אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> טלקר נ' סבן ואח'

טלקר נ' סבן ואח'

תאריך פרסום : 24/07/2011 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות עפולה
29041-05-10
18/07/2011
בפני השופט:
שאדן נאשף-אבו אחמד

- נגד -
התובע:
יגאל טלקר
הנתבע:
1. רמי סבן
2. גבריאלה אנבל סבן

פסק-דין

פסק דין

בפניי תביעה כספית ע"ס 42,500 ₪, בה עותר התובע לחיוב הנתבעים בתשלום פיצויים מוסכמים בגין הפרת הסכם מכר.

על-פי הנטען בכתב התביעה, ביום 17.06.2009 נערך ונחתם בין הצדדים הסכם, לפיו התחייבו הנתבעים למכור לתובע את זכויותיהם בדירת מגורים רח' נחל הצבי 68/21 במגדל העמק הידועה כחלקה 3 ו- 5 בגוש 17727 (להלן: "הדירה"), בתמורה לתשלום סך של 610,000 ₪ (להלן: "חוזה המכר").

על-פי סעיף 2 לחוזה המכר התחייבו הנתבעים להמציא לתובע אישור בדבר תשלום מס הרכישה עד ולא יאוחר מיום 25.07.2009 (ס"ק ד'), אישור הועדה לתכנון ובנייה בדבר העדר חריגות בניה ופטור מתשלום היטל השבחה (ס"ק ה') בתוך 10 ימים מיום החתימה על חוזה המכר, היינו עד ליום 27.06.2090, וכן אישור זכויות מקורי בתוך 5 ימים ממועד החתימה על חוזה המכר, קרי עד ולא יאוחר מיום 22.06.2009.

הצדדים הסכימו, כי הפרת הוראות סעיפים 2, 5 ו- 7 לחוזה המכר הינה יסודית (סעיף 13) המזכה את הצד הנפגע בתשלום פיצויים מוסכמים וקבעים מראש, ללא הוכחת נזק, בסך של 42,500 ₪ (סעיף 14).

התובע טוען, כי מילא את חלקו בחוזה המכר ושילם לנתבעים את מלוא התמורה המגיעה עבור רכישת הדירה. אולם הנתבעים היפרו את הוראות החוזה באופן היורש לשורשה של העסקה.

התובע טוען, כי בניגוד להוראות החוזה, נמנעו הנתבעים מלהמציא אישור הות"ב, דבר שאילץ את התובע לפנות בעצמו ביום 18.11.2009 אל הועדה ולהשיג את האישור האמור.

עוד טוען התובע, כי הנתבעים היפרו את התחייבותם כלפיו, שעה שנתברר מבדיקה שערך במשרדי העירייה בתאריך 09.08.2009, לאחר שמלוא התמורה בגין הדירה שולמה כבר לנתבעים, כי לא קיים רישום של הדירה ע"ש הנתבעים במשרדי העירייה וכי קיים חוב בגין מים וארנונה הרובץ על הדירה. לאור זאת, נאלץ התובע לשם מכספי הנאמנות חלק מחוב הארנונה וכן שילם מכיסו הפרטי עבור חיבור שעון מים לדירה.

התובע מוסיף וטוען, כי הנתבעים נמנעו מלהמציא אישור בדבר תשלום מס הרכישה עבור הדירה ושילמו את חובם בגין מס זה רק בתאריך 19.04.2010. עקב מחדלם האמור של הנתבעים, לא התאפשר בידי התובע לרשום את הזכויות בדירה על שמו.

בנוסף נטען בתביעה, כי הנתבעים נמנעו מלהמציא לתובע אישור זכויות מקורי, בניגוד להתחייבותם כאמור בסעיף 2 (ו) לחוזה.

לטענת התובע, מחדליהם של הנתבעים המתוארים לעיל עולים כדי הפרת חובת תו"ל במהלך מו"מ לקראת כריתתו של החוזה ואף מהווים הפרה יסודית של הוראות החוזה, באופן המזכה את התובע בקבלת הפיצויים המוסכמים בסך 42,500 ₪, כפי שנקבע בחוזה המכר.

התובע טוען, כי כל פניותיו אל הנתבעים, באמצעות בא-כוחו, על מנת שהאחרונים ידאגו לריפוי מחדליהם לא נענו. מכאן התביעה שבפניי, בה עותר התובע לחיוב הנתבעים בתשלום הפיצוי המוסכם והקבוע מראש ללא הוכחת נזק כפי שנקבע בחוזה המכר. התובע מעמיד את תביעתו ע"ס 30,000 ₪ כתקרת הסכום המקסימאלי בבימ"ש לתביעות קטנות.

מנגד, טוענים הנתבעים כי דין התביעה כנגדם להידחות בהיותה טורדנית וקנטרנית.

הנתבעים טוענים, כי התובע הוא זה אשר היפר את הוראות סעיף 8 לחוזה המכר, עת פעל בניגוד להוראות החוזה ותחת להעביר את כספי הפיקדון לבא-כוחם, עו"ד יואל דן, החליט להעבירם לבא-כוחו, עו"ד מאיר בן-חיים.

עוד טוענים הנתבעים, כי התובע ידע עוד בטרם נכרתה עסקת המכר שהחברה המשכנת ממנה רכשו הנתבעים את הדירה נשוא התביעה נקלעה לקשיים כלכליים ונמצאת בהקפאת הליכים, באופן שגרם לעיכוב בקבלת אישור הזכויות. זו גם הייתה הסיבה לכך שהדירה נמכרה לתובע במחיר מוזל ממחיר השוק.

הנתבעים טוענים, כי עם קבלת אישור הזכויות נודע להם, לראשונה, כי לא שולם מס רכישה עבור הדירה. הנתבעים תולים את הסיבה לאי-התשלום בקבלן אשר ממנו נרכשה הדירה במקור. הנתבעים פנו אל מס רכוש או אז נודע להם לראשונה כי העסקה של רכישת הדירה על ידם בשנת 2004 כלל לא דווחה ע"י הקבלן למס רכוש. מיד עם היוודע דבר אי הדיווח למס רכוש, כאמור, עמלו הנתבעים לתשלום המס שאינו שנוי במחלוקת ובגין יתרת החוב בגין מס הרכישה הגישו הנתבעים השגה.

הנתבעים טוענים, כי פנו אל התובע בבקשה כי תשלום מס הרכישה ייעשה מתוך כספי הפיקדון, אולם התובע סירב ובכך נמנע מלפעול עפ"י חובתו להקטין את הנזק. לטענתם, מס הרכישה שולם בסופו של דבר על ידם.

הנתבעים דוחים, מכל וכל, את טענות התובע שבכתב התביעה בדבר אי תשלום מסי העירייה. באשר לאי רישום הדירה בספרי העירייה, טוענים הנתבעים, כי עפ"י הוראות סעיף 3 לחוזה, הצהיר התובע כי ראה ובדק את הדירה וביצע את כל הבירורים הדרושים אודות מצבה התכנוני והרישומי של הדירה.

לסיום, טוענים הנתבעים כי פעלו בשקידה כמוכר סביר על מנת לקיים את התחייבויותיהם עפ"י חוזה המכר, כי מעולם לא היפרו את החוזה וכי התנהגותם היתה בתו"ל מוחלט, שכן כלל לא ידעו במעמד כריתת החוזה כי מס הרכישה בגין הדירה נשוא התביעה מעולם לא שולם ע"י הקבלן ממנו נרכשה הדירה במקור.

ביום 23.05.2011 הגיש התובע הודעה לתיק ביהמ"ש ובה טען, כי לאחר הגשת התביעה גילה, כי משרד עו"ד שיבולת ושות' המטפל מטעם החברה המשכנת בהעברת הזכויות מסרבת להעביר את הזכויות בדירה מן הנתבעים אל התובע, בטענה כי הנתבעים לא שילמו לעו"ד שיבולת את חלקם בשכ"ט ע"ס 1.5% מעלות העסקה שבוצעה בשנת 2004, היינו 7 שנים לפני עסקת המכר שנערכה בין התובע לנתבעים. לטענת התובע, ללא הסדרת חוב הנתבעים למשרד עו"ד שיבולת לא ניתן יהיה לרשום את הזכויות בדירה על שם התובע. התובע טוען, כי גם פרט מהותי זה לא טרחו הנתבעים להביא לידיעתו במעמד כריתת חוזה המכר וכי מחדל זה של הנתבעים מצטרף לשורת המחדלים המפורטים בכתב התביעה וגם בגינו זכאי התובע לפיצוי המוסכם עפ"י החוזה. התובע פנה אל הנתבעים בדרישה להסדרת חובם כלפי משרד עו"ד שיבולת ושמר על זכויותיו להגיש תביעה משפטית נוספת כנגד הנתבעים בגין חוב זה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ