אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ח.א. כל בו לחקלאי ולגינה (2000) בע"מ נ' אסמון בע"מ

ח.א. כל בו לחקלאי ולגינה (2000) בע"מ נ' אסמון בע"מ

תאריך פרסום : 06/10/2010 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום כפר סבא
34872-01-10
06/10/2010
בפני השופט:
צוריאל לרנר

- נגד -
התובע:
ח.א. כל בו לחקלאי ולגינה (2000) בע"מ
הנתבע:
אסמון בע"מ

החלטה

1.התובעת הגישה לביצוע שיקים בסכום כולל המתקרב למיליון ש"ח, שנמשכו ע"י הנתבעת. הנתבעת הגישה התנגדות, שנתמכה בתצהירו של מר יעקב סבן, שאף נחקר בדיון שהתקיים היום בפני.

2.על פי ההתנגדות, רכשה הנתבעת סחורה מאת התובעת, ובמסגרת ההתקשרות מסרה לה שיקים, הם השיקים שהוגשו לביצוע. אלא, שבחודש 5/2009 נחתם הסכם חדש לפריסת החוב, על פיו מסרה הנתבעת לתובעת שיקים חלופיים, ועל התובעת היה להשיב את המקוריים, כפי שהתחייבה במפורש בהסכם. תחת זאת, הגישה התובעת את השיקים המקוריים לביצוע, זאת לאחר שהציגה לפרעון שיקים "כפולים", דהיינו: משתי הסדרות.

3.ב"כ התובעת המלומד מיקד את החקירה הנגדית באירועים שסבבו בקשה להקפאת הליכים שהגישו הנתבעת וחברות אחרות – ושנדחתה לאחר תגובת התובעת ולאחר דיון. לא נשאלה ולו שאלה אחת אודות פריסת השיקים החדשה על פי ההסכם.

4.הצדדים סיכמו טענותיהם: הנתבעת טענה, כי משלא נחקר מר סבן על גרסתו, יש לקבלה כמות שהיא, והמתואר בה מגלה הגנה טובה נגד העילה השטרית על פיה נתבעת הנתבעת – שכן עם חתימת ההסכם ומסירת השיקים החלופיים, פקעו השטרות, ומכל מקום פקעה זכותה של התובעת לאחוז בהם ולהציגם לפרעון. התובעת, מנגד, העלתה טענה עובדתית חדשה, שאינה עולה בשום אופן מהחומר שבפני, לפיה הסדרה השניה של השיקים מעולם לא נמסרה, וכל שיש בידי התובעת הם השיקים המקוריים. בנוסף, טענה התובעת שיש לדחות את ההתנגדות בשל העדר פירוט, וזאת לאור העדר פרטים כלשהם אודות השיקים החלופיים, סכומיהם, מועדיהם, החשבון שעליהם נמשכו, וכיו"ב, כמו גם אסמכתא כלשהי לכך שאיזה מהם הוצג לפרעון, כטענת הנתבעת, או לכך שאיזה מהם בכלל הוצא על ידי הנתבעת, כגון: ספח, צילום שיק, וכיו"ב.

5.בית המשפט העליון, בע"א 465/89 בן צבי נ. בנק המזרחי, פ"ד מ"ה (1) 66, מפי כב' השופט (כתוארו אז) דב לוין, סיכם היטב את ההלכה הבסיסית הנוגעת לבקשות רשות להתגונן, והדברים נותרו באיתנותם עד היום (שם, בעמ' 69-70):

"לא במהרה ייעשה שימוש ותוכרע תובענה בסדר דין מקוצר על-פי כתב התביעה ונספחיה בלי לתת לנתבע רשות להתגונן, זאת משום ש'סדר הדין המקוצר משמש את המטרה למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק, שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו...' מכיוון שכך: 'די לו (לנתבע - ד' ל') להראות כי הגנה אפשרית בפיו, ולו רק בדוחק ובית המשפט חייב ליתן רשות להתגונן, שאם לא יעשה כן, יכריע למעשה כבר בתובענה גופה והנתבע יצא מקופח'...

"על-אף כללים קפדניים וזהירים אלה אין לומר, כי כל אימת שמוגשת בקשת רשות להתגונן היא תינתן כדבר המובן מאליו. אדרבא, כדי שתהיה משמעות להליך של בקשת רשות להתגונן, וכדי שלא ייעשה הליך זה לחוכא ואיטלולא, נקבעו התנאים הנדרשים מן המבקש... בפסיקת בית-משפט זה לאמור: '...לא תינתן רשות להתגונן למבקש, שלא פירט בתצהירו מסכת עובדתית שלמה ומפורטת של הגנתו... כשם שלא ייתן בית המשפט רשות להתגונן, כשטענתו העובדתית של המבקש חסרת ממשות על פניה, או שהיא "הגנת בדים"...' (ע"א 594/85, בעמ' 722)..."

ובמקום אחר עמד בית המשפט העליון (ע"א 248/89 החברה הכללית למוסיקה נ. Warner Home Video, פד"י מ"ו (2) 273, בעמ' 277-278), על הלכה בסיסית נוספת, ואף ליחם של דברים אלה לא נס עד היום:

"אכן, הדין הוא כי בתביעה המוגשת בסדר דין מקוצר יש ליתן לנתבע רשות להתגונן, כל אימת שיש בתצהירו כדי להצביע על הגנה לכאורה, ולו בדוחק, מפני התביעה...

"בשלב בחינת הבקשה למתן רשות להתגונן בית המשפט אינו בודק את מהימנות הנתבע או את הראיות לגופן, אלא בוחן הראיות על פניהן, כפוף למה שמתגלה בחקירה שכנגד על האמור בתצהיר. אולם אם תצהירו של הנתבע אינו מצליח לעמוד אפילו במבחן זה, אין להגנתו כל יסוד, ובכגון דא אין נותנים רשות להתגונן... גם הימנעותו של התובע מניצול זכותו לחקור את המצהיר על תצהירו אין בה כדי להוסיף לתצהיר את שאין בו מעיקרו. ...בעוד שיש בחקירה על התצהיר כדי להוסיף או להבהיר פרטים לטובתו של צד זה או אחר, הרי באין חקירה כזו עומד לפני בית המשפט אך האמור בתצהיר, ובית המשפט בוחן אם יש בדברים אלה כדי לבסס הגנה, ולו בדוחק, נגד התביעה..."

6.לשון אחר: על פי ההלכה הפסוקה, די לה לנתבעת להראות כי עומדת לה הגנה, ולו בדוחק, על מנת לזכות ברשות להתגונן מפני התביעה; אולם על אותה הגנה – אפילו היא דחוקה – להיות מפורטת.

באשר לרמת הפירוט הנדרשת, הרי לא נקבעו לה אמות מידה מוגדרות, וכל מקרה שונה ממשנהו. הלא תמיד ניתן לדרוש פרטים נוספים, ואם היתה הנתבעת מפרטת את סכומי השיקים ותאריכיהם, היה ניתן לשאול מדוע לא פורטו זהות החותם עליהם, אימתי והיכן נמסרו, ולידי מי, ואין לדבר סוף. ככלל, יש לקבוע, שאם גרסת ההגנה סדורה, באופן שאם תוכח – תספיק להדוף את התביעה, הרי שהיא עומדת ברמת הפירוט שדרשה הפסיקה.

7.סבורני, שהגנת הנתבעת במקרה שבפני סדורה די הצורך כדי לעמוד ברף זה, ואין ספק כי מבחינת עוצמת הטענה, הרי שמדובר בהגנה חזקה בהרבה מאותה הגנה "ולו בדוחק" בה מסתפקת הפסיקה. הנתבעת הציגה הסכם כתוב וחתום, הכולל פירוט סכומים ומועדים של השיקים שעל הנתבעת למסור, והתחייבות התובעת להחזיר לה את השיקים המקוריים; ופרטי השיקים שהוגשו לביצוע אינם תואמים לסכומים ומועדים אלה. לית מאן דפליג, שאם תוכיח הנתבעת כי מסרה את השיקים החלופיים – או אז ייקבע, שהשיקים שהוגשו לביצוע פקעו ולתובעת אין עוד זכות על פיהם.

8.התוצאה, איפוא, היא שההתנגדות מתקבלת, באופן שתצהירו של מר סבן ישמש כתב הגנה. הוצאות הבקשה, בסך של 1,800 ₪ בצירוף מע"מ, תשולמנה לפי תוצאות ההליך העיקרי.

ניתנה היום, כ"ח תשרי תשע"א, 06 אוקטובר 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ