אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> טנא נתן נ' אבו סיאח ואח'

טנא נתן נ' אבו סיאח ואח'

תאריך פרסום : 07/09/2011 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות ירושלים
27867-01-11
07/09/2011
בפני השופט:
שולמית דותן

- נגד -
התובע:
עדי טנא נתן
הנתבע:
1. מחמד אבו סיאח
2. אלי פרידמן בע"מ
3. מנורה חברה לביטוח בע"מ

פסק-דין

פסק דין

1.לפני תביעה בגין נזקי תאונת דרכים שבה היו מעורבים רכבה של התובעת ומשאיתו של נתבע 2. נתבעת 3 היא החברה המבטחת את נתבע 2.

2.התאונה אירעה ביום 19.10.2010, סמוך לשעה 16:15, ברחוב דרך חברון בירושלים, סמוך למפגש הרחובות דרך חברון והרוזמרין, בעת שהתובעת נהגה את מכוניתה בנתיב הימני המיועד לכיוון נסיעתה, היינו – לפניה ימינה לרחוב הרוזמרין. באותו זמן נהג נתבע 1 במשאיתו של נתבע 2, שהיא משאית גדולה עם נגרר, בנתיב השמאלי, הסמוך לנתיב נסיעתה של התובעת.

3.לטענת התובעת, באותה שעה היה הכביש עמוס רכבים ופקוק, לרגל אירוע הילולת רחל אמנו, שצוינה באותו יום. לאחר שעמדה עם מכוניתה בפקק במשך דקות ארוכות, גילתה כי הנתיב הימני, שבו עמדה, נחסם לתנועה, ולפיכך, ביקשה להשתלב בנתיב שלשמאלה.

לטענתה, היא הפעילה את פנס האיתות השמאלי, והפנתה את מבטה לשמאל ולאחור כדי לאתר את הרגע המתאים להשתלב בתנועה שהתנהלה באיטיות בנתיב הסמוך. התובעת טוענת, כי היא נהגה כהלכה תוך הפעלת שיקול דעת ראוי ושימת לב לתנאי הדרך, וכאשר הבחינה שנוצר מרווח מספיק בנתיב השמאלי, היא החלה לגלוש אל עבר הנתיב במטרה להשתלב בתנועה. לפתע הגיעה המשאית הנהוגה בידי נתבע 1 מאחור, ופגעה במכוניתה לאורך צדה השמאלי.

4.על פי חוות דעת שמאי מטעמה, נזק נגרם לדלת הקדמית-שמאלית של מכוניתה, לכנף הקדמית-שמאלית, לפגוש האחורי, לפנס צד ולמראה השמאלית. עלות תיקון הנזק הנ"ל עמדה על 12,360 ₪. נוסף לסכום זה מבקשת התובעת לחייב את הנתבעים לפצות אותה בסכום של 980 ₪ - שכ"ט השמאי, ובגין עוגמת הנפש שנגרמה לה והוצאות המשפט.

5.בתמיכה לטענותיה הגישה את חוות דעת השמאי, שאליה צורפו תצלומים שצולמו לאחר התאונה. בתצלומים ניתן לראות פגיעת שפשוף ומעיכה לכל אורך הדופן השמאלית של מכוניתה – מהפגוש האחורי עד לכנף הקדמית.

6.לטענת נתבע 1 התרחשות הדברים היתה שונה. לפי גרסתו, הוא נהג את המשאית בנתיב השמאלי, במקביל לתובעת, כאשר התנועה בנתיב זה התנהלה בכבדות. לפתע סטתה התובעת מנתיב נסיעתה לנתיב הנסיעה שלו, מבלי שהותירה לו מרווח מספיק לבלום את משאיתו, והוא התנגש בה.

בדיון טען נתבע 1, כי התובעת ניצלה את העובדה שבשל הפקק שנוצר הוא נאלץ לעצור מנסיעתו, וכאשר התחדשה התנועה היא מיהרה להיכנס במרווח שנוצר לפניו על הכביש.

6.לאחר ששמעתי את הנהגים המעורבים ועיינתי בתצלומים שהוגשו, אני מבכרת את גרסת התובעת על פני גרסת הנתבעים, ולמעשה, נתבע 1 אף אישר אותה בדבריו בדיון.

7.התובעת ציינה, כי היא המתינה זמן ממושך בנתיב הימני לרגע שבו תוכל להשתלב בזהירות בתנועה שבנתיב השמאלי, וכי הפעילה שיקול דעת ראוי לפני שהחלה בפנייה. היא טענה, כי הבחינה במשאית ולאחר שאמדה בזהירות את מהירות תנועתה ואת המרווח שנוצר בינה לבין הרכב שלפניה, העריכה כי היא תוכל להיכנס ללא קושי ביניהן, ורק אז החלה לסטות שמאלה. עדותה היתה אמינה וקוהרנטית, ולא מצאתי סיבה להטיל ספק בכנות דבריה.

8.לעומת זאת, מדרך הצגת הדברים התקבל הרושם, כי המשאית נסעה במקביל למכונית התובעת, בעת שזו החלה בביצוע הפנייה. אלא שבדיון אישר נתבע 1, כי התובעת ניצלה את העובדה שהוא עמד וטרם החל בנסיעה כדי להשתלב בתנועה לפניו.

נתבע 1 הסביר בעדותו, כי נהיגה במשאית עם טריילר בכביש פקוק אינה מאפשרת תגובה מהירה ויציאה מהירה מהמקום: "זה טריילר, או שאני נוסע או שאני לא יכול לזוז. אני לא יכול לשחק בפקק הזה". הוא גם אישר, כי התובעת ניצלה הזדמנות שנקרתה לפניה, כאשר התנועה בנתיב שלו השתחררה מעט, וכאשר הוא – בשל מגבלות המשאית – השתהה מעט ועדיין לא החל בנסיעה, ונכנסה במהירות לנתיב: "אני עמדתי. אני התחלתי לזוז והיא נכנסה במהירות. היא יצאה מהר, הכביש נפתח והיא יצאה מהר".

9.מעבר לכך, עיון בתמונות הנזק שנגרם למכוניתה של התובעת מעלה, כי הנזק תואם את גרסת התובעת ואינו עולה בקנה אחד עם גרסת נתבע 1. לגרסת נתבע 1, התובעת סטתה לכיוון נתיב נסיעתו כאשר הוא נמצא במקביל לה. אם נכונה טענתו, כי אז היינו מבחינים בפגיעה נקודתית של החלק הקדמי של המשאית בדופן המכונית של התובעת. אלא שבמכונית התובעת קיים נזק מסוג שריטות ומעיכה הנמשך מהחלק האחורי של הרכב אל כיוון חלקו הקדמי, נזק שיש בו כאמור כדי לתמוך בגרסתה, הואיל והוא מעיד כי נתבע 1 הפתיע את התובעת מאחור בעת שהיא ביצעה את העקיפה והמשיך בנסיעה ואגב כך גרר אותה וכתוצאה מכך נגרמו למכוניתה הנזקים האמורים.

10.כמו כן, יש לציין, כי נתבע 1 ישב במקום גבוה ביחס לנהגים האחרים, ואין ספק בעיני, כי הוא הבחין היטב במצוקת התובעת וכי היא אותתה במטרה לפנות לנתיב הנסיעה שלו. הוא הודה שהמשאית עמדה וברור שהוא הבחין בתובעת מבעוד מועד. לפיכך, לאור מצב הדרך, כאשר נתיב נסיעתה של התובעת חסום, היה עליו לאפשר לתובעת לסיים את העקיפה. והיה עליו לנהוג בזהירות ולאפשר לה להשתלב .

11.לאמור יש להוסיף כי נתבע 1 אישר כי היה עליו לפנות ימינה במחלף. בעדותו זו יש כדי לתמוך בגרסת התובעת, שכן יש בה כדי ללמד שממקום מושבו בכסא הנהג של המשאית הוא הבחין כי הנתיב הימני, המאפשר את הפניה ימינה, חסום לתנועה לחלוטין, ולכן בחר בנתיב השמאלי יותר.

12.תוצאת הדברים היא שאני מקבלת את התביעה, למעט הפיצוי שנדרש בגין עגמת נפש.

נזקי התובעת הם 13,340 ₪, סכום הכולל את עלות תיקון הנזק ואת שכר טרחת השמאי. לאור האמור, אני מחייבת את הנתבעים, לשלם, ביחד ולחוד, לתובעת, בתוך 30 יום מהיום, סכום זה אשר ישא רבית כדין מיום הגשת התביעה ועד לתשלום בפועל.

כמו כן, אני מחייבת את הנתבעים, ביחס ולחוד, לשלם לתובעת בתום 30 יום מהיום את הוצאותיה לצורך התביעה, בסך 250 ₪, וסכום זה ישא רבית כדין מיום קבלת פסק הדין ועד לתשלום בפועל.

זכות להגשת בקשת רשות ערעור תוך 15 יום לבית המשפט המחוזי בירושלים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ