צוידה בכפפות מגן.

ט.גם אם התובעת ביקשה לשטוף מחבת לוהט מתחת למים קרים – וכך ארעה התאונה – גם אז נופלת על המעסיק האחריות העיקרית לתאונה. הטעם לכך נעוץ בזה, שאין הוא יכול להניח כעניין מובן מאליו שאין צורך בהדרכה בכגון דא. למקרא עדותה של גב' בכר התרשמתי כי ה"ה בכר הניחו שהעבודה היא פשוטה ואינה טעונה הסבר. כך למשל אמרה: "העבודה עצמה של שטיפת כלים, ששמתי סבון ויש כיור שבן אדם יכול לדעת גם בבית לעשות כלים. זו לא עבודה שאתה צריך להדריך. אין שם משהו מסובך שאני צריכה להעביר. אני בעצמי לא מחזיקה שם אוכל מסובך. בסה"כ פיצות שאנחנו עשינו. את הפיצות היא לא עשתה ואת המאפים היא לא עשתה. סה"כ מה שעשתה שהראיתי לה זה עלי בלינצ'ס" (פ' ע' 13 ש' 24-21). ואולם, מקום בו מדובר בעבודת מטבח, ובשימוש במחבת לוהטת ובשמן חם – יש מקום להדריך ולהסביר, על מנת למנוע תקלות.

י.לו קיבלה הדרכה כראוי, ולו סופקו לה כפפות מגן, ניתן להניח שהתאונה היתה נמנעת ולמצער – נזקה היה ממוזער.

6.יחד עם זאת, התובעת סובלת מאשם תורם לתאונה. היה עליה להיזהר בדרך בה החזיקה את המחבת, בדרך בה הרימה אותו ובדרך בה התנהלה עימו. אם אמנם לקה בידיתו – היה על התובעת להימנע מלהרים את המחבת הבלתי יציב, כל עוד מצוי בו שמן חם. אני מטילה על התובעת אשם תורם בשיעור 20%.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ