אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> טאטור נ' מנורה מבטחים ביטוח בע"מ

טאטור נ' מנורה מבטחים ביטוח בע"מ

תאריך פרסום : 12/08/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום טבריה
3591-04-12
06/08/2012
בפני השופט:
אילונה אריאלי

- נגד -
התובע:
מוחמד טאטור
הנתבע:
מנורה מבטחים ביטוח בע"מ

החלטה

זוהי בקשה לתשלום תכוף על פי סעיף 5 לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 (להלן "החוק").

המבקש, יליד שנת 1974, טוען כי ביום 5.12.11 בסמוך לשעה 22:00 ובזמן שתיקן תקר בגלגל הרכב, הג'ק החליק ממקומו והרכב נפל ופגע ברגלו הימנית. המבקש אושפז בבית החולים אי.מ.מ.ס בנצרת שם אובחן אצלו שבר פריקה בקרסול ימין ובוצע שחזור סגור וקיבוע בסד גבס. ביום 6.12.11 בוצע שחזור פתוח של השבר וקיבוע על ידי שני ברגים והוחל בטיפול אנטיביוטי. המבקש אושפז עד ליום 8.12.11 ושוחרר עם המלצות למנוחה מוחלטת למשך 14 יום, המשך מעקב, רגל מורמת, הליכה ללא דריכה על רגל ימין וטיפול אנטיביוטי. בבדיקה אצל אורטופד ביום 15.12.11 ומשהמשיך המבקש לסבול מכאבים, הומלץ על המשך מנוחה בבית לרבות אי דריכה על רגל ימין. ביום 20.12.11 הוחלף הגבס והומלץ על המשך מנוחה למשך חודש ימים והליכה ללא דריכה. ביום 17.1.12 אובחנה אצל המבקש רגישות ותנועות מכאיבות והומלץ על פיזיוטרפיה, דריכה חלקית ומנוחה מוחלטת בבית. המבקש עבר סדרה של 6 טיפולי פיזיוטרפיה. בבדיקה מיום 14.2.12 אובחנו עדיין כאבים ורגישות.

המבקש טוען כי עד היום הוא סובל מכאבים בקרסול ימין כתוצאה מן השבר. הוא מתקשה בהליכה או בעמידה ממושכת, בירידה ועליה במדרגות ובכל פעולה המצריכה מאמץ פיזי.

לטענת המבקש, עובר לתאונה הוא עבד בחברה לקבלנות בניין, אך בעקבות התאונה ובשל הכאבים והמגבלות מהן הוא סובל, הוא נאלץ לשהות באי כושר מוחלט עד היום והוא נמצא במעקב רפואי אינטנסיבי אצל מומחים שונים, דבר הגורם לו להוצאות מרובות עבור נסיעות וטיפולים.

לטענת המבקש, מאז התאונה אין לו הכנסות כלשהן מכל מקור שהוא. מדי חודש הוא מוציא הוצאות רבות על נסיעות וטיפולי פיזיוטרפיה ואורטופדיה. המבקש נשא בהוצאות בגין האשפוז, רכישת תרופות ותכשירים ועזרים רפואיים והוא מוציא מידי חודש יותר מ- 5,000 ₪ עבור נסיעות וטיפולים, קניית תרופות וציוד רפואי ומעקב בבית החולים ובמוסדות רפואיים.

המבקש טוען כי הוא זקוק לסך של 50,000 ₪ לצורך מחייתו ומחיית בני משפחתו בהם הוא תומך. על כן מבקש המבקש כי ייפסק לו תשלום תכוף עבור הוצאות דמי מחיה, הוצאות על אשפוזים, נסיעות וטיפולים והוצאות סיעוד.

המשיבה מתנגדת לבקשה. הנתבעת מכחישה את תיאור נסיבות התאונה ואת עצם התרחשותה וכופרת בקשר הסיבתי שבין נזקי התובע הנטענים לבין אירוע התאונה. המשיבה טוענת כי הסכומים המבוקשים על ידי המבקש מוגזמים ומופרכים והוא לא עשה די להקטנת נזקיו. עוד טוענת המשיבה כי אין הצדקה לתשלום תכוף מקום בו אין מדובר בחסרון כיס של המבקש וכאשר יש ביכולתו לעמוד בכל הוצאה כתוצאה מן התאונה ואין לפסוק לו פיצוי המכוסה ממילא בחוק ביטוח בריאות ממלכתי, התשנ"ד – 1994 או בחוק הביטוח הלאומי.

בדיון שהתקיים בפני ביום 12.7.12, נחקר המבקש על תצהירו. לאחר ששמעתי את עדותו של המבקש ואת טענות ב"כ הצדדים, שוכנעתי כי יש לדחות את הבקשה.

סעיף 5 לחוק מסמיך את בית המשפט לפסוק לנפגע הוצאות שהוציא לצורכי ריפויו ותשלומים חודשיים שיהיה בהם כדי לספק את צורכי ריפויו, סיעודו, ואת צורכי מחייתו ומחיית בני משפחתו שפרנסתם עליו, וזאת עד להחלטה סופית בעניין הפיצויים. תכליתו של הסדר התשלום התכוף היא ליתן לנפגע סעד מהיר וזמני על פי הכרעה לכאורית בזכאותו. ככלל, ההכרעה בבקשה לתשלום תכוף נעשית על סמך התצהיר והמסמכים שצורפו לו בלבד, מתוך כוונה להושיט לנפגע סעד מהיר, בהליך פשוט ככל האפשר, ללא שמיעת ראיות. 

באשר לצורכי מחיה – אלה נקבעים תוך התחשבות ברמת חייו של הנפגע עובר לתאונה, כשזו נקבעת על פי שיעור השתכרותו לפני התאונה, כאשר את כלל הכנסותיו קודם לתאונה יש להשוות לכלל הכנסותיו לאחריה. בקביעת צורכי המחיה יש להתחשב בשלושה גורמים: בהכנסות הנפגע לפני התאונה, מכל מקור שהוא, בהוצאותיו מתוך הכנסה זו בתקופה שקדמה לתאונה ובהכנסותיו לאחר התאונה מכל מקור שהוא. המודד המרכזי לקביעת התשלום התכוף הוא מידת הפגיעה ברמת חייו של הנפגע, להבדיל משיעור הפגיעה התפקודית. מי שפגיעתו היתה קשה אך רמת חייו לא נפגעה, לא יהיה זכאי לתשלום תכוף (ראה: א. ריבלין, תאונת הדרכים תחולת החוק, סדרי דין וחישוב הפיצויים, מהדורה רביעית עמ' 824).

המבקש לא פרס בפני בית המשפט תמונה מלאה על שיעור הכנסותיו והוצאותיו לפני ולאחר התאונה. בכל הנוגע להכנסותיו של המבקש לפני התאונה, המבקש טען כי הוא עבד בחברה לקבלנות בניין והשתכר בסך של 6,600 ₪ לחודש, אך הוא צירף לבקשתו 3 תלושי שכר בלבד, וזאת בניגוד לדרישת התקנות ועל אף שבתלושי השכר צוין כי עבודתו של המבקש אצל אותו קבלן החלה כבר ביום 1.7.11. בחקירתו הנגדית העיד המבקש כי הוא עבד אצל קבלן זה, שלא זכר את שמו עד שהוצגו לו תלושי המשכורת, כ- 5-6 חודשים בלבד, כאשר קודם לכן הוא שהה בחופשת מחלה בשל תאונה אחרת ולפני כן – מחודש ינואר ועד לחודש אפריל 2011, עבד המבקש אצל קבלן אחר בחיפה. המבקש לא הציג תלושי שכר מאת אותו מעסיק קודם מחיפה, ומחקירתו עלה כי עבודתו בעבודות בניין לא היתה סדירה.

כך או אחרת, מחקירתו הנגדית של המבקש עלה, כי רמת חייו לא נפגעה לאחר התאונה. מתברר כי בניגוד להצהרת המבקש בבקשתו, ולפיה מאז התאונה לא היו לו הכנסות כלשהן, לא מעבודה ולא מכל מקור אחר, הרי שהיו למבקש לפחות שתי הכנסות:

ראשית – למבקש הכנסה קבועה בסך של 1,200 ₪ בחודש מהשכרת מחסנים, הכנסה שלא נפגעה בעקבות התאונה (עמ' 4 שורות 14-22 לפרוטוקול).

שנית – המבקש העיד כי בשנת 2010 הוא רכש ג'יפ בסך של 320,000 ₪, כאשר 100,000 ₪ הוא שילם במזומן והיתרה שולמה באמצעות הלוואה שנטל מהבנק, אותה החזיר בתשלומים חודשיים של 3,000 ₪ לחודש. אותו רכב מסוג ג'יפ נשרף, והביטוח שילם את ערך הרכב, כאשר 80,000-90,000 ₪ שולמו ישירות לתובע, מתוכם רכש התובע רכב אחר בסך של 30,000-40,000 ₪, והיתרה שולמה לבנק לכיסוי ההלוואה, כך שהתובע לא נדרש עוד לשלם את החזר ההלוואה (עמ' 5 שורות 9-16 לפרוטוקול). המבקש, כאמור, לא פרט עובדות אלה בתצהירו ואף בדיון הוא לא מסר את המועדים הרלוונטיים לעניין, למעט טענתו כי את הרכב החדש מסוג מזדה הוא רכש כ- 3-4 חודשים לפני הדיון, משמע – לאחר התאונה (עמ' 5 שורות 6-7 לפרוטוקול).

נמצא, כי בצד ההכנסות קיבל התובע סך של כ- 50,000 ₪ (לאחר רכישת הרכב החדש) ובצד ההוצאות ירד ההחזר החודשי של ההלוואה לבנק בסך של 3,000 ₪.

בנסיבות אלה, המבקש לא הוכיח כי רמת חייו נפגעה בעקבות התאונה ומשכך, אין לפסוק לו תשלום תכוף עבור צורכי מחייה.

באשר להוצאות לצורכי ריפוי - המבקש לא הציג אסמכתאות להוצאות כלשהן שהיו לו בעבר ולא הצביע על הוצאות עכשויות או כאלה שיהיו לו בעתיד שאינן מכוסות על ידי חוק ביטוח בריאות ממלכתי. משכך, דין בקשתו גם ביחס לרכיב זה להידחות. מחקירתו של המבקש אף עלה, ברחל בתך הקטנה, כי אין ממש בטענות המבקש, כפי שהועלו בבקשה, ביחס להוצאותיו. כך בעמ' 6 שורות 20-31 לפרוטוקול:

"ש: הצהרת שבכל חודש בחודשו אתה מוציא יותר מ- 5,000 ₪ לצורכי נסיעות וטיפולים, יש לך קבלות?

ת: איזה קבלות?

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ