אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> טפירו נ' שירביט חברה לביטוח

טפירו נ' שירביט חברה לביטוח

תאריך פרסום : 18/06/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום חיפה
17410-06-12
14/06/2013
בפני השופט:
שלמה לבנוני

- נגד -
התובע:
יפית טפירו
הנתבע:
שירביט חברה לביטוח בע"מ

החלטה

1.בעיצומה של ישיבת הוכחות ביום 31.12.12, ומשום התנהלות של הנתבעת שהפכה את הישיבה לישיבת-סרק כמפורט בהחלטתי מאותו יום, הוריתי כי "ככל שהנתבעת תשלם לתובעת הוצאות הישיבה בסך 2,300 ₪, ללא קשר לתוצאות הדיון, תוך 20 יום מהיום לידיו הנאמנות של ב"כ התובעת, ותומצא ראיה על כך להנחת דעתי אזמן ישיבת הוכחות נוספת..." (סעיף 3).

2.קבעתי התיק לתזכורת מעקב ביום 22.1.13. התיק הגיעני לעיון ביום 18.2.13. משלא מצאתי בתיק ראיה על תשלום הוצאות לתובעת, מעשה שגרה וכאמור בהחלטתי הנ"ל, קבעתי כי אין בדעתי להידרש לראיות הנתבעת והוריתי על הגשת סיכומי טענות. ואכן ביום 10.3.13 הוגשו סיכומי טענות מטעם ב"כ התובעת.

3.בתכוף לאחר מכן הונחה בפניי בקשת ב"כ הנתבעת לביטול החלטתי מיום 18.2.13 הנ"ל. עיינתי בבקשה, בתגובה ובתשובה לה. מצאתי שיקולים לחובת שתי בעלות הדין. עוצמת השיקולים נגד הנתבעת עולה פי כמה.

4.מסתבר כי עוד ביום 17.1.13 שיגר ב"כ הנתבעת המחאה על סך 2,300 ₪ לפקודת עו"ד אביטל שי. לאחר מכן, ולבקשת ב"כ התובעת, הוחלפה ההמחאה לפקודת בעל משרד עורכי הדין במצורף למכתב מיום 31.1.13. דא עקא, שב"כ הנתבעת לא ראה למסור דיווח על כך לתיק בית המשפט. משום כך סבור היה ב"כ הנתבעת כי שלילת זכותה של הנתבעת להביא ראיותיה הינה בבחינה עיוות דין כלפיה.

עתה אדרש להתנהלות בעלות הדין, לאורו של נתון זה.

5.ככל שעסקינן בתובעת הרי נהיר לחלוטין שסכום ההוצאות ששולם לה לא הושב לנתבעת עד עצם היום הזה. התנהלות זו היא חסרת תום לב. שהרי תשלום ההוצאות נועד לפצות את התובעת על כך שהישיבה הייתה לישיבת סרק. משעה שהנתבעת שילמה את הסכום האמור, באופן שהפגם האמור נרפא ולא תזומן ישיבה נוספת, אין כל סיבה שהסכום האמור יישאר בידיה של התובעת. אכן הדברים מתחוורים לתובעת רק למקרא החלטתי מיום 18.2.13. רק מיום זה מסתבר לה שאין בדעתי להידרש לראיות הנתבעת, ומשום כך הוריתי על הגשת סיכומי טענות. מרגע זה ואילך אמורה הייתה התובעת, ולאלתר, להשיב לב"כ הנתבעת את ההמחאה האמורה ולהבהיר לו שבדעתה להגיש סיכום טענות, בהתאם להחלטת בית המשפט.

ואולם התנהלותה של הנתבעת חמורה פי כמה.

6.ראשית, באורח מלאכותי ומתחכם מפרשת הנתבעת כי המצאת הראיה לתשלום, בהעדר הוראה מפורשת בהחלטתי, הוטלה על שכמן של שתי בעלות הדין. גם ב"כ התובעת אמור היה לדווח לבית המשפט על ביצוע התשלום.

טענה זו לא רק חסרת שחר, אלא אף סרת-טעם. מובן לחלוטין שחובת הדיווח על התשלום הוטלה על בעל האינטרס, והוא המשלם. בית המשפט, כמובן, אינו אמור להידרש למופלא ממנו ואינו אמור לנחש ביצועו או אי ביצועו של תשלום. משום כך החלטתי מיום 18.2.13 ניתנה בהעדר הודעה על ביצוע תשלום מצד ב"כ הנתבעת, באופן שהאחריות לכך מוטלת עליו, ועליו בלבד.

ועל שום מה הטענה אף סרת-טעם? שהרי בבקשה נטען כי "הבעייתיות" באשר להחלפת השיקים הניעה את הנתבעת לא למסור הודעה זו. הדברים חסרי שחר כאמור. והרי כאשר שיגר ב"כ הנתבעת את ההמחאה ביום 17.1.13 הוא לא יכול היה להעריך מראש שיתבקש להחליף המחאה זו. משום כך, דרך שגרה, הוא אמור היה באותו יום למסור את ההודעה לתיק בית המשפט. ועוד: מכל מקום "בעייתיות" זו הוסרה שעה ששוגר השיק השני ביום 31.1.13. בדוחק שבדוחק אמור היה ב"כ הנתבעת למסור את ההודעה האמורה, לכל המאוחר במועד זה.

7.שנית, מכל מקום, משעה שניתנה החלטתי מיום 18.2.13, אמור היה ב"כ הנתבעת להזדרז ולעשות מעשה, ולהגיש את הבקשה שבפניי ומכל מקום להזדרז ולהודיע לב"כ התובעת שלא יטרח בהגשת סיכומי טענותיו.

בהקשר זה יש לציין שסיכום טענות ב"כ התובעת לא הוגש במהירות, בתכוף לאחר החלטתי מיום 18.2.13, באופן שבדוחק ניתן היה לטעון שמדובר במעשה של "מחטף". ולכך חוברת העובדה שב"כ התובעת אף לא החיש את מתן החלטתי מיום 18.2.13, הגם שהתיק אמור היה להגיע לתזכורת מעקב ביום 22.1.13. נתון זה מוליך לשיקול האחרון, בעל עוצמה רבה ביותר.

8.שלישית, כאמור ב"כ התובעת טרח והגיש סיכום טענות. בכך התובעת שינתה מצבה לרעה. ראש לכל, שהרי ככל שיישמעו ראיות ייאלץ ב"כ התובעת להגיש סיכום טענות פעם נוספת, לנוכח הצורך להתמודד עם ראיות הנתבעת. והעיקר, בסיכום טענותיו חשף ב"כ התובעת, אולי, את אשר הוא זכאי לחשוף, רק לאחר גמר הראיות. משמע, רשלנותה של הנתבעת מקפחת את התובעת, על לא עוול בכפה.

9.בחנתי מכלול השיקולים האמורים, לרבות האינטרס של הנתבעת שיהא לה יומה בבית המשפט. אלו הוליכוני לכך שבדעתי להתנות את ביטול החלטתי מיום 18.2.13, בתשלום הוצאות הולמות נוספות, ללא קשר לתוצאות הדיון.

10.אילו התובעת הייתה פועלת כהלכה, ומשיבה סך 2,300 ₪ הנ"ל, הייתי מתנה את ביטול החלטתי בתשלום הוצאות בסך 4,500 ₪. משעה שהתובעת לא השיבה את הסך האמור, לכאורה יש לחייב את הנתבעת להוסיף ולשלם את ההפרש בסך 2,200 ₪, אף זאת ללא קשר לתוצאות הדיון. זאת ועוד: לנוכח הגשת סיכומי הטענות על ידי התובעת והמשמעות שאולי תהיה נודעת לכך, הרי במסגרת מאזן שיקוליי הסופי יילקח נתון זה בחשבון, ככל שאשתכנע שהנתבעת זכתה ביתרון לא הוגן, לנוכח זאת.

לעניינו של הפרש זה יש לזקוף לחובתה של התובעת את התנהלותה הנפסדת בכך שביקשה ליהנות מכל העולמות, גם לפעול בהתאם להחלטתי מיום 18.2.13 וגם לא להשיב סכום ההוצאות שלא הייתה זכאית לו כתוצאה מכך, והרי נתון המניע להפחית מן הסכום האמור. מנגד, כתוצאה מהתנהלותה של הנתבעת נאלצה התובעת להתגונן בפני הבקשה שבפניי. ככל שעסקינן בה, ויהא הדבר אשר יהא, התובעת הייתה זכאית לפסיקת הוצאות מכל מקום. כך, בוודאי, לו הייתי דוחה את הבקשה. כך, גם משעה שהבקשה מתקבלת, כנגד מילוי תנאים, לנוכח הטרחה המיותרת שהוסבה לתובעת.

השיקולים האמורים, לטעמי, מקזזים אחד את השני באופן שאין בדעתי להוסיף או להפחית מן הסך הנ"ל.

11.כללם של דברים: ככל שהנתבעת תוסיף ותשלם לידיו הנאמנות של ב"כ התובעת סך של 2,200 ₪ תוך 20 יום מיום המצאת החלטתי זו, ותומצא ראיה על כך להנחת דעתי במועד הנ"ל, אזמן ישיבת הוכחות נוספת, כאמור בסעיף 3 להחלטתי מיום 31.12.12 הנ"ל. בחלוף המועד האמור, ובהעדר הודעה, אחזור ואקצוב מועד לב"כ הנתבעת להגיש סיכום טענותיו, בגדר החלטתי הצפויה.

12.נדחה לתזכורת מעקב ליום 14.7.13.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ