אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ט.ל. רהיטי תינוקות בע"מ ואח' נ' ביג בייבי בע"מ ואח'

ט.ל. רהיטי תינוקות בע"מ ואח' נ' ביג בייבי בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 08/05/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום תל אביב - יפו
35811-11-12
22/04/2013
בפני השופט:
אריה ביטון

- נגד -
התובע:
1. ביג בייבי בע"מ
2. ביג בייבי בילו בע"מ
3. ביג בייבי פולג בע"מ
4. ביג בייבי תל-אביב 2008 בע"מ
5. אשכנזי שלמה
6. שוורץ דב

הנתבע:
1. ט.ל. רהיטי תינוקות בע"מ
2. טל מוצרי תינוקות בע"מ

החלטה

1.בפניי מונחת בקשה למחיקת כותרת בסדר דין מקוצר אשר הוגשה במסגרת תביעה לתשלום חוב למשיבות בגין הזמנת רהיטים ומוצרים בתמורה לשיקים מעותדים, אשר חוללו בהיעדר כיסוי.

טענות הצדדים

2.לטענת המבקשים, סכום התביעה אינו קצוב, שכן נתון הוא לשומה ולהערכה, התביעה אינה מכוח חוזה או התחייבות, וכתב התביעה אינו מגלה ראשית ראיה להתחייבות המבקשות 1 עד 4 כלפי המשיבות, למעט כרטסות הנהלת חשבונות פנימיות מטעם המשיבות, אשר הונפקו על ידן וחסרות חתימת המבקשות. כמו כן, המבקשים 5 ו-6, הנתבעים כערבים, חתמו על כתב ערבות ביחס לחברה בשם "ביג בייבי רעננה", אשר אינה אחת מהחברות הנתבעות, ועל כן, אין מהווים כתבי הערבות ראיה שבכתב כלפיהם. מוסיפים המבקשים וטוענים, כי כתב התביעה מערב עילות שונות אשר אינן ניתנות להידון בסדר דין מקוצר. על כן, יש למחוק את כותרת תביעה זו ולהעבירה למסלול של סדר דין רגיל.

3.לטענת המשיבות, סכום התביעה ברור ומפורש, לתמיכת הסכום צורפו נספחים המפרטים באופן מובהק את הסכומים הנקובים בתביעה, תוך שקיזזו החזרים וזיכויים בגין סחורות שנמסרו למשיבות טרם הגשת התביעה. באשר לתנאי הדורש שהתביעה תהיה מכוח חוזה או התחייבות, טוענות המשיבות, כי לא נכרת הסכם כתוב בין הצדדים, אולם, התגבש הסכם על דרך התנהגות וחל מכוח יחסי מסחר שוטפים שהפכו מחייבים. באשר לתנאי הדורש ראיה בכתב, השיקים שמסרו המבקשות למשיבות וכן כתבי הערבות מהווים ראשית ראיה.

4.בנוסף, מגיבות המשיבות לטענת המבקשים ביחס לטענה כי המבקשים 5 ו-6 אינם ערבים לכלל המשיבות, כי עת נוסחו כתבי הערבות לא קמו החברות הנתבעות, ולאחר מכן, עמדה ערבות זו כחלק אינטגראלי ומהותי ממערך האספקה שהתפתח בין הצדדים. באשר לטענת המבקשים ביחס לעירוב עילות, מגיבות המשיבות כי כלל העילות המצוינות במסגרת כתב התביעה חוסות במסגרת דיני החיובים המהווים את התשתית הנורמטיבית להפרת ההתחייבויות אשר בגינן נתבעים הכספים בהליך זה.

דיון והכרעה

5.ההסדר החקיקתי לצורך הגשת תביעה בסדר דין מקוצר נקבע בתקנה 202 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984. התנאים הצריכים להתקיים לפי סדר דין זה הם: סכום כסף קצוב, קיומו של חוזה או התחייבות מפורשים או מכללא, וראיה שבכתב. לצורך בחינת התאמתה של התביעה נשוא הבקשה לסדר דין מקוצר, יש לבחון את קיומם של התנאים שלעיל ורק באם אחד התנאים לא מתקיים ניתן יהיה לקבוע כי התביעה אינה מתאימה להידון בסדר דין זה ואזי יש להעבירה לפסים רגילים.

6. נבחן, איפוא, את שלושת התנאים לצורך הגשת תביעה בסדר דין מקוצר:

א. באשר לתנאי הראשון, נדרש שהסכום הנתבע יהיה ניתן לחישוב אריתמטי פשוט, ללא צורך בשומה או בהערכה (ראו: ע"א 734/83 חברת החשמל לישראל בע"מ נ' שפיר דוידוביץ , לח (1) 613). בענייננו, המשיבות צירפו לכתב תביעתן שיקים עם חתימת החברות המבקשות, וכן, כרטסות הנהלת החשבונות של המשיבות, לפיהן ניתן לראות את סכומי השיקים שחוללו ובגינם הוגשה התביעה. מכאן שהמדובר בסכום קצוב שאינו צריך שומה או הערכה.

ב. באשר לתנאי השני, על התביעה בסדר דין מקוצר לסמוך על חוזה או התחייבות מפורשים או מכללא. בענייננו, בין הצדדים לא נכרת חוזה, אולם ניהלו הם יחסי מסחר שוטפים במשך 8 שנים, במסגרתם גיבשו דרך התנהגות בה דבקו במשך כל התקופה, מה שמהווה התחייבות מכללא ומכוחה מוגשת התביעה נשוא תיק זה. השיקים, אשר חוללו, אף הם מעידים על התחייבות מכללא שכזו.

ג. באשר לתנאי השלישי, תביעה בסדר דין מקוצר מותנית בקיומן של ראיות שבכתב התומכות בתביעה המוגשת. בעניין זה, יש שהמסמך המצורף יהיה קשור לנתבע, שנעשה או נחתם על ידו. כמו כן, הכתב הנדרש אינו חייב להיות ראיה מלאה על עילת התביעה, על כל פרטיה ודקדוקיה ודי ב"ראשית ראיה" (ראו: אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי (מהדורה עשירית, תשס"ט), פרק כ"ה, 396-397). בענייננו, השיקים עליהם חתם המבקש 5 בשם המבקשות, וכן, כתבי הערבות עליהם חתמו המבקשים 5 ו-6 מהווים ראשית ראיה, אולם, כטענת ב"כ המבקשים, אין כתבי הערבות מהווים ראשית ראיה ביחס לתביעה כנגד הנתבעות 1-4 אלא כנגד חברה בשם אחר אשר אינה בין הנתבעות, ואף הטענה כי כתבי הערבות נוצרו בטרם החלו לפעול הנתבעות 1-4 רק מחזקת מסקנה זו כי כתבי הערבות לא יכולים לשמש כראשית ראיה בתביעה בסדר דין מקוצר כנגד הנתבעות 1-4.

משהתביעה כנגד הנתבעים 5 ו-6 אינה נתמכת בראשית ראיה, אלא כזו אשר מתייחסת לחברה אשר אינה בין הנתבעות לכאורה, אזי לא מתקיים התנאי השלישי להגשת תביעה בסדר דין מקוצר ביחס לנתבעים אלו. אולם, כאשר התביעה אינה ראויה להתברר כנגד מי מהנתבעים בסדר דין מקוצר, אזי אין היא ראויה כלל להתברר ככזו גם כלפי האחרים ויש להורות על העברתה לסדר דין רגיל.

יתר על כן, מצאתי אף את טענת ב"כ המבקשים באשר לעירוב עילות שונות כמצדיקה את מחיקת הכותרת בסדר דין מקוצר, שכן הוספת עילה חלופית כעילת "עשיית עושר ולא במשפט" אשר אינה מבוססת על הסכם או על השטר וכן עילות של הפרת חובה חקוקה ולפי פקודת הנזיקין מונעת מהתובענה מלהידון בהליך כזה.

סוף דבר

7.לאור האמור לעיל, מצאתי כי אין התביעה ראויה במתכונתה זו להתברר בסדר דין מקוצר, ועל כן, הנני מורה על מחיקת הכותרת "בסדר דין מקוצר" והעברת התביעה למסלול של סדר דין רגיל.

8.התצהיר התומך בבקשת הרשות להתגונן ישמש ככתב הגנה. אין בהחלטה זו כדי לבטל את הדיון שנקבע לצדדים למחר.

9.המשיבות ישאו בהוצאות הבקשה ובשכ"ט עו"ד בסך של 1500 ₪.

10.המזכירות תביא החלטה זו לעיונו של כב' השופט סובל טרם הדיון הקבוע למחר, וכן, תמציא החלטתי זו לצדדים גם באמצעות הפקסימיליה ובהקדם האפשרי.

ניתנה היום, י"ב אייר תשע"ג, 22 אפריל 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ